Правилно зумиране, на колко и защо?!?

dberov

Редовен Потребител
" ...чел, недочел, чул, недочул, разбрал, недоразбрал, видял, недовидял, обяснил, недообяснил."
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Твърдението, което са написали на колегата ХХХ е напълно вярно, ако изходим от неписаното правило на голяма част от оптиките.
По презумпция при неспоменаване на увеличението, при което милдота или разграфяването на скалата са верни то увеличение Х10 се счита за вярното и приложимо.
 

dberov

Редовен Потребител
Ако са верни!
Както съм писал повечето ниско бюджетни оптики не зумират правилно, че и от скъпите има бая дето не са таман...
 

lynx

Редовен Потребител
Божидар е абсолютно прав.
За много от оптиките х10 се счита за калибъра, а дали са верни е друг въпрос :)
 

dberov

Редовен Потребител

Да ме извинявате, но не съм съгласен и с двама Ви.
Ако бе така щяха да правят всички оптики само със зум по 10.
Кое му е правилното на х10?
Значи ако си купя например March 8-80X56, според "Твърдението" и "х10 се счита" да стрелям на зум х 10 ли?
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Митко, за да ти отговаря скалата на оптиката с цел измерване на разстояние по предмети с известни размери е необходимо да мериш на увеличение Х10, освен ако не е указано друго от производителя! Това се отнася и за съотношението на пропадането на проектила на съответните дистанции.
Иначе имаш право да не се съгласяваш. Просто отговарям на това, с което си апострофирал съвета към колегата ХХХ.
 

dberov

Редовен Потребител
С цел измерване на разстояние по предмети с известни размери - да, с това съм съгласен, но не мога да приема за правилно да се съветва стрелба само на увеличение х10.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
С цел измерване на разстояние по предмети с известни размери - да, с това съм съгласен, но не мога да приема за правилно да се съветва стрелба само на увеличение х10.

"Отговориха ми, че тъй като оптиката ми Конуспро 6-24-44 и е във Втора фокална равнина, само на увеличение Х10 стойностите отговаряли на указаното от производителя."

А иначе като за едната стрелба да си стреля на каквото иска увеличение. Въпрос на предпочитание, увереност, качество на лещите, метеорологични условия и още толкова други причини.
 

dberov

Редовен Потребител
И?
Човека да стреля само х10?
Може да стреля х10 през прозореца на колата, когато е наложително, за да не вади далекомер и да смята с калкулатор, това за което ти писа, но тая оптика има зум до 24 и кое не му е правилното да си стреля по мишени на по-големия зум?
После много зависи по какво стреля и т.н. и т.н...
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
И?
Човека да стреля само х10?
Може да стреля х10 през прозореца на колата, когато е наложително, за да не вади далекомер и да смята с калкулатор, това за което ти писа, но тая оптика има зум до 24 и кое не му е правилното да си стреля по мишени на по-големия зум?
После много зависи по какво стреля и т.н. и т.н...

Опитах се да ти дам отговор на казуса. Не ми харесва, че се превръща в спор. Със здраве.
 

lynx

Редовен Потребител
И аз не искам да се набърквам в спорове. Само още един жокер ще се опитам да дам.
С увеличение х10 разстоянието между дотовете БИ ТРЯБВАЛО да отговаря на обявеното от производителя.
Това е за оптиките във втора фокална равнина, дано си ме разбрал.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Демек ако не е посочено друго на 10Х разстоянието м/у дотовете ще е =1мил.Правилно ли съм рзбрал,което значи,че колегата ако е мерил разстояния(в което се съмнявам) на 24Х (и това нее посочено от производителя) наистина е греши.Въпроса е какво се има в предвид под "указаното от производителя" .А в първа фокална независимо от зума винаги е 1мил?Освен ако не е в RAD
 

achev

Новодошъл
Беров, а колегата ХХХ каза ли ти как, след напътствията на тези капацитети, започна да цели гонг на 144м. с оптика с 4-точков милдот простреляна на 60м.?
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Защото оптиката ти е втора фокална. Само на увеличение х10 деленията сотговарят на показаното от производителя. Например разстоянието между два дота на 50 м да отговаря на един инч, примерно.
В упътването на Конуса трябва да има колко точно са разстоянията между деленията и чертичките.


Та ето целия отговор, даден набързо от телефона.
От мен.
Къде съм казал нещо невярно?
Винаги съм твърдял, че аз НЕ харесвам и не ползвам оптики във втора фокална, но това не означава, че ни ги познавам. Изучил съм ги достаъчно на теория и на практика, за да ги зачеркна за себе си.
На колегата при възможност, лично мога да дообясня това, което не е схванал от краткия ми отговор.
Който разбира от оптики, знае какво съм имал предвид.
Ама Мите, да си мерим "капацитетите"???
На кое? На акумулаторите ОК, на друго, не съм такъв човек. Който ме познава го знае.
Който иска, да си спори.
Аз си стоя зад думите
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Беров, а колегата ХХХ каза ли ти как, след напътствията на тези капацитети, започна да цели гонг на 144м. с оптика с 4-точков милдот простреляна на 60м.?
Щом ми задаваш тоя въпрос ми е ясно защо, но причината да цели гонга е защото стреля на х10 ли?
На зум х8 или х6 няма ли да го цели?
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Когато ти излезе целта от полето на оптиката, трябва да намалиш увеличението, за да я виждаш.
А отговора ми, изваден дори от контекста на целия воден разговор, пак си е верен.
Идеята, на съветите давана ни Илия, е да може да си "проектира" мислени дорове по които да се опитва да стреля .
Мите, къде те чукат, къде се пукаш?
 

achev

Новодошъл
Щом ми задаваш тоя въпрос ми е ясно защо, но причината да цели гонга е защото стреля на х10 ли?
На зум х8 или х6 няма ли да го цели?
Тук идеята не беше да се наложи на този колега на какво увеличение да стреля, а да му се обясни разликата между първа и втора фокална равнина и кое увеличение ще му даде шанса да се пребори с дистанцията.
Разбира се, че може да си използва оптиката на каквото увеличение реши. Съответно ако намали увеличението, ще намали и броя на виртуалните дотове.
 

dberov

Редовен Потребител
Идеята, на съветите давана ни Илия, е да може да си "проектира" мислени дорове по които да се опитва да стреля .
А, ей това чаках да прочета и това е отговора, защо на колегата му е препоръчано да стреля на зум х10, щото скалата му е само с 4 дота и мислено може да си проектира дотове на същото разстояние един от друг. Но да се налага мнение, че увеличение х10 е правилно и трябва да се стреля винаги на х10 не го приемам въобще.
 
Нагоре