Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

rabbeat

Потребител
Здравейте,
Виждам, че има доста изписано по въпроса, но понеже мненията са доста противоречиви по отношение на изискванията, реших да споделя и моя опит със служба КОС в 6-то районно управление в София.
Цялата процедура отнема 10-тина минути (без чакането на опашката). Необходимо е да носите копие от договора за закупуване на оръжието и копие от личната карта.
От Вас ще изискат да попълните един документ с личните Ви данни, марката, модела, калибъра и серийния номер на оръжието. Това е всичко необходимо, а процедурата е НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНА.
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Без да се заяждам да поясним, че тази процедура в КОС не е регистрация , а уведомление за притежание на ВО над 24 джаула.
Успешен ден.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Павка без да се заяждам и аз да попитам каква е разликата между уведомление и регистрация?
Даваш си данните на пушката своите данни и те ти ги завеждат в някъкав регистър или както и да се нарича и дефакто тя ти се води на теб и не може нито да я хвърлиш нито подариш.
То си е вид регистрация според мен;)
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Уведомлението си е уведомление. Самата дума го подсказва. Ти само ги уведомяваш че имаш някакво ВО с някакъв сериен номер. Нито пушката ходи в КОС, нито нищо. До две седмици ти издават УДОСТОВЕРЕНИЕ за уведомление. Тоест ТЕ те удостоверяват, че ТИ си спазил закона и си ги уведомил в законовия срок. Нищо повече. Регистрацията както я наричат ловците е разрешителен режим. Там органа /в слчая КОС/ решава дали да ти разреши и съответно да ти регистрира оръжието..
Поне аз така го тълкувам.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Да бе Оги ясни са ми нещата много добре как стават,но нали тези данни се нареждат и сортират някъде в някъква база данни, а ние дали ще го наричаме уведомление или регистриране си е без значение според мен.
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Ице, има резон в думите ти, но нека тука си го пишем уведомление както е използваната дума в закона.
 

lynx

Редовен Потребител
Разликата е, че регистрацията може да ти бъде отказана, а уведомлението-не.
Въпреки че уведомяването за някои ВО е задължителна, това не превръща автоматично уведомяването в регистрация.
 

andi

Редовен Потребител
стоки на разрешителен режим , е различно от уведомителен .
Друг е въпроса , че Кометата на колегата е под 24дж и не мога да разбера що доброволно се е набутал м/у шамарите да уведомява?
 

rabbeat

Потребител
Аз нямам комета :) Хасанче е, и при тая скорост дето му дават 245m/s, с еднограмова чашка (5.5) излиза 30 джаула.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Анди, ако Асанчо е 125-чка с леката чашка ще направи и 290.. Виждал съм пушка без тунинг с JSB 1,17 да си прави едни 45 джаула без проблем...
 

rabbeat

Потребител
Не съм замервал скоростта, производителя му дава по спецификация 245 m/s с 5.5mm и 305m/s с 4.5mm.
За Hatsan Striker 1000S става дума. Друг е въпроса вече до колко е напомпано Vortex буталото.
Та в моя случай - при калибър 5.5мм - със сигурност съм над 24-те джаула.
 

andi

Редовен Потребител
Останах с впечатление, че става въпрос за Асан 80 . Те с телена са под 24дж.
 

оги-пз

Редовен Потребител
Тука в Пазарджик искат и пушката да носиш при уведомяването, та за мен си е направо регистрация, щом после трябва и да се отписва от отчет.
 

rabbeat

Потребител
Колега, защо с тея леките чашки, я гледай с монстера какво чудо е :D
View attachment 61092
Ако метне и 10 килограмово гюле с тая скорост значи съм си купил гаубица... Това в кръга на шегата.

Хасан е написал: Above maximum muzzle velocity figures may differ depending on the pellet weight & shape.
Обаче не е написал теглото на проектила, с който е измерена въпросната скорост.
На друго място съм виждал да дават дулната енергия за съответния калибър, но пак без да указват тегло на проектила.

В документа, който издават във ВИП-а за дулна енергия е записано всичко: начална скорост, тегло на проектила и дулна енергия.

Някой може ли да обясни защо производителите не указват с какво тегло е измерена скоростта или енергията?
 

Niki

Редовен Потребител
За да мислят клиентите,че купуват много яки пушки!
 

bulhata

Новодошъл
Здравейте, нов съм във форума, но следя дискусиите в него. Не мисля, че с 1.645 грамова и с 1.17 грамова чашка началната скорост ще е еднаква. С по-тежката чашка сигурно ще падне и под 200м/с, така че нямя как да получим енергия близа 50 джаула. Поправете ме ако греша :)
 

rabbeat

Потребител
За да мислят клиентите,че купуват много яки пушки!

Това, което дават е максимална скорост, което ми подсказва, че би трябвало да се мери с възможно най-лекия проектил,
но съм по-склонен да вярвам, че теглото, с което мерят е осреднено или стандартизирано за съответния калибър.
 
Нагоре