Връщаме ли се 100г назад ? Apocalypse Now!

Дискусия в 'Дъра-Бъра' започната от s73r01d, 19 Май 2009.

1. Anonymous

Anonymous Гост

Не е въпроса затова , кой колко ги яде . Вчера бензин и нафта , Днес яйца , утре презервативи :lol: :lol:, Вдругиден ток и газ , още по нататък въздуха и още не знам какво . Бах мааму . Докога тия , дето са с много пари и са уж учени , ще ме учат как да живея моя си живот . Колко ще ми струва това , или онова , щото те трябва да печелят от това . Още малко някой ще се изстъпи и ще обяснява как той е създал планетата земя , и благодарение на него съществува човечеството . Щооооо . Щото имал пари .Абе яяяяя да го д....... тия . Писна ми от такива тарикати . Ами да си ги носи в отвъдното . Не съм видял още някой такъв тарикат , да занесе нещо под главата си като пукне . ;) ;) ;) :lol: :lol: :lol: Е ти пък , баш за Великден ли . ;) ;)

2. lynx

lynx Редовен Потребител

Публикации:
    7,283
    от:
    Старата София
    Имам чувството, че тази PR акция с конфискуваните 500 хил. полски яйца, от които някои бройки нямали обозначителни знаци е била спонсорирана от някои наши крупни бизнесмени.
    Сега естествено има дефицит и цените литват нагоре, баш за Великден.

3. Anonymous

Anonymous Гост

Опааа сиренцеее. Лампичката започва да мига . ;)

4. angelmr

angelmr Потребител

Публикации:
    2,382
    от:
    Пловдив
    Ако не си купиш яйца не е като да не можеш да отидеш на работа, или да получиш авитаминоза. Спрете да си купувате и много скоро цените ще се върнат на мястото си. Цените в момента са спекулативни и целят имено горната реакция за "щастливите кокошки". Няколкото квадрата повече които е трябвало да отделят производителите въобще не увеличават толкова себестойността. И преди имаше производители които са произвеждали яйца от пуснати кокошки, а не в клетки. Така че явно и тогава е можело.

5. andro

andro Потребител

Публикации:
    1,422
    от:
    тутракан
    Някой да е умрял ,ако не е ял две седмици яйца?Ангел е прав ,какво ще стане ако решим да не купуваме яйца известно време.Даже за Великден.Как ли ще се отрази на цените.И въобще отдавна е доказано, че бойкотирането на даден вид стока има ефект.Богатите нации го знаят ,само ние не.Яжте луканка ,а не яйца,ще ви излезе по ефтино ;)И кое му е различното като съдържание на щастливото яйце?

6. pavloff

pavloff Редовен Потребител ФТДМ

Публикации:
    2,297
    от:
    Троян
    Намалянето на потребленито незнам поне аз, да е било решение на една икономика.
    По същата логика да спрем да купуваме горива, парно, ток, вода, месо.
    Не мисля, че така ще се решат нещата.
    Напротив трябва да се стимулира потребленито в една икномика. Но това потребление да е реално, с реални пари, а не с пари дето ще ги изкараш след 10 години, а да ги харчиш сега. И банките да дават кредит срещу лична карта и да те одобряват по телефона, че може да веземеш кредита. За да имаш 3 коли, а да караш само едната защото бензина е 2.70 лв., да имаш къща със 8 стаи, а да живееш в 2 от тях защото другите неможе да ги отопляваш, да ходиш на почивка в Дубай и да обясняваш как там е много хубаво и евтино.

7. andro

andro Потребител

Публикации:
    1,422
    от:
    тутракан
    Щастливци.Живота на кредит противоречи на християнските принципи,все едно имаш нещо което не си заслужил.Факт който идеално се поняся от вече богатите ,другите да зяпат ли?И като стана въпрос за коли ,колко от вас ги предпочитат пред велосипеда?Бас държа ,че поне половината от форума дори до близкия магазин ходят с автомобила си.

Прикачени Файлове:

8. ininia

ininia Потребител ФТКС

Публикации:
    972
    от:
    София
    Павка,за нормално икономика си прав,че бойкота не е решение.Но в случая става въпрос за невероятна спекулация и ако хората само няколко седмици не купуват яйца, съм сигурен,че цените ще се върнат.А представяш ли си ако населението реши да не купува яйца за Великден?Тогава на третия ден след празника може да намериш и по 10 стот!Пък ние ще си го празнуваме по стар стил! ;)

9. ivodoc

ivodoc Модератор Модераторски Екип

Публикации:
    4,797
    от:
    Русе
    Ех пък това ако стане!..... ще хапнем яйчица на промоция.
    След Никулден в Пикадили Русе продаваха 3-4 килограмови шарани за 2,70 килото.

10. angelmr

angelmr Потребител

Публикации:
    2,382
    от:
    Пловдив
    Да ака е, но срещу конкретно спекулативно вдигане на цената на една стока бойкота ще свърши работа.

11. Anonymous

Anonymous Гост

В почти всяка друга страна щеше да си прав. В една нормална икономика, когато търговецът иска да си повиши печалбата, предприема действия за увеличаване на оборота. При нас е обратното - вдига цените на стока, за която знае, че ще се купува независимо от цената. Това най-често са сезонни стоки, стоки купувани за конкретни празници и стоки от първа необходимост. Как иначе да си обясним повишаването на агнешкото пред Гергьовден, на рибата пред Никулден, сега на яйцата, преди години на олиото, което достигна рекордни за Европа цени... Пред празник всички останали правят намаления, за да вдигнат рязко оборота, но нашите търгаши си казват "Ден година храни" и вдигат цените. :wall:

Подкрепям бойкота за яйцата. Никакви супи със застройка и гювечета. :stop:

12. fatalen

fatalen Редовен Потребител ФТКС

Публикации:
    3,419
    от:
    София

Няма да се впускам в обяснения що е това спекулация и т.н. :-[
    Но това горното е пряко свързано с еластичността на пазара (и това не ми се обяснява) :-[!
    А повярвайте, за някои стоки в България тя (еластичността) е много малка при определени ситуации, описани по-горе от Иво.
    И както в една друга тема писах, бюрокрацията и голямата еластичност си ги създаваме ние - овцете и не здраво мислещите потребителите!!!

ПП редактирано
    Благодаря на Dejmos за обърнатото внимание!

13. Anonymous

Anonymous Гост

Абсолютно си прав. Ние определяме еластичността на стоките. И по-важното - ние насила правим някои стоки "нееластични". Решаваме, че задължително ще ядем агнешко, риба, яйца или каквото там повелява традицията на съответния ден, и ги ядем, купуваме ги на каквато и да е цена. Може да е в по-малко количество, отколкото ни се иска, но купуваме. Може да се стискаме и предния месец да сме на принудителна диета, но събираме пари и купуваме... Щото видите ли така трябвало, така било писано, така повелява религията, в която повечето от спазващите тези "традиции" така или иначе не вярват...
    Как с това мислене/поведение да не ни се качат на главите разните спекуланти!?

Айде де! Ще ям вратна пържола на скара за Никулден, шаран за Гергьовден и агнешко за Коледа ;)

14. andro

andro Потребител

Публикации:
    1,422
    от:
    тутракан
    Правим го защото сме прости!Нация в която всеки живее за себе си ,една маса от егоистични говеда коята успява да задуши всеки който се опита да промени нещо в мисленето им .Все трябва да се случват есктремнни събития за да си размърдаме простите глави.Аз няма да купувам яйца за Великден на тази цена.Снощи се скарах и с жена си по този въпрос.Знам че може да ви изглежда глупаво ,но ще го направя заради себе си .Не става въпрос тия 10- 15 стотинки отгоре а за принципа.

15. ivodoc

ivodoc Модератор Модераторски Екип

Публикации:
    4,797
    от:
    Русе
    Аз почти винаги пазарувам след такива празници.
    Разликата е, че за същите пари си купувам почти двойно. Понякога и повече.
    А с яйцата досега не ми се е налагало да го правя, понеже рядко купуваме яйца от магазина, не че гледам кокошки, но купуваме от хора около нас, на които кокошките са щастливи на цената на нещастните.

16. Anonymous

Anonymous Гост

17. mdinkov

mdinkov Потребител

Публикации:
    970
    от:
    Пловдив
    Аз също няма да купа от магазина яйца , ще потъся ат близките села и ако и там цените са неадекватни ,ще ида до Гърция или Сърбия но няма да купя ат магазина .

18. ininia

ininia Потребител ФТКС

Публикации:
    972
    от:
    София
    Аз също няма да купя.И апелирам към всички (както вече направих) да направят същото.Докажете,че освен индивиди,сме и граждани.

19. Anonymous

Anonymous Гост

Аз вече го казах - дори за супи и гювечета няма да купувам, за Великден да не говорим. Ако се случи да си отида на село за празника (баба е Величка, та имаме още един повод), ще има червени яйца.
    Иначе - вратни пържоли :D

И понеже темата е глобално, а не локално апокалиптична...
    http://usdebtclock.org/world-debt-clock.html
    Хмммм... И кой каза, че Гърция има проблеми с дълга? Външният й дълг е "едва" два пъти по-голям от годишния БВП. Някой ще каже, че при такива числа "едва" едва ли (хахаха, влияние на С.А. ;) ) е най-подходящо използваната дума... ама вижте Англия, вижте Франция (един от "моторите" на ЕС), Испания и Португалия, за Ирландия да не говорим... ???

20. s73r01d

s73r01d Потребител

Публикации:
    836
    от:
    Sofia/Burgas
    Проблема на Гърция е не големия външен дълг, а факта че не може да го връща. Германия, Франция и Великобритания може да имат дълг, но го плащат.

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена