Гъби, гъбари и всичко друго свързано с гъбарството.

praetorian

Редовен Потребител
Искам да попитам, има ли почва пускането на една нова подтема в дъра - бъра.Става въпрос за събиране на диворастящи гъби......Питам де, не може да няма и други любители.Мисля, че може да се обмени доста информация - за видовете гъби, местонахождения, двойници, начини на приготвяне - сушене, пържене, консервиране и т.н.Чакам мнения :D :cheers:
 

dinkata

Редовен Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Гъбари е пълно във форума ! Аз познавам поне 5-ма !
 
A

Anonymous

Гост
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

За мен гъбите са само два вида:
- такива, които познавам със сигурност;
- отровни.

П.П. Първа група практически отпада, донякъде разпознавам само печурките. Така че гъби само от магазина. Дори от пазара не смея, знам ли тоя дето ги продава колко ги познава и къде са расли...
 
A

Anonymous

Гост
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Най-лесни за разпознаване са сърнелите (поне за мен) и освен това нямат двойници. Някой може и да ги обърка с някоя друга, но става доста трудно объркването.
 
A

Anonymous

Гост
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Преди години с двама познати ходихме за гъби. Беше ми за пръв (и до момента единствен) път. Те познаваха само печурките.
Тръгваме ние за гъби, минаваме по една голяма ливада, на 2-3 места виждаме големи групи гъби, дребни, кафеникави, плътно една до друга. По нклк кила гъби във всяка група. Ама не ги познаваме и подминаваме.
После, вече в гората, виждаме някакви други гъби, с дълго твърдо стъбло, малко пъстри, плътни и тежки. И тях подминахме.
Събрахме все пак нклк кила печурки. Аз - повече от другите двама, късмета на начинаещия.
После те путали съсед гъбар какви са били гъбите, дето сме ги подминали. Според него едните били челядинки, а другите - сърнели.

И един виц за гъбар като мен (дето не познава гъбите):

Един човек ходил за гъби, ама не ги познавал много. Като се прибрал, сготвили манджа и първо дали на кучето, да видят дали ще му стане нещо. Почакали, почакали, пък седнали да ядат. Синът му хапнал набързо и излязал да си играе. След малко се връща и вика:
- Тате, тате, кучето умря!
Бащата без да губи самообладание, подбира цялото семейство, товари ги в колата и в бърза помощ.
Докторите веднага ги турят на носилки и ги почват.
Малкия обаче мрънка и все вика баща си:
- Татеее, тате беее...
- Мълчи бе, след малко ще ми кажеш!
След малко:
- Татеееееее, бееееееее...
- Шът бе, не пречи на чичо доктор!
Свършили си работата докторите, извъртяли им пълна програма - лекарства, инжекции, рициново масло, клизми, стомашни промивки.... Свършила цялата дандания и бащата викнал сина си:
- Кажи сега!
- Тате бе, кучето го блъсна кола!!!
 

ilian

Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Преди няколко дена бях на гости на един приятел и хапнахме доста сърнели.Вчера си рекох иаз да ида да си набера,на няколко места имаше и то в доста големи количества,обаче като ги огледах по хубаво едните имаха пръстен от долу,това са хубавите а другите нямаха :-\.Добре че си бях взел пушката та си запълних деня,е..л съм ти гъбите :p
 

Иван Димов

Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Това е част от поляната на която се събираме понякога да стреляме и си правим и скаричка.
Тия гъби и още други, които не съм снимал, ги има там.Първите два вида,Печурка и Сърнела,ги консумираме в семейството.За другите, не съм на ясно и не смея.Даже си измивам ръцете след като съм ги пипал.Добре ще е някой с опит и още жив,да сподели познания. ;)
 

Attachments

  • Picture 039.jpg
    Picture 039.jpg
    1.4 MB · Прегледи: 70
  • Picture 020.jpg
    Picture 020.jpg
    313.9 KB · Прегледи: 76
  • Picture 021.jpg
    Picture 021.jpg
    273.8 KB · Прегледи: 69
  • Picture 023.jpg
    Picture 023.jpg
    312.3 KB · Прегледи: 68
  • Picture 035.jpg
    Picture 035.jpg
    161.8 KB · Прегледи: 69
  • Picture 055.jpg
    Picture 055.jpg
    338.9 KB · Прегледи: 68
  • Picture 044.jpg
    Picture 044.jpg
    252.7 KB · Прегледи: 64
  • Picture 041.jpg
    Picture 041.jpg
    369.1 KB · Прегледи: 81

Вячеслав

Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

В повечето случаи с натравяне , симптомите настъпват от 6 до 12 часа и в двата случая е достатъчно късно защото черния дроб вече е увреден безвъзвратно. Така ,че несъветвам никой новобранец да си играе с так наистина вкусния дар на природата. По -добре полубезвкусна печурка от пазара ,от колкото гроб за жената и децата . :strecher: :zombie: :heavyrain: малко черен цвят в темата но историята доказва. Гъбата на вкус си е вкусна. но риска е голям. Най -големите плувци се давят в притки води на края на кариерата си . И такъв случай имаше преди 2 седмици.
 

didarai

Редовен Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

За отровен от гъби антидот няма с и никой не може да му помогне.Оставя се в ръцете божии. :death:
 

praetorian

Редовен Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Коня от зоб да умре бе ;)Шегувам се.Наистина, майтап няма.За щастие, малко гъби в България са яко отровни,че да се умре, от повечето само се пати.Силно отровни са дяволската гъба, червената и зелената мухоморка и тигровата гъба.От тях със сигурност се мре.От някои видове се получава силно стомашно разстройство и повръщане - абе, отде има дупка се лее......
А на снимките, първата гъба е печурка, втората сърнела, третата рижика (има опасен двойник -мъхнатката).За другите не съм сигурен какви са....Приличат ми на един вид гълъбка, ама нямат снимка отдолу.
 
A

Anonymous

Гост
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

prinz Eugen написа:
Според един познат "гъбите в България са три вида-1.ядливи 2."пироговки" 3.гробарки" ;) :pardon:

Много правилно, преди около месец ядох пироговки, затова сега пиша. Пироговките ги помислих за печурки.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

praetorian написа:
Искам да попитам, има ли почва пускането на една нова подтема в дъра - бъра.Става въпрос за събиране на диворастящи гъби......Питам де, не може да няма и други любители.Мисля, че може да се обмени доста информация - за видовете гъби, местонахождения, двойници, начини на приготвяне - сушене, пържене, консервиране и т.н.Чакам мнения :D :cheers:

Въпреки съвсем коректните предупреждения от горните мнения не трябва да се забравя че гъбите колкото и да са опасни ако не се познават, в случаите когато се познават са много вкусна и полезна храна. В момента участваме в няколко проекта и кандидатстваме за още няколко целта на които е до голяма степен да се определи точно какви са границите на полезност за някои гъби и по няколко параметъра. За момента мога да потвърдя че мита за акомулиране на тежки метали от гъбите не е верен, ако самите гъби са брани в регион който не е замърсен от такива метали. Може да се коментират и още няколко други аспекта в които гъбите са уникални но почти всеки един от тях също така означава че с гъбите колкото и да са полезни, в никакъв случай не трябва да се прекалява с тях.
 

praetorian

Редовен Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

v_antonova1986 написа:
prinz Eugen написа:
Според един познат "гъбите в България са три вида-1.ядливи 2."пироговки" 3.гробарки" ;) :pardon:

Много правилно, преди около месец ядох пироговки, затова сега пиша. Пироговките ги помислих за печурки.
100% са били карболова печурка...Младите екземпляри нямат толкова изразена характерна миризма, затова може да се сбъркат лесно.Аз съм се натравял с такива :D :bomb:
 
A

Anonymous

Гост
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

A защо не напишете как трехинилозата от месото на дивите животни представлява малки червейчета, които те изяждат жив от вътре и умираш в адски мъки >:D? Тези малки червейчета са умни при това, те живеят в капсули от варовик и малко огън хич не ги плаши, до колкото зная 4 часа варене под високо налягане ги унищожава. Ловци, които са виждали техни приятели как умират от това хич не подценяват проблема. Даже не се занимават да варят 4 часа, а дават месото за изследване пъров.
Татко ми от 10 години редовно гъбарства и още е жив. Той бере само масловки, те не са много вкусни :-X, но нямат двойници.
Сърнелите имат отровни двойници, така че трябва да се внимава с тях. И една полезна статистика: 80% от гъбите са отровни (източник е Bear Grylls oт Man vs. Wild) Ако ви се наложи да оцелявате и не им разбирате на гъбите надалеч, че повече вреда.

Praetorian, най добре си харесай някакъв тип гъби, научи се да ги различаваш от двойниците и си бери само тях.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Ralfi написа:
A защо не напишете как трехинилозата от месото на дивите животни представлява малки червейчета, които те изяждат жив от вътре и умираш в адски мъки >:D? Тези малки червейчета са умни при това, те живеят в капсули от варовик и малко огън хич не ги плаши, до колкото зная 4 часа варене под високо налягане ги унищожава. Ловци, които са виждали техни приятели как умират от това хич не подценяват проблема. Даже не се занимават да варят 4 часа, а дават месото за изследване пъров.
Татко ми от 10 години редовно гъбарства и още е жив. Той бере само масловки, те не са много вкусни :-X, но нямат двойници.
Сърнелите имат отровни двойници, така че трябва да се внимава с тях. И една полезна статистика: 80% от гъбите са отровни (източник е Bear Grylls oт Man vs. Wild) Ако ви се наложи да оцелявате и не им разбирате на гъбите надалеч, че повече вреда.

Praetorian, най добре си харесай някакъв тип гъби, научи се да ги различаваш от двойниците и си бери само тях.

Това за сърнелата е един разпространен мит. Тя е една от гъбите които можеш да си сигурен че лесно ще я различиш от отровните. Няма двойник (поне според гъбарските книги, а те са достатъчно подробни надявам се).
гъба която спокойно може да се бере без да се страхуваш че е отровна е рижийката (червена млечница). Тя при това е една от най-вкусните гъби и е доста по-добра от сърнелата. Разпознава се по обърнатия конус на шапката и оранжевочервения сок, който леко позеленява след известно време контакт с въздуха. Нейния двойник (слабо отровен и ядлив след обработка) е бялата млечница, а бял от оранжев сок и далтонист ще различи. :) На практика тя заедно с масловката и сърнелата са единствените гъби които съм брал. Знам че има и други също толкова сигурни, като пачия крак, или манатарките, но те не се въдят много по нашите краища. Над Марково имаме само един често срещан вид манатарка, която обаче макар и да не е отровна според класификаторите не е и ядлива.
 

Иван Димов

Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

praetorian
кандидат airgunner
.За другите не съм сигурен какви са....Приличат ми на един вид гълъбка, ама нямат снимка отдолу.


Това е гъбата отдолу.
 

Attachments

  • Picture 050.jpg
    Picture 050.jpg
    294.8 KB · Прегледи: 40
  • Picture 052.jpg
    Picture 052.jpg
    516.2 KB · Прегледи: 37

big_dragon

Редовен Потребител

praetorian

Редовен Потребител
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Да, аз също мисля, че не е пачи крак, макар много да прилича.Все пак, мисля, е е гълъбка. :D
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: ПРИКАЗКИ И ПРОСТОТИИ В ХАЙД ПАРК

Макар да не разбирам нищо от гъби, ми прилича на някакъв вид млечница.. Рижка или някаква подобна.. Те имат такава форма.
 
Нагоре