ВСИЧКО ЗА БЕНЧРЕСТА - стойки, маси, мишени, правила и др. свързано с темата.

piperov_pipi

Потребител
FreeMan написа:
Сега порових малко из нета... цял свят стреля бенчрест от двуноги.
Двуногите се използват при бенчрест на огнестрелни пушки и то при големите калибри. Там дистанциите са от 300м. нагоре. Рестовете са по удобни защото може да става всякаква настройка в насочването на оръжието по вертикала и по хоризонтала.
Мисля, че регламента на европейската федерация за БР състезания е добър и не виждам причина да правим промени. И пак го казвам, ако направим един регламент за всички състезания, ще има много по голяма посещаемост и желаещи за участие...
Има тема СПОРТЕН КАЛЕНДАР, там е мястото където трябва да се отразят всички турнири през годината. Разбира се и за допълнителните турнири трябва да има информация...
Срещите са си срещи много е хубаво да се събереш с приятни хора и да обмениш опит, но състезание винаги трябва да има, дори и без награди...който иска участва, който иска не участва няма лошо, но среща има нали...?
 

братушка

Редовен Потребител
Изискване е от Федерациите по "пневматичен и малокалибрен бенчрест".
Цитираното по-горе е текст от регламента на БАФТ:
http://forum.airguns.bg/http://forum.ai ... ic.php?t=7
Регламентите си имаме отдавна, специално за БР съгласувани с упоменаните Федерации. Стига да рече някой да ги прочете и много въпроси сами ще отпаднат.

Ще напомня само още едно изискване при БР: теглото на пушката.
На нелюбителски състезания винаги има ограничения по теглото на пушката, и то стриктно се спазва.
Към теглото на пушката се брои всичко, фиксирано закачено на нея: мерници, двуноги...
А незакрепения към пушката рест може да тежи и 100 кила, за негово тегло ограничение няма.
 
A

Anonymous

Гост
братушка написа:
....А незакрепения към пушката рест може да тежи и 100 кила, за негово тегло ограничение няма.
Но в регламента за БР, публикуван от теб, пише:
Предната, задната подставки и самата пушка трябва да могат свободно да се вдигат нагоре с усилие не надвишаващо такова за удържане на самата пушка или подставка.
Поправи ме, ако греша, но аз лично го тълкувам като "предната и задната опора не трябва да са по-тежки от пушката".
 

FreeMan

Редовен Потребител
И на мен не ми звучи много ясно това.
Другото което не можах да разбера - двуногите аутлоу ли са или са приети.
 

njatanasow

Редовен Потребител
@FreeMan
На международни състезания никой не използва двунога,незнам дали е забранена от правелника но реста е многократно по удобен за преместване от една мишена на друга
 

FreeMan

Редовен Потребител
Така е. Никой не отрича че реста е по-удобен и дава по-добри резултати, но има колеги които искат да стрелят от двунога. Имат я и я предпочитат и си е техен избор.
Това че на международни никой не стреля от двунога е възможно да е отново избор и то отново поради резултатността.
Ако има специален регламент че двунога не е позволена - да.

Дори някъде да са си приели регламент против двуноги, други не са. А това дали тук ще са приети, кой го решава и на каква база.
Не съм адвокат на стрелците от двуноги, но това трябва да се изясни.
 

TeXHo

Потребител
Аз нямам рест. За сметка на това имам двунога и ми харесва да стрелям от нея. Така че, определено ме интересува, дали ще са забранени двуногите за съответното мероприятие или ще са разрешени, за да знам да си планирам ли ходенето. Бенчреста не ми е страст и нямам намерение да инвестирам в още един аксесоар, на който да се чудя къде да му търся място. Освен това, не съм тръгнал да демонстрирам кой е по-по-най-, така че, повишената резултатност от ползването на рест малко ме вълнува.

Този пост може би има място в темата на предстоящото състезание в Пловдив, но поради по-общия му характер го пиша тук.
 

go_panch

Потребител
TeXHo написа:
Аз нямам рест. За сметка на това имам двунога и ми харесва да стрелям от нея. Така че, определено ме интересува, дали ще са забранени двуногите за съответното мероприятие или ще са разрешени, за да знам да си планирам ли ходенето. Бенчреста не ми е страст и нямам намерение да инвестирам в още един аксесоар, на който да се чудя къде да му търся място. Освен това, не съм тръгнал да демонстрирам кой е по-по-най-, така че, повишената резултатност от ползването на рест малко ме вълнува.

Този пост може би има място в темата на предстоящото състезание в Пловдив, но поради по-общия му характер го пиша тук.
Стига рева! Дори и да забранят двуногите на състезанието в Пловдив, ще дойдеш да ми носиш пушките. Все пак аз ви бях шофьор на предното мероприятие,
 

братушка

Редовен Потребител
Моят рест V2:
 

Attachments

  • AMG-BR-Rest-V2 006.jpg
    AMG-BR-Rest-V2 006.jpg
    1.4 MB · Прегледи: 271
  • AMG-BR-Rest-V2 007.jpg
    AMG-BR-Rest-V2 007.jpg
    1.4 MB · Прегледи: 199
  • AMG-BR-Rest-V2 009.jpg
    AMG-BR-Rest-V2 009.jpg
    1.4 MB · Прегледи: 228

братушка

Редовен Потребител
Реших да дам малък коментар по реста.
В него няма грам стругарски работи. Само пробиване на дупки с дрелка и нарязване на резби. Почти всички компоненти от местна железария за стотинки.

Просто случайно ми попадна в ръцете изрезка от газов амартисьор (остатък от изработка на ГП) и получих прозрение.
Тази тръба отвътре е полирана и калибрована с Ф16мм. Ако отидете с парче тръба в железария, то от съндък с болтове М16 може да се подбере някой-друг такъв, че да върви в тръбата плътно, практически без клапчене.
Остава да закрепите бoлта вертикално и да плъзгате по него парчето тръба с гайка (V1). Или да закрепите тръбата и да плъзгате болта (V2).
Във V2 аз мушнах тръбата в гайка М24 (пак от железарията) и фиксирах я с болтчета, радиално на 120".

V2 ми хареса повече, щото на самият възел, който се движи нагоре-надолу успях лесно да закрепя значителна тежест (близо килограм - фланец от някакъв голям водопроводен вентил). Голямото тегло на самият подвижен възел позволява да обира клапчене и компенсира неточността на наколенната изработка.
На V1 също може да се сложи утежняване, но то ще дойде високо. Низко разположена тежест придава допълнителна стабилност на цялата конструкция.

Подвижната част на главата се плъзга върху 3 съчми от лагер. Когато всичко е стегнато така с пружини върви гладко и само в една плоскост без кърбаляне и луфтове.

Ще следва тези дни и V3: V2 монтирана върху "плоча" от V1.
 

Attachments

  • AMG-BR-Rest-V2 004.jpg
    AMG-BR-Rest-V2 004.jpg
    1.4 MB · Прегледи: 151

братушка

Редовен Потребител
Ето, че и V3 е готова :)
 

Attachments

  • AMG-BR-Rest-V3 002.jpg
    AMG-BR-Rest-V3 002.jpg
    1.4 MB · Прегледи: 193
  • AMG-BR-Rest-V3 003.jpg
    AMG-BR-Rest-V3 003.jpg
    1.4 MB · Прегледи: 160
  • AMG-BR-Rest-V3 004.jpg
    AMG-BR-Rest-V3 004.jpg
    1.4 MB · Прегледи: 148
A

Anonymous

Гост
А колко тежи окончателната версия? Че спирачните дискове са тежички.
 

братушка

Редовен Потребител
Много. И това е целта.
Не знам колко точно. Аз имам с какво да претегля само до 1кг вкъщи. Само малкият утежняващ диск тежи ~850г. Ако бях успял да намеря нещо още по-тежко - щях да го сложа.
 
A

Anonymous

Гост
Че голямото тегло е плюс, се разбира от самосебе си. Но от един момент нататък се превръща и в недостатък - трудно и неудобно за носене, а може и да влезе в противоречие с правилата.
 

братушка

Редовен Потребител
Но рестът, според правилата за БР, публикувани в този форум от братушка, не трябва да е по-тежък от пушката.
Къде го прочете, Ивайло ? ? ?

Няма такова нещо.
В нашите регламенти въобще няма ограничения по тегло, за нищо.
А при другите няма ограничение за теглото на рестове, само за самите пушки.
 
A

Anonymous

Гост
Написаното от теб в регламента
Предната, задната подставки и самата пушка трябва да могат свободно да се вдигат нагоре с усилие не надвишаващо такова за удържане на самата пушка или подставка.
не означава ли това?
Формулировката е малко неясна, но частта за подставката не може ли да се тълкува така?
 

братушка

Редовен Потребител
А ако прочетеш и това, което пишеше и малко по-напред? :
Не се допуска подставки, чували и др. да бъдат свързани механически с пушката. Предната, задната подставки и самата пушка трябва да могат свободно да се вдигат нагоре с усилие не надвишаващо такова за удържане на самата пушка или подставка.
Текстовете бяха предлагани за обсъждане и още не е късно да бъдат корегирани, да не възниква разночтение.

Основната идея е, че не се допуска пушката да се "стяга" към реста. Като се вдига нагоре пушката, тя не трябва да повлече след себе си и реста. Не говорим за съвсем фиксирано закрепени за пушката подставки. Често "главата" на рестовете има конструкция на "менгеме" и не се допуска пушката да буде стягана с такова менгеме прекалено, пушката трябва да се вдига нагоре и да се "измъква" от такова "менгеме" без допълнително усилие.
Същото се отнася и за връзката между реста и масата: колкото и да е тежък реста - няма проблеми, но при вдигане нагоре не трябва да влачи и масата след себе си.

Предложи компактна недвусмислена формулировка за това.


ПС: пример на забрана от тази формулировка - чувалче, залепено за маса с двустранно лепещо тиксо.
 
A

Anonymous

Гост
Бях прочел и предната част естествено. Но цитираното от мен в частта за усилието би могло да се тълкува по два начина (пък било то и привидно), като единия е този, който аз посочих. Дори и по-малко логично, такова тълкуване ще създаде трудности, ако възникне по време на състезание. Затова формулировката трябва да се прецизира.

Аз бих предложил нещо от рода:
"Забранено е използването на приспособления за неподвижно фиксиране на пушката към някоя от използваните подставки и на подставките към масата."

Описаното менгеме е за укрепване на пушката към реста, но затягането му ще фиксира пушката неподвижно - т.е. затягането му е забранено. Аналогично двойнозалепящото тиксо е забранено, защото закрепва чувалчето към масата, но гумираната основа няма да бъде, защото въпреки че гарантира неподвижност (предотвратява приплъзване), не представлява закрепване/фиксиране на чувалчето към масата.

П.П. Пример за заобикаляне на сегашната формулировка - фиксиращи отвори в масата, краката на реста се заключват за тях под действието на теглото му, но като вдигнеш реста нагоре, краката се изваждат без усилие. Можеш да си представиш принципа, а ако се замислиш, ще стигнеш и до конкретно решение... С такава конструкция изискването формално ще е спазено, но рестът практически ще е закрепен за масата.

ЕДИТ///

Често "главата" на рестовете има конструкция на "менгеме" и не се допуска пушката да буде стягана с такова менгеме прекалено, пушката трябва да се вдига нагоре и да се "измъква" от такова "менгеме" без допълнително усилие.
След като има забрана (изискване нещо да не се прави), значи има причина за това. А каква е тя няма как да знам, нали съм г-н Дъра бъра :p. Плюс това говорех за закрепване на реста към масата, закрепването на пушката е пример, който взех наготово от братушка...
И като член на УС смятам, че е нужно да се работи за коригиране на формулировките, създаващи възможност за двусмислено тълкуване. Това не е просто някаква си формулировка, а регламент на БАФТ.
 

njatanasow

Редовен Потребител
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
А бе Иво,казах ти че тази тема не е дъра бъра ;),Ако беше експериментирал в БР стрелба от рест,щеше да знаеш че всяко стягане на пушката е пагубно,пушката трябва да се движи "мазно" в реста без всякакво усилие.По принцип ти се ровиш в нета като малко колеги от форума,защо не се разходиш и да разбереш как стават тези неща вместо да развиваш глупави философии за формолировки,кое как и защо :D
 
Нагоре