ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

bleu81

Редовен Потребител
Колеги, моля за малко пояснение. Каква е разликата между

http://www.nikkostirling.com/content/Products/horneted/NSNC105060HMDIR.html

и старият Sportsman? Питам, защото хорнета е малко по-евтин. И съответно Hornet-a подходящ ли е за ФТ?

имам и двете оптики.

оптиката е супер но за фт даймънд спортсман е по подходяща заради разликата в ъгъла на паралакса в близките метри 40-50м.
хорнет е чудесна "лонг рейндж" оптика

за фт - даймънд
за всичко останало хорнет.
 

kosmev

Редовен Потребител
Винаги съм се чудел защо по съзтезанията не виждам Булпап пушки. Изглеждат готино и пестят от дължина, обаче явно никак не са "прикладисти". Високите монтажи са задължителни, ама дори и с тях главата ми е станно изкривена, а бузата ми натиска цевната кутия. Най-зле му е на носа ми, опира в пълнителя и буквално "усеща" изстрела :D
Та реших да пробвам изместен монтаж на оптиката, като на "Драгунов" :cool: :
Ей такива монтажи лепнах върху повдигаща релса
mount.png


Получи се това.

scope back.jpg scope_back2.png top.jpg front2.jpg side.jpg

Днес я пробвах, хареса ми, много по удобно се прикладва и имаш по-голям диапазон на завъртане, без да променяш позицията на тялото. По-лесно наместваш окото във фокуса на оптиката при голямо увеличение.
Странно се усеща изместване на центъра на тежестта "настрани". При мен по-дължина е около ръкохватката и това донякъде компенсира голямото тегло, ама сега се усеща някак разбалансирана - добре, че не е огнестрелно, отката сигурно щеше да почне да бие надясно...
Има ли някой друг с подобен монтаж да сподели дали се свиква?
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Има ли някой друг с подобен монтаж
Жестоко се съмнявам като се има предвид и балистиката на В.О., че това е удачен вариянт. Би вършило работа само за точно определена дистанция. Много някак си 3Д става работата:D.
 

andi

Редовен Потребител
Жестоко се съмнявам като се има предвид и балистиката на В.О., че това е удачен вариянт. Би вършило работа само за точно определена дистанция. Много някак си 3Д става работата:D.

Много съм изостанал и не знам какво е ЗД .
Но може да се работи успешно и с странично изместване . доколото виждам от снимките е малко . Просто двете оси трябва да са успоредни , а не да се прострелва на център - защото после ще се разминат .
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Та реших да пробвам изместен монтаж на оптиката, като на "Драгунов"
Изнесен ... ама оптиката е над цевта. Така както си монтирал и си простреляш оптиката на център примерно на 50 метра на близките дистанции 15, 20, 25... попаденията ще са ти в дясно от кръста, а след 50-тия метър попаденията ще ти вървят в ляво.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Чиста геометрия.
В стандартния вариант, приемайки, че оста на цевта и оста на оптиката са в една равнина, ра ботим само с парабола и права линя и техните пресечни точки(нули).
Следим естествено, и тази равнина да е строго вертикална при истрел.
Варианта с изнесена оптика, може да се приравни към стандартния, само ако равнината на оста на оптиката е строго успоредна на равнината на оста на цевта, а тя задължително да е вертикална. Тогава можеме да работим с изнесени встрани попадения, с успоредна парабола по вертикала, но не и да местим кръста да е в попадението(демек да пресечем равнините), защото тогава оставаш само с една нула в равнината на цевта.
А тогава освен вертикална корекция, трябва да смяташ винаги и хоризонтална и то в ляво или дясно в зависимост от разстоянието след или преди пресичането на равнините.
Просто теория, а дали е добра да се ползва на практика, всеки си преценя сам.
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
И аз имах съмнения относно отместването вляво-вдясно, но като посмятах малко, реших, че са неоснователни.
Ако стрелям по кибритени клечки на 10 метра изместването ще пречи, разбира се.
Но напоследък стрелям на 100+ дистанции, а там групата и точността е съвсем различна.
Оптиката е отместена 26мм в ляво от цевта.
Прострелях я на 40 метра, нямаше много нужда от корекции спрямо предишните монтажи.
Наместих отместването да е около сантиметър и половина в дясно спрямо там, където се целя. Така направих хоризонталната ми нула да е на около 100 метра.
Вертикалната си я оставих на 50 метра.
Ако стрелям на 200, ще имам отместване около 26мм вляво на попаденията. Разбира се, ще го имам предвид и ще го компенсирам с 0.13 MIL-a. :D
Днес пак пострелях, на около 130 метра, уцелвам (или пропускам) колкото и преди , но определено е по-удобно.
Само теглото на пушката се е вдигнало още, сега релсата-моноблок добавя едни 200грама предполагам.
 

xpresident

Редовен Потребител
Като прострелваш, не може ли по хоризонтала да не се целиш със средата на кръста, а малко настрани, колкото е отместването на монтажа? При фиксирана оптика или FFP, можеш лесно да си сметнеш отместването.
 

rivan

Редовен Потребител
Малко ми е интересно и леко недоумявам, как могат да изпращат нещо от кораб?
Без логистичен склад на брега няма как да се получи
Абе и на мен ми звучи като приказка на Шехерезада...
Понеже преди време стана въпрос, ето тук си пишат, че пращат от кораб:
https://aliexpress.ru/item/32977565847.html?spm=a2g0v.12010612.8148356.1.63706569LX5X1D
 

luft9waffe

Редовен Потребител
В тоя случай вероятно са ползвали малоумния гугъл-преводач и shipment/shipping/shipped е преведено неправилно.
 
Последна промяна:

Galina Qnkova

Новодошъл
Двоумя се за момента между Hawke VANTAGE 4x32 AO и LEAPERS 4х32 (PA) за Метеор 1000 (скоро с газова пружина). Ще издържат ли или някой друг да вземам?
 

didarai

Редовен Потребител
Трябва ми информация за черешов масив (наистина голям , не 3 дкр градина) . Искам да направя снимки .
Т.е...трябва ми да знам точната локация (не някъде около Кюстендил и Айтос) и кога са цъфнали ( примерно " днес цъфтят и до 3-4 дена ще са цъфнали )
 
Нагоре