ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

astra

Редовен Потребител
Знаеш ли в Ямайка как се води... :)
Ти трябва да знаеш по-добре, нали обикаляш по оня вилает с "Магнолия" ;)
На мен ми стига да видя портрета на вожда на Ямайка и ако е с фуражка и пагони ще знам със сигурност отговора на въпроса! :)
 

astra

Редовен Потребител
Особено, ако честотата ти съвпадне с полицейска или друга запазена за службите. В щатите ни засякоха и впоследствие арестуваха за нула време
Ха! И как стават такива съвпадения?!
И като ви арестуваха вие какво им казахте? Съвпадение, сър?!... :)
Радиото е като с оръжието и други стоки с двойна употреба. Не ползвай, ако не знаеш какво правиш :)
Имам доста познати , където си ги ползват в дружинките, като излизат на лов и са доволни. За любителски цели става.
Ловците може да са доволни, но за радио-любителски цели боклук-фенг НЕ Е добра радиостанция.
 

emci74

Редовен Потребител
@ Astra Малко евтино заяждането ти се получи, ама на теб не ти е за първи път и ти е простено....
За в бъдеще ще имам мнението ти предвид.
Да вметна, че имам международен сертификат за радиооператор и зная какво правя, както и колегите ми
 

astra

Редовен Потребител
@ Astra Малко евтино заяждането ти се получи, ама на теб не ти е за първи път и ти е простено....
За в бъдеще ще имам мнението ти предвид.
Да вметна, че имам международен сертификат за радиооператор и зная какво правя, както и колегите ми

Не се заяждам, братле! Нито те познавам, нито има защо да се заяждам...
Изказвам скромното си мнение на база личния ми опит на: радиоинженер от 1993г. и радиолюбител-конструктор 1-ви клас от 1997г.
МД какъв е този твой "международен сертификат за радиооператор"? Според вехтите ми спомени от Общата лицензия за радиолюбителската служба, такъв радиолюбителски клас няма. Може би имаш предвид СЕРТ сертификат или може би HAREC? Но те се издават от КРС на база радиолюбителския ти клас.
И аз като xpresident ще попитам: а какъв клас имаш? И кой е твоят повиквателен знак?
 

astra

Редовен Потребител
Gmdss ми е сертификата, не съм радиолюбител
Тъкмо щях да те попитам що за радиолюбител си, щом не знаеш на какви честоти можеш да работиш и на какви не, но ти си бил цял професионалист ;) Обикновено за подобни нарушения се плащат солени глоби и радиото в бокса "на трупчета"...
 

emci74

Редовен Потребител
Глобата си я платихме, парите не са проблем.
Все пак ставаше въпрос за ръчни станции с малък обхват, които работят на фабрично настроени канали. Вината беше на Моторола, както и някой в офиса, който не беше съобразил, че в Ню Йорк полицията ползва дадената честота. При MF/HF радиокомуникацията вече няма място за такива грешки, защото работим на честоти, а не на канали и те така....
Да се върнем на темата след лиричното отклонение и се разбра, че на село не ядем доматите с колчетата. Да посъветвам колегата ,ако не му е нужен голям обхват,да погледне UHF станции. Обхватът им е по-малък, но ще си спести бъдещи проблеми с властите. Последните години работните ни радиокомуникации ги прехвърлихме на UHF честоти и сме нямали проблеми
 

xpresident

Редовен Потребител
В България до колкото знам има разрешени честоти за лаф-мохабет от мераклии без лиценз, на 27 и 430 (както колегата каза UHF). Но е хубаво да се провери в другите страни как е, защото не навсякъде е беззаконие.
 

bleu81

Редовен Потребител
в България се свободно 3 банда
CB на 27мХз
pmr 446 мхз
lpd 433 мхз

още нямам потвърдена информация за там където ще ходя но съм почти сигурен че свободните честоти не са същите.

затова и ми трябва радио което да може да се препрограмира с кабел. съзнателно бягам от цифрова клавиатура и големи антени които им придава профи вид защото бият на очи. Ще се ползва на малки дистанции примерно в рамките на хотела или болниците в които ще работим. имам местна гсм карта и разговорите не са проблем но с радиото е много по лесно и бързо в ред ситуации.

въпросния бофонг Т1 е евтин, малък, може да се програмира 400-460мхз и има добри отзиви в нета. Ако някой има нещо друго предвид да каже.

от алан телеком ми тредложиха Г18 но останах с впечатление че няма да ми продадат кабел да си го програмира сам а искат да им дадат честотите които да ми програмира а с оглед на това че на 4те острова честотите може да са различни предпочитам да мога и сам да си го програмирам.

ако някой има нещо излишно за продан отговарящо на горните критерии може да пише на лични.

поздрави
 

emci74

Редовен Потребител
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
Има един много малки станции, 3. Вата максимално. Изглеждат безобидно, но работят наравно с големите. Пробвано в гората на лов. И се зареждат с юсб. Настройки на честотите.
На Бао модела беше UV-3R mark 3
Или на TYT
 

Djack

Редовен Потребител
В нефтената индустрия работим с такива:
https://www.radiotrader.co.uk/shop/digital-hand-portables/motorola-dp4401-ex-atex-mototrbo.htm
Мога да ти дам единствено добрите си отзиви като обхват и качество на работа. На теб обаче едва ли ще ти е нужен такъв клас радио.
http://m.bg.ecomeradio.com/motorola-radios/motorola-handheld-radio/motorola-gp380.html
Доволен ли си от станциите? Защото и ние ползваме същите и са отврат! Не знам, нашите хора ли не могат да ги настроят , ама преди бяхме с Айком и бяха класи отгоре! Хем бяха по-малки и по-леки.
 

emci74

Редовен Потребител
Да, доволен съм. Имаме и едни на Sailor, но звучат като говориш, все едно си се надишал с хелий преди това. Сега заради новите изисквания ни докараха тези от горния линк, защото от долния линк не са сертифицирани за работа в взривоопасна среда. Като цяло са доста добри професионални станции
 
Нагоре