ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

Jorom

Редовен Потребител
Явно са хубава партида тези Спотон Херкулес 2,85, и в комбинация с пушка която може да ги засили с 285 м/с, и има хубава цев, се получават нещата
Кнайт-а ми който е 90 Дж - стреля ги с 250 м/с, и има същата цев като на БМ - дължина и стъпка, прави група 5 см на 50м
Ако мога да го накарам да ги стреля със 285 м/с като БМ, очаквам същите резултати като точност
БМ със скъсената цев не съм го пробвал на по-далечно разстояние с тези Херкулеси, но неговата цев не е хубава като на първия ми БМ и Кнайта, сега го пробвах на 12 м и от пет изстрела , четири ги събра в 20 ст и един флаер на 4 см
От тази цев не очаквам да се представя като другите две, просто си беше по-калпава, затова и я резнах
Като съм стрелял преди време със БМ със скъсената цев и калпавите Херкулеси от Турция, на 50м едва ги събираше на лист А4!


Каква точност постига Хасанска цев 7,62 c ЖСБ 2,9 и 3,25 гр на 50, 100, 150м?
 
Последна промяна:

jony

Потребител
Колеги, ако искате да стреляте точно, мерете си чашките-проектилите, защото разлика от 0.1грам при проектил с тегло 1.2грам изстрелян с 280 м-сек, дава отклонение от началната скорост около 10м-сек, а дори и добрите чашки на JSB са с отклонение 0.02-0.04гр .че и повече,аз когато направих група от 1ст на 150м ,чашките бяха точни до 1 хилядна и началната скорост беше 293м-сек точно без десетични знаци.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Колеги, ако искате да стреляте точно, мерете си чашките-проектилите, защото разлика от 0.1грам при проектил с тегло 1.2грам изстрелян с 280 м-сек, дава отклонение от началната скорост около 10м-сек, а дори и добрите чашки на JSB са с отклонение 0.02-0.04гр .че и повече,аз когато направих група от 1ст на 150м ,чашките бяха точни до 1 хилядна и началната скорост беше 293м-сек точно без десетични знаци.
Колега,то туй много трудно бре! :bravo::cheers:
 

shaman

Редовен Потребител
Та по темата :)
Поради липса на JSB минах през един магазин и купих една кутийка RWS Super Field 5.5mm, 1.03g.

Ето какво се оказва:
IMG_2314.jpeg IMG_2311.jpeg IMG_2312.jpeg IMG_2313.jpeg

Явно ще падне голямо сортиране ;)
 

jony

Потребител
Успокойте се колеги, никога не съм твърдял че стрелям по-добре от вас, просто групата се получи случайно но е факт. Всеки който стреля повече от 10год и не се е отказал от хобито е възможно да го споходи този късмет, тогава нямах намерение да стрелям за група а исках да разбера колко ще бъде пропадането на чашката при 150м. разполагах с оптика с 10 кратно увеличение и с 4 дота. стрелях под 4-ти дот, така че може да го приемеме за 5-ти, от тази дистанция не можах да разбера каде са точно попаденията, но като отидах на мястото установих че съм скрил шапката на световният шампион. Групата се беше събрала в 1ст на около 25см под центъра на мишената абсолютно точно по-вертикала надолу. Това не е най-феноменалната ми стрелба, имам и други които надхфърлят и рамките на човешкото въображение,разбирасе това се е случило във времето в периот от над 60 год.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Това не е най-феноменалната ми стрелба, имам и други които надхфърлят и рамките на човешкото въображение,разбирасе това се е случило във времето в периот от над 60 год.

Браво колега.....не ти липсва самочувствие!;)
 

Jorom

Редовен Потребител
Поръчах си някой дреболии от Аксуав, и покрай тях и тези проектили.
www.aksuav.com.tr/urun/beta-solid-bullet-bigmax-x-46-grain-6-35-mm-havali-sacma
При мерене с везна и с микромер забелязвам много по-константни стойности на тегло , а също и липса на елипса - за разлика от елипсовидните Спотон 2,85. Tеглото на тези е 3,02 - 3,03 грама за разлика от Спотоните които варират от 2,8 до 2,9. Размера е 6,33мм. Както се вижда, върха на новите проектили не е заострен като на Спотон. При стискане с клещи, Спотоните се мачкат много по-лесно, новите са от по-твърда сплав.
Пробвах ги с двата ми Бигмакс Х на 15м - единия в ориг състояние, другия е с цев от Блиц. При БМ с ориг цев резултатите са много по-добри от резултатите с Хасанска цев, това важи и за Спотон-ите - Хасанската цев от Блиц, стреля и двата вида проектили значително по-зле от Кралската цев и то на 15м, на 100 м разликата ще е брутална!
IMG_20210628_231037.jpg IMG_20210628_231111.jpg IMG_20210628_233140.jpg
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Така може само да гадаеш, някои проектили летят перфектно на по-близките дистанции , а по-надалеч мишените не са за показване.
Направи две-три мишенки от по пет изстрела на 100 метра, като имаш време и всичко ще се изясни. Успех!

P.S. Цената от около 8 лева за кутия на тези проектлири е доста примамлива...
Ако се окажат добри, може и други колеги да искат да си поръчат.
 

Sen

Редовен Потребител
някои проектили летят перфектно на по-близките дистанции , а по-надалеч мишените не са за показване
Напълно съм съгласен с колегата lynx, и ще си позволя да добавя, че с някои пълнотели е обратното: ясно съм виждал на запис как завърта първите няколко десетки метра, след което стабилизира полета си.
 
Нагоре