ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Надявам се във форума да има запознати с дилемата, която трябва да разреша.
Искам да пусна газова горелка/пиростия тип КОЛОС ( която по принцип е предназначена за пропан-бутан ) на метан, ама метан от бутилка за метан, а не от градската газопреносна мрежа.
Може ли някой да даде инструкции/наставления, как това може да се случи?
Какво е необходимо да направя за целта?
Фабричен редуктор, забавител, предпазител за обратен огън, нещо самоделно?
Знам, че го правят, но не знам как ;)
Има много уреди работещи на метан в домовете на хората.
За тях знам какво трябва да се направи за да преминат от пропан-бутан на метан, но те работят на ниско налягане от градската газопреносна мрежа.
Дано има запознати по темата, защото Гугъл не знае нищо по въпроса ... поне на мен не иска да каже.
Имам идея, но трябва да експериментирам, затова търся някакво готово решение.
Това е пиростията.
Колос.jpg
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Трябва ти по-голяма дюза.Нищо повече.Но естествено трябва да работиш мнооого внимателно с крана на бутилката. Все пак имаш 200 бара в нея.
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Какво ще грееш с нея? Каква отдавана мощност ще търсиш? Казан(че)?
Има горелки за ниско(0,2 и 0, 3 бара) и за високо налягане (над бар и половина).
Ниското е за преносна мрежа, там си има редуциране до такова налягане.
Високото е по-често използвано за горелки не за греене, а за високо температурно бързо нагряване - пещи например и се иска и подаване на въздух.
За ниско може да намериш, но се искат по-широки горелки с повече дюзи и с поне 3 до 5 мм отвори, за да изкарат поне 10-12-16 кВ мощност. И ще трябва някакъв редуцил до ниско налягане, може би и двустъпален, а там цените никак не са ниски (https://zonagas.bg/kompresiran-metan-cng/regulatori-za-cng/regulator-za-kompresiran-metan-r133).
Трудно се работи с високото налягане, защото не можеш да регулираш дебита и налягането в пропорции които иска горелката. При малък дебит не гори със син пламък а при по-голям и повече въздух пламъка "бяга", отделя се от дюзите, жълтее. Почти е невъзможно с един кран да нацелиш и дебит и въздух и налягане, дори и да използваш разширител преди горелката. Опасността от само изгасване си е голяма и риска не си струва.
 
Последна промяна:

teodordt

Потребител
Колеги, да помоля за Вашето мнение по един въпрос?
Разглеждам сайтове за ВО. Цените няма да коментираме, но не мога да разбера, как в един сайт са посочени едни J, а в друг - съвсем различни за един и същ модел. Ето пример:

Weihrauch HW98:
<7.5 J https://www.versandhaus-schneider.d...th/40_1678_942_944_950_2043/products_id/11527
21 J https://www.db-schietsport.nl/en/product/weihrauch-hw98/

Gamo HPA Mi Maxxim IGT:
<7.5 J https://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/cPath/40_1678_942_944_193/products_id/39222
24 J https://www.db-schietsport.nl/en/product/gamo-hpa-mi-maxxim-igt/

Вероятно има и други. Кое е вярното?
 

rivan

Редовен Потребител
Има страни, в които има законови ограничения за мощността на ВО. В зависимост от това, за кой пазар са произведени, може мощността да варира.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
И двете са верни,в Германия ограничението е до 7,5дж. и толкова пращат ,трябва да си купиш отделно силна пружина и да си я монтираш,но при някои марки и модели трябват и други неща.
Погледни и тези сайтове:
https://www.krale.shop/eu/sport-shooting/guns/air-rifles/

https://www.mundilar.net/en/air-rifles/

https://www.huntandguns.bg/
Този българския няма налични,става с поръка!
Първият който си посочил(немския) има най богат избор от разновидности и модели на hw,но пружина отделно както казах!
 

Kd5332

Потребител
Надявам се във форума да има запознати с дилемата, която трябва да разреша.
Искам да пусна газова горелка/пиростия тип КОЛОС ( която по принцип е предназначена за пропан-бутан ) на метан, ама метан от бутилка за метан, а не от градската газопреносна мрежа.
Може ли някой да даде инструкции/наставления, как това може да се случи?
Какво е необходимо да направя за целта?
Фабричен редуктор, забавител, предпазител за обратен огън, нещо самоделно?
Знам, че го правят, но не знам как ;)
Има много уреди работещи на метан в домовете на хората.
За тях знам какво трябва да се направи за да преминат от пропан-бутан на метан, но те работят на ниско налягане от градската газопреносна мрежа.
Дано има запознати по темата, защото Гугъл не знае нищо по въпроса ... поне на мен не иска да каже.
Имам идея, но трябва да експериментирам, затова търся някакво готово решение.
Това е пиростията.
View attachment 91374[/QUOTE
Надявам се във форума да има запознати с дилемата, която трябва да разреша.
Искам да пусна газова горелка/пиростия тип КОЛОС ( която по принцип е предназначена за пропан-бутан ) на метан, ама метан от бутилка за метан, а не от градската газопреносна мрежа.
Може ли някой да даде инструкции/наставления, как това може да се случи?
Какво е необходимо да направя за целта?
Фабричен редуктор, забавител, предпазител за обратен огън, нещо самоделно?
Знам, че го правят, но не знам как ;)
Има много уреди работещи на метан в домовете на хората.
За тях знам какво трябва да се направи за да преминат от пропан-бутан на метан, но те работят на ниско налягане от градската газопреносна мрежа.
Дано има запознати по темата, защото Гугъл не знае нищо по въпроса ... поне на мен не иска да каже.
Имам идея, но трябва да експериментирам, затова търся някакво готово решение.
Това е пиростията.
View attachment 91374
 

Attachments

  • Screenshot_2021-05-31-19-23-45.jpeg
    Screenshot_2021-05-31-19-23-45.jpeg
    153.2 KB · Прегледи: 31

Dominus

Редовен Потребител
Метана сам, без кислород не гори и не може да гори. То иначе една камара планети с метанова атмосфера и мълнии да са изгърмяли. Сещам се за ония разбивачи на митове колко си играха да докарат запалителна смес та да взривят макет на къща с изтичащ газ. Мисля беше около 18% смесна. Аз знам че готварските печки които се продават в часта си ГАЗ вървят с два комплекта дюзи защото ползвам предимно такива. Не съм ги заглеждал кои са по-големите щото не ми е трябвала за метан. При всички положения няма нищо сложно и опасно, но е добре да смесиш правилно, в провилна пропорция газа и въздуха. Ако я пуснеш без редукция на налягането вероятно ще можеш да я подкараш като газова горелка като за коледни, свински изпълнения.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Съвсем нормално ще я подкара. Налягането на дюзата ще си го докара чрез отвиване на крана на бутилката. Естествено крана не се отваря като на чешма, а градус по градус до достигане на оптималното количество газ. ;) От сивата ламаринка се регулира въздуха. Няма никаква философия, само малко от малко трябва да знаеш какво правиш.
 

Dominus

Редовен Потребител
Ето ти комплекта за метан. Налягането го имаш вече. Дюзите са много големи. Не мога да разбера маркировката 103 и на двете. На око ги преценявам окол 1.5мм
 

Attachments

  • IMG_20210531_201736.jpg
    IMG_20210531_201736.jpg
    90.3 KB · Прегледи: 36
  • IMG_20210531_201253.jpg
    IMG_20210531_201253.jpg
    294.8 KB · Прегледи: 35

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Какво ще грееш с нея? Каква отдавана мощност ще търсиш? Казан(че)?
Това е пиростията.
Мисля, че 9 киловата я дават горелката.
Не ми трябва повече.
Ползвам я да си варя бирата.
Искам да я накарам да работи на метан от газова бутилка с налягане 200 бара.
Зная, че за метан дюзата е с по-голям диаметър на отвора.
Щом обикновени кухненски печки могат да горят, защо да не гори и гьозът на пиростията?
Това означава, че трябва да намеря начин да редуцирам налягането.
Не разбирам защо е толкова висока цената.
Може и да не съм прав, но защо един редуцир вентил за кислород, който също е с налягане 200 бара да не става за целта?
но се искат по-широки горелки с повече дюзи и с поне 3 до 5 мм отвори
Ще поставя дюза с необходимия размер на входа на горелката. Не е проблем да разпробия и гьоза, след като успея да го запаля разбира се и установя, че гори, а не развива мощност се дължи на това.
Та търся някой, който да се занимава с това и да знае какво точно трябва да търся или да си направя.
Иначе да гадая и аз мога.
Вместо да правя редуктор (бих купил готов, ако има и то на приемлива цена и то ако ще върши работа), мисля след крана бутилката, да направя друг "кран" със забавител
и експериментално да нацеля необходимия дебит.
Дебитът ще се определя от забавителя, който ще играе ролята на регулираш силата на пламъка кран.
Кранчето на пиростията ще бъде отворено напълно.
Някъде по пътя на газа, вероятно след збавителя, мисля да монтирам воден предпазител, за да предотвратя евентуално връщане на огъня по маркучите до бутилката.
Това са моите разсъждения, които може да дискутираме.
Ако някой знае по-добър и работещ вариант, може да сподели.
Колос.jpg
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Има редуцир-вентили за по-ниско налягане. Преди години ми се моташе един ама не помня нищо за него като характеристики.
Освен това можеш да ползваш всички които са за аргон, со2 и т.н. газове и да си го гласиш както ти е кеф. Редно е да вземеш предвид че при готварските печки имаш не повече от 3кв.
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Доминус ти писа по-горе, че за горенето е нужен и кислород. В маркуча имаш само метан и съответно няма как огъня да тръгне през маркуча. ;)
 

rivan

Редовен Потребител
Защо не провериш в някой сервиз за автомобилни метанови уредби, там сигурно са наясно какво и как трябва да се направи. Другото , за което се сещам са тухниците по битово газифициране, там имаше опция за изграждане на собствен резервоар за метан под високо налягане, виж как се решава въпросът при техните котлета.
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Доминус ти писа по-горе, че за горенето е нужен и кислород. В маркуча имаш само метан и съответно няма как огъня да тръгне през маркуча. ;)
Ама ти май не си виждал никъде горелка. Като излезе през крана газта преминава през дюзата, после има едно устройство което прилича на шибър д което се смесват с въздуха и заминават да горят
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Защо не провериш в някой сервиз за автомобилни метанови уредби, там сигурно са наясно какво и как трябва да се направи. Другото , за което се сещам са тухниците по битово газифициране, там имаше опция за изграждане на собствен резервоар за метан, виж как се решава въпросът при техните котлета.
Ами не ми се ходи да се разправям с "техници".
Затова питам тук.
Може пък да има някой, който работи точно това.
Съвременните техници са като консултантите в магазините.
Два часа му обясняваш какво искаш, за да ти каже той, че такова животно няма.
В маркуча имаш само метан и съответно няма как огъня да тръгне през маркуча.
А бе то и в маркуча излизащ от ацетиленовия генератор няма кислород, ама има воден клапан.
можеш да ползваш всички които са за аргон, со2 и т.н. газове
Павка, за СО2 няма да стане. Там е на 50 бара.
 

rivan

Редовен Потребител
Е, сигурно знаят как се сваля налягането, какви дюзи трябват и сигурно ги имат като рез. части. Аз знам, че ако имаш кило брашно, отиваш при пекаря, да ти го омеси! Дано във форума има колеги, които се занимават с тази материя професионално.
 

Dominus

Редовен Потребител
Ами не ми се ходи да се разправям с "техници".
Затова питам тук.
Може пък да има някой, който работи точно това.
Съвременните техници са като консултантите в магазините.
Два часа му обясняваш какво искаш, за да ти каже той, че такова животно няма.

А бе то и в маркуча излизащ от ацетиленовия генератор няма кислород, ама има воден клапан.

Павка, за СО2 няма да стане. Там е на 50 бара.
Може. Аз имам аргонов и там е доста надолу. Мина ми през ума че са взаимозаменяеми. И все пак за со2 може и за е различно.
 

Dominus

Редовен Потребител
И съм виждал и съм правил! ;)
Прочети пак #4910
Не мога да ти Фана мисълта. Бързо препуска.

Аз пък имам друг дерт. Кажи с какво да меля чимен. Една ръчна мелничка строших. Туй е като камък. Ти с какво го мелиш?
 
Последна промяна от модератор:
Нагоре