ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

astra

Редовен Потребител
Не беше отдавна когато "загрижените" за екологията евро-бюрократи забраниха оловото в припоя за електронните платки. В резултат значително се намали механичната устойчивост на спойките и полезният живот на устройствата се скъси в пъти, особено на мобилните, подложени на вибрации. От друга страна се увеличи производственият брак пак заради лошото качество на припоя без олово. Познайте къде отиват бракуваните и без време дефектиралите модули и цели устройства...
Но... група мазни корумпета са си отчели задачата изпълнена и са си напълнили гушите с екологични грантове :( А погромът върху качеството и живота на електронната продукция не е тяхна грижа.
Всичко това го споделям от личен професионален опит.

поне да зная какво ни чака...
Видя ли цената? 23лв за 200бр чашки, цена на производителя. На дребно ще са поне 30лв кутийката. И няма да можеш да уцелиш с тях къща. В пъти по-скъпо и некачествено. Това дочакахме в много области на живота. Чака ни и в любимия ни спорт и хоби!
 
Последна промяна от модератор:

lynx

Редовен Потребител
Усещам какво ще се случи, малко преди забраната да влезне в сила.
Всички ще си накупим по един чувал с оловни чашки, за да си имаме за 20 години напред :D
А и тук все пак е България, държавата на тарикатите. Все ще измислим как да измамим системата.
Крушките с нажежаема жичка отдавна са забранени в Европа, но все още се намират по магазините.
Най-лошото е, че най-вероятно фирмата JSB ще прекрати производството на оловни проектили и това наистина ще е неприятно :wall:
Но нека да не мрънкаме преди да е станала белята, като му дойде времето ще го мислим. Да си пожелаем успех и късмет :cheers:
 

bleu81

Редовен Потребител
дотук съм тествал:
жсб екзакт 4.5 с добър успех
баракуда гриин 4.5 и 5.5 с умерен успех

жсб стреля много добре до 30м съпоставимо с оловните, от 40 нагоре отваря спрямо оловния еквивалент но в няколко пушки съм постигал групираност при която всички са в убойната зона на 50м (при лек или липса на вятър)

предстоят ми тестове с
хн фтт в калибър 5.5мм
рвс хипер дом в калибър 5.5мм.

лятото ще имам време за стрелба и тогава ще тествам няколко различни пушки с цеви вайраух, чз, валтер, които са доказано точни с оловни чашки и ще кача резултатите.

в момента довършвам един проект за шорт-строук валтер сенчъри 5.5 16дж която ще се тества с безоловни. балистиката на леките безоловни (0.62-0.71гр) 5.5 е съпоставима с тази на жсб хеви така че аз не съм такъв песимист като вас.

Колкото до цената... на фона на пушки, оптики и аксесоари за х000 лева не виждам как няколко лева повече на стрелба ще ви спрат при все че разходите за издръжка са скочили с 20-30% за последните 2-3 години. не видях някой да мрънка че хляба е скочил..

колкото до резултатите при стрелбата ако всички са равнопоставени пак най добрия ще спечели дори и с дървени сачми да се стреля.

поздрави
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Извинявам се за оф топика , но относно хляба : От 2003 произвеждам хляб , от тогава до сега цената при мен на база калкулация се е качила два пъти с по 0.05лв , така че са малко не сравними нещата , друг е въпросът че големите заводи подбиват цената спекулно .
Интересно ми е на 50м във вятър има ли смисъл въобще да се хаби чашката с "зелените " проектили?
Поздрави .:rambo:
 

bleu81

Редовен Потребител
Извинявам се за оф топика , но относно хляба : От 2003 произвеждам хляб , от тогава до сега цената при мен на база калкулация се е качила два пъти с по 0.05лв , така че са малко не сравними нещата , друг е въпросът че големите заводи подбиват цената спекулно .
Интересно ми е на 50м във вятър има ли смисъл въобще да се хаби чашката с "зелените " проектили?
Поздрави .:rambo:

хляба който аз купувам е поскъпнал с 20тина стотинки за последната година. може надценката да не идва от производителя а от търговеца..

леки безоловни във вятър на 50м няма да са по възможностите на всеки.. но пак най добрия ще е първи. дали точките на първите ще са 20 или 40 няма никакво значение при все че пак ще има хода с най добър резултат.

да не говорим че при глобална промяна към безоловни максималната дистанция може да се намали с 10 метра при запазване на размера на мишените и спорта ще стане много по достъпен понеже до 40м и оптика х32 ще върши работа.

.. винаги има начин ако има желание.
 

astra

Редовен Потребител
спорта ще стане много по достъпен
Я пак си помисли! Ти не видя ли цената на кутия "Еко" чашки с 200бр и не знаеш ли колко струва сега кутия с оловни с 500бр, че говориш подобни щуротии???

Но нека да не мрънкаме преди да е станала белята, като му дойде времето ще го мислим. Да си пожелаем успех и късмет :cheers:
Ами да се надяваме, че французите, които до сега са спирали това идиотско предложение за забрана на оловото САМО за спорт и рибо/лов, отново ще проявят здрав разум и ще защитят собствените си стрелци, както са го правили до сега!
Все ще измислим как да измамим системата.
В никакъв случай не споделяйте идеите си в тази посока на всеослушание! Тук, между нас има един радетел на забраната на ВО въобще и на оловните чашки в частност. Не трябва да се дава хляб на подобни ... антагонисти на нашия спорт и хоби!!!
 
Последна промяна:

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Промяна на правилата ....звучи нкато диктатура и налагане на нещо насила. В такъв случай да сменят правилата и на мото-кроса ,ще е супер гледаемо с електрически мотоциклети.
Не е сериозно като предложение , отново казвам уважавам мнението ти , но то си е твое и не ми е ок да ми го налагат насила.
 

astra

Редовен Потребител
Искат да ни наложат да купуваме на черно с 3-4 пъти по-висока цена това:
чайна майна.jpg
Вместо това:
JSB_Exact_4.52_mm.png
На цена 13 лв. кутийката.
Прави ли ви впечатление, че вече всичко което си купуваме се произвежда в Китай, освен чашките JSB! :) E, и това няма да е все така. Работи се по въпроса!!! :(
 

llcoolj

Редовен Потребител
Хайде, пак ще забраняват оловото за спортни цели... Не се ли наядоха корумпираните евро-тикви :(
https://basc.org.uk/european-lead-ammunition-ban-proposed/
Интересно, дали освен на спортистите, ще забранят и на военните да стрелят с оловни боеприпаси???
При положение, че сме част от ЕС , щем не щем, ще ни го наложат, ако това безумие бъде прието. Напълни се цяла Европа с пе....си и гей бракове, покрай тоя демократичен ЕС.
 

bleu81

Редовен Потребител
Промяна на правилата ....звучи нкато диктатура и налагане на нещо насила. В такъв случай да сменят правилата и на мото-кроса ,ще е супер гледаемо с електрически мотоциклети.
Не е сериозно като предложение , отново казвам уважавам мнението ти , но то си е твое и не ми е ок да ми го налагат насила.

те правилата и сега са диктатура понеже са ги измислили англичаните а ние сме ги приели без да ги адаптираме към нашия закон. правила, които налагат да имаш една от 3те фт оптики за по 1500+++ лева за да си конкурентен в държава с 600 лева минимална заплата са си диктатура и дискриминация изначално.

и не ми плачете за 20 лева за чашки при цена на приличен комплект за фт над 4000 лева щото е популистко и смешно за всеки с малко мозък и аритметика в главата.

КиА, я сметни какъв процент от разходите ти за пушка оптика яке и аксесоари гориво и нощувки по фт мероприятия които си дал за последните години са ти чашките. може да го напишеш с цифри пред всички да се посмеем...

достъпността на спорта зависи от цената на комплекта за фт с който можеш да си конкурентен и в това уравнение чашките са много малка част понеже едната сума я даваш на куп и съвсем не е по джоба на всеки желаещ да участва. говорете ми после за диктатура и тн..
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
В момента вадиш от 10 кладенеца вода само и само да се изкараш прав. Правилата са едно , оборудването е съвсем друго , ако искаш стреляй и по цевта никой не ти налага нищо . И не ме цитирай с коментар за цената , защото нищо не съм казал за пари ! Относно заплатата не вярвам и ти да живееш "здравословно" с минимална заплата.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
А тези забрани защо не ги наложат глобално заедно със САЩ и Китай например които са най големите замърсителите ? Така че тея евро-еко ценности да не ни ги пробутват.
Ще ми е интересно да прочета твое мнение по темата във форум за оръжие в Щатите....
 

KILLER

Редовен Потребител
ФТКС
С какво ще стреляш дали тръба за фунийки или с пушка за 5к си е той избор и никой не те задължава да си с пушка за 5к. Къде ще спиш дали на палатка или в 5 звезден хотел също си е твой избор , с какво ще отидеш до дадено състезание без значение какво е дали на стоп или ще наемеш Ферари под наем пак си е твой избор.
Най обичам като някой почне да ми смята моите пари кое колко съм дал това наистина е БЕЗЦЕННО!
А тук се говори само за 4.5 и 5.5 и се вижда, че цената е около 4 пъти по висока , но да не забравяме , че има и други калибри които даже оловните проектили са скъпи а камо ли "зелените"
 

lynx

Редовен Потребител
Нека да не бъркаме нещата.
Аргументът, че понеже разбир'ш ли, еко-гей чашките не са стабилни на далечни дистанции, трябвало да си приближим мишените не звучи сериозно.
Целта на повечето от практикуващите хобито е да изцедят възможностите на пушките като точност и стрелбите на близки дистанции не са приоритет.
Както споменах, ние сме "хитряги и тарикати". Ще се купуват клещи за ръчна направа на оловни чашки и други хитрини.
Бай Ганьо отново ще мисли нови начини (по неволя) да прецакаме системата :D
 

astra

Редовен Потребител
КиА, я сметни какъв процент от разходите ти за пушка оптика яке и аксесоари гориво и нощувки по фт мероприятия
Блею, ти вече си го сметнал вместо мен. Само махни якето от сметката. Отказах се, заради в пъти по-скъпите еко-шит-проектили. Все от някъде трябва да дойдат парите за спасяването на природата от гадните оловни чашки!
А тези забрани защо не ги наложат глобално заедно със САЩ и Китай например които са най големите замърсителите ?
Кофти въпрос. Нараняващ нежната джендър-гей-еко душевност.
Пък и нали целта е да съсипем конкурентните отрасли в Европа, за да дадем път на американските и най-вече на китайските им конкуренти. Европ(г)ейски ценности...
 

astra

Редовен Потребител
Струва ми се, че пропускаме един важен аспект на ползването на еко-гей-чашките. Цевите на нашите пушки! Колко ще се скъси полезния им живот от остъргването им с проектили от по-твърди от оловото метали и сплави? И ако една добра цев за оловни чашки струва най-малко 500лв и има наистина приемливо дълъг живот, то на колко изстреляни еко-гей-чашки ще хвърляме за смяна цеви за 500 и повече лева?
Блею, ти това сметна ли го?
 

emci74

Редовен Потребител
Не виждам къде е драмата тука! Все пак говорим за хоби. Донякъде колегата "Блею" е прав, доста пари сме наляли в хобито и цената на чашките или дори честата смяна на цеви, едва ли ще ме откаже. Ако ми идва скъпо и нерентабилно- сменям хобито,а до тогава мисля да му се наслаждавам.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Колеги,до колкото знам всички ФТ стрелци имат по някой и друг кашон с чашки.С две думи имате си доволно.Да му мислят тези дето си купуват по една кутийка за месеци напред,е и аз съм в това число ;):cheers:
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Колеги,до колкото знам всички ФТ стрелци имат по някой и друг кашон с чашки.С две думи имате си доволно.Да му мислят тези дето си купуват по една кутийка за месеци напред,е и аз съм в това число ;):cheers:
Тук си 100% прав лично аз ще си купя няколко кашона ако вкарат въпросната забрана , но въпроса е принципен не е до ФТ-то . Най-много ще е проблем за хората с големите калибри, но нищо ще си дърпат мишените на близо...
 
Нагоре