ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

andrey.y

Потребител
всички казвате да видя ухф но никой не предлага марка/модел.
Миналата година си купих Китайски двубандер от алито две за под 50$ с кабел. Тогава разръчках форумите и се указа, че даже и марковите се правят в една китайска фабрика. И също на Илиенци имало избор "при китайката".

https://www.nalov.com/forum/topic/49170-избор-на-радиостанция/
 

rivan

Редовен Потребител

tio

Новодошъл
Повечето от посочените оптики са 4х. Не е ли малко увеличението за тези дистанции? Според мен ти трябва поне 8х-10х!
Не че постоянно стрелям на 60м., понякога се пробвам на тази дистанция. Иначе, 30-40м. ми е любима.
.
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Сега кажи и по какво стреляш. В смисъл с какви размери е мишената.
 

tio

Новодошъл
Като почнеш от кибритени кутийки и стигнеш до бутилки от два литра. Нямам точно определени мишени.
 

astra

Редовен Потребител
Тогава разръчках форумите и се указа, че даже и марковите се правят в една китайска фабрика.
Както многократно ми се е случвало да отбележа: форумното "образование" е една от основните причини да сме на този хал. Измежду другите, не по-маловажни причини са: фейсбук, гледането на ТВ и, разбира се, изявите на учиндолския корифей :)
Аз пък имам 3 бр. Yaesu и всичките са made in Japan. Интересно, какво Указват форумите за този необичаен феномен?

всички казвате да видя ухф но никой не предлага марка/модел.
Ти гледай най-вече да е с безоловни спойки, теб нали най-много това те бръсне? Пък му еби м@кята, ако ти откаже радиовръзката в джунглата. Важното е да си еко-зеленчук ;)
 
Последна промяна от модератор:

tio

Новодошъл
A, и още нещо. Трябва ли да отежнявам приклада на Diana-та. Четох, че на някои пушки, трябва да се слага тежест (пясък, оловни съчми) в кухината на приклада за да се намали накат/откат. За три-четири месеца, имам една счупена оптика. Хайде, тя не беше чисто нова, но все пак....
 

anibis

Редовен Потребител
Кой колега може да поръча една цев ЛВ бланка 16мм 600мм стъпка 406мм.в 22кал.
Блягодаря!
 

Rumpelstiltskin

Потребител
Ще улегнеш и ти.
След три затрити оптики с Cometa, се зарекох да послушам форума и минах на PCP.
За мен, ПП са си за механични
 
Последна промяна:

tio

Новодошъл
Ще улегнеш и ти.
След три затрити оптики с Cometa, се зарекох да послушам форума и минах на PCP.
За мен, ПП са си за механични
Moже след време и това да стане, но за сега не ми се занимава с бутилки, маркучи, компресори..
В Силистра, пълнят ли някъде бутилките за PCP?
 

didarai

Редовен Потребител
Трябва ми информация за черешов масив (наистина голям , не 3 дкр градина) . Искам да направя снимки .
Т.е...трябва ми да знам точната локация (не някъде около Кюстендил и Айтос) и кога са цъфнали ( примерно " днес цъфтят и до 3-4 дена ще са цъфнали )
Ще ъпна пак , че може да ги изтърва . :Do_O
 

anibis

Редовен Потребител
Да попитам по-знаещите от мен
Кои български стругове са по добри СУ или Ц лични наблюдения съм имал над Ц10
лично мисля, че Ц-ките са по-добрите!
И също Ц5 или Ц8 за осмицата, е с сменяеми зъбчатки на лирата.
За Ц5 доста стар модел струг и не прави всички резби,но пък някой го харесват повече от 8-цата.
Благодаря!
 

Shmit

Новодошъл
Здравейте колеги, нов съм във форума ще съм ви много благодарен, ако ме насочите към майстор на въздушни оръжия С02.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Кои български стругове са по добри СУ или Ц
Хубавите стругове, са запазените стругове. Ако е някой разбрицан дарак, кой го интересува какъв модел е?
Дали е С или СУ е въпрос на маркировка, в зависимост от височина на шпиндела, метричен или дюймов, дълга или къса версия.
Това е абревиатура за българските стругове. С= струг, У= универсален.
С 11 има много модели: С11; С11м; С11мб; С11мт; С11мтс. Вероятно има и още. Такова е положението и с десятката.
Всички са страхотни машини, стига да са запазени. Да няма шум в скоростната кутия, лагерите на шпиндела да не са за смяна, че са към 600 лева, пък и колко ще вземат за смяната, един Господ знае, а и откъде се намира кадърен монтьор, който да го е правил поне веднъж. Съединителят да е в ред и да не са износени паралелите. Да няма луфтове в супорта. Да има добър универсален патронник с комплект обратни челюсти, но с добър патронник може да се сдобие човек и по-късно, но пак ще се наложи да се раздели с немалка сума.
Най-стари са С11. С11М са следващият модел. "М" идва от метричен. С11МВ идват след това. Увеличена е височината на шпиндела над паралелите. Това позволява да се обработват детайли с по-големи диаметри. "В" идва от висок. С11МС пък е цолско изпълнение. Има и едни произвеждани в ЗММ Сливен, на които С означава Сливен. Като конструкция нямат нищо общо с тези от Машстрой, като качество-също.
Всичките тези машини са спрени от производство преди 1980г. След това в производство влиза С11МТ. "Т", като Троян. Принципно е леко подобрена версия на С11МВ. Сменена е посоката на въртене на шпиндела, когато се включва съединителя.
Стругът се оценява с измерване на декларираните норми на точност. От това вече зависи и цената му, а не от това, което е написано на сандъка му.
И тук един популярен цитат от Мечо Пух важи с пълна сила: Колкото повече, толкова повече.
Колкото един струг е по-масивен и тежък, толкова е по-добър и точен.
Всичко останало е бош лаф.

Ето снимка на едно СУ 321, на което съм работил в младите си години.
Страхотна машина. Чисто нова с консервационната смазка и работих две години на него. Аз я разконсервирах.
На снимката е вече един не добре поддържан струг и е далеч от това, което е бил в далечната си младост.
Снимка на моя руски 1М63М нямам, но изглежда по-добре от този от втората снимка, която взех от една обява за продажба. Няма го ножодържача обаче и посоченото тегло 4,4 тона не е вярно. В техническата документация от линка е видно, че теглото му е 5759 кг. Единствения струг, който съм виждал да има самоход на кръстатия супорт и да има възможност за едновременно движение на всички карети по едно и също време и електромагнитна спирачка на шпиндела. Управлението на супорта става с два пръста - без никакво усилие, с джойстик, който включва електромагнитни зацепващи муфи.

https://unimachines.bg/Универсален-струг-stankoimport-1m63m-1990-18608.html?fbclid=IwAR1LF2sZrkeevgCKpRVm2NiuCiT-BgyYtzfuF1PG8AeRcNsrM19egtyTvgs

https://oddagipermarket.ru/bg/nalog...B9vjBu-pT1F_ouvL3IzI8ahi20JxmL65W50UzFwHf46V8
 

Attachments

  • ЦУ321.jpg
    ЦУ321.jpg
    95.4 KB · Прегледи: 58
  • stankoimport-1m63m.jpg
    stankoimport-1m63m.jpg
    183 KB · Прегледи: 58
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
http://semkov2001.com/bg-bg/machines/струг-pl42-480-poreba

На почти такава Пореба съм работил на времето. Таблото за управление не беше челно, а от горна страна супорта. И да, имаше си самоход и бърз ход и на кръстатия супорт. Сладка работа беше. Пускаш стружката и забравяш, че си на работа.
 
Нагоре