Имаш ли право на стрелба с ВО в частен имот

noangel

Потребител
Е, след като от предните ми два поста още не ясно може или не може, като юрист ще пробвам бавно и простовато, ползвайки въпроса от началото на темата.
"Има ли право човек да стреля с въздушна пушка/пистолет в частния си двор?"
Има. Нашия закон за оръжията не въвежда забрана за това, забраната е за обществени места по смисъла на Закона за здравето. След като няма пряка забрана в закона, всякакви общински наредби, кметски заповеди и устни разпореждания на местния шеф на сините момчета правят като вятъра... Изключение ще е, ако имотът ти е общодостъпен, т.е. освен къща, навес и гараж да имаш и 2-3 декара неограден двор, на който чат-пат хлапета ритат топка.
"Построил си си стена за ограда или стреляш срещу сграда или пък имаш дълга селскостопанска сграда или мазе,хамбар."
Идеално. В нарушение ще си, ако флаерите ти трошат бурканите с току сложената туршия на съседа, изкушили са те свраките на училищния покрив или решиш да накажеш разгонената котка, дето цяла седмица вие от отсрещния тротоар.
"можели комшията да викне полиция и да ти съставят акт/глоба"
Може. Комшията може да викне полиция и защото половинката ти свършва гласовито, а правната култура на болшинството патрулни им позволява да ти съставят акт и за кривящ вляво пенис. За щастие, не всеки акт израства до наказателно постановление, тях вече ги пишат по-грамотни хора. И за още по-голямо щастие, не всяко наказателно постановление има успех, като се стигне до обжалване пред съд.
Последното си иска отстояване на правата и свързаните с това институционални разправии. Алтернативния вариант е, като ти дойдат у имота да свиеш опашката м/у краката, да се извиниш и да почерпиш. Въпрос на личен избор.
 

Licho

Редовен Потребител
Цели 3 години спокойно си щраках и се радвах на стрелбата с пистолета ФВБ 80 в къщи,на двора на 11-13 м. Всичко наоколо е обезопасено-висок зид,гредоред и т.н...в това отношение проблеми няма.За жалост,съседите от другата страна си взеха куче...Не знам дали по него не е стреляно преди, или просто е много чувствително,но,само като чуе щракването на пищова, се скъсва да лае с часове.Интересно, че при цепене на дърва,или коване на пирони не реагира?!
Лошото е,че комшиите се дразнят от лая му!Разбрах,че знаят за моята играчка-(не е трудно човек да се досети,като чуе тракването на сачмата по дъската.)Засега все още не са ми направили проблем,но кой ги знае? Решил съм,като отида там през отпуската,да вляза при тях и откровено да поговорим...Дано ме разберат!
 
Последна промяна:

DGman

Редовен Потребител
Модера понякога свирка във високите честоти. Ние не го чуваме ама кучетата да.Установено от кучетата на съседа през една къща от мен.Поиграх си с карантията/пренареждане разни варианти/заоблих ръбовете на предната капачка. Накрая млъкна и спреха да лаят кучетата. Така че проба му е майката.
 

Licho

Редовен Потребител
Колега,то май няма как да се заглушава Фани 80? Може и точността му да пострада.Пък и ми се струва достатъчно тих.Явно обаче кучето го усеща...
Имах Хатсан Суперчарджър 25,който,въпреки завинтеното отпред подобие на заглушител, в сравнение с него плющеше като топ.
 
Последна промяна:

Tripnotik

Потребител
Здравейте имам нужда от вашата помощ и съвети, днес времето е хубаво и излязох да пострелям, имам си идеално място за тази цел, но ме срещна един ловец и ми обясни, че тази територия вече е под контрол на ловното стопанство (идея си нямам за какво става въпрос) ,ако ме хванат да стрелям с ВО съм щял да имам проблеми, НО тази територия е моя собственост, имам си всички необходими документи (води се овощна градина извън населеното място), та въпросът ми е какво се случва ако горските стражари дойдат на проверка докато си стрелям по мишени в мой парцел ?
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Ами нищо не се случва. Поредния "селянин" изживяващ се като местен феодал! Ако ловуваш с ВО,това е друг въпрос!!!
Трябва да прочетеш и наредба N1 на общината в която се намира парцела. Ако изрично е упоменато,че на територия в която влиза и твоя парцел е забранена стрелбата с ВО,значи е забранено да стреляш. Но нито въпросния "селянин" нито горските имат отношение към това.
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Не съм юрист, но логиката сочи, че ловното стопанство не може да се разпорежда в личния ти имот.
Ловецът си е повярвал и си придава важност с неизвестна за теб терминология.
 

Niki

Редовен Потребител
Аз като ловец ще ти кажа?
Кажи му да се пръждосва от твоя имот,само това че гази тревицата ти е престъпление/надали е получил твоето разрешение да ти влиза в имота/Никакви стражари нямат юрисдикция какво ще правиш в имота си,там не населено място.
 

shaman

Редовен Потребител
преди време имах случка:

както си стрелях в едно поле идва един образ с джипка от горското:
защо стреляш в нашите ловни полета?

викам му:
Пич.. за теб са ловни полета, за мен да просто полета :) покажи ми в кой закон е забранена стрелбата с въздушно оръжие по мишени извън населено място и на “не обществено място”

постоя малко, запали джипката и си замина.
 

Tripnotik

Потребител
Благодаря за бързите отговори момчета, значи няма причина да се притеснявам , просто не съм ловец и не съм на ясно с тези ловни стопанства и правомощията им
 

Tripnotik

Потребител
Ами нищо не се случва. Поредния "селянин" изживяващ се като местен феодал! Ако ловуваш с ВО,това е друг въпрос!!!
Трябва да прочетеш и наредба N1 на общината в която се намира парцела. Ако изрично е упоменато,че на територия в която влиза и твоя парцел е забранена стрелбата с ВО,значи е забранено да стреляш. Но нито въпросния "селянин" нито горските имат отношение към това.
Прочетох,но всичко което е написано се отнася само за територията на населеното място, за териториите извън него не пише нищо
 

Niki

Редовен Потребител
Трипонтик,не се чуствай престъпник в имота си.Бъди повече куражлия.За съжаление в манталитета на повечето ловци има едно такова чувство,че и водата и полята им принадлежи и гледат със снизхождение на останалите...
 

Tripnotik

Потребител
Трипонтик,не се чуствай престъпник в имота си.Бъди повече куражлия.За съжаление в манталитета на повечето ловци има едно такова чувство,че и водата и полята им принадлежи и гледат със снизхождение на останалите...
Искам да съм подготвен когато се стигне до такава ситуация с горските (макар,че там е поле :D ), знам,че всички обичат да си придават важност, но е хубаво и да знам,че не могат да ме пипнат с пръст в тази ситуация.
Относно ловците да кажа,че доста често сме имали сблъсъци тъй като си падам по офроуда, и често сме стигали до спора кой какъв е (уж ме мислели за бракониер) , но това е друга тема на разговор :)
 

Stefan_top

Потребител
преди време имах случка:

както си стрелях в едно поле идва един образ с джипка от горското:
защо стреляш в нашите ловни полета?

викам му:
Пич.. за теб са ловни полета, за мен да просто полета :) покажи ми в кой закон е забранена стрелбата с въздушно оръжие по мишени извън населено място и на “не обществено място”

постоя малко, запали джипката и си замина.
Затова е добре да не си сам.За да се избегнат драми с ловци,горски и тнт.
 

emci74

Редовен Потребител
И при мен дойде един наежен тип да ме плаши с горските. Казах му, че с удоволстие ще ги изчакам, а после заедно ще изчакаме полицията за да се разберем. След няколко разговора с горките ми пожела приятен ден и си тръгна.
 

Amfo

Редовен Потребител
И аз имах такъв случай . На една нива стрелях по мишени . Спря един и почна да ми обяснява как това се водило лов и това бил ловен район. Казах му да си гледа работата . Почна да упорства, че той се занимавал с тези неща ,че това било закона . Питах го точно кой е и да се представи щом той отговоря за този район . Качи се в колата и си замина . Може и да е бил прав ама и аз си бях прав за мен . Веднъж на друга нива стрелях . Минаха покрай мен с една лада нива от ИАГ спряха за малко и ме загледаха аз им махнах за поздрав и те си продължиха по пътя . Ако пък е мой имот и дойде някой да ми държи сметка ще се обадя на 112 да му обяснят кое как е .
 
Нагоре