БАЛИСТИКА / ЦЕВИ, КАЛИБРИ .177, .20, .22, .25 ..... Предимства и недостатъци.

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Колеги търсих в стария форум (бях гледал, но сега не ги открих) таблица или диаграма със сравнение на спада на скоростта и от там на енергията на калибрите 5.5 и 4.5 на определени разстояния след дулния срез. Някой може ли да помогне?! ???
 
A

Anonymous

Гост
Dejmos написа:
Гравитацията не е еднопосочна величина.
Както Земята привлича слона и перото, така и те привличат Земята.
С незначителна сила, но я привличат. И понеже не могат да я отместят (поради незначителната си спрямо нейната маса), това привличане действа отново върху тях.
И понеже слонът тежи многократно повече от перото, ще създаде доста по-голяма собствена гравитация. А тя от своя страна ще го задвижи малко по-бързо от перото. Разликата ще е незначителна, но ще съществува.

А по темата - БК на Диабло Баракуда в .22 и .25 е различен. Еднаква форма, една и съща марка, но различно тегло.
Прав си за това, че и слона привлича земята, но аз ако се изпикая в морето, ще окажа по-голяма значение за нивото на световния океан, отколкото за което говориш ти.  ;) Затова и не се взима предвид това привличане, когато едно от телата е многократно по-голямо. Все пак, ако изчисляваме с точност до знак след запетятата милиард на степен милиард е добре до го вземем в предвид и това което казваш.

Макс с гуугъла заедно успяхме да намерим това -> http://www.plinker.hunter.ru/ballist.htm . Има двe таблици - начална скорост 120м/с (за пистолети) и 320м/с (пушки). Не е даден с колко грамова чашка е, но е дадена енергията и може да се сметне колко тежи. Не съм си давал много зор с търсенето. Това ми беше едно от първите които ми попаднаха.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Ако си купя 16J пушка в кой калибър да е 4.5 или 5.5 ? Моля за съвет!
 
A

Anonymous

Гост
За мен няма място за съмнение - 4.5! В кал.5.5 ще стреля с 170-180 м/с. Моята пушка 16 джаула съм я поръчал в 4.5.
 

cdman

Администратор
И от мен твърдо 4.5 , след днешната тренировка която си направих извода за мен беше че с AA S200 стрелям много по добре от колкото с AF TALON , причината основно е че дори и "минимален" отката си го има , което все пак оказва влияние Групата ми на на 30 метра с AA беше 8мм от край до край - ще пусна и снимки . 4.5мм се контролира много по лесно , има по изправена траектория на изстрела както и други предимства за спортната срелба.
 

harry_cool

Потребител
Абе ще ви дойде акъла в главите, ама трябваше да мине известно време.
4.5 мм в никакъв случай не е по-лош от 5.5 мм.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
harry_cool написа:
Абе ще ви дойде акъла в главите, ама трябваше да мине известно време.
4.5 мм в никакъв случай не е по-лош от 5.5 мм.
Да, не е по-лош, но не е и по-добър.
По-добър е за спънатите в мощност пушки, понеже те едвам засилват него , камо ли нещо по-тежичко.
Ето .
TukSEVijdaKolkoE_Dobar.jpg
 

rivan

Редовен Потребител
Моите уважения към ivodoc,но мисля ,че сравняването на калибрите трябва да се прави при равни дулни енергии,а не при равни скорости!Така една и съща пушка в различните калибри ще стреля по-добре в по-малкия калибър ,тъй като при него ще има по-високо КПД.Какво имам предвид:във трите случая(за трите кал) имаме равно количество въздух,компресиран до еднакво налягане(говорим за ПП).Но при по-малкия калибър,при движението на проектила напред по цевта ,обема зад него ще нараства по-бавно,отколкото при по-големия калибър,съответно ще му действува по-голямо налягане и ще придобие по-висока скорост.Така на практика една и съща пушка ще изстреля еднакво тежки проектили с по-висока енергия за по-малкия калибър.Дано да съм успял да обясня
Затова за мен 4,5 е предпочитания кал за пушки с енергия до 20 Дж.За по-високи енергии нещата може да изглеждат по-различно
 

luft9waffe

Редовен Потребител
rivan написа:
Моите уважения към ivodoc,но мисля ,че сравняването на калибрите трябва да се прави при равни дулни енергии,а не при равни скорости!Така една и съща пушка в различните калибри ще стреля по-добре в по-малкия калибър ,тъй като при него ще има по-високо КПД.Какво имам предвид:във трите случая(за трите кал) имаме равно количество въздух,компресиран до еднакво налягане(говорим за ПП).Но при по-малкия калибър,при движението на проектила напред по цевта ,обема зад него ще нараства по-бавно,отколкото при по-големия калибър,съответно ще му действува по-голямо налягане и ще придобие по-висока скорост.Така на практика една и съща пушка ще изстреля еднакво тежки проектили с по-висока енергия за по-малкия калибър.Дано да съм успял да обясня
Затова за мен 4,5 е предпочитания кал за пушки с енергия до 20 Дж.За по-високи енергии нещата може да изглеждат по-различно
за пцп кпд нараства с нарастване на масата,а разхода на въздух намалява.производителите масово посочват по-голям брой изстрели с една зарядка за по -големият калибър и по-голяма дулна енергия.за мен,при наличие на читав еднограмов боеприпас в .177,дори и при 45J 4,5 ще е по-добър като балистика
 

angelmr

Редовен Потребител
rivan Обема може да нараства малко по-бавно при малкия калибър, но за сметка на това силата упражнявана върху проектила действа доста по-малко време. :) Точно за това КПД-то на големите калибри е по-голямо. Е и заради по-слабите сили на триене естествено. Те нарастват експоненциално с увеличаване на скоростта.
 

praetorian

Редовен Потребител
Днес ми щукна идеята, какъв ще е резултата, ако да кажем, в чашка от 1грам на гамо(прохънтър), се натъпче пластелин отзад в полата с цел утежняване ???.Дали ще се дестабилизира по време на полета?Единственото, което ме спира да пробвам е, че едно сега времето е ужасно и нещо не ми се излиза, и второ, че се опасявам пластелина да не излезе при изстрела и да се завре някъде по отворите за въздуха....
 

shooter

Потребител
Доколкото си спомням
пластелина беше в дупката отпред на съчмата
при холоупоинт с цел подобряване на балистиката
на по големи дистанции
 
A

Anonymous

Гост
Изборът на калибър зависи изцяло от целите, които се преследват (стрелба по мишени или лов). При 4.5 траекторията е по-плоска (правият изстрел е на по-голямо разстояние).
 

luft9waffe

Редовен Потребител
rosendvd написа:
вече е налична и хатсана 95 САС, само се чудя какъв калибар да е 4.5 или 5.5,до сега сам стрелял и с двата калибъра и по ми харесва 4.5 но някои ми казват вземи си 5.5 ,и с двата калибър на какво разстояние оловото ще има прав изстрел ?
точно за тази пушка(от този енергиен клас)няма особено значение кой от двата калибъра ще вземеш.в единият случай ще имаш по-малко вертикални корекции,в другият-по-добро отдаване на енергията.много вероятно с 4,5 да имаш малко по-голяма дулна енергия,но след първите 10-20м енергиите ще се изравнят,а след това повече енергия ще носи 5,5.при точен изстрел,обаче,това няма практическо значение.и с двата калибъра до 40м тази пушка ще е ефективна за до 5кг-мови подвижни мишени.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Колко ще е плоска траекторията , зависи много и от скоростта на проектила, a това че при 4.5 траекторията е по-плоска :-\ ...

Traektoriq.jpg
 

luft9waffe

Редовен Потребител
иво, графиката отразява треакториите на 3-те калибъра при еднаква дулна скорост.при еднаква дулна енергия,тази графика ще изглежда съвсем различно.за конкретната пушка(х95sas)4,5 ще има най-ниска парабола.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
@luft9waffe
С тази пушка , да.

Колегата luft9waffe , доуточни , че в графиката става дума , за проектили в различните калибри, изстреляни всички с еднаква скорост 315 м/сек.
Ако погледняш , в лявата страна в горния край на графиката , има оптика.
На нея се вижда, че при посочената скорост и разстояние 100 м, разликата ще бъде приблизително един ДОТ и половина.
Ето една таблица с балистичните коефициенти на повечето от известните проектили налични на пазара.
Тая таблица , лично на мен ми е липсвала, когато съм искал да ползвам балистичен калкулатор и в полето за балистичен коефициент не съм знаел какво да сложа.
 

Attachments

  • Balisti4enKoeficient.jpg
    Balisti4enKoeficient.jpg
    263.6 KB · Прегледи: 441

Termina4

Потребител
5.5 е калибъра за теб много по лесно е с този калибър (едни от най добрите чашки в този калибър са Diablo Baracuda добре се държат и на 200 м/с и на 290 м/с което ги прави много универсални за повечето пушки на пазара)
Трабва да знеш че има и друг стандарт за калибъра идващ от мерната единица инч .177 .20 .22 .25 това при нас съответно в мм е 4.5 5.00 5.5 6.35
Колегите писаха по назад - ето как стоят нещата 4.5 има по голяма скорост но това е скороста след излизането от цевта след полет около 20-30 метра енергията която носи чашката 4.5 е по малка от 5.5 с по ниската начална скорост
Не се подвеждай по числата дадени от производителя и вземи смело 5.5 :rambo:
 

gunman

Потребител
не съм специалист по пневматиката, но отностно калибъра най-големите познавачи трябва да са воените. Новата тенденция при бойното оръжие се измества от 5.56 към 4.7 мм. Все пак има и течения проповядващи 5.7 мм. 4.7 мм боеприпас се отличава с по-голяма пробивна мощ, но за сметка на малко отдадена енергия при поразяване. При воените играят икономически и тактически субективни фактори, като цена на боеприпаса и възможнаст за товароподемност на войника /малък калибър-повече патрони-по-голяма емкост на пълнителя.../От друга страна при самоотбрана се търси т.н стоп ефект, който е право пропоционален на калибъра. Или голям калибър голям стопиращ ефект. А за лов определено е по-добре по-големия калибър, за да не стане ,като в онзи клип дето се мъчи заека ...
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
да може да се каже че при огнестрелните оръжия има такава тенденция ама не знам обърнал ли си внимание че това се отнася предимно за автоматичните оръжия с голям темп на стрелба и мисля че имам някакво обяснение за това. Например при големия калибър имаш по голяма площ на триена между водещия пояс на куршума и цевта съотвено и по-голямо количество топлина се отдава на цевта и се разширява повече от колкото по малкото сечение, след което почва да разсейва все повече и повече и е неуместно да се сравняват тези неща според мен, защото в пневматичното оръжие имаш един изтрел и това е, във случая трябва да се наблегне само във външната балистика на чашките мога да пусна няколко преведени работи които съм ги писал за реферати свързани със външната балистика на снарядите(куршумите) само трябва да ги преработя малко за да не гледате формули по 4 етажа, много от нещата се които пише там се и отнасята за балистиката на пнемватичното оръжие. А колкото до вътрешната балистика там седят много по различно нещата от тези при огнестрелното с малките прилики, че и двете трябва да имат добра дулна фаска и нарези които всички знаят за какво са :)
 
Нагоре