Бенчрест турнир 01.12.2013г Варна

Dominus

Редовен Потребител
Рачо, ако въведеш данните примерно на една 16-ка с чашки по твой избор като за мерна линия вземеш линията на цевта, демек височина на оптика 0мм и прострелка 25м ще видиш, че колкото и да е калпав БК ще опише парабола с височина около 1,8см.
Ако вземеш примерно една 45 дж. пушка и въведеш същите параметри, но вече на 50м., като за чашки избереш от тези с най-добър БК ще видиш, че проектила ще опише парабола с височина повече от 5 см.
Е кой ги хвърля като гюлета в случая? Кой е от страната на булката? Защо всички се натискат да стрелят в 16дж?
Можеш да направиш теоритичен експеримент и с умерен вятър от 90 градуса и ще видиш че разликите не са фрапантни.
Така че, дали 16дж/25м е равно на 45дж/50м?

ПП. Това беше едно теоритизиране на постановката и нямам намерение да налагам стандарти нито пък да споря с някой стар бенч рестър кое е бяло и кое черно. Просто Рачо дръпна дявола за опашката и той се обърна да го види ;)
 

dilom08

Редовен Потребител
Чисто теоретично една и съща грешка на 25м и на 50 м има различно отклонение от центъра. На двойно по-голямото разстояние то е двойно по-голямо. Така че ако сравняваме стрелба на 25м и на 50м е ясно, че на 50 е по-трудно отколкото на 25. Това е ясно. Но ако мога да избирам с какво да стрелям на 25 м - с 16 джаула или с 45 джаула ще избера 45 джаула, както за 25м така и за 50м. Но са отделни класове и няма как да ги сравняваме. Все пак класирането няма да е едно общо предполагам. Ако е едно общо - 16 ките ще са ощетени, поне според мен.
 

njatanasow

Редовен Потребител
dilom08 написа:
Чисто теоретично една и съща грешка на 25м и на 50 м има различно отклонение от центъра. На двойно по-голямото разстояние то е двойно по-голямо. Така че ако сравняваме стрелба на 25м и на 50м е ясно, че на 50 е по-трудно отколкото на 25. Това е ясно. Но ако мога да избирам с какво да стрелям на 25 м - с 16 джаула или с 45 джаула ще избера 45 джаула, както за 25м така и за 50м. Но са отделни класове и няма как да ги сравняваме. Все пак класирането няма да е едно общо предполагам. Ако е едно общо - 16 ките ще са ощетени, поне според мен.
И не само според теб ;)
 

оги-пз

Редовен Потребител
В Пазарджик Фака го оценявахме по правилата за 25м , аз също си мислех че ще са само 10-ки ,но се оказа че съм грешал.
 

Dominus

Редовен Потребител
Е ти пък ги сравни тет-а-тет. Идеята е че ако искаш да ги равнопоставиш според някакво ограничени примерно 16дж и 45дж. то би било логично нещо от сорта на 16дж/25м. и 45дж/35м. Поне според балистиката която е основата. Аз например съм склонен да съпоставя една 7дж/12м. с една 16дж/25м.
 

amudjiev

Потребител
В зала основна роля има разстоянието според мен....като няма вятър джаулите не са толкова съществени
 

azzaro

Потребител
Според мен няма кой знае какво значение с кой калибър и на коя дистанция ще стреляш.При положение че си на закрито с рест и задна опора,при добре простреляна пушка за съответната дистанция,единственото което е от значение е доколко точно можеш да насочиш пушката и колко ти треперят пръстите/да не гръмнеш по-рано и да оризелиш някоя друга мишена/.Виж на открито е друга работата,вятър отвсякъде и много съобразителност.Иначе на закрито с менгемето и дори не прикладваш да не развалиш стрелбата,та това си е жив стенд за работа на пушката и заблуда на стрелящия колко е велик.При тези условия на стрелба и в 4,5 на 100 метра дистанция пак ще направиш читави резултати.
Надявам се да няма сърдити,никой не съм целял да засегна,това е моето мнение.
 

Dominus

Редовен Потребител

dilom08

Редовен Потребител
По-добре е да не се съпоставят и да са си отделно. Иначе винаги ще има приказки от рода " еди кой си е първи защото стреляше с 16 ка/ 45 дж. иначе нямаше да е така". Има ли някъде различие то винаги ще трън в очите на друг.
 

Dominus

Редовен Потребител
dilom08 написа:
По-добре е да не се съпоставят и да са си отделно. Иначе винаги ще има приказки от рода " еди кой си е първи защото стреляше с 16 ка/ 45 дж. иначе нямаше да е така". Има ли някъде различие то винаги ще трън в очите на друг.
така е, но пък и да ги разграничаваш толкова, пак не е логично. Все едно да сложим 22LR/50м. vs 243 на 300 ярда примерно.
Пак казвам, Рачо е в основата на спора. Защото реши че едва ли не на ФАКа трябва да им се сложат очила за електрожен
 

lynx

Редовен Потребител
Павка, не си ме разбрал.
Имах предвид, че в зала може двата класа да стрелят на еднакви дистанции, защото вятър няма и ще са сходни донякъде.
То е ясно, че ФАК пушките в общия случай са в калибър 5,5 и тъй като ще се стреля само за точки, не може да са в общо класиране с 16-ките. А в общия случай 16-ките са в 4,5.
Стрелял съм на закрито с хубава 16-ка и с хубав ФАК, групите на еднаква дистанция са доста сходни, както на 25, така и на 50 метра.
 

petkof

Редовен Потребител
Ако има интерес към тази хижа, нека да ми пуснете по едно лично без ангажименти.Просто за да знам дали да ходя да проверя на място, кое как е,защото не съм ходил там?Говорих днес информативно с управителя.Каза,че написаното в сайта е валидно.Хотела се отоплява, но иска два дни за да се отопли добре.
http://h-petricha.hit.bg/

https://www.google.com/maps/preview#!data=!1m4!1m3!1d120395!2d27.6702796!3d43.1705993!2m1!1e3!4m32!3m20!1m4!3m2!3d43.1535449!4d27.6413776!6e2!1m4!3m2!3d43.1935094!4d27.709014!6e2!2e0!3m8!1m3!1d7526!2d27.6598192!3d43.1599891!3m2!1i1855!2i993!4f13.1!5m5!5m2!13m1!1e1!13m1!1e1!7m4!11m3!1m1!1e1!2b1&fid=0i7
 

andi

Редовен Потребител
Слагате в сметката само външната балистика , но има и различни комфорт на изстрел , спусък, вибрации от ударника , вибрации от различния обем и скорост на газове, духане в полата на чашката , ефективност и наличие на балистичен тунел . Всичко тези неща са в полза на 16ките + наличието на "олипийски" цеви в 4,5.
Когато правих първото състезание в Оризари (на открито) също много смятах и ощетени бяха ПППтата защото стреляха с 16 ките на 25м .Имаше вариант да доидат и деца тениращи стрелба с техните 7ци. По сметките ми тогава излизаше , че ако 7ците и ПППтата са на 25м , а ФАК на 50м, то 16ки трябва да са на 40м .
Когато имахме залата и правих състезания там , на закрито джаулите и външната балистика нямат значение, а само изброените горе неща и според тях 16ките са с предимство и на 25м и на 50м . Просто там 50м е за предпочитане като дистанция само заради това, че съдията по-лесно отчита - грешките на стрелеца личат повече .

Но нашата зала беше 130м на 12м, и имаше място за състезание и банкет на целия форум отзад . Предвид размера на залата в Варна 25м за всички е много мъдро решение . Поздравления за инициатора и за Варненските ентусиасти :cheers: :cheers: :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Таман сега ще се види при сравнението на мишените след състезанието/всичко на 25 метра/,как се представят като цяло 16-ки и ФАК и на практика ще се установи дали са съпоставими на закрито.
Доколкото знам, стрелбището в Белослав дори няма прозорци и ще е напълно изолирано от вятър.
В Пловдивската зала имаше някакви съмнения за лек повей от прозорците, но тук ще е в "лабораторни условия".
 

dberov

Редовен Потребител
Моето мнение е че Миро е взел правилно решение да се стреля на 25 метра и в двете дисциплини. Ако над 16J се стреля на 50 метра тогава всички ще са ощетени защото в залата ще са само 4 състезателя, журито и един викач а всички останали ще сме вън на студа или по колите, няма да можем да наблюдаваме състезанието (което лично за мен е най интересната част) а само ще участваме в него.
Ако всички спорове са като този за балистиката с удоволствие ще чета всеки ред. :cheers:
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ако има интерес към тази хижа, нека да ми пуснете по едно лично без ангажименти.Просто за да знам дали да ходя да проверя на място, кое как е,защото не съм ходил там?Говорих днес информативно с управителя.Каза,че написаното в сайта е валидно.Хотела се отоплява, но иска два дни за да се отопли добре.
http://h-petricha.hit.bg/
Адаш, то предложението може и дву/3/4смислено да го приемем.
1. Близко е до местото за стрелба, евтинко - става за масовост. ОК!
2. Местото предлага и предразполага за една "шарена" среща/двубой на пейнтбол - Домакини-Гости събота след обяд.
3. Има зала за "задушевни збирки" вечерта - демек с замисъл до заранта да откарат некои "кандидат" медалисти по масите ;)
4. На заранта, който му се вдига главата - да заповяда на стрелбището.
Аз "бих" обсъдил възможностите за подобен сценарий ???
 

petkof

Редовен Потребител
Да, Адаш, точно така ги виждам и аз нещата, затова и го предложих! :cheers:
На практика обаче не съм ходил там и затова питам дали има интерес от страна на колегите, които ще идват на състезанието от предния ден, за да ида на място и да направя един "репортаж от мястото на събитието".За сега има трима желаещи.Нека другите да ми пишат на лично. :)
 
Нагоре