БАЛИСТИКА / ЦЕВИ, КАЛИБРИ .177, .20, .22, .25 ..... Предимства и недостатъци.

lamer4o333

Потребител
След вчерашната стрелба изпаднах в една дилема. Опитах да изчисля точния балистичния коефициент на моите проектили JSB exact 1,175 5,53 и се натъкнах на следния парадокс . Ако изчислявам коефициента спрямо пропадането на проектила определени дистанции се получава един коефициент , ако се изчислява спрямо разликата в скоростта се получава друг много по-различен. Сега на кой да вярвам :) ?

Пушката с която стрелям е Крикет 5.5 проектил 5.53 1,175 грама с начална скорост 273 м/с , нула на 40 м , скорост на 60 метра 218 м/с и пропадане 8 см. спрямо нулата.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
След вчерашната стрелба изпаднах в една дилема. Опитах да изчисля точния балистичния коефициент на моите проектили JSB exact 1,175 5,53 и се натъкнах на следния парадокс . Ако изчислявам коефициента спрямо пропадането на проектила определени дистанции се получава един коефициент , ако се изчислява спрямо разликата в скоростта се получава друг много по-различен. Сега на кой да вярвам :) ?

Пушката с която стрелям е Крикет 5.5 проектил 5.53 1,175 грама с начална скорост 273 м/с , нула на 40 м , скорост на 60 метра 218 м/с и пропадане 8 см. спрямо нулата.
Да колега, белестичния коефицент на различни дистанции се променя. За да не обяснявам надълго, ето линк към един голям тест с множество замервания. Има и табличка за балестичния коефицент изчислен за различни чашки на различни дистанции. Освен това да знаеш балестинич коефицент е различен за едни и същи чашки при различни цеви, при различни пушки , различно подаване на въздуха и т.н.т
Ето теста:
http://www.airgunforum.co.uk/forums...sive-177-JSB-Pellet-Velocity-Test-0-50-metres
 

gary m

Редовен Потребител
Сега на кой да вярвам :) ? Инстинкт.;)
Yesterday we shot in temperatures that changed every 15 minutes. Not ideal for experiments and technology. :rolleyes:.
Друг пут Станомир. Вечера моного трудно за тест. 80 мм долна, 60м ! 3 дотс или 3.5 ? ;)
сори мате.:D:D:D
 

lamer4o333

Потребител
Gary , the difference between 3,5 and 3 dots is because my rifle is zeroed to 40 meters and yours riffle to 50. :p

Разликата между 3,5 и 3 дота е защото моята пушка е нулирана на 40 метра а вашите на 50 .
 

xpresident

Редовен Потребител
Колеги, имам въпрос към по-опитните ФТ стрелци: според chairgun JSB 0.510 дава по-малко отклонение на вятър от JSB 0.547 при една и съща енергия. В случая гледах при 15.8j, това са 240м/с за тежкото и 249м/с за лекото, на 50м дава съответно 20.7 и 20.4см отклонение при 20км/ч страничен вятър. В това намирам логика, но не е ли известен факт че тежките чашки са по-стабилни на вятър, къде е греша?
 

andi

Редовен Потребител
Зависи само от БК
Външната балистика (пропадане и уйн дрифт) зависи само от БК . Прието е , че по дългия проектил има по висок БК . А обикновено по-дългия е и по-тежък . Това в общия случай.
Зависи и колко добре е стабилизиран проектила от нашата цев при определената скорост .
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
В случая разликата от 9м/сек при много близки или еднакви БК е отговора.
Просто едната пристига по-бързо
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Заложените данни не са реални. На 0,547 БК-то е поне с 0, 003 - 0,004 по-високо.
Не знам обаче и за 0,510 дали отговаря техния БК.
Затова си го пробвай на листа ти сам.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Какви БК използваш за двата проктила?
Заради по-ниския БК на Express чашката ще лети по-дълго време до 50 м, отколкото Exact, въпреки по-високата си дулна скорост.
От моя скромен опит мога да ти кажа, че голяма роля за дрифта на чашката има и самата цев. Многократно съм го доказал за мен си стреляйки в един и същ момент с друг колега и сравнявайки попаденията на една и съща мишена, една и съща дулна скорост и едни и същи чашки.
Резултатите, които показва ChairGun ги обсъждахме на Маргатина миналия месец. При примерна дулна скорост от 170 м/с, 240 м/с и 400 м/с при едни и същи възможни променливи, отклонението на чашката на 50м е най-малка с 240 м/с. Не съм математик и вещ в балистиката, но малко или много ме озадачава това. Вероятно си има обяснение.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Зависи само от БК
Външната балистика (пропадане и уйн дрифт) зависи само от БК . Прието е , че по дългия проектил има по висок БК . А обикновено по-дългия е и по-тежък . Това в общия случай.
Зависи и колко добре е стабилизиран проектила от нашата цев при определената скорост .
Колеги, имам въпрос към по-опитните ФТ стрелци: според chairgun JSB 0.510 дава по-малко отклонение на вятър от JSB 0.547 при една и съща енергия. В случая гледах при 15.8j, това са 240м/с за тежкото и 249м/с за лекото, на 50м дава съответно 20.7 и 20.4см отклонение при 20км/ч страничен вятър. В това намирам логика, но не е ли известен факт че тежките чашки са по-стабилни на вятър, къде е греша?
Без да съм фт-стрелец,ще го кажа така:Ако имам два вида чашки,които на 50м при дулни16дж имат еднаква точност на закрито и искам по-добре да боря вятъра,ще избера този вид с по-голям БК при тази дулна енергия ,на това разстояние.Без да се интересувам дълги,къси,леки,тежки,кръгли или квадратни са чашките и без да повярвам на нито една стойност за БК от интернет.Ще ме интересува само на 50м,кой от двата вида чашки е запазил по-голям процент от дулните 16.А това става само като си хронографираш поне по 10 изстрела на 50м.
 

xpresident

Редовен Потребител
Какви БК използваш за двата проктила?
0.0210 колкото е заложено в програмата, но може би не е реално.
В случая разликата от 9м/сек при много близки или еднакви БК е отговора.
Просто едната пристига по-бързо
Явно да, така си и мислех че от там идва разликата.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
т.е. 0.547 е с по-дъбър БК и наистина е по-стабилна на вятър
Логиката(щом не си мерил реалния за цевта ти БК)е обратна-щом Екзакта се дрифтва по-малко от Експреса,значи е с по-шукарен БК.Така:намираш 50м закрито,с температура и влажност (ако може и средна надморска височина)близки до практическите,читав хронограф,на който имаш вяра и мериш на 50м.Аз лично бих се молил експреса да бие по една единствена причина-призвежда се в десетократно по-малки тиражи от другия вид,съответно с по-малък брой матрици и партиди.А от партида до партида на едни и същи модел освен коренно различна точност,може да установиш и разлики в БК.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
В тази връзка някои знае ли програма или таблица каква е скоростта на звука при различна температура и влажност ? По спомен атм. налягане не влияеше .
Помня при 20 гр беше 340 мс, а при 0 гр беше 330мс .
Но за други градуси и при каква влажност ???
 

Dominus

Редовен Потребител

xpresident

Редовен Потребител
Логиката(щом не си мерил реалния за цевта ти БК)е обратна-щом Екзакта се дрифтва по-малко от Експреса,значи е с по-шукарен БК.Така:намираш 50м закрито,с температура и влажност (ако може и средна надморска височина)близки до практическите,читав хронограф,на който имаш вяра и мериш на 50м.Аз лично бих се молил експреса да бие по една единствена причина-призвежда се в десетократно по-малки тиражи от другия вид,съответно с по-малък брой матрици и партиди.А от партида до партида на едни и същи модел освен коренно различна точност,може да установиш и разлики в БК.
Не мисля че е обратна логиката, но благодаря на всички за отговорите.
Значи "мита" че по-леките чашки се отнасят от вятъра повече е неверен и значение има само БК. Осатва, както казва luft9waffe да измеря БК на двата модела.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
наистина е по-стабилна на вятър
Приех ,че горното си го установил практически,което ме учуди,защото е почти невъзможно да случиш на константен като сила и посока вятър за достатъчно време,че да сравниш дрифта.Но ,вместо да пишем излишно:прочети линка,който Васко е публикувал в края на предната страница.Пример за мн.трудоемък,сериозен тест ,с мн.изводи.Той няма да отговори 100про точно на твоя въпрос,просто ,защото става дума за друга цев,макар и в близка на тази,която те интересува енергия.И точно там експресът показва по нисък DC и по-висок БК не само от 0,547,но и от 0,670(хеви) и дори от0,87(монстър).Тва за 16 J.Моят скромен опит с .177 ,oбаче при 30J,показва огромно преимущество за тежките 0,87-с почти .01по-добър БК.Но обяснението за това е,че при 270 мс слъгчетата вече успяват мн.добре да се стабилизират.
 

andi

Редовен Потребител
Оказа се , че скоростта на звука се променя много по-бързо от температурата , отколкото скоростта на ПЦП
Август Бях намалял китаеца на 337-8 мс с 1,17 , за да не трещи . Викам си , като стане студено и скоростта ще падне . Да ама не - собственика 2 пъти ми се обажда колко да в намаля , , че от студеното минавал на свръхзвук .
 

nikolela

Потребител
От два дена се боря с ChairGun. Чета ви тук и виждам, че трябва доста да я разучавам. Като по-напреднали с програмата, може ли да въведете данни за да се получи парабола, която имам по следните известни.
Първа мишена 18м дупча 3.5см над прицелната точка.
Втора мишена на 45м. Дупча на 2.76см над прицелната точка.
Грамаж на сачмата 1.03гр. калибър на цевта 5.5. Оптиката е на 2.88см над цевта.
Мисля, че ако въведете някакви данни и се получи същата парабела, ще знам с каква скорост лети сачмата и колко джаула е пушката.
А какво е това БК? Изглежда е важно, щом го споменавате често.
Аз получавам нещо такова, а не ми изглежда да е 40 джаула.
http://prikachi.com/images/67/9269067e.png

http://prikachi.com/images/66/9269066C.png
 
Последна промяна:
Нагоре