Електронни мишени и софтуер за обработка

big_dragon

Редовен Потребител
Пускам нова тема по въпроса защото никой до сега не е коментирал въпроса.

Смятам да разработя проект на тази тема и ще съм благодарен на всеки, който сподели мнение и опит по въпроса. Моля също и за някой линк към подобни програми.
За сега съм разгледал електронната система за подготовка на спортисти "СКАТ"
SCATT it - MEC - Shooter Training System
и системата на Деметра:http://www.demetrasai.com/shotmod.html

Идеята ми е с камера да се следи мишената и с помощта на софтуер да се обработва картината и да се отчитат точките, както става на състезанията по спортна стрелба.


Според мен проблема е в софтуера. Има готови програми, но цената е сериозна и закупуването им за нашите нужди е неоправдано. Възможно ли е да се пригоди някоя от масовите програми за обработка на картини (видео информация) за нашите цели?
 

martins

Потребител
Не успях да разбера точно.
Искаш да монтираш камера на пушката и при натискане на спусъка да прави шот.
или лазер на пушката камерата да следи мишената при обиране на луфта да прави запис.
от лазера мисле че ще има разсейки на изображението (може и да не съм прав де)
 

big_dragon

Редовен Потребител
Конкретният ми въпрос е свързан с електронните мишени и електронното обработване на резултата. Ето тук има такава система:
Bayernliga mit Sonja Embacher in Söll/Tirol

Това не означава, че не може да се коментират и други въпроси, свързани с електронните помощници при отчитане на попаденията или при подготовка на стрелеца.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Предполагам че софтуера наслагва мрежа върху мишената на принципа на моушън детекшъна при охранителните софтуери. На теб до колкото разбирам ти трябва нещо да ти вади автоматично отчитането, а не толкова снимка на самия изстрел ? Ще тярбва по-високоскоростна камера с някакъв зуум за да може да се приближи доста изобразената мишена, и да се направи много фина мрежата на детекшъна. След това ще трябва софтуер /отделен или вграден/ да очертае дупката от проектила и съпоставяйки я с макета на мишената в базата данни да ти каже къде точно ти е попадението. Не е толкова лесна работа и мисля че най-добре е да си откраднеш готов софтуер, отколкото някой да ти напише нещо такова. С преправянка няма да стане..
 

martins

Потребител
Хм с камера ако е само да снима всяко попадение не мисля че ще е сложно.
камерата примерно може да се сложи при мишената и самото попадение да задейства през контролер снимка след попадението.
някакъв вибрационен датчик примерно.
Остава да се реши проблема как да се изпращат образите при стрелковата позиция и на какво.

Ако искаш по същия принцип да следиш и прицелването може да се пробва с лазер който да задейства камерата която да прави снимки или видео но на големи разстояния точката на лазера е доста голяма така че незнам какво ще се получи.
ако е лазер не ми минава през акъла какъв датчик може да се ползва за старт/стоп на камерата.
Според мен първата постановка е релиазуема без особенни драми.
 

big_dragon

Редовен Потребител
Да си гледам мишената на компютъра в реално време няма никакъв проблем.
Проблема е този за който говори Самурая, много точно е разбрал моя въпрос.
Тъй като няма да използвам системата за комерсиални цели, мога да мина и на варианта, копване от някъде...
За целта е добре да натрупам предварително информация за такива системи и да знам какво търся.
 

Fire Horse

Потребител
Мисля, че тук е мястото на настоящият пост.
Днес реализирах една идея, която ми даде luft9waffe - видеонаблюдение на пистолетна мишена.
Използвал съм проста аналогова камера с малко по-добър обектив (да има зуум и фокус), за монитор - 7 инчов аналогов телевизор SANG (тип треторазряден таксиметров), трипод и 12 метра кабел.
По този начин се избягва наблюдението на мишената със зрителна тръба (или монокъл).
Стойност на проекта - 170 лева.

ПП -Снимките са правени с телефон, но не мога да кача другите файлове, че са малко над 1,5М
ППП - Ето още снимки от проекта.
 

Attachments

  • 1.1.jpg
    1.1.jpg
    122.4 KB · Прегледи: 125
  • 2.2.jpg
    2.2.jpg
    74.4 KB · Прегледи: 114
  • 3.3.jpg
    3.3.jpg
    79.2 KB · Прегледи: 138
  • 4.4.jpg
    4.4.jpg
    39.7 KB · Прегледи: 147
  • 5.5.jpg
    5.5.jpg
    61.9 KB · Прегледи: 144

luft9waffe

Редовен Потребител
Много добре си го направил,Анди.Попаденията вече се виждат все едно си на 50см от мишената.
 

lynx

Редовен Потребител
Перфектен бюджетен вариант :bravo:
Има неща, които повишават кефа от стрелбата и това определено е едно от тях!
Така наистина ще е голям кеф да се стреля, да си разглеждаш попаденията и да си коригираш грешките.
Браво за идеята и изпълнението :bravo:
 

Fire Horse

Потребител
njatanasow написа:
Само дето идеята е доста "използвана" вече ;) :cheers:
Е, не сме открили топлата вода, но поне при нас няма друго място с такова приспособление. Още повече, че това е персонално стрелбище (за лично ползване).
Колега, на вашите стрелбища има ли внедрено такова наблюдение на мишената?
Не говоря за СКАТ системата - нея вече я има навсякъде.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Fire Horse написа:
njatanasow написа:
Само дето идеята е доста "използвана" вече ;) :cheers:
Е, не сме открили топлата вода, но поне при нас няма друго място с такова приспособление. Още повече, че това е персонално стрелбище (за лично ползване).
Колега, на вашите стрелбища има ли внедрено такова наблюдение на мишената?
Не говоря за СКАТ системата - нея вече я има навсякъде.
Всъщност ,колега ли да те наричам или Андрей.
Колкото до "видео наблюдението" :) СКАТ, не ползваме. Подарявам ви го.
Аз също говоря за стрелбище за лично ползване и от почти три години ползваме камера и монитор.Най вече вечер след 22 часа ;).Според мен по това време стрелбата с пистолет е най добра(лично мнение) :cheers:
 

Fire Horse

Потребител
njatanasow написа:
Аз също говоря за стрелбище за лично ползване и от почти три години ползваме камера и монитор.
Ники, ти почна да стреляш с пистолет преди две години.
И СКАТ не е система за видеонаблюдение, а система за корекции на движенията при изстрел. Имаме си.
ПП - Админа може да разчисти последните 4-ри поста (включително този) като спам на темата. Благодаря!
 

Fire Horse

Потребител
Скоро направих доразвитие на системата за видеонаблюдение.
В чашкоуловителя поставих ЛЕД-осветление, поставено вертикално зад държачите на мишената, а вътрешността боядисах с бял автоспрей.
Резултат – попаденията на монитора не стоят като черни точки на черен фон, а са бели точки на черен фон. Кефа от стрелбата става още по-голям.
ПП – Ако някой счита, че и ТАЗИ идея е доста „използвана” вече – да представи доказателство (минимум фотоснимка) или да не цапа темата.
 

Attachments

  • Уловител1.jpg
    Уловител1.jpg
    170.7 KB · Прегледи: 130
  • Уловител2.jpg
    Уловител2.jpg
    290.1 KB · Прегледи: 100
  • Без осветление.jpg
    Без осветление.jpg
    215.5 KB · Прегледи: 119
  • С осветление.jpg
    С осветление.jpg
    196.3 KB · Прегледи: 126
Нагоре