ВЕТРОМЕРИ, НИВЕЛИ И ЪГЛОМЕРИ-начини за работа. Хоризон

DANNY

Редовен Потребител
Откраднах идеята от Тема пусната от Милен в другия форум.
Аз самия съм експериментиръл много варианти. За жалост повечето не успешни или не използваеми при наличе на голямо колело на паралакса.
Мисля, че е доста важно да можем да хоризонтираме пушката по време на стрелба. Както и оптиката преди да я простреляме за първи път.
Кой как го прави и какви нивели, стойки, маси и приспособления използва?
Кой какви отклонения е забелязъл при стрелба с "крива" пушка или оптика?

Level203.jpg


Level202.jpg


Level201.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Стрелял съм с оптика с вграден нивелир (Б-51 на иводок). Според мен това е най-удобният вариант. Можеш да си хоризонтираш пушката без да отделяш око от целта. Бях изненадан колко много се измества кръста от целта дори при минимално накланяне на пушката.

Показаното на снимката изглежда добре изработено, но имам един въпрос.
Защо е необходимо да се върти нивелира на 90 градуса? Едва ли някой смята, че му е необходимо нивелиране по надлъжна ос, все пак не стреляме само водоравно. Освен да се търси по-голяма свобода на закрепване, а не хоризонтиране по надлъжна ос.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Dejmos написа:
Стрелял съм с оптика с вграден нивелир (Б-51 на иводок). Според мен това е най-удобният вариант. Можеш да си хоризонтираш пушката без да отделяш око от целта. Бях изненадан колко много се измества кръста от целта дори при минимално накланяне на пушката.

Показаното на снимката изглежда добре изработено, но имам един въпрос.
Защо е необходимо да се върти нивелира на 90 градуса? Едва ли някой смята, че му е необходимо нивелиране по надлъжна ос, все пак не стреляме само водоравно. Освен да се търси по-голяма свобода на закрепване, а не хоризонтиране по надлъжна ос.

Оптиката беше моя и признавам беше много удобно.
По втората част - мисля че е търсен ефекта на компактност при прибиране в калъф или куфар за транспорт. Както при Ев2.
EV2k_649zm7.jpg


Аз лично ползувам такива
bisleysp4kit600.jpg


и такива
spiritlevel-dovetail.jpg


на всички пушки и съм много доволен. Резултатът е чувствителен.
 

DANNY

Редовен Потребител
Това е реално изработения нивел.
Като /според мен/ единствената цел да се направи згъваем е да може да се слага по-лесно в калъфа или куфара. Ако е мнго дълъг и стърчи може и лесно са се деформира.
Като, ако е по-изнесен на страни ще работи по-чувствително. Т.Е. малкото отклонение на по-голямо разстояние ще показва по-голяма разлика /или бъркам ???/


user1768_pic2514_1239033340.jpg


user1768_pic1779_1231091540.jpg


user1768_pic1778_1231091540.jpg


user1768_pic1777_1231091540.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Като, ако е по-изнесен на страни ще работи по-чувствително. Т.Е. малкото отклонение на по-голямо разстояние ще показва по-голяма разлика /или бъркам /
Съжалявам, но бъркаш.
 

DANNY

Редовен Потребител
Да наистина той /нивела/ ще запази същият ъгал на наклона независимо от разстоянието до центъра.




Това са експерименти които аз съм правил

този най-предния е правен от свето диоден фенер. Като идеята бе да се ползва и при нощни стрелби като осветление на скалата на паралаксното колело. Свети напълно достатачно.

HPIM2021.jpg


HPIM2011.jpg


HPIM2023.jpg


така мислех а и бях го монтирал в/у ААса
HPIM2017.jpg


HPIM2015.jpg


Тогава още небях направил най-голямото колело. След като го направих него нивела ми пречеше да го въртя



.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
От къде могат да се вземат подобни нивелирни капсули?Малки на размер за да са подходящи за изработване на подобно сгъваемо приспособление?
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
От магазините за 1 лев има китайски нивелири вземаш си 1 брой и в него има мисля поне 2 бр. такива капсули. ;)
 
A

Anonymous

Гост
Чудесен нивел! Тези зелените капачки от какво са? Аз на моята съм залепил нивелчето с тънко двойно лепещо директно зад задната стойка на оптиката, върху цевната кутия и върши отлична работа. Осезаемо се усеща ефекта от накланянето при "високи" оптики с голяма изходна леща, които ФТ колегите често използват. То и аз съм с 56мм отпред де.... Отклонението е в сантиметри на 50+ метра само от няколко градуса в ляво или дясно!
 
A

Anonymous

Гост
Аз планирам да сложа една нивелираща капсула на Зоракито. Точно под долния ръб на мерника има място, където да се закрепи. Сега търся нещо достатъчно миниатюрно, да не стръчи извън пластината на мерника.
На това място ще е удобно за наблюдаване при прицелване.
Не знам дали ще има осезаема полза, но вреда намя да има.

П.П. Акраба, мощеш да ползваш http://www.radikal.ru/ за такива снимки. Много удобно е направен сайта, дава различни възможности за крайния вид на снимката или линак към нея, вкл. силно намалена като размер снимка, служеща за линк към пълноформатната. Аз съм много доволен от него.
 

DANNY

Редовен Потребител
Ето един Шмит с електронен нивел /допълнително се слага/ в/у окуляра.
От вътрешната стра на окуляра има няколко свето диода които показват наклона на пушката.
Само централният диод които показва правилното полужение на пушката е в зелен цвят.
След като светне той, стреляш.

user2378_pic3765_1251057611.jpg


user2378_pic3933_1252015144.jpg


user2378_pic3925_1252015144.jpg


user2378_pic3762_1251057611.jpg



Е то как и как действа
PD-Animation5.gif

scopeanimation2.gif

Линк към официалната страница на производителя
http://www.riflescopelevel.com/index.html
 

lynx

Редовен Потребител
Този ел.модел е страхотен, ако някой ще поръчва, да се обажда да направим "партийно" ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
А тези са за диоптичните мерници.
Извадени са от каталога на Аншуц

ahg_9503_spirit20level.jpg


ahg_700_1301_spirit20level.jpg
 

Filins

Потребител
lynx написа:
Този ел.модел е страхотен, ако някой ще поръчва, да се обажда да направим "партийно" ;)
lynx.... ;) нещо тия 3 изречения ме хвърлят в як размисъл, иначе за "партийното" и аз съм навит... :
"Temporarily out of stock", "Sales inside the U. S. only." и "International orders including Canada can not be processed due to government restrictions".... :wall: :cool:
Ега ти ... зад океана хептен са откачили на тема "Тука ли си - там стой".... :cool: :eek:
Утре очаквам да забранят и презервативите .... "Sales inside the U. S. only.... due to government restrictions"... :p
Апропо.... идва ми на акъла да се поразтърсим по сайтовете на една бивша английска колония ... не може жълтурковците там да не са го чопнали туй чудо и да го сглобяват на някоя джонка :p
 

jost70

Потребител
ФТКС
Само на маркови пушки ще слагате нивелири , а? :D
019243875.jpg

019243878.jpg

Изглежда ето така:
019243885.jpg

019243883.jpg

;) :crazy:
 
A

Anonymous

Гост
Хитро! Само, че се сещам за един тънък момент- това закрепване принципно как гарантира, че основата на нивела е строго перпендикулярна на оста на болта. Питам не за друго ами защото и мене ме мъчат разни идеи за подобен род закрепване. Примерно имам малка ампула, която би могла да се залепи за главата на имбусен болт, който пък да се навие на стойката ама точно това "центриране" хич не се сещам как може да е гарантирано...
Към Акраба- от къде се сдоби с врътките за хидравлика, че забравих да те питам онзи ден?
 

jordannik

Потребител
Parabellum написа:
Към Акраба- от къде се сдоби с врътките за хидравлика, че забравих да те питам онзи ден?
И от мен този въпрос. И един жокер - купих антена, от която ще взема чупещата връзка. Който помни "ВЕФА" знае какво имам в предвид. ;)
 

jost70

Потребител
ФТКС
Parabellum написа:
Хитро! Само, че се сещам за един тънък момент- това закрепване принципно как гарантира, че основата на нивела е строго перпендикулярна на оста на болта. Питам не за друго ами защото и мене ме мъчат разни идеи за подобен род закрепване.

Простичко,в детайла се вгражда ампулата, а образувалият се център разпробиваш и нарязваш подходящата резба .
andro написа:
С тоя нивел, с две отворени очи ли се стреля? ???

От много време се опитвам да го правя :quiet:
Не ,че имам големи успехи .Това ще е стимул да го правя по-често :crazy:
 

alexdi

Потребител
Ето и моя самоделен нивел.
 

Attachments

  • P6180125.JPG
    P6180125.JPG
    71.9 KB · Прегледи: 577
  • P6180119.JPG
    P6180119.JPG
    89.7 KB · Прегледи: 642
  • P6180120.JPG
    P6180120.JPG
    91.7 KB · Прегледи: 557
Нагоре