ВАРМИНТ - класове и правила

братушка

Редовен Потребител
Намерих в старите теми:
*******************
Пръстените са от водопроводна ПВЦ тръба Ф50. Обаче Ф50 тя е отвън и мишенките стават Ф47.
Моята тръба отвътре беше доста грапава, заводски си е така. Между пръстена и плоскостта гипсът леко се разтича така че никакво "смазване" няма да помогне. А и играчка е това да ги смазваш всеки път.
Просто като резнах пръстените те леко се разтварят след стягане на гипса и "монетката" изпада сама.
"Плоскостта за отливане" ми е някаква пластмасова, след стягане на гипса само леко плъзгам монетката и тя се отлепва, а повърхност на мишенката се получава като стъкло гладка.
Зор е да се подготвят нещата, да се нарежат пръстени, да се купи малко гипс... после самото отливане върви като песен.
Самите пръстени резах на ръка с ножовка за метал. Отбелязах по 2 за всеки 1,5см (грубо по 7,5мм), част от размера "се изяде" от платното та остана по 6-7мм.
Гипс "наливах" със супена лъжица, стана доста сгодно.
**************************************
И го прави по-редичек (гипса), аз го правих с консистенция на боза.
****************************************
Целта ни е мишенките да бъдат твърди, но трошливи. Гипсът без добавки напълно става.
Не искам да обидя никого, но ще напомня златното правило на зидаря: слага се гипс във вода и никога вода в гипса.
Наливам вода в панерка и започвам да сипвам полека гипс с разбъркване докато стане на боза. И след това имам 10-тина минути да го сипя по формички (5-6 минути) и да наслагам кламери (3-4мин.). Мисля, че сам човек може да направи 30-40 формички наведнъж. 30 минути след това вече са готови за вадене от формите. Проблемът е първото зареждане - да се уцели точното количество вода и гипс, да стигне и да не се изхвърля много после.
************************************
 

братушка

Редовен Потребител
Относно цената, сравнена с брашно, гипсокартони и други там балончета...
Торбичка гипс 5 кила - 2.40лв. Стига за близо 1000 (хиляда) бройки.
1 метър ПВЦ тръба - 1лв. Пакетче ластици пак около левче. Стигат за цял живот.
Не помня колко струват кламерите...

При попадение гипсовите монетки не "изпрашват", но лесно се трошат. Дори леко закачване на ръба обикновено откъртва значително парче. Това, че монетката вече не е кръгла лесно се вижда през оптиката.
Е, случват се и такива:
018980282.jpg

Но това май беше единствен случай за цялото състезание, затова и сниман.
 
Нагоре