Гъби, гъбари и всичко друго свързано с гъбарството.

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ехааа аз само подобни печурки съм виждал, ама разбира се не ставаха за ядене, в повечето случай бяха проядени яката. Но не знаех, че и сърнелите можели толкова големи да стават.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
В Калоферския под балкан по поляните сме събирали сърнели с диаметър над 30 см, стига да ги оставят да поотраснат де. Това беше 91-92 г., ама от тези огромните взимахме по една-две, само колкото да се похвалим. Основната цял бяха манатарките тогава. Другото място, където сме брали огромни сърнели е местността Стомната, по пътя за Тутракан. Ама това беше края на 80-те миналия век, в студентските ми години. Тогава малко хора ги беряха и сме попадали на "колонии" даващи по 2-3 чувала на полянка.
 

petkof

Редовен Потребител
Абе Петко,да няма намеса тука фотошоп бе?:lol::no:Ако няма, това е екземпляр за Гинес;)!Все бях виждал,ама такава сърнела не съм.Дай малко данни...диаметър,тегло,на поляна ли в гора ли се"роди" това чудо, че ми е интересно:winner::cheers:
Никакъв шоп с фото не ми се е месил,Ванко, я сам си я снимах!:no: :lol: Не я мерих понеже не знаех, че са рядкост такива сърнели.Тази не беше най-голямата,но другите бяха презрели и взех тази защото става за ядене.Не съм я мерил, но ножът върху шапката е дълъг точно 22 см..Теглото със сигурност беше над 500 грама.Бера ги от няколко рехави,млади акациеви горички покрай магистралата Варна-София в участъка на разклона за село Слънчево.Две-три страници напред в темата съм качил снимки от същите места.Трудно достъпни са и малко хора могат да стигнат до там.Големите гъби ги раздавам , а за мен си оставям току отварящите се гугли.Когато брах тази от снимката заръмя дъжд и на връщане се пазих с нея и още една от дъжда!:cheers:
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Това е зрителен ефект. Много е близо до камерата. Съпоставена с джоба на ризата примерно е няма и два пъти колкото него. Тук също съм намирал такива. Не умаловажавам иначе снимката - впечатляваща е.
 

praetorian

Редовен Потребител
037556225.jpg
037556226.jpg
037556227.jpg
 

vanko

Редовен Потребител
Супер Сърнели! Явно ги оставят по вашия край да наедреят.Тука няма такива,всичко се обира рано рано.Всеки 3ти ходи за трюфели и покрай тях само да видят други,вадят се торбите и...се почва. Ама пак има.
 

praetorian

Редовен Потребител
Това е отпреди окол 3 години.Сега за лек гъби няма, много е сухо лятото, а когато завали вече е студено.Преди две години фирми наемаха мангали да берат гъби.Опоскваха де-що гъби имаше по баири и поляни.Имаше бум на огнена манатарка, горите и поляните бяха заринати буквално.Имаше много рижика, пърхутка...Сега няма нищо.
 

staif

Редовен Потребител
и при нас липсват тая година..обикалях за кладница но няма..и други не видях..
 

bibiko

Редовен Потребител
След толкова дъждове, и чат-пат по малко слънце, днес ''открих'' сезона с тези челядинки...:)

a831343f4f0684b7.jpg
 

praetorian

Редовен Потребител
Моите няма да ги снимам,че са малко тази година.В пъти по-малко,вероятно заради жегата и сушата.Но намерих и доста бели мухоморки :) на места,където не бяха разпространени.
ПП Ножа на снимката какъв е?
 

mario321

Редовен Потребител
Моите няма да ги снимам,че са малко тази година.В пъти по-малко,вероятно заради жегата и сушата.Но намерих и доста бели мухоморки :) на места,където не бяха разпространени.
ПП Ножа на снимката какъв е?

Да определено си е по слабо тази година, днеска отскочих до едно много добро място самоче за сърнели, мястото става като градина, фрашкано доста чанти пълня от там, но за жалост само 20 бр намерих .
Ножа е browning подарък ми е от един много добър приятел, незнам от кой магазин го е взимал преди време, но като го удариш острие в острие с някой китайски, този китайският го срязва 3-4мм, а на този нищо не му става, за размера си много тежи, много трудно се точи .
 

EooC

Новодошъл
Здравейте колеги искам да ви попитам кои са тези гъби според вас .Имам предположение но не искам да го казвам още. Тези по големите едната е кафява а другата бледо сива , мисля че са различни видове
 

Attachments

  • IMG_20171115_120855.jpg
    IMG_20171115_120855.jpg
    318.7 KB · Прегледи: 61
  • IMG_20171115_120812.jpg
    IMG_20171115_120812.jpg
    313.7 KB · Прегледи: 61
  • IMG_20171115_121051.jpg
    IMG_20171115_121051.jpg
    324.3 KB · Прегледи: 59
  • IMG_20171115_121104.jpg
    IMG_20171115_121104.jpg
    340 KB · Прегледи: 59
  • IMG_20171115_121132.jpg
    IMG_20171115_121132.jpg
    346.6 KB · Прегледи: 59

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Едните са Сърнели, ама ако искаш да "береш" гъби посредством снимки във форум по-добре не го прави занапред!
 

praetorian

Редовен Потребител
Сърнелите също имат двойник,коварен и отровен!Никога,никога не яжте гъби,които не познавате,или се колебаете какви са! Бялата и зелена мухоморка няма дори смисъл да се мъчат да ви спасяват,по-добре се гръмнете.Това сериозно.Тези,които си набрал не е особено лесно да се определят какви са,а и никой не вярвам да ти каже със сигурност,че може да ги изядеш,защото може да му тежиш на съвестта после...
 

ohubohu

Потребител
Ако не ги познаваш, културно се запознаваш с тях :D
В събота една торба горски печурки и още толкова орешарки налових. То гъбата много хитро нещо. Все под шумата се крие :)
 
Нагоре