Мултикомпресионен пистолет Зораки (Zoraki HP-01)

  • Автор на темата Anonymous
  • Начална Дата

kosmev

Редовен Потребител
От доста време мислех да го пробвам, но днес една муха в килера много ме издразни...
Ето идеята:

PCP , което стреля със сол по мухи - звучи идиотско, но от тази простотия изобретателят му вече има компания с оборот 27 милиона....
bug.png

От задния край натъпках топче смачкана тоалетна хартия, отпред в цевта сипах сол на око...
На една помпа, от около 60см, резултатът надмина всичките ми очаквания - тлъстата муха падна на пода готова за аутопсия и достойно погребение, вместо нехуманно да бъде размазана с чехъл/вестник. :)
Мисля да предложа идеята на комшиите и да почна да произвеждам боеприпаси серийно...
Замислих се ако гръмна с пушката на 60 джаула със сол какви ще се пораженията по килера - дано някоя муха не ме издразни прекалено, че да реша да пробвам :D
 

bleu81

Редовен Потребител
От доста време мислех да го пробвам, но днес една муха в килера много ме издразни...
Ето идеята:

PCP , което стреля със сол по мухи - звучи идиотско, но от тази простотия изобретателят му вече има компания с оборот 27 милиона....
View attachment 88839

От задния край натъпках топче смачкана тоалетна хартия, отпред в цевта сипах сол на око...
На една помпа, от около 60см, резултатът надмина всичките ми очаквания - тлъстата муха падна на пода готова за аутопсия и достойно погребение, вместо нехуманно да бъде размазана с чехъл/вестник. :)
Мисля да предложа идеята на комшиите и да почна да произвеждам боеприпаси серийно...
Замислих се ако гръмна с пушката на 60 джаула със сол какви ще се пораженията по килера - дано някоя муха не ме издразни прекалено, че да реша да пробвам :D

имам такава пушка със сол от няколко години. Незаменима е за отстрелвсне на комари и мухи по стени и тавани без да ги размазвате. нося я с мен по командировка да прочиствам стаята от маларийни комари преди лягане. ефективна дистанция 0.5-1м понякога и малко повече. Единствения проблем е влагата. стреля добре само със суха сол.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Със сигурност не добре, но колегата Космев се е доказал като експериментатор.
 

Hidden

Редовен Потребител
Снощи реших да сменя оригиналната къса цев на моя пистолет Зораки HP-01-02 Light с по-дълга. Срещам затруднение с ваденето на цевта. Ето какво направих, а цева не излиза.
Първо развих "надулника" на края на цевта:

1.jpg

След това махнах шината, която държи цевта:

2.jpg

Свалих пина, който държи горната част на пистолета към долната:

3.jpg

Отдолу, близо до края на цета, има един винт, който се развива с шестограм - ето го:

4.jpg

След това съвсем лесно се отстранява тази ос, на която ляга цевта:
5.jpg 6.jpg
След тези манипулации избих и пина, който свързва горната пластмасова част и оста на помпата:
7.jpg
Цевта пак не мърда. След това отстраних и двете шини, които лежат около цевта:
8.jpg
Цевта доста се разхлаби, остана само това:
9.jpg
Може да се движи напред- назад ( в рамите на стеснението за шината) , мога леко да я повдигна, но не мога да я извадя.

Моля, помагайте - как да я извадя без да повредя нещо??? :wall::wall::wall:
 

kosmev

Редовен Потребител
Нищо не си пропуснал, за съжаление. От положението, до което си стигнал, цевта се вади с "напъване". В руската тема има доста писано, един даже си беше направил втулка от края, в който е стопорния болт, за да може лесно да си я сменя.
Мислех да правя входна фаска, докарах я до същото положение и се отказах да я свалям.
Иначе на теория пръскаш с нещо мазно около леглото и отпред, повдигаш я от задния край и избутваш, така че да прескочи пластмасовия ограничител.
barrel_zoraki.png
Ей това ти е проблема, нали? За 2мм е работата ама здрав полимер са ползвали комшиите, достраша ме да напъвам...
 
Последна промяна:

Hidden

Редовен Потребител
Насърчен от вас, колеги, продължих да опитвам с ваденето на цевта. Накрая тя излезе! Ето как стана това.
Първоз пръснах малко смазка отзад и отпред. След това взех да напъвам. Оказа се, че е трудно за мен хем да дърпам или натискам, хем да повдигам цевта. Причините за това са късата цев и липсата на възможност да я хвана някъде и малкото пространство в горната пластмасова част на пистолета. По тези причини вързах цевта със следното "високотехнологично" устройство:
1.jpg
2.jpg
И така, с едновременно леко дърпане нагоре и дърпане в посока задната част на пистолета, цевта излезе.
3.jpg
Разгледах предната част на пистолета - тя е гладка и няма значение коя посока на вадене се избере от нейна гледна точка.
Чрез същия "уред" успях да вкарам в пластмасовата част и новата цев, която е 35 см в кал. 4,5 мм. Оригиналната беше 18,5 см.
 

Hidden

Редовен Потребител
Да раздвижим малко темата с някои мои наблюдения и резултати.
Възползвайки се от намалението в Заримекс, се сдобих с един пистолет Ултра (иначе казано с дълга цев) в калибър 5.5 мм.
Веднага свалих полимерния надулник с надеждадта да намеря резба, позволяваща монтажа на тишина. Сваля се с развиване на един винт от долната страна. 1.jpg
Да, ама не. Цевта е гладка и може да й сложите модер само след намеса на стругар.
2.jpg
За сравнение снимах цевта на пистолета в модел Light, т.е. с къса цев. Там резба има.
3.jpg
Беше ми и интересно каква енергия придава пистолета на проектила от кутията. Мерих я с хроното от снимката, купено от колега преди около месец.
4.jpg
Хроното даде следните данни:
JSB 0.93 g:
1 помпа - 93.65 м/с или 4.08 J
2 помпи - 126.4 м/с или 7.43 J
3 помпи - 147.7 м/с или 10.14 J
4 помпи - 163.0 м/с или 12.35 J

JSB 1.03 g:
3 помпи - 141.1 м/с или 10.25 J
4 помпи - 156.0 м/с или 12.53 J

JSB 1.175 g:
3 помпи - 135.3 м/с или 10.75 J
4 помпи - 150.8 м/с или 13.36 J

Нямам по-тежки чашки в момента.
От теста се вижда, че скоростта, посочена в листовката, написана на няколко езика, е "надута".
Преди, обаче, да заклеймим инфото, което върви с пистолета, нека видим данните от теста на самия пистолет:

5.jpg
Посочена е скорост 168 м/с с JSB Match diabolo, които са по 0.89 г. Следователно, данните са близки до моите.

През лятото бях писал в същата тема за смяната на цевта на моя Зоро Light с нова, по-дълга. Тя е с дължина 35 см в калибър 4.5 мм и май е правена в Европа. Ето и данни от днешната проверка с хроното:

JSB 0.547 g, 4.52 мм:
1 помпа - 117.4 м/с или 3.77 J
2 помпи - 160.5 м/с или 7.05 J
3 помпи - 189.2 м/с или 9.79 J
4 помпи - 205.5 м/с или 11.55 J

JSB 0.67 g, 4.52 мм:

2 помпи - 149.6 м/с или 7.5 J
3 помпи - 176.2 м/с или 10.4 J
4 помпи - 192.5 м/с или 12.41 J

Преди смяната на цевта на Light - пистолета енергията му беше около 7-8 дж с 3 помпи. Следователно тунингът е успешен. От друга страна пистолетът стана по-труден за пренасяне (да не повярваш :D). Eто ги двамата братя един до друг:
6.jpg
Този от ляво е Ултра в 5.5 мм.
Прави ми впечатление, че Ултра-моделът се помпа по-лесно от Лайт-модела след втората помпа.
За сега толкова! Поздрави!
 
Последна промяна:

Georgi_Voyvodov

Потребител
Когато живеех в чужбина имах Webley & Scott Alecto 0.22 cal. Преди да се завърна в БГ се наложи да си продам всичките пневматики , щото се върнах в инвалидна количка.... Вече няколко години съм си у дома и плавно преминах от пушки към пистолети : Първо си взех една Diana Chaser 0.177 cal. но с инвалидна пенсия трудничко се финансира гладът ми по стрелба по мишени :-( От информация четена в нета се уверих , че Zoraki HP-01 e практически идентичен със пистолета който имах . както например е положението с Опелите - В Англия са Воксхол, а в Германия са Опел. Не съм сигурен, но предполагам че Webley & Scott са изнесли производството в Турция и то отдавна , базирайки се на личния си опит от преди 15-16 години : През 2005-а си заприходих един Webley & Scott Raider Single shot 0.22 cal. която беше правена в Англия. После през 2007-а си поръчах и Webley & Scott Raider 8 shot 0.22 cal. но търговецът ме предупреди че е правена в Турция . Имаше съществена разлика в качеството на изработката. На профилната снимка съм с тази пушка ;-) . Но това е друга тема. Сега за цената . В България са повече от 50% по-евтини от Щатите ( 360-370 $ и то ако го намериш ) а в Англия са си направо по 300 паунда . Така че стиснах задника и като събрах паричките си заприходих един Зораки - компактната версия от Заримекс . Останах очарован от качеството. Много пневматика ми е минала през ръцете , но това пистолетче наистина го беха барнали . И се заех да му придам вида и функционалността на Уеблито което имах някога . Стрелям основно на три дистанции : 10,20 и 30+ метра . За да не се налага да сменям настройките на мерните прибори всеки път когато сменям дистанцията се изхитрих да сложа три различни мерни прибора : 1. На 10-12 метра стрелям със бързомерец ;-) ; 2. На 20 -22 метра стрелям при помощта прецизен лазерен прицел ; 3. На 30+ метра идва реда на оптиката 3-9 х40. Сложих му и една компактна двунога за да имам по-стабилна опора , защото тази "играчка" със "украшенията" тежи повече от лека ловна карабина :) Чакам скоро да ми доставят Хронографа който си поръчах и започвам тестовете .
photo
photo


271485328_476178680681936_7303887046901671709_n.jpg 271749944_277394067653833_2859409195616881173_n.jpg 271833732_1280066495823937_8848269344232568204_n.jpg
 
Последна промяна от модератор:

rivan

Редовен Потребител
Добре дошъл отново! Радвам се, че отново си сред нас! Преди време четях с интерес постовете ти и лееко ти завиждах/благородно/ за колекцията оръжия, с които стреляше, а и нас запознаваше...Съжалявам за нещастията, които си преживял! Надявам се, че за всички ни предстоят по-добри времена и много приятни моменти с любимото хоби!
 

Georgi_Voyvodov

Потребител
Добре дошъл отново! Радвам се, че отново си сред нас! Преди време четях с интерес постовете ти и лееко ти завиждах/благородно/ за колекцията оръжия, с които стреляше, а и нас запознаваше...Съжалявам за нещастията, които си преживял! Надявам се, че за всички ни предстоят по-добри времена и много приятни моменти с любимото хоби!

Благодаря ти за топлите думи ! Да, действително много неща ми се случиха от времето кгато бях активен тук. Такава беше професията ми тогава в съчетание с лудата ми глава и в един момент си платих за това .Животът продължава, верно на други обороти и по-ниска предавка , но напред ;-)
 

Georgi_Voyvodov

Потребител
Здравейте колеги ! И аз се сдобих по коледа с едно Зораки от Заримекс . Разопаковах го , заредих и нищо....после се разгледах из Тубата и форумите и реших да го поразгледам по-обстойно . Кой знае колко беше седяло в скада на продавача,но всичко беше клеясало и ръжда се червенееше тук-таме . почистих и смазах всичко до което се добрах и пищова гръмна . После направих едномесечна пауза заради престой в болница и вчера реших да го прострелям . Сложих му оптика и на дистанция 20 метра реших да я настроя . И се появи нов проблем : При една помпа и плавно затваряне на затвора, след натискане на спусъка се чуваше само единлек пукот, но чашката си седеше в цевта. При по рязко напомпване , още при затваряне на затворната рама пистолетът сам си изстрелваше чашката без да е докосван спусъка . Добре че бях на открито . Успях да произведа няколко нормални изстрела , но те бяха един на 4-5 опита . После започна всеки път що напомпех да си стреля самичък, още в момента на затварянето на затворната рама . Дайте съвет , от какво може да е това, защото в това положение Зоракито е неизползваемо :(
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Ако не си го отварял го рекламирай,Заримекс са вносител имат си и оръжейник ,могат да те забавят,но ще решат проблема с ремонт или смяна,това е моя опит с тях!Това е ако не си решил да се забавляваш с ремонт!
 

Georgi_Voyvodov

Потребител
Ако не си го отварял го рекламирай,Заримекс са вносител имат си и оръжейник ,могат да те забавят,но ще решат проблема с ремонт или смяна,това е моя опит с тях!Това е ако не си решил да се забавляваш с ремонт!

Оръжейникът им е много читав и се справя отлично с повечето неща,но мисля да го оправя сам. Определено не е за ремонт пушкалото , а по-скоро за разни настройчици. В Щатски форум ми дадоха идеи къде да пипна и ще се пробвам утре ;-)
 

dzverdzer

Новодошъл
Здравейте, тази сутрин Зорото ми започна да изпуска въздух . Изобщо не задържа налягане . Още при разгъването за първото зареждане се чува че изпуска. Колкото и помпи да направя и при двата хода на буталото се чува изпускането и при изстрел съответно се чува едно безпомощтно пук. Чашка така и не сложих след като го чух. Някой съвет от къде може да се е получило ? Рядко помпам по 3 помпи предимно по 1 и отвреме на време по 2 . Въпреки че е Ултра 4 не съм помпал до сега. Никога не съм разглобявал ВО , но ще го направя. Затова ако някой се е сблъсквал с подобен проблем бих бил благодарен да ми каже къде да погледна и аз.
п.с. Като се заслушам съскането идва някъде в задната чст не от самия цилиндър с помпата
 

kosmev

Редовен Потребител
Е смени си о-пръстена на клапана де, с пистолета трябва да имаш ръководство, шестограм и резервен такъв. Елементарно е, развиваш това, откъдето въздуха влиза в цевта и сменяш.
Ето ти го и тук обяснено с картинки:
 

Attachments

  • Ei_tova.png
    Ei_tova.png
    507.7 KB · Прегледи: 25

dzverdzer

Новодошъл
Благодаря ! Стана както трябва . Ще трябва да си поръчам от някъде резервни ако се наложи пак.
 
Нагоре