Методи за почистване, смазване и поддръжка на ВО

redsox

Редовен Потребител
Виждал съм че нагряват със запалка края на кордата за косачка сплескват малко след като се размекне и след това нанизват от другия край парцалчето към сплесканата част. Но аз чистя с рибарска корда сплетена на две на три да не се гъне и една пролука оставена за парцалчето.
 

Пурко

Потребител
И аз си мислех с нагряване да я моделирам по някакъв начин, ако материалът е термопластичен, в крайна сметка ще пробвам на практика - това са евтини експерименти, оправдаващи крайния резултат. Но просто се надявах да има нещо подобно във фабрично изпълнение. Изключвам грубите китайски протривки с месингови четки и прочие полети на мисълта. Принципно никога за въздушна пушка не съм ползвал месингова четка - просто за поддържано пособие това не е необходимо, според мен. АКо трябва да се почисти нещо старо, отлежавало и неподдържано, съм склонен да приема подобна интервенция, но за работеща и обгрижвана редовно и своевременно пушка според мен е ненужно да се стържем, въпреки че при всяко положение месингът е по-мек от стоманата(която обаче доколкото съм чел при съвременните въздушни пушки извън високия клас не е баш оръжейна в добрите измерения на това определение).
 
Последна промяна:

Пурко

Потребител
Придължавайки да чепкам темата, попадах и на това полезно(за мен) видео с няколко много интересни подхода. Идеята на 3-4 минута с навързаните парцалчета е страхотна - позволява да се сложат отпред третирани с препарат, а след това и сухи такива, за обиране на излишната смазка и предотвратяване стичането й в цилиндъра:
 
Последна промяна:

Пурко

Потребител
Китайското шомполче дойде. Както доста други неща - копие на марков продукт, или по-вероятно паралелна продажба от завода, където се правят "оригиналите". Общо взето капронова връвчица, на която е пришита друга връвчица с месингово утежнение, за облекчаване прекарването през цевта. На първо време ще извадя месинговата четка, която ми се вижда груба за цевта на въздушна пушка, въпреки че мустачетата не са прекалено нагъсто и са доста меки, на второ - не знам дали ще го ползвам, но за два долара бях любопитен да го видя...
 

Attachments

  • 250711555_1256278611517090_8553023318494317550_n.jpg
    250711555_1256278611517090_8553023318494317550_n.jpg
    243.4 KB · Прегледи: 81

Пурко

Потребител
Не съм се сетил да пробвам, Павка, но така като се замислям, капронът е осезаемо по-евтин и здрав. Купуваш един топ за еони от време.
 

Zlatanov

Новодошъл
Колеги с какво смазвате лостчето което бута чашката в цевта, за да няма износване на гумените уплътнения ?
И щуцера с гумените пръстенчета който включвате в пушката при зареждане ?
 

lynx

Редовен Потребител
Слагаме съвсеееем малко силиконова грес/смазка.
Всички о-пръстени трябва да не се оставят сухи, защото заминават по-бързо от предвиденото.
 

Zlatanov

Новодошъл
Слагаме съвсеееем малко силиконова грес/смазка.
Всички о-пръстени трябва да не се оставят сухи, защото заминават по-бързо от предвиденото.
Колега с обикновена грес за лагери дали става, от нея имам цяла голяма кутия
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Дотиквача се полира, не се смазва! Не се смазва и о-пръстена му... .
О-пръстените на щуцера може да се омазнят леееко със силиконово масло.
Тая змазка дет я имаш, за пушката няма къде да я ползваш.
В добрите пушки, о-пръстените са леко омазани само при монтажа. Няма такива, които да искат периодично мазане.
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Колега с обикновена грес за лагери дали става, от нея имам цяла голяма кутия
НЕ,НЕстава...даже е опасно!
Ползвам това,когато се сетя,флуидите се изпаряват и остава само силикона
IMG_20220115_085208_HDR.jpg
има и силиконова грес,но тя по скоро е за помпи IMG_20220115_085219_HDR.jpg
 

lynx

Редовен Потребител
Дотиквача се полира, не се смазва! Не се смазва и о-пръстена му... .
В добрите пушки, о-пръстените са леко омазани само при монтажа. Няма такива, които да искат периодично мазане.
Пеко, не съм много съгласен с теб, но ти си знаеш за теб...
О-пръстенът на дотиквача ще се стърже хиляди пъти в годината, жеуезо в каучук/гума.
Повечето знаем, че за дотиквачите се слагат по-твърди о-пръстени, но в общия случай като се повреди оригиналния, слагаме каквото ни пасне и обикновено е по-мек от оригиналния.
Ако о-пръстена е напълно сух, ще се напука и замине в кофата доста бързо.
Аз лично предпочитам там където има триене на метал с каучук/гума, през няколко месеца лееееко да го освежа с подходящото масло/смазка или друго подходящо средство. На повечето силиконови смазки, масла и греси е описано, че удължават живота на о-пръстените и уплътненията.
В нета е пълно с инструкции по темата за смазване и поддръжка на о-пръстени и уплътнения от каучук и производните им
http://irabg.com/2016/09/28/the-importance-of-o-ring-lubrication/#more-207
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
A какво буташ през о-пръстена, преди да мине дотиквача?? Каквато и смазка да има, чашката ще ти я обере. Ако не са ти мити чашките, те ще обмажат с тва което имат по тях и омешат смазките.
Нямам смазван такъв о-пръстен в моите пушки, нямам и износен такъв, сменям ги след 4-5 г., просто че са остарели.
 

Guteto87

Новодошъл
Проблем с трон 2 испуска въздух някаде от към реглажа на редуктора не остава никакво налягане даже и в задредукторната камера.от къде може да идва проблема.Благодаря
 

dimos75

Новодошъл
Здравейте колеги.Имам комета 400.Отворих я и я почистих.Полирах отворите на цилиндъра.Маншета беше леко запретнат от единия край,тръкнах го и него.Имам тази смазка PM600 military grese.Може ли да намажа частите вътре с нея?Screenshot_20220628-000759_Chrome.jpg
 
Последна промяна:

mihailpuxi4

Потребител
Здравейте, наскоро си купих ПЦП, и някъде гледах, че е добре при пълнене на цилиндър, се впръсква силиконов спрей, заради уплътнения, има ли специални гледах един на walther, Благодаря
 

anibis

Редовен Потребител
Здравейте, наскоро си купих ПЦП, и някъде гледах, че е добре при пълнене на цилиндър, се впръсква силиконов спрей, заради уплътнения, има ли специални гледах един на walther, Благодаря
Да има такива силиконови спрейчета,но най добре мажи О/пръстените със силиконова смазка.
 

anibis

Редовен Потребител
Имаш предвид О пръстените на зарядния накрайник ли?
Сега изпускаш цилиндъра,ОТВИВАШ вадиш, тялото/кожуха/ клапана и предната тапа,куик/фила-зареждачката,смазваш тънко О/пръстена който на кожуха/клапана....същото го правиш и на предната тапа,зареждачката където ти е манометъра,пак така смазваш със силиконова смазка.Хубаво е и резбата да е мацнеш и нея за да си върви мазно предната тапа и клапана.
За щуцера хубаво е при всяко 10-то зараждане да мацваш и двата О/пръстена на щуцера,така ще останат по дълго живи-няма толкова бързо да ги раздуе накъса налягането.
 
Нагоре