10 метра, Прав, Механични/Диоптрични - Кой колко си може.

njatanasow

Редовен Потребител
По повод затварянето на окото (мижене) при прицелване, аз винги гледам с двете очи. Не съм сигурен дали е правилно. Интересно ми е да чуя повече мнения
Ако го можеш това е много добре!
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
И аз стрелям с две отворени очи за да гледам конеца и вятъра, но при диоптрични ми замъглява и изморява окото.
 

pellet

Редовен Потребител
Точно така. Двете очи трябва да са отворени за да е спокойна цялата лицева мускулатура. Но ако и двете очи гледат, с диоптрици се получава двоен, леко размазан образ по периферията на мишената. Решението е щит - хем е отворено окото, хем не гледа.
Това, разбира се, е при мен, мои наблюдения. Виждам, че и Део споделя същите неща.
 

bgbul

Редовен Потребител
1. Всички стрелци (състезатели) стрелят с двете отворени очи, но на лявото (което не е прицелното око) се слага преграда за да не се бърка фокуса. Реално виждаш с едното око, но гледаш с двете отворени.
2. Осветлението винаги е силно и концентрирано върху мишената. За да е по-ясно прицелването и да е повече контраста м/у бяло и черно.
3. Самонаблюдението е най-важното. Задържането след изстрел е точно това- съсредоточено наблюдение в момента преди и по време на изстрела.
А за срастването на стрелецът с неговото оръжие...абсолютно вярно. Трябва да познаваш оръжието, трябва да знаеш как и колко се коригира, колко е тежък спусъка и т.н. Но това се научава/заучава с времето и с броя изстрели.
Тази стрелба/закачка е приятна, защото ви кара да приемете по-сериозно самонаблюдението и самоконтрола. Поздрави и успех!
Утре очаквам имената на първите трима за да си получат шоколадите.
П.С. Ако няма резултат 135т. обявявам, че на 10.октомрви (неделя) който е направил 125 или, ако няма 125 - който е направил 120 т. точки ще получи уискито.
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
IMG_20211003_175504.jpg

Най-добрата ми мишена до сега, от вълнение 4тата мишена е осрах тотално, даже съм пуснал 1 в 3тата докато си мечтаех за шоколад, ама за 5тата се "събрах" и завърших подобаващо :)

И за класирането: мишената, която направих преди тази, докато се редувах с лапето и неговите опити с диоптрик по негова си мишена :).
Fwb300su
111т.
Рвс клуб
IMG_20211003_173133.jpg IMG_20211003_180236.jpg


Edit: 2 часа на двора, 2км+ навъртяни само с разходки до мишената :) вече си имам оправдание и за пред Боса - Отслабвам!
Screenshot_2021-10-03-18-55-17-908_com.huawei.health.jpg
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
1. Всички стрелци (състезатели) стрелят с двете отворени очи, но на лявото (което не е прицелното око) се слага преграда за да не се бърка фокуса. Реално виждаш с едното око, но гледаш с двете отворени.
2. Осветлението винаги е силно и концентрирано върху мишената. За да е по-ясно прицелването и да е повече контраста м/у бяло и черно.
3. Самонаблюдението е най-важното. Задържането след изстрел е точно това- съсредоточено наблюдение в момента преди и по време на изстрела.
А за срастването на стрелецът с неговото оръжие...абсолютно вярно. Трябва да познаваш оръжието, трябва да знаеш как и колко се коригира, колко е тежък спусъка и т.н. Но това се научава/заучава с времето и с броя изстрели.
Тази стрелба/закачка е приятна, защото ви кара да приемете по-сериозно самонаблюдението и самоконтрола. Поздрави и успех!
Утре очаквам имената на първите трима за да си получат шоколадите.
П.С. Ако няма резултат 135т. обявявам, че на 10.октомрви (неделя) който е направил 125 или, ако няма 125 - който е направил 120 т. точки ще получи уискито.
Не. Уискито си е за 135 точки, пази го. Хем ще отлежи :) Ще поръчвам диоптрици за Атамана, както е тръгнало...
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Не. Уискито си е за 135 точки, пази го. Хем ще отлежи :) Ще поръчвам диоптрици за Атамана, както е тръгнало...
Пък аз ще търся диоптрици за Фани 300 както е тръгнало :D
Днеска в края на деня към 17 часа ми остана пак време след уморителен ден на село, и като тръгнах пак да се мъча, каква изненада установих единия болт на Хаенела се отхлабил и се чудя що така зле стрелям :D:D:D
Та веднага след прострелката и ново настройване направих 116 точки, ама и малко избързах, че ги напрасках за по-малко от 9-10 мин. Опитах да се пробвам още една две мишени да направя, ама жената каза след малко тръгваме и в бързината се осрах разбира се :D
Та това е от мен и си проверявайте болтовете по пушките :D :cheers:

ПП: и забравих да снимам, ама не е и по темата, но с Фани 300 успях да направя 137 т. и ако потренирам ще мина и 140 мисля, но това с оптика разбира се ;)
 

Attachments

  • 20211003_175835.jpg
    20211003_175835.jpg
    220.5 KB · Прегледи: 33
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
Ча-чинг, @pellet и тази седмица отвя конкуренцията и отново заема първата позиция. За следващия турнир няма да му е лесно, защото има заявки за добри резултати от следващите го в класирането. Вече се наблюдава и "растеж" от участниците в предния турнир.
Браво на всички и честито на победителите :)

@pellet - 125т
@xpresident - 117т
@soundmax - 116т

@pakfa - 87т
@Djubey - 90т
@Евгений Б. - 111т
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Ча-чинг, @pellet и тази седмица отвя конкуренцията и отново заема първата позиция. За следващия турнир няма да му е лесно, защото има заявки за добри резултати от следващите го в класирането. Вече се наблюдава и "растеж" от участниците в предния турнир.
Браво на всички и честито на победителите :)

@pellet - 125т
@xpresident - 117т
@soundmax - 116т

@pakfa - 87т
@Djubey - 90т
@Евгений Б. - 111т
Браво на участниците!
Поздравявам и авторите на двете сродни теми - за 10м. пушка и пистолет на механични. Чудесен виртуален турнир се получава. Усеща се спортния хъс.
 

bgbul

Редовен Потребител
Браво на победителите!
Много хубаво забавление се получава. Първите трима моля на лични да ми пуснат данни, за да си получат наградите -шоколад със стафиди.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Айде да открия тая седмица с едни 119 т. След работа отидох на бързо до яз. Копринка и първата проба се получи най-добре, защото взе да залязва слънцето и като излязоха едни комари стана неприятно за стрелба, и имаше лоши попадения както се вижда на другата мишена. Забравил съм да снимам и 3-тата серия която беше 113т. И са толкова заради една 2-ка и една 3-ка че ми се навираха и в очите гадовете :mad:
Добавям една увеличена снимка на първата мишена да се види че са 5 изстрела, даже за момент и аз си помислих че са четири ама се вгледах, и видях петия. Успех на всички тая седмица да се постараем за 135 т. :rambo::cheers:

ПП: пушката е Haenel 312
 

Attachments

  • 20211004_184147.jpg
    20211004_184147.jpg
    246.6 KB · Прегледи: 37
  • Screenshot_20211004-185918_Gallery.jpg
    Screenshot_20211004-185918_Gallery.jpg
    114 KB · Прегледи: 37

Бай Колю

Редовен Потребител
Айде да открия тая седмица с едни 119 т. След работа отидох на бързо до яз. Копринка и първата проба се получи най-добре, защото взе да залязва слънцето и като излязоха едни комари стана неприятно за стрелба, и имаше лоши попадения както се вижда на другата мишена. Забравил съм да снимам и 3-тата серия която беше 113т. И са толкова заради една 2-ка и една 3-ка че ми се навираха и в очите гадовете :mad:
Добавям една увеличена снимка на първата мишена да се види че са 5 изстрела, даже за момент и аз си помислих че са четири ама се вгледах, и видях петия. Успех на всички тая седмица да се постараем за 135 т. :rambo::cheers:

ПП: пушката е Haenel 312
Доста добре е. Особено за светлина при залез. Аз нищо не бих видял без изкуствено осветление на здрачаване.
Тази седмица ще намеря време да се включа тук. А купон ще се заформи и при пистолета ;-)
 
Последна промяна:

bgbul

Редовен Потребител
Колегите на второ и на трето място - пращайте ми данни. Имате награда - шоколад. Утре пращам наградите за тази седмица.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Преди време имах чуденки с коя бленда/мушка да стрелям и се допитах до човек, който забелязах, че има доста опит с диоптричните, вече има и 2 шоколада :)
Та той ми сподели, че обича да стреля с 3мм и последвах препоръката му и започнах така и аз. За Хайнела имах такава бленда и свикнах с нея, затова и първата седмица наблягах на него. За фанито диоптрика дойде с 4.4мм и хич не ми допадаше голямото разстояние м/у целта и мушката. Затова 2рата седмица малко побългарих нещата и от ..
IMG_20211004_203200.jpg
напаснах хайнелска бленда и стана ..
IMG_20211004_203221.jpg

Може би само заради тази интервенция вдигнах няколко точки :)
И разбира се не се смирих с този вариант, изглеждащ толкова непрофесионално и тази вечер пропуснах стрелбата за да си измайсторя:
IMG_20211004_203240.jpg

На ръка с един дремел, г/д се получи. Ще пробвам още 1-2 докато стане перфектна.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Пост след пост... То било голям кеф с такава мушка да стреляш, отстрани всичко ти става леко мъгляво и черната точка на мишената изпъква яко. Та реших да си направя и за Хайнела такава и ...направих още няколко. 3 бройки безвъзмездно за хората участващи в състезанията имам свободни. Скоро едва ли ще ми дойде музата да правя отново, така че който превари и това ще е. Качество на изработка 5/10, функционалност 9/10. :) Който иска да му пратя в събота за негова сметка, да пише направо тук, за да има прозрачност :)
За Хайнела тип А, 15мм.
IMG_20211005_222440.jpg IMG_20211005_223735.jpg
 

Hidden

Редовен Потребител
Направо напиши в темата за Хайнел как ги направи и дай някакви размери - например дебелина на пластината. Интересува ме е и материалът - ползва нещо, което беше "под ръка" или пробва няколко варианта? Все пак през различните материали минава различно количество светлина, а това е от значение.
:)
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
Е, то може да се направи за всяка мушка, не само за Хайнел. Материала не мога да кажа какъв е, намерих го на работата, но изглежда кристално прозрачен. Купешките такива имат всякакви разцветки. Използвах дремел за по-прецизна направа на фаската, но може да се пробва и с бормашина и шлайф. Материала е 1.5мм г/д, даже ако е около 2мм, ще е по-лесно да се направи фаска, да не се притесняваш, че ще развалиш първоначалния отвор.
IMG_20211006_080858.jpg

Нужни пособия: 3мм и 4мм бургия и шлайф диск.
1во се пробиват няколко дупки с ф3, след което е трудната част, фаската с ф4. Колкото и да сме прецизни, на ръка е трудно :) От няколко опита все излиза задоволяващ резултат. Трябва и от двете страни на плексигласа като се погледне да изглежда равномерна. Стараем се разбира се да не стигаме до 3мм отвора. Тук може да се експериментира и с 5мм бургия, така черното очертание може да се направи по-дебело, в зависимост от фаската.
След като сме доволни от някоя фаска, боядисваме я с маркера да сме сигурни, че се е получила добре и налагаме в/у дупката бленда от металните фабрични и очертаваме с маркер.
IMG_20211006_080951.jpg

След това изрязваме и по контура се изпилява, докато изчезне маркера, налага се повтаряне с маркера, докато получим желания резултат.

Ето го и гайда за хората, които разполагат с машини за по-качествен изработка.
https://www.pyramydair.com/blog/2008/03/making-plastic-front-aperture-sight-inserts/
Поздрави :)
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
Вземи си Зенкер за фаската. Така със свредло o_O
Е, то може да се накупят много неща, с които да се олесни процеса. Тук става въпрос за подръчни средства за 1 брой продукция. Дал съм идеята, който иска да е развие по свое желание и средства :)

Едит: Поразрових се и се оказа, че имам това нещо зенкер... Сложих го на винтоверт за проба и... Фаска да видиш, като от завода. Благодарско @Dominus, сега ще преправя и останалите.
 
Последна промяна:
Нагоре