Самоделни PCP-та

Kameno Karp

Редовен Потребител
Нашия стенд на работа има две лапи които обхващат бутилката и са свързани с "часовник". Всяка деформация измества лапите и се отчита на "часовника". Стенда и единия ни компресор са Посейдон.
И да, при тестване се следят деформациите. Изключително рядко може да се стигне до разрушаване на тествания съд.
Не съм се интересувал какви деформации са допустими, но предполагам, че пластичните са абсолютно НЕдопустими. Ако се допускат еластични, то със сигурност са в някакви граници.
 
Последна промяна:

glavanov55

Редовен Потребител
Нашия стенд на работа има две лапи които обхващат бутилката и са свързани с "часовник". Всяка деформация измества лапите и се отчита на "часовника". Стенда и единия ни компресор са Посейдон.
И да, при тестване се следят деформациите. Изключително рядко може да се стигне до разрушаване на тествания съд.
Не съм се интересувал какви деформации са допустими, но предполагам, че пластичните са абсолютно НЕдопустими. Ако се допускат еластични, то със сигурност са в някакви граници.
Ако се влезе в пластични пиши я бегала.
 

Dominus

Редовен Потребител
Пластичните са недопустими. Хвърляш цилиндъра в коща.
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Мериш го празен поне на 3-4 места. После пълен пак мериш и най-важното, като го изпразниш пак да премериш на същите места.
Допустима е разлика само в допуска/толеранса на измервателния уред.
Имаш ли друг(разбирай по-голям) размер при спаднат спрямо първоначалния, наистина..... У коша!!!
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Миро, нали ти направих цилиндър в който да тестваш резервоара. По водния стълб отчиташ еластичната и евентиално наличието на пластична деформация.
То това е идеята.
Иначе дали ще е 1мин или 1000, каквото ще се случи, ще се случи и при 1 мин.
Знам че е по-пипкаво и по-трудно с двата съда, но тогава вече правиш истинска проба.
Павка здравей!
Та за твоя стенд така да го кажа не можах да му се нарадвам...:(
Тая фирма която приви в момента вилата,предната година също ги бях наел,правеха приземния етаж.
Та още миналата година, не знам как бяха смачкали тая тръба, и от там ми мина мерака,за твоя стенд... След време си закупих 3 тонен крик,и пак ходене по-мъките но най накрая стана,но го дадох на приятел и те така,дай го с ръцете търси си го с краката. Все навсякъде (приятели!):mad:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте колеги, може да е обсъждано и в други теми, но я кажете най-важното: самоделните ПЦП-та могат ли да се регистрирват в КОС в крайна сметка и коя точно наредба или закон биха го позволили?
Няма основание да бъде регистрирано вече. Едно време когато въведоха закона за уведомление всичко беше в заварено положение! И ако някой ще ти дава акъл как да заобикаляш закона, което не е желателно, да пише на лично на колегата! Ако си вземеш правилна пушка може да си я тунинговаш както желаеш, вместо да се мъчиш със самоделки, а и не е толкова опасно ако знаеш какво правиш!
 

Ivalpetkov

Потребител
Здравейте колеги.Искам да попитам при самоделните пцп пушки как стои въпросът с уведомяването в полицията??
 

Ivalpetkov

Потребител
В Бургас живея.Стана ми интересен този въпрос.Преди седмица питах косаджията ако мина от 5.5 на 6.35 само със цев дали може.Не ми се разправяше че има и други части..че ако ми ги подарят и не са купени какво правим...и т.н.Иска ми фактура или касов бон за цевта.Срок 1 седмица от покупката.Издава се ново уведомление.Ето защо питам как стои въпроса със цяла самоделна пушка.
 

anibis

Редовен Потребител
В Бургас живея.Стана ми интересен този въпрос.Преди седмица питах косаджията ако мина от 5.5 на 6.35 само със цев дали може.Не ми се разправяше че има и други части..че ако ми ги подарят и не са купени какво правим...и т.н.Иска ми фактура или касов бон за цевта.Срок 1 седмица от покупката.Издава се ново уведомление.Ето защо питам как стои въпроса със цяла самоделна пушка.
Това не е самоделна пушка,минаваш от един калибър на друг.Нищо такова не трябва,има си пушки,FX и др.които можеш да сменяш калибъра,цев,дотиквач барабан,там пак ли са ходи така при тоя косаджия? Сменяш без проблеми,вече при продажбата,обръщаш както си е по документ.Това не е разрешително,това е уведомление,че видите ли аз притежавам въздушна пушка която е над 24дж.
 

lynx

Редовен Потребител
Самоделните ПЦП по разбираеми причини нямат марка, модел, сериен номер и документ за придобиване.
Не бих те съветвал да се захващаш с подобно начинание, за да не се вкараш във филм с неочакван край.
Повечето самоделки на хора във форума са под 24 джаула и не се уведомяват в служба КОС.
Някои са си направили ментарлива щампа на пушката с марка, модел и сер№ и са си изкарали документ, че пушката е замерена и е под 24 джаула, съответно не подлежи на уведомяване. Преди време колегите от Пловдив правиха някакви гимнастики под формата на "инвентар към спортен стрелкови клуб" и уж успяха да ги узаконят.
 

Ivalpetkov

Потребител
Косаджията каза ,че при смяна на калибъра вече все едно е друга пушка и наново трябвало.И аз недоумявам понеже съм ги уведомил..тя пушката си има номер и т н.Тоест целта да ги уведомя аз съм я изпълнил.Какво значение има 5.5 ли е..6.35 ли е...
Но..не можело така да си правя промени.В документа си има калибър 5.5..марка и модел оръжие...Учуден съм..защото знам че хората често сменят цеви е други части...правят доработки..някои си правят пушки от части...и в крайна сметка възниква въпроса кое е законно и доколко.Малко не са много ясни нещата както и всичко в тая държава.Всеки сам си носи кръста и си тълкува нещата.
Между другото косаджията беше много добронамерен.Каза: няма проблем да си смениш цевта.Само ми дай документ за произход.
Има много казуси..например знам случай на починал роднина..намират оръжие близките във вещите му мноого време след смъртта му по смъртен акт.Какво правим тогава??? Сроковете са изтървани..какво правим?? Не зная и аз.
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
В уведомлението пишеш марка, модел със сериен номер и калибър. Като смениш калибъра, какво точно си уведомил? То и при газовото си има калибър.
Отделен въпрос е колко и до каква степен е редно да се втеляваме в подобни въпроси, но пък, когато много питаш става точно така.

Щастливци сме, че не живеем под Елизабетината фуста, че там, като нищо можеш и подсъдим да се окажеш. Нали си падат по ред и законност.
 

shaman

Редовен Потребител
Щастливци сме, че не живеем под Елизабетината фуста, че там, като нищо можеш и подсъдим да се окажеш. Нали си падат по ред и законност.


Определено :)
Едно англичанче например се оплака, че Vixen-a му бил прекалено слаб.. Казах му да махне рестриктора и ето му отговора:
Screenshot 2021-12-29 at 17.06.01.png
 

rivan

Редовен Потребител
Според закона всякаква промяна на нещо във оръжието е забранена. Включително и тези доработки, които са задължителни за ефтините ПЦП-та, като полиране, напасване, замяна на детайли и т.н., да не говорим за смяна на цев. Единствената възможна намеса е от лицензиран оръжейник.
Единствения вариант е когато оръжието си идва с комплект цеви в няколко калибъра, което обстоятелство се вписва в уведомлението. Така е по закон, доколко се спазва и дали ни харесва е друга тема.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
А чел ли си го, че да ни дадеш и цитата от закона?
Аз си позволявам само да го цитирам, без да го интерпретирам.
Има го качван и в темата му, ама нямам спомен за такова описние какво е забранено и какво разрешено.
 

rivan

Редовен Потребител
А чел ли си го, че да ни дадеш и цитата от закона?
Аз си позволявам само да го цитирам, без да го интерпретирам.
Има го качван и в темата му, ама нямам спомен за такова описние какво е забранено и какво разрешено.
https://www.mvr.bg/docs/default-source/normativnauredba/7e5de99e-zobvvpi-pdf.pdf
Виж глава 7, раздел 1, обърни внимание на чл.144
Доста е дълго, за да го цитирам. Затова съм обобщил по памет.
Виж и &1, т 6 от допълнителните разпоредби.
И да, допуснал съм грешка, може да се променят дървени и пластмасови части като приклади, ложи и др, които не променят основните характеристики на оръжието.
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
(2) Разпоредбите на този закон се прилагат и за основните компоненти, както и за частите на огнестрелните оръжия.
 

rivan

Редовен Потребител
(2) Разпоредбите на този закон се прилагат и за основните компоненти, както и за частите на огнестрелните оръжия.
Това , според мен означава, че се отнася не само за комплектовани оръжия, а И за основните компоненти, както И за частите на огнестрелните оръжия. Не пише САМО за огнестрелни оръжия.
Според мен законът се отнася за всички видове оръжия.
Чл.1.(1)Този закон урежда условията и реда за:
6.извършване на ремонтни дейности на оръжия и боеприпаси;
Чл.4.(1)Оръжия по смисъла на този закон са огнестрелни и неогнестрелни оръжия
И на мен не ми харесва, но това е законовото положение!
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Леека подсказка. Оставени са, както винаги в нашето "законотворчество", недомлъвки, недописани, вратички или както там ги наречеш. Има цяла гилдия, която от това се храни.
 
Нагоре