БАЛИСТИКА / ЦЕВИ, КАЛИБРИ .177, .20, .22, .25 ..... Предимства и недостатъци.

angelmr

Редовен Потребител
Жироскопическата стабилизация не зависи толкова силно от ъговата скорост на въртене, колкото от отношението на диаметъра и дължината. Един дълъг и тънък проектил ще се стабилизира много по-трудно от късия и широк такъв. Това за което говориш трябва да го истреляш с огнестрелно оръжие с поне 1000 м/сек и куршум да е изработен от съвсем различен от оловото материал за да може да получи нужната стабилизация за точна стрелба. С нашите пушки нито ще можеш да постигнеш особено голяма начална скорост( поради масата) нито пък ако случайно успееш да постигнеш такава, кършума ще може да се развърти без да се размаже по нарезите. Не случайно оловните проектили почти без изключение работят на дозвукови скорости.
 

Вячеслав

Потребител
В крайна сметка търсим и точност. :cool: Дилемата между точност и дупчене приключи още в миналия форум. Аз наскоро гледах един клип ,в който 50 кал. осакати 40 см ствол на дърво . Проби го от двете страни за пояснение. :mad: . Не е необходимо да си празним въздуха за луда кауза. Пробива - пробива. Аз завчера пак бях на стрелбището и стрелях с 22 ама с Барут. и на 50 метра с руски патрони направих 8мм група.

P.S. Връщам си думите назад. http://www.youtube.com/watch?v=L8dVOsUQ ... re=related Въпроснатапушка явно е и точна. :eek:
 

luft9waffe

Редовен Потребител
andro_e написа:
За 20 калибър .Дали има някакви реални предимства тоест да съчетава добрите страни на 4.5 и 5.5 или е опит на оръжейните фирми да провокират интерес и съответни печелби от продажбата на новия калибър и консумативи.Не знам защо, ама ми звучи нещо като новата паста за за зъби със..Дано не съм прав.
със сигурност съчетава добрите страни на .177 и .22 ,но и недостатъците им.цевите са рядкост,в европа направо екзотика.мунициите също.
 
A

Anonymous

Гост
С какво .20 е по-добър от .177, сравнен с .22? Пак ще се опитам да задам въпроса по по-различен начин за да мога да бъда разбран правилно. С какво .20 е по-добър от .22, когато и двата са сравнявани с .177?
Според мен .20 си е конмпромисен вариант и не е по-добър от .22. На всеки е ясно, че колкото по-тежка е чашката и с колкото по-голяма скорост (оптимана) я изстреляш, толкова по-добре. За да се направи тежка, много тежка чашка в малките калибри, то те трябва да се издължат. Ангел (angelmr) вече обясни, за и глата и за по-големия калибър. .177 бързо губи енергията си, а .22 е с прекалено малка скорост(отнесено към разхода на вуздух). Може и да бъркам, но докато не ми попадне такава пушка в ръцета, да видя, че с нещо е по-добра, ще съм доста резервиран към този калибър. Писаниците са си едно, те там могат да приказват какво то си искат, а реалността да се окаже друга.
Ще помоля някой до обясни, с какво толкова .20 калибър е по-добър от останалите. След известно време може да се появи и калибър .21, и да кажат, че е по-добър. И за него ще важи пак същото нещо - "със сигурност съчетава добрите страни на .177 и .22 ,но и недостатъците им.цевите са рядкост,в европа направо екзотика.мунициите също." - @luft9waffe (като .177 се замени с .20). А за .22 си важи същото нещо, но сравнен с .177 и .25.
 

cdman

Администратор
Доколкото четох из американските форумите - предимствата са следните - .20 има почти същата изправена парабола като .177 на изстрела , като в същото време запазва повече енергия което пък го прави по устойчив на вятър и т.н. - по това прилича на .22 - с две думи хем по изправен изстрел при малки загуби на енергия и стабилна траектория.
 

братушка

Редовен Потребител
С какво .20 е по-добър от .177, сравнен с .22? Пак ще се опитам да задам въпроса по по-различен начин за да мога да бъда разбран правилно. С какво .20 е по-добър от .22, когато и двата са сравнявани с .177?
Отговарям - С НИЩО!.
Как могат въобще да се сравняват калибрите като такива? Та това е само РАЗМЕР.
Калибърът, според мен, не може да се разлежда без да се "свърже" към конкретна пушка с конкретна енергетика.
Например: имаме 2 чашки - 4,5 и 5,5, и двете с еднакво тегло, например 1г, и еднакъв БК, и летят с еднаква скорост. Коя е по-добра? Ама абсолютно еднакви са.
Така че всички приказки трябва да са от сорта: кой калибър е ПО-ПОДХОДЯЩ например за CFX с енергия 21-23Дж.
Тогава вариантите са:
- със стандартните чашки от 0,5г 4,5 скоростта отива над 300м/с и точността страда;
- със стандартните чашки от 1г 5,5 скоростта е около 205-210м/с - голяма парабола;
- със чашките 5,0 с тегло 0,7г скоростта е около 260-270м/с - оптимум.

А приказките за запазване на енергия се решават с понятие БК (Бал.Коеф.). Ако 2 чашки имат еднакво тегло и еднакъв БК, то при еднаква начална скорост ще дадат еднакъв резултат без да има значение в какъв калибър са.
 

s73r01d

Потребител
Миша не е май точно така, на теория траекторията зависи само от БК и скороста, теглото участва във формулата за БК.

Обаче на практика се оказва, че по-леките (с по-малък диаметър) калибри при равни БК и начална скорост се влиаят от вятъра в по-голяма степен от по-тежките.

Лично на мен не ми е ясно защо, възможно е да е свързано със скороста на въртене на проектила, защото тя е основната причина за отривите причинени от вятър. Не знам с какви скорости се въртят 4.5, 5 и 5.5, ако някой знае стъпката на валтерска цев 4.5 и 5мм ще можем да умуваме, 5.5 е точно 450мм.
 

братушка

Редовен Потребител
Лично на мен не ми е ясно защо, възможно е да е свързано със скороста на въртене на проектила, защото тя е основната причина за отривите причинени от вятър.
Само подтвърждаваш тезата ми: говориш за конкретни параметри при конкретни изделия.
Какво общо има твиста на конктерна пушка с КАЛИБЪРА като понятие?

Във всеки един калибър може да се направи качетсвено и некачествено изделие, с по-добри или по-лоши параметри. Но тяхното сравнение ще бъде оценка на конкретни изделия, а не оценка на КАЛИБЪРА. Калибърът ще е само част от много параметри на конкретно изделие.

Коя чашка е по-добра: ЮнЖин 4,5 с тегло 1,03г или Гамо Мач 5,5 0,95г ?
Аз вместо отговор веднага ще попитам: а за какви цели?
Пак отиваме на частни определения...
За всеки влак си има пътници...
 

cdman

Администратор
Въпреки че не съм голям спец не ми се вързва нещо , ако беше така че да няма разлика между калибрите тогава изобщо нямаше да има разнообразие от калибри а щеше да има само 1 :) и всичко щеше да се определя от скоростта ,

при равни условия поставени калибрите ще имат сериозни разлики. а те равните условия рано или късно се постигат защото въздушните пушки не са неогранчени като възможности.

Ако се заложи лимит от 30 джаула примерно и се стреля с тез 3 калибъра резултатите няма да са равни изобщо.
Ако се даде една и съща скорост на 3-те калибъра пак няма да са равни резултатите заради теглото на проектила както вероятно и други фактори.
 

братушка

Редовен Потребител
ако беше така че да няма разлика между калибрите тогава изобщо нямаше да има разнообразие от калибри а щеше да има само 1 Smiley
Всичко се определя от целите и задачите.
Представи си да тренираш зимно време в мазата на 8-10м с Хайнел (7,5Дж) в калибър 9мм?
Или да ходиш за мечка с СВД в калибър 4,5?

Освен това, щом горим за калибрите като такива, трябва да включим и М16 (5,65), АК-74 (5,56), .223Rem - нали КАЛИБЪРЪТ е почти същият...
 

NATAN

Потребител
При сравнението на 22 и 25 кал. забравяме нещо много важно, единствените константи в уравнението може да бъдат само скороста на изстрела и теглото на проектила. Всичко друго зависи от спецификата на съответния калибър. При различните видове чашки дори да са с еднакво тегло и да бъдат изстрелвани с еднаква скорост никога няма да получим еднакъв БК поради различното напречно сечение на проектила !
 

братушка

Редовен Потребител
Всичко друго зависи от спецификата на съответния калибър.
За последен път ще го кажа:
Нищо не зависи от КАЛИБЪРА, НИЩО. НЕ СЪЩЕСТВУВАТ "спецификите на съответния калибър".

Всичко опира до качествата на конкретно изделие. Колко добре е проектирано (не важно цев ли е това или чашка) и колко качествено е изработено.
Едит: И целите, които преследваме с исползване на тези изделия: маза 10м, гарга 50м или мечка 1000м.

Като последен пример: чашка Гамо Хънтър изстреляна с Хатсан 80 6,35 (има и такива) и "Костенурка" .22 2,8г изстреляна с Дейстейт ЕирРейнджер 120Дж - кой КАЛИБЪР е по-добър???????????
 

shooter

Потребител
Като опит да доразвия идеята на Братушка

При ФТ и 16 Джаула ограничение
скоростта на двата калибъра е различна и за това се предпочита .177 пред .22
поради изправената треактория / респ. заради по малките поправки на различните дистанции /

иначе д-р Бийман беше нарисувал интересно сравнение
между убойната зона в различните калибри при 6.35 е трикратно по голяма от 4.5

за това отговора е
4.5 за мишени
5.0 и 5.5 компромис за мишени и лов
6.35 за лов
 

NATAN

Потребител
братушка написа:
Всичко друго зависи от спецификата на съответния калибър.
За последен път ще го кажа:
Нищо не зависи от КАЛИБЪРА, НИЩО. НЕ СЪЩЕСТВУВАТ "спецификите на съответния калибър".

Всичко опира до качествата на конкретно изделие. Колко добре е проектирано (не важно цев ли е това или чашка) и колко качествено е изработено.
Едит: И целите, които преследваме с исползване на тези изделия: маза 10м, гарга 50м или мечка 1000м.

Като последен пример: чашка Гамо Хънтър изстреляна с Хатсан 80 6,35 (има и такива) и "Костенурка" .22 2,8г изстреляна с Дейстейт ЕирРейнджер 120Дж - кой КАЛИБЪР е по-добър???????????
Тук не спорим за джаули а за БК при еднакви скорости, една и съща маса на проектила и различно напречно сечение !
50кал. стреля с 180м/с но БК не е като на 22 кал при 320м/с примерно.
 

братушка

Редовен Потребител
50кал. стреля с 180м/с но БК не е като на 22 кал при 320м/с примерно.
БК не зависи от скоростта.
Нито зависи от калибъра.
Има чашки 4,5 с по-добър БК от такива в 6,35.

за това отговора е
4.5 за мишени
5.0 и 5.5 компромис за мишени и лов
6.35 за лов
А ако някой направи Супер ХолоуПоинт ЮнЖин в калибър 4,5 с тегло 1,3г и БК=0,5 и го засили до 310м/с - за какво ще се ползва?
 

shooter

Потребител
"А ако някой направи Супер ХолоуПоинт ЮнЖин в калибър 4,5 с тегло 1,3г и БК=0,5 и го засили до 310м/с - за какво ще се ползва?"

Като го направи ще му мислим :)
 

братушка

Редовен Потребител
ОК.
Имаме Суматра 6.35 90Дж и Славия 4,5 12Дж.
Кое е подходящо за лов на плъхове в мазата?
А за БенчРест на 50м?
 
A

Anonymous

Гост
Защо точността е пряко свързана с калибъра:

1. Калибъра определя в голяма степен масата на проектила.

2. Има гравитация – земно притегляне. Което отклонява летящия проектил по вертикала надолу. Калибъра – респективно масата има значение.

3. Има вятър – почти винаги. Който отклонява летящия проектил по хоризонтала наляво или надясно. Ако лети дълго може и в двете посоки : ) Калибъра – респективно масата има значение.

Нека го кажем така:
За стрелба до 50 метра - 4.5 мм. (проектил до 1 грам )
За стрелба до 100 метра - 5.5 мм (проектил до 1.84 грама )
За стрелба над 100 метра - 5.5 и 6.35, но с дулна енергия над 90 джаула (проектил над 2 грама )

Говорим за серийно въздушно оръжие и стандартни съчми. На теория има много вариации…
 
A

Anonymous

Гост
братушка написа:
ОК.
Имаме Суматра 6.35 90Дж и Славия 4,5 12Дж.
Кое е подходящо за лов на плъхове в мазата?
А за БенчРест на 50м?
Ако има малко по-силен вятър Славията губи със сигурност. За над 50 метра няма смисъл въобще да говорим.
 
A

Anonymous

Гост
братушка написа:
ОК.
Имаме Суматра 6.35 90Дж и Славия 4,5 12Дж.
Кое е подходящо за лов на плъхове в мазата?
А за БенчРест на 50м?
Лова с ПП е забранен и не ни интересува, кой е по-подходящ ;) .
При липса на вятър, избирам славията(нищо, че е на 50метра, нали е БР, а не ФТ), при наличен такъв, избирам суматрата.
Знам, че ПП нямат много общо с огнестрелните, но все пак давам линк към една статия http://www.dogbg.net/index.php?catid=7&sta=47 . Почнете да четете от "НОКАУТ ЕФЕКТ (N.O.) или КРИТЕРИЙ ЗА УБИЙСТВЕНОСТ НА КАЛИБЪРА:" (последния червен ред).

Едит: докато си напиша мнението и вече има 3 нови отговора.
@Freeman
"Има гравитация – земно притегляне. Което отклонява летящия проектил по вертикала надолу. Калибъра – респективно масата има значение."
Знаеш ли, че ако изключим въздушното съпротивление (т.е. имаме пълен вакуум), един слон и едно перо падат еднакво бързо?
 
Нагоре