Детско ФТ

bleu81

Редовен Потребител
Привет,

Отдавна обмислям една идея и реших днес да ви я представя.

Инициативата ви да превърнете ФТ във все по масов спорт в България е чудесно, но според мен и липсва един съществен елемент а именно поле за изява на децата и подрастващите. Факт е, че не сте върнали никой, но да се състезават децата наравно с възрастните е малко нечестно.

Виждам две основни пречки в присъствието на деца.

Едната е че състезанията са придружени с нощувки на които се „купонясва“ и децата може да „развалят“ купона.

Втората е че правилата са едндоакви за всички и посредствените резултати може да откажат бързо децата. Според мен е редно мишените в клас „детски“ да се разположат в по сбит диапазон от дистанции, което да позволи на децата да стрелят без липсата на 1кг оптика да обезсмисля участието им. На всички ни е ясно, че една екипирана за фт пушка с фт оптика е минимум 4.5-5кг а това за дете на 6-10 години е доста освен ако не го храните само с КФС и гмо-царевица. Ако обаче „Детските мишени“ са разположени в диапазона 10-30 метра и са предимно 40мм „джуниърите“ ще могат да правят прилични точки с олекотени пушки 7-10 джаула и леки фиксирани оптики с лека корекция по мил-дот. Добрите резултати само ще ги мотивират да продължат и един ден да стрелят наравно с големите. Също така броя мишени за деца може да се редуцира до например 30.

Аз лично нещата ги виждам така:

Децата стрелят в смесени тройки двама възрастни и едно дете, за да може детето да в винаги под надзора на поне един възрастен, който да следи зареждането на пушката, посоката в която се насочва и дали оръжието е празно при пренасяне,

Близките дистанции се стрелят от деца и възрастни а на коридорите над 30 метра да има една трета детска мишена оцветена в ярък цвят която се стреля само от децата.

При такива правила за цялото трасе ще трябват 10-15 „детски“ мишени оцветени различно. Аз лично имам 10-тина фт мишени и мога да ги обслужа, боядисам в ярък цвят и предоставя безвъзмездно за каузата.

Знам, че има доста детайли за доизкусуряване, та ако мислите, че има „хляб“ в тази идея може да я преместим в отделна тема „ФТ-Джуниър“
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Така първо да си кажа малко практически проблеми като организатор.
"Работя" с 2ма КОСаджи така да се каже които не са много ентусиазирани да има деца по трасето .
Второ : не е сериозно 6-10 годишно що деца да носят пушка било то в присъствието на възрастен , от 14-15 години нагоре е ок според мен ( от гледна точка на безопасност). В клуба за 10м в зала във Враца искат да са поне 7ми клас.

Трето: клас джуниър е до 21години !
Четвърто: не виждам защо се намесват сбирките когато всеки има право да избира къде да спи .
И пето : нито едно дете не е върнато когато е дошло с родителите си .
Малко не сериозно ми се вижда да се реди още едно трасе при положение че организаторите на състезания и хората които помагат не сме по 10-12 на всяко състезание.
Но в крайна сметка щом имаш идея никой не те спира да я реализираш , предполагам ще срещнеш помощ в наше лице . Но за едно дете (Леа ) за момента е малко несериозно да си загубим 2ма-3ма човека по няколко часа , все пак не си изкарваме хляба с това а го правим на доброволни начала.
 

bleu81

Редовен Потребител
Въпроса ми не е критика а само питане и предложение та не виждам причина да ми отговаряш в такъв "изброителен" тон. От отговора ти ми става ясно, че присъствието на деца не е пожелателно по ред причини.
За някой неща си прав но аз съм на мнение, че с децата трябва да се работи от рано. Показателни са примерите с новите шофьори убиици които току взели книжка се превръщат в убийци на пътя.

Ако прочетеш внимателно, какво съм написъл. че разбереш, че не става дума за второ трасе а само в коридорите с далечни мишени да се слага една трета по-близка, което би увеличило общия брой мишени с 10-15.

Факта, че има само едно дете - Леа, на мен ми говори, че няма условия, а не че няма деца. Все пак при 50 участници на някой мероприятия е логично една немалка част от хората да имат деца и внуци. Аз лично бих водил моите две и както вече казах мога да осигуря мишени и да се ангажирам с реденето им поне на съзтезанията на които имам възможност да дойда.
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Не може ли да се разреши на децата да стрелят всички мишени от свободна позиция, защото наистина пушките са тежки за 'прав'?
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Не може ли да се разреши на децата да стрелят всички мишени от свободна позиция, защото наистина пушките са тежки за 'прав'?
Малката на Вели така стреля и няма проблеми за никой.
 

bleu81

Редовен Потребител
Не може ли да се разреши на децата да стрелят всички мишени от свободна позиция, защото наистина пушките са тежки за 'прав'?

Според мен проблема не са само задължителните изстрели а голямия диапазон дистанции. Ако мишените са сбити в по-малък диапазон от метри, ще може да се стреля с лека компактна оптика с ниски монтажи пък дори и без оптика на механични и меренето на метри отпада като фактор до голяма степен. Това ще направи възможни пушки с оптика 2.5-3кг а леката пушка ще направи достъпни и позициите прав.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Марине ти май нарочно търсиш конфронтация....
Какъв избирателен тон те гони???
Колко деца да дошли с родителите или бабите и дядовците си на състезание и са казали че е много трудно?
Ще ти дам пример от живия живот. В Полша на световното през 2018 дойдоха момичетата от Словакия в клас джуниър и набиха шушоните на 70-80% от участниците , те едва ли стрелят в трасета специално за деца .
Да хубаво е да дойдат деца да пострелят на прострелката първите пъти след това по мишени , но не е сериозно да редим трети " детски" мишени защото ще стане плетеница от въжета и ще се чудиш коя мишена да не стреляш . И пак казвам това е спорт в който се борави с оръжие било то и въздушно . Аз не бих си пуснал дъщерята която е на 7 години да разнася пушка сред хората.
 

bleu81

Редовен Потребител
Марине ти май нарочно търсиш конфронтация....
Какъв избирателен тон те гони???
Колко деца да дошли с родителите или бабите и дядовците си на състезание и са казали че е много трудно?
Ще ти дам пример от живия живот. В Полша на световното през 2018 дойдоха момичетата от Словакия в клас джуниър и набиха шушоните на 70-80% от участниците , те едва ли стрелят в трасета специално за деца .
Да хубаво е да дойдат деца да пострелят на прострелката първите пъти след това по мишени , но не е сериозно да редим трети " детски" мишени защото ще стане плетеница от въжета и ще се чудиш коя мишена да не стреляш . И пак казвам това е спорт в който се борави с оръжие било то и въздушно . Аз не бих си пуснал дъщерята която е на 7 години да разнася пушка сред хората.

Никаква конфронтация не търся, само го предложих на обсъждане. Ако има желаещи си струва да се обсъди, ако не здраве да е. Нищо не пречи да се пусне една "анкета" и според резултата да се направят изводи. Дотук има един против и това си ти.
Колкото до безопастността въпроса може лесно да се реши ако сачмите на детето се съхраняват при възрастния в тройката и се дава по една щом джуниъра заеме позиция. Това ще гарантира, че няма да размахва заредена пушка при преминаване между отделните коридори.
 

KILLER

Редовен Потребител
ФТКС
Тези класове си ги има и хората отиват и се състезават. Нашите състезания са състезания не панаирджийски стрелби по капачки.
Като има толкова много деца може да се включат наравно както Леа, или след приключване на състезанието трасето си стои с мишените и даденият родител да се позабавлява с детeто си и да му обясни кое как се прави. Но състезанието си е състезание , дайте да не мешим състезанието с клуб за научаване на деца да стрелят. Аз нямам нищо против да идват деца, но да пуснеш 6-10 годишно дето по време на състезанието е меко казано несериозно / имам дъщеря на 6г/.
 
Последна промяна:

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Ти май сериозно не си си пил хапчетата ??? Къде съм писал аз съм против да стрелят деца? Чакам отговор .
Една поговорка ще си позволя да цитирам : На вълка му е дебел врата защото сам си върши работа !
Правиш предложение и идваш показваш как да стане на трасето и винтоверта и чука . Редиш 2-3 пъти тези "детски" мишени с наша помощ разбира се и сядаме да борим колко деца са дошли точно заради това , съгласен?
 

KILLER

Редовен Потребител
ФТКС
Предложения много , всякакви , но една шепа хора се нагърбват за всека състезание да се състои!
 

bleu81

Редовен Потребител
Ти май сериозно не си си пил хапчетата ??? Къде съм писал аз съм против да стрелят деца? Чакам отговор .
Една поговорка ще си позволя да цитирам : На вълка му е дебел врата защото сам си върши работа !
Правиш предложение и идваш показваш как да стане на трасето и винтоверта и чука . Редиш 2-3 пъти тези "детски" мишени с наша помощ разбира се и сядаме да борим колко деца са дошли точно заради това , съгласен?

Деяне, Аз хапчета не пия нито за здраве, нито при болест! "ти май нарочно търсиш конфронтация...."

Ще си премълча, понеже няма да е приятно за четене. Можете да затриете последните 10 поста и да "забравим". За пореден път се убеждавам, че на изказването на различно мнение в тоя форум не се гледа с добро око - един вид ерес срещу писаното в скрижалите.

Хайде със здраве
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
От друга страна не всеки състезател ще е съгласен да е в тройка с млако дете и да чака и състезснието за него да стане от 3ч на 6ч като и да се бавят всички състезатели по трасето. Това е спорт който практимуваме и повечето хора го приемат като такъв. Има правила, които трябва да се спазват. Правим изключения, но в разумни граници. Слес аъатезанието трасеро е свободно. Може да се организира да се мине с децата, да им се обясни, да пострелят, но лично аз не съм съгласен да чакам 15м да се освободи коридора преди мен, по еже някой обяснява 10м как се държи пушка.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Деяне, Аз хапчета не пия нито за здраве, нито при болест! "ти май нарочно търсиш конфронтация...."

Ще си премълча, понеже няма да е приятно за четене. Можете да затриете последните 10 поста и да "забравим". За пореден път се убеждавам, че на изказването на различно мнение в тоя форум не се гледа с добро око - един вид ерес срещу писаното в скрижалите.

Хайде със здраве
Недей да премълчаваш , я си кажи . Какво искаш да кажеш че не толерираме мнението ти защото не сме съгласни с него и край щяло да стане грозно имало цензура. Типично в твоя стил за всяка една тема която пускаш , било то за оловото ( което ти лично сееш) или за каквото и да е друго .
Аз не съм толкова интелигентен колкото теб и не разбирам от сложни науки за това ще си позволя да цитирам Ицо Хазарта :
Колко хубаво е друг да е виновен.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Много обичам когато някой вземе да дава акъл без да изяви желание да направи нещо.
На няколко пъти се каза, че ако има желание и предлагащия се нагърби да реди детско трасе ще се окаже съдействие и помощ. Излагат се мнения и доводи кое е разумно, кое не толкова. Но предлагащия очаква да му се каже."Браво, супер идея почваме да редим, как не се сетихме по рано."...ако не сте на това мнение си вземете хапчетата.
 
Нагоре