Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

hunter_78

Редовен Потребител
От кога е това "изменение",че сега си погледнах регистрацията на суматрата купена от колега....частно лице и е регистрирана в КОС Варна на 13 март тази година.Не вярвам по време на инзвънредното положение да са се занимавали с нас...
 

hunter_78

Редовен Потребител
Ето...А Reximex-а ми не е уведомен защото го купих с документ че е под 24 джаула,за което не знам дали няма да ям хурката някъде.Но документа е редовен с печати и имена на оръжейника дето го е замервал...та не знам.
 

Attachments

  • 20200504_200640.jpg
    20200504_200640.jpg
    137.6 KB · Прегледи: 43

rivan

Редовен Потребител
От кога е това "изменение",че сега си погледнах регистрацията на суматрата купена от колега....частно лице и е регистрирана в КОС Варна на 13 март тази година.Не вярвам по време на инзвънредното положение да са се занимавали с нас...
Занимаваха се, аз пуснах уведомление за моята на 25.03.20. Още не съм ходил да си взема документа
Ето...А Reximex-а ми не е уведомен защото го купих с документ че е под 24 джаула,за което не знам дали няма да ям хурката някъде.Но документа е редовен с печати и имена на оръжейника дето го е замервал...та не знам.
Ако действинелно е под 24 дж., мисля нямаш проблем. Ако обаче в действителност е над 24.дж не знам, аз не бих рискувал с такива еквилибристики.
 

Stanley 2

Потребител
Той отдавна искаше да се махне от форума. Няма ли кой да му помогне?
Тук сме тъпаци и говеда
Не няма да се махна от форума заради четирима от вас хейтърчета Гледам че се опитвате да затрупвате с една купчина .........всичко което пиша Пишете си ..
Доколкото до "жената" тя е служител в КОС към първо районно ..Тъпо е да се правиш на умен толкова елементарно и да се опитваш да дразниш ..
Та така въпроса БЕШЕ ?
Има ли такава поправка в закона и ако (има -няма) някой компетентен да се изкаже.
Защото всички тук ви касае не само мен
Или вие дето хейтвате тук излиза че сте само да джафкате..
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Че стой си,казах ти го още в първата ти тема,когато заплаши че нема а пишеш повече,забрави ли?Ако излезеш от помещението с огледала и хейтърите ще изчезнат!Единствената купчина с ....... ти я натрупа с едни снимки от нета и това ли забрави!
По същество: https://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces. ако има промени ,би трябвало да са отразени
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Не съм чувал до сега в БГ, да не можеш да продадеш нещо което си купил, и притежаваш по законов път, а да може да се унаследява (ами ако нямам наследници?!?). Ако искам да прекратя ловния си билет, оръжието нямам ли право да го продам...вечно мое ли остава??? Нотариусите би трябвало да са запознати ако има подобно изменение за въздушното оръжие, все пак през тях мисля че минават сделките с огнестрелно оръжие. ???
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ
ДВ. бр. 37 от 07.05.2019г.
Обн., ДВ, бр. 73 от 17 септември 2010 г., изм., ДВ, бр. 88 от 9 ноември 2010 г., изм., ДВ, бр. 26 от 29 март 2011 г., изм., ДВ, бр. 43 от 7 юни 2011 г., изм., ДВ, бр. 44 от 12 юни 2012 г., изм. и доп., ДВ, бр. 73 от 25 септември 2012 г., изм., ДВ, бр. 66 от 26 юли 2013 г., изм., ДВ, бр. 68 от 2 август 2013 г., доп., ДВ, бр. 70 от 9 август 2013 г., изм. и доп., ДВ, бр. 53 от 27 юни 2014 г., изм., ДВ, бр. 98 от 28 ноември 2014 г., изм., ДВ, бр. 14 от 20 февруари 2015 г., изм. и доп., ДВ, бр. 56 от 24 юли 2015 г., изм. и доп., ДВ, бр. 79 от 13 октомври 2015 г., изм., ДВ, бр. 94 от 4 декември 2015 г., изм. и доп., ДВ, бр. 95 от 8 декември 2015 г., изм., ДВ, бр. 47 от 21 юни 2016 г., изм. и доп., ДВ, бр. 81 от 14 октомври 2016 г., изм. и доп., ДВ, бр. 103 от 27 декември 2016 г., изм. и доп., ДВ, бр. 103 от 28 декември 2017 г., изм., ДВ, бр. 10 от 30 януари 2018 г., изм. и доп., ДВ, бр. 20 от 6 март 2018 г., изм. и доп., ДВ, бр. 37 от 7 май 2019 г.


Чл. 55. (изм., ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., изм., ДВ, бр. 37 от 2019 г.) Лице, което продаде или дари на друго лице притежаваното от него предупредително и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула, или го замени, е длъжно в 7-дневен срок от прехвърлянето да уведоми писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.

Извадка от закона.
Толкова е лесно намираш закона, четеш и мислиш. Ама е по-лесно да обиждаш, отколкото да се справиш сам.
Със здраве
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Цитирането на ИАЕКК (Информационна Агенция Една Комшийка/Кака Каза) е много на почит у нас....
Информацията постъпила през слуховия апарат не изисква кой знае каква мисловна дейност или други механични усилия за възприемането и.
За разлика от зрението......
 

Djack

Редовен Потребител
Не съм чувал до сега в БГ, да не можеш да продадеш нещо което си купил, и притежаваш по законов път, а да може да се унаследява (ами ако нямам наследници?!?). Ако искам да прекратя ловния си билет, оръжието нямам ли право да го продам...вечно мое ли остава??? Нотариусите би трябвало да са запознати ако има подобно изменение за въздушното оръжие, все пак през тях мисля че минават сделките с огнестрелно оръжие. ???
Може би, през нотариус минава само ако става въпрос за онаследяване и то при евентуален спор! Иначе сделката за огнестрелно оръжие си е само в КОС - между продавач и купувач!
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
При онаследяване на огнестрелно оръжие, важно е сигурно и дали онаследителите имат право да притежават огнестрелно.
Затова сделките минават през нотариус и оръжието се съхранява някъде докато се придобие право или се продаде на човек имащ право да притежава огнестрелно.
Така мисля аз, но може и да греша.
 

dberov

Редовен Потребител
При онаследяване на оръжие, без значение дали е ловно, бойно или пневматично, не се ходи при Нотариус или Ловно-рибарско дружество или където и да е другаде а в КОС. След кончината на баща ми, наследих ловно и пневматично оръжие, без да имам кетап за ловец. Занесох оръжията в КОС, където ловното бе регистрирано а пневматичното не, и понеже пневматичното бе под 24 джаула ми го върнаха а ловното остана на съхранение в КОС, като ми дадоха срок от 12 месеца да реша дали да го обезопася и да остане мое притежание, да изкарам курсове за ловец и така пак да го задържа с право на използване или да го продам. Та щом става дума за оръжие, то службата в която се решават казусите е КОС - КОНТРОЛ НА ОБЩООПАСНИТЕ СРЕДСТВА. https://www.mvr.bg/gdnp/административни-услуги/адм-услуги-начало/кос#
Аз реших да продам ловното оръжие и ще споделя как стана сделката. Имам приятел собственик на оръжеен магазин. Пререгистрирахме онаследеното оръжие на негово име в КОС, след което той го изложи в магазина си. След като се продаде, приятеля ми го отчисли от КОС а новия собственик го зачисли пак в КОС. Това е, всичко мина през КОС.
 
Последна промяна:

Niki

Редовен Потребител
С такова съхранение на огнестрелното оръжие в служба КОС без малко щях да си загубя пушчицата преди 10-на пък и повече години/Фабарм ,надцевка 12калибър,красавица/Та значи започнаха едни съдебни процедури спрямо мен и аз трябва да продам ,прехвърля или дам на съхранение инструментите.Имах едно револверче,ама не ми бе на сърце ,та го продадох,ама надцевката я занесох в КОС.Съдебните процедури се проточиха ,леко минах в категория подсъдим и без малко щях да изпусна срока до който мога да съхранявам./Все забравям да попитам моите познати в КОС какво правят след това с пушчиците/Набързо я прехвърлих на един колега,за няколко дни ставаше въпрос..............

Току що проведих разговор с представител на служба КОС ,какво става с пушките или КНО ако изпуснеш този 12месечен срок,следва одържавяване на оръжието и след документални процедури отиват на търг,където фирми с лиценз играят за тях!
 
Последна промяна от модератор:

qnko

Потребител
Твоите познати в КОС са забраванковци, забравили са да споделят някои неща.
Процедурата е най-често хубавото оръжие да го купи за 50лв някой "колега" на служителя от КОС, малко преди да мине срока. Не се мародерстват ръждивите Туловки на дядовците, вързани със сезал вместо ремък. Този цирк с изнудването до продадеш на безценица, щото така и така ще го загубиш, малко понамаля когато излезе и възможноста да деактивираш оръжието. Деактивирането не е скъпо и сложно, деактивираното оръжие се продава на цени подобни колкото бойно втора ръка.
Но естествено, от КОС вече са взели мерки! Предвиден е нов режим на деактивация, нови клейма, сертификати, което ще вдигне цената на услугата и ще направи комбинацията неизгодна.
Следващият номер в цирка ще е ако наследиш оръжие, но нямаш нужните документи след изтичането на сроковете, не само ще го изгубиш, но и ще платиш стабилна сума на лицензиран оръжейник да го унищожи.
 
Последна промяна:

Niki

Редовен Потребител
Янко,мислиш ли че не ги знам тия пинизи.Просто оставяйки го на съхранение мислех ,че проблемите със ъсда ще ги реша за няколко месеца,ама не стана така и видиш ли времето неусетно си течеше.В един момент се сетих ,че съм на финала и бързо прехвърлих оръжието на колега от дружинката.Моите познати в КОС не са поемали ангажимент да ми обаждат кога изтича срока.......
 

qnko

Потребител
Моите уважения!
Пиша в темата не за теб или за мен, споделям опит, може да е полезно на някого.
Опита ми е личен, не съм го чул от някой. Научил съм работното време на КОС, Домакина, Деловодството, Началника...кога кой ходи и се връща от отпуска.
 

dberov

Редовен Потребител
Точно така е Янко. Моята пушка беше Beretta S55 надцевка 12 калибър италианска. Пенчо Кобадински беше внесъл 10 броя и тая беше една от тях. Като я видяха в КОС я поставиха на рафт, който се намира в тяхната стая. Иначе масовките като ИЖ буквално ги хвърляха в една стаичка в мазите. И като се започна едно звънене по телефона да ми предлагат смешни пари щото била много стара, това само полицаи които са я видели. Да ама дойде един варналия около 60 годишен със сина си, само я провери за луфтове, хвърли един поглед на иглите и му каза, че ако не я вземе, ще съжалява и я купиха.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Точно така е Янко. Моята пушка беше Beretta S55 надцевка 12 калибър италианска. Пенчо Кобадински беше внесъл 10 броя и тая беше една от тях. Като я видяха в КОС я поставиха на рафт, който се намира в тяхната стая. Иначе масовките като ИЖ буквално ги хвърляха в една стаичка в мазите. И като се започна едно звънене по телефона да ми предлагат смешни пари щото била много стара, това само полицаи които са я видели. Да ама дойде един варналия около 60 годишен със сина си, само я провери за луфтове, хвърли един поглед на иглите и му каза, че ако не я вземе, ще съжалява и я купиха.

"Тарикатлъка"при фуражките е професионално изкривяване.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре