Гъби, гъбари и всичко друго свързано с гъбарството.

Дискусия в 'Дъра-Бъра' започната от praetorian, 3 Ноември 2010.

1. soundmax

soundmax Редовен Потребител

Публикации:
    3,227
    от:
    Казанлък - Пловдив
    Ехааа аз само подобни печурки съм виждал, ама разбира се не ставаха за ядене, в повечето случай бяха проядени яката. Но не знаех, че и сърнелите можели толкова големи да стават.

2. peko

peko Редовен Потребител

В Калоферския под балкан по поляните сме събирали сърнели с диаметър над 30 см, стига да ги оставят да поотраснат де. Това беше 91-92 г., ама от тези огромните взимахме по една-две, само колкото да се похвалим. Основната цял бяха манатарките тогава. Другото място, където сме брали огромни сърнели е местността Стомната, по пътя за Тутракан. Ама това беше края на 80-те миналия век, в студентските ми години. Тогава малко хора ги беряха и сме попадали на "колонии" даващи по 2-3 чувала на полянка.

3. vanko

vanko Редовен Потребител

Публикации:
    1,594
    от:
    Попово
    Малко припънки от днес,ей тъй набързо.:cheers:

DSC03120 припънки 1.jpg

praetorian, petkof and lynx like this.
  4. staif

staif Редовен Потребител

Публикации:
    1,405
    vanko харесва това.
  5. petkof

petkof Редовен Потребител

Публикации:
    2,025
    Никакъв шоп с фото не ми се е месил,Ванко, я сам си я снимах!:no: :lol: Не я мерих понеже не знаех, че са рядкост такива сърнели.Тази не беше най-голямата,но другите бяха презрели и взех тази защото става за ядене.Не съм я мерил, но ножът върху шапката е дълъг точно 22 см..Теглото със сигурност беше над 500 грама.Бера ги от няколко рехави,млади акациеви горички покрай магистралата Варна-София в участъка на разклона за село Слънчево.Две-три страници напред в темата съм качил снимки от същите места.Трудно достъпни са и малко хора могат да стигнат до там.Големите гъби ги раздавам , а за мен си оставям току отварящите се гугли.Когато брах тази от снимката заръмя дъжд и на връщане се пазих с нея и още една от дъжда!:cheers:

praetorian, fatalen, ivodoc and 2 others like this.
  6. xpresident

xpresident Редовен Потребител

Публикации:
    1,120
    от:
    Варна
    Какво толква, голяма е, но не сте ли чели "Под гъбата" :D

petkof харесва това.
  7. CaMyPau

CaMyPau Редовен Потребител ФТДМ

Публикации:
    3,389
    от:
    Троян, Козлодуй
    Това е зрителен ефект. Много е близо до камерата. Съпоставена с джоба на ризата примерно е няма и два пъти колкото него. Тук също съм намирал такива. Не умаловажавам иначе снимката - впечатляваща е.

8. praetorian

praetorian Редовен Потребител

Публикации:
    1,845
    от:
    Стара Загора
  9. vanko

vanko Редовен Потребител

Публикации:
    1,594
    от:
    Попово
    Супер Сърнели! Явно ги оставят по вашия край да наедреят.Тука няма такива,всичко се обира рано рано.Всеки 3ти ходи за трюфели и покрай тях само да видят други,вадят се торбите и...се почва. Ама пак има.

10. praetorian

Публикации:
    1,845
    от:
    Стара Загора
    Това е отпреди окол 3 години.Сега за лек гъби няма, много е сухо лятото, а когато завали вече е студено.Преди две години фирми наемаха мангали да берат гъби.Опоскваха де-що гъби имаше по баири и поляни.Имаше бум на огнена манатарка, горите и поляните бяха заринати буквално.Имаше много рижика, пърхутка...Сега няма нищо.

staif харесва това.
  11. staif

staif Редовен Потребител

Публикации:
    1,405
    и при нас липсват тая година..обикалях за кладница но няма..и други не видях..

12. bibiko

bibiko Редовен Потребител

Публикации:
    155
    След толкова дъждове, и чат-пат по малко слънце, днес ''открих'' сезона с тези челядинки...:)

bgbul and Djack like this.
  13. mario321

mario321 Потребител

Публикации:
    99
    от:
    Гр.Пещера
    Прясно от днеска, диви печурки, самичък ги брах !
    20171014_164107.jpg

Последна промяна: 14 Октомври 2017
    praetorian харесва това.
  14. praetorian

Публикации:
    1,845
    от:
    Стара Загора
    Моите няма да ги снимам,че са малко тази година.В пъти по-малко,вероятно заради жегата и сушата.Но намерих и доста бели мухоморки :) на места,където не бяха разпространени.
    ПП Ножа на снимката какъв е?

15. vanko

vanko Редовен Потребител

Публикации:
    1,594
    от:
    Попово
    Тази кладница не ти ли е малко жилава?
    Хем я варя доста дълго,след това в тигана, и пак една такава....никаква!:)

16. mario321

mario321 Потребител

Публикации:
    99
    от:
    Гр.Пещера
    Да определено си е по слабо тази година, днеска отскочих до едно много добро място самоче за сърнели, мястото става като градина, фрашкано доста чанти пълня от там, но за жалост само 20 бр намерих .
    Ножа е browning подарък ми е от един много добър приятел, незнам от кой магазин го е взимал преди време, но като го удариш острие в острие с някой китайски, този китайският го срязва 3-4мм, а на този нищо не му става, за размера си много тежи, много трудно се точи .

17. EooC

EooC Новодошъл

Публикации:
    1
    Здравейте колеги искам да ви попитам кои са тези гъби според вас .Имам предположение но не искам да го казвам още. Тези по големите едната е кафява а другата бледо сива , мисля че са различни видове

Прикачени Файлове:

18. fatalen

fatalen Редовен Потребител ФТКС

Публикации:
    3,410
    от:
    София
    Едните са Сърнели, ама ако искаш да "береш" гъби посредством снимки във форум по-добре не го прави занапред!

staif and Kifa like this.
  19. praetorian

Публикации:
    1,845
    от:
    Стара Загора
    Сърнелите също имат двойник,коварен и отровен!Никога,никога не яжте гъби,които не познавате,или се колебаете какви са! Бялата и зелена мухоморка няма дори смисъл да се мъчат да ви спасяват,по-добре се гръмнете.Това сериозно.Тези,които си набрал не е особено лесно да се определят какви са,а и никой не вярвам да ти каже със сигурност,че може да ги изядеш,защото може да му тежиш на съвестта после...

staif, pavloff and fatalen like this.
  20. ohubohu

ohubohu Потребител

Публикации:
    44
    от:
    Русе
    Ако не ги познаваш, културно се запознаваш с тях :D
    В събота една торба горски печурки и още толкова орешарки налових. То гъбата много хитро нещо. Все под шумата се крие :)

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена