Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

petkof

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Ralfi написа:
Няма, но за да продалжаваме да се храним с нормална храна ще струва по скъпо.
И ако произвеждаме малко повече от колкото ни е необходимо от тази скъпа храна, ще можем да я продаваме и да ни излиза по евтина. ;)
 
A

Anonymous

Гост
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Мене много ме издразни обяснението, което ни дадоха управляващите по едно време - закон ще има, но няма да действа, защото щели да наложат 5-годишен мораториум върхи прилагането му или нещо подобно.
Значи пишат закон, който смятат да нарушат.
Обаче се сещам и друго - като изтекат 5-те години ГМО ще могат да се отглеждат у нас. Междувременно мандатът им е свършил и ще е проблем на следващото правителство.
Ако изобщо се наложи да се чака толкова. Хората със съответни интереси могат просто да обжалват мораториума, използвайки закона като основание. И ако този мораториум не е заложен в закона, а е допълнително разпореждане, т.е. подзаконов акт, ще падне в съда (дали нашия или някой европейски, там лобито на ГМО май е по-силно) и готово.
 

vanko

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Ralfi написа:
Няма, но за да продалжаваме да се храним с нормална храна ще струва по скъпо.
Страшното е че след ГМО няма да има друго! А тогава ще е малко късно да търсим...натуралното.Изглежда че до масовия читател не достига достатъчно информация за вредноста на ГМО.
 

bor1968

Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

То зависи кой какво предпочита.
Някои искат да изпитват удоволствие от вкуса, когато се хранят.
Любителите на високите технологии в хранителната индустрия държат единствено на по-ниската цена и не ги интересува с какво ще си напълнят стомашните празнини.
Говоря единствено за потребителите, щото производителите и търговците имат доста по-възвишени цели. Та всеки има право на избор. Или поне за момента. Защото ако разрешат отглеждането у нас на ГМО, червоугодниците доста ще си изпатят. Не че и сега не патят от различните хибриди, вносове и т.н., но все още се намират и продукти с характерен за вида им вкус ;).
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

petkof написа:
Ralfi написа:
Няма, но за да продалжаваме да се храним с нормална храна ще струва по скъпо.
И ако произвеждаме малко повече от колкото ни е необходимо от тази скъпа храна, ще можем да я продаваме и да ни излиза по евтина. ;)

В момента малко от това което ядеш е произведено в България. За родните преработватели продукцията на нашите селскостопански производители е скъпа и неподходяща за промишлена преработка. Това със сигурност важи за месопреработвателите. За хлебарската и млечната индустрия нямам наблюдения. Но консервната работи с вносни зеленчуци.
Така че митове за родното и органично производство има много, но реалностите са че без ГМО няма да можем да минем. Но нищо не ни пречи да опитаме поне за няколко години. А след това щем нещем ще ги вкараме.

vanko написа:
Ralfi написа:
Няма, но за да продалжаваме да се храним с нормална храна ще струва по скъпо.
Страшното е че след ГМО няма да има друго! А тогава ще е малко късно да търсим...натуралното.Изглежда че до масовия читател не достига достатъчно информация за вредноста на ГМО.
Страшното е че масовото мнение се формира на базата на шумните самореклами на разни организации търсещи форми на изява, а не въз основа на реални проучвания. Тъжния факт е че няма достоверна научна информация за вредността на гмо, но въпреки това до масовия потребител стигат какви ли не информации за токсичност на тези храни.
Може много да се коментира темата, но вредата от ГМО наистина е сериозно пресилена.
 

vanko

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Тъжният факт е че някои традиционни сортове са вече на изчезване! Търсили ли сте например някои по диви сортове,по малко засегнати от човешка ръка,но за сметка на това многократно по устойчиви на неприятели и болести и многократно по плодовити и с многократно по вкусни плодове.....и изненадаа-ами не се намират или много трудно се намират,защото изчезват.
[url=http://www.youtube.com/watch?v=P5ItNxpwChE ]http://www.youtube.com/watch?v=P5ItNxpwChE [/url]
 

venciru

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

angelmr написа:
В момента малко от това което ядеш е произведено в България. За родните преработватели продукцията на нашите селскостопански производители е скъпа и неподходяща за промишлена преработка. Това със сигурност важи за месопреработвателите. За хлебарската и млечната индустрия нямам наблюдения. Но консервната работи с вносни зеленчуци.
А аз по косвен начин имам ( от това какво, от къде и за кои фирми се внася с контейнери)......От 15 мин. мисля и не мога да се сетя какво не внасяме от вън :( Млечната работи с 90% вносни суровини и то нямащи нищо общо с млечните ! Например внасят и палмови масла за сладолед, да не говорим за всички други уж "млеко" производни ;). Почти всичката селско-стопанска суровина е с китайски и друг произход. Даже за "националното" ястие, леща се внася от Китай. За месните всички знаем от къде са...
Изобщо мощно ще ни модифицират вкусовите рецептори, преди да ги унищожат напълно. Ако се бях сетил преди 4г., щях да посъветвам дъщеря ми вместо стоматология, да запише медицина,специалност гастро- ентерология. За наше съжаление на споменатите специалисти им се очертава доста бляскаво бъдеще.....
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

vanko написа:
Тъжният факт е че някои традиционни сортове са вече на изчезване! Търсили ли сте например някои по диви сортове,по малко засегнати от човешка ръка,но за сметка на това многократно по устойчиви на неприятели и болести и многократно по плодовити и с многократно по вкусни плодове.....и изненадаа-ами не се намират или много трудно се намират,защото изчезват.
[url=http://www.youtube.com/watch?v=P5ItNxpwChE ]http://www.youtube.com/watch?v=P5ItNxpwChE [/url]

Това е така. Икономиката взима непрекъснато подобни жертви. Хубавите стари сортове падат в жертва на търсенето на транспортопригодност, трайност и добър външен вид. А какъв вкус има всичко няма значение...
 

bor1968

Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

За себе си мога да твърдя, че по-голямата част от това което ям е произведено в България.
Понеже живеем в абсурдистан на млекарите е позволено да правят БЪЛГАРСКО КИСЕЛО МЛЯКО с лиофилизирана холандска закваска и сухо мляко от Украйна. За този продукт е характерно, че се използваха с ЖИВИ БЪЛГАРСКИ МИКРООРГАНИЗМИ. Млякотто направено по този начин не е по евтино за потребителя, но печалбата на млекопреработвателя е много по-голяма.
В месарската индустрия положението е подобно. От вън се вкарват отпада от тяхното производство - различни изрезки и МОМ /машинно обезкостено месо/ Няма да ви обяснявам какво представлява, но тенденцията е в Европа да се спре влагането на МОМ.
Най-гадното е че тези, които влагат най-много боклуци, си позволяват да заблуждават потребителя с реклами. Някои фирми се пръкнаха след 90-те години и въпреки влаганите нискокачествени суровини правят продукти с ,,вкус и качество от онова време"
Или правят месни продукти от ,,първокачествено месо", но цената им е доста под това на месото.
Нека си правят боклуците, но защо им позволиха да ги кръщават с имена от БДС-то? :wall: Тези имена би трябвало да ползва само този, чиято технология и влагани суровини са в съответствие на старото БДС :wall:
 

prinz Eugen

Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Въпрос: Какво следва след ГМО? Отговор: GAME OVER :quiet:
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Мисля че в момента са решили да последват общественото мнение и да ги забранят. Тъпото е че забраняват дори и научните изследвания за ГМО. Но така е като си имаме популисти на власт.
Но няма значение, според мен след няколко години под натиска на икономическата ситуация този закон ще бъде ревизиран и ще отворят възможността за отглеждане на гмо. Дали това ни харесва или не няма да има голямо значение.
 

alexdi

Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

bor1968 написа:
Нека си правят боклуците, но защо им позволиха да ги кръщават с имена от БДС-то? :wall: Тези имена би трябвало да ползва само този, чиято технология и влагани суровини са в съответствие на старото БДС :wall:
Ето с това съм напълно съгласен.Затова човек търси една определена "марка"(която си му харесва),която да поддържа едно и също качество,а не винаги да се изненадва с интерпретациите на различни "производители".
 

bor1968

Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

angelmr написа:
Тъпото е че забраняват дори и научните изследвания за ГМО. Но така е като си имаме популисти на власт.
Това наистина е тъпо. Би трябвало да се използва във фармацевтичната и др. промишлености, но не и в хранителната
Според мен трябва да се забрани използването на ГМО в хранителната индустрия докато не се дадат годни и научнообословани факти за безвредноста на продукта. В момента има доста пропуски в това отношение. Затова противниците понякога използват пресилени думи и твърдения. Но съгласете се, че е дело на производителя да докаже безвредноста на продукта си. Когато не го е направил както трябва има и спекулации.
 

venciru

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

bor1968 написа:
Според мен трябва да се забрани използването на ГМО в хранителната индустрия докато не се дадат годни и научнообословани факти за безвредноста на продукта.
Противник съм на ГМО, но не си прав.. Трябва да се докажат ВРЕДИТЕ, а не безвредността. Тя по принцип е недоказуема. Ако аз имам високо кръвно и пия лекарство за нормализиране и почина от инсулт, заради хапчетата ли е или и без тях щях да предам Богу дух? Трябва да се докаже че те са причината, а не по презумция- пия Х и заради тях съм отлетял....
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Аз съм съгласен с една действаща забрана за използването на ГМО. Е да де аз съм егоист, понеже една такава забрана ще означава повече работа на колегите за контрол на всяка влизаща суровина за наличие на ГМО. :) Но да методи за този контрол има и мисля че това би била много по-важна стъпка от колкото само забраната за отглеждане на ГМО тук.
 

bor1968

Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

В момента използването /влагането/ на ГМО в храни не е забранено. Изисква се обаче който го влага да го отбележи на етикета.
Има забрана за отглеждане.
 
A

Anonymous

Гост
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

То и за растителните мазнини в млечните продукти има такова изискване, но дали се спазва, след като премина миналогодишната шумотевица?

И по-назад в темата писах, че ГМО може да е полезно. Дадох пример за дървета, отглеждани специално за определени цели. Ако трябва да избирам между мебели и хартия от ГМО-дървета и изсичането на джунглите... първото е за предпочитане. Модифицирани организми, за получаване на лекарства (примерно инсулин) или нови материали (онази коза, от която "доят" паяжина)... също да.
Но тези "да" с условието за много сериозен контрол и недопускането им в природата и кръстосване с немодифицирани организми извън лабораториите.

Забраната за проучвания е абсолютна глупост. Така, ако (когато) отново се наложи да решаваме дали да позволим ГМО в страната, няма да имаме собствена информация по въпроса. Ще трябва да разчитаме на чужди данни, за които няма как да сме сигурни, че не са повлияни от нечие лоби.
 

bor1968

Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

За съжаление от доста време предприятията произвеждащи храни минаха на самоконтрол, а преди във всяко имаше контролиращ инспектор. А оборудвана лаборатория за диференциране на растителни мазнини и ГМО има само в София.
При това безпаричие е още по зле. Примерно един инспектор от Монтана може да взима проби от хранителни продукти и да ги праща в двете лаборатории в града, а те не изследват горе коментираните показатели :crazy:.
 

mdinkov

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

в момента Българския селянин продава за 20ст. марулите и няма кой да ги изкупи , есента кило картофи ги изкупуваха по 7-15 ст. но явно това е скъпо и трябва да се внесе зеле от косова ,което ме лъжат ,че е македонско и т.н. и това е цялото оправдание за Г.М. немисля ,че наща продукция е скъпа ,честно казано незнам и къде точно във веригата е проблема ама определено това не е добре за наща икономика .
 
A

Anonymous

Гост
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Проблеът е в цялата верига търгаши и прекупвачи.
 
Нагоре