Въпроси.. Точност при стрелба

NoricafanDragon

Потребител
Здравейте на всички. Нов съм в бранша и имам няколко въпроса относно въздушната ми пушка… Ще карам направо… Пушката е Norica dragon 5.5 22.3 J (джаула) Въпросите са следните с какви сачми да стрелям - марка и грамаж..И по съществения въпрос - До колко метра е точно смисъл стрелям на 25 метра и от 10 изстрел уцелвам кутийка за съчми… На 25 метра правя група от 10 сантиметра до 15см. Надявам се да съм бил ясен и разбираем. Благодаря предварително
 

Hidden

Редовен Потребител
Пробвай марката JSB. Повечето цеви ги харесват, а и самите чашки в една кутия са доста близки по размери, тегло и качество. За тази енергия може да избираш между чашки с тегло от 0.87 до 1.175 грама. Няколко вида са. Има и разлики в подкалибрите, например 5.51, 5.52.
Относно точността - напиши от какво поза стреляш - има голяма разлика в групата направена от изправено положение без опора или с подпряна на торбичка пушка. Също зависи и с какви мерни прибори е направена групата - с оптика ли, с механичните ли.
 

NoricafanDragon

Потребител
Стрелям от маса подпряно на човал с пясък стрелям с оптика 4x32 на норика в седноло положение мерника на оптиката е в центъра перфектно премерване и почти при всеки изтрел 10-15 сантима отклонение чак на всеки 7-8 изтрел уцелвам на 2-3 санти до целта…незнам проблема дали е в мен или пушката…
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
С какви чашки стреляш?
Пробвай с тези сачми.
https://arms-bg.com/oragie/vazdushn...shno-oragie/chashki-h-n-target-trophy-5-53mm/

Стрелям от маса подпряно на човал с пясък стрелям с оптика 4x32 на норика в седноло положение мерника на оптиката е в центъра перфектно премерване и почти при всеки изтрел 10-15 сантима отклонение чак на всеки 7-8 изтрел уцелвам на 2-3 санти до целта…незнам проблема дали е в мен или пушката…
Въобще не е нормално! Би трябвало да правиш група 2-3см. на това разстояние. Трябва да ползваш моноблок за монтаж на оптиката.
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Като за начало обърни внимание на следното. Всяко едно прикладване и всяко едно прицелване, трябва да са АБСОЛЮТНО точно повторение на предходното! Пушката трябва да е винаги в едно и също положение спрямо надлъжната си ос. Това се постига с монтиране на нивел на шината. Пушката я подпирай на торбичката ВИНАГИ в една и съща част. За чашките са ти казали. Вземи си ЖСБ. Колкото и да изглежда елементарно, да се научиш да стреляш точно не е проста работа!
Май Гадняра го беше писал това : нямате си представа колко пушки са продадени заради калпави оптики.
 

NoricafanDragon

Потребител
Проблема явно не е в настроиката на оптиката защото при едно и също призелване в целта всеки изтрел на разстояние 20метра е с отклонение от целта наляво надясно надоло нагоре в диапазон от 10-15 см….гори доло на 10 изтрела един сполучлив. Защо е това.???
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Така както описваш нещата, силно ме съмнява прицелванията да са едни и същи, колкото и на теб да ти се струва, че е така.
От кой град си? Все ще има колега близо до теб с когото да се уговорите да пусне някоя чашка с пушката и да ти каже за какво иде реч.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Проблема е в торбичката с пясък. На твърда основа пушката при всеки изстрел ти подскача по различен начин спрямо усилието, което прилагаш при прикладването. За по-точно стрелба в тази поза трябва да подложиш нещо меко или да симулираш артилерийски захват. Усилието при придържане и прикладване трябва винаги да е еднакво, тогава пушката почва да подскача еднакво и чак тогава се бориш за точност.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Твърд спусък, неподходящи, или хлабави монтажи, неподходящи чашки, изтръскана оптика, лош захват, луфт в цевната кутия, прецакан маншет и т.н. Причините могат да бъдат много. Започни от чашките. Пробвай JSB 1,03 гр. Използвай моноблок за оптиката, стегни го добре, гледай да има стопер. Оптиката трябва да е здраво стегната в моноблока. Все пак внимавай да не я премажеш, че и това съм виждал. Увери се, че маншетът и оптиката са здрави. Прикладвай и натискай спусъка всеки път по един и същ начин. Махни торбичката - с пружинна пушка се стреля, без да е подпряна на твърда основа.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Не съм съгласен с теб. С каквото и да е пълна торбичката, винаги има действие и противодействие. Ако се осигури повторяемост на действието, то и противодействието ще е винаги едно и също. ;)
ПП. Това към поста на Евгений.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
А с какви чашки стреляш?
Има "недоразумения" които и при ПЦП летят като мухи, пък едни лъскавки, в шарени кутийки.
За малко имах Дракон, и мога да кажа, че спусъка хич го няма. От спускането, особено при пружинките, се получават доооста големи отклонения. Тъй като тогава съм имал само 1,03 в 5,53, с тях правеше на 33 м група 6-8 см на механични. Но от ръка кутийка от чашките не я пропусках на същото разстояние. Ноооо, като се заиграх да видя, аджеба къде и е потенциала, заради гадния спусък по-добри групи не успявах да направя.И си имаше флаери по 4-5 см настрани. Демек пушката с тези чашки толкова си може.Защото по същото време прострелвах и подаръка на един приятел - Кометка в 5,5, пак на механични със същите чашки не пропусках малка кутийка, обаче и групата беше 5-6 см.
Ако пушката има надулник, трябва да се провери дали е добре центриран.
Та според мен пушката толкова си може и първо на механични трябва да се простреля.
И не на последно място трябва да се "погледне с вещо око" и през оптиката.
Има "екземпляри" с паралаксни грешки, други го променят при промяна на диоптричната корекция, трети не държат прострелка и т.н.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Не съм съгласен с теб. С каквото и да е пълна торбичката, винаги има действие и противодействие. Ако се осигури повторяемост на действието, то и противодействието ще е винаги едно и също. ;)
ПП. Това към поста на Евгений.
На теория е така, но скромния ми опит показа, че ако искам да правя дупка в дупка на 10м с такъв тип пушка, в такава поза, е по-лесно когато я придържам с подпряна ръка на чувалчето. Така ръката е подложена под точно определено място на пушката и усещането за контрол над пушката е по-добро.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Подпирането на пружинката е много важно. В зависимост къде си я подпрял, получаваш различна големина на усукващите моменти и на силите на подскачане при наката и отката.
Учудващо, най-добри резултати, демек най-малки отклонения съм получавал при подпиране отпред на 10-на см от края на цевта в торбичка "заешки уши". Ако подпираш на ложата, имаш най-лошия вариант. Лост от първи род - и най-малката промяна в единия край води до отклонение в другия. Като даже при луфт в цевната кутия при чупещите се за зареждане, стават два лостовете. Но дори и да няма луфт, пак дърпането на спусъка влияе много при отклонението на края на цевта при излитането на чашката.
 
Последна промяна:

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Проблема явно не е в настроиката на оптиката защото при едно и също призелване в целта всеки изтрел на разстояние 20метра е с отклонение от целта наляво надясно надоло нагоре в диапазон от 10-15 см….гори доло на 10 изтрела един сполучлив. Защо е това.???
Колега кажи с какви чашки стреляш и снимай как си монтирал оптиката.
 

LogiBG

Редовен Потребител
Аз като се учих да стрелям с хатсанчето ми стигнах до заключение да стрелям първо без оптика на 10-5 метра.Твърдия спусък малко бърка нещата, оптиката ако не е захваната добре също те бърка. На бял лист драсни една хубава черна точка която да виждаш добре отиди на 10-5 метра и на механични опитай да простреляш най-добре с jsb. Ако има кой по опитен да постреля с теб много по-бързо ще се случат нещата.
 
Нагоре