ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

kosmev

Редовен Потребител
оловото е невротоксин за живите организми и това се знае от векове.
Римляните са правили водопроводите си от олово.... Мария Кюри е носела медальон от Радий.
Хромът също е токсичен, но без него няма неръждаема стомана, с която ядем...
Общо взето оловото е безопасно, ако не го поглъщаш - поне аз това съм разбрал от проучванията ми по темата.
 

astra

Редовен Потребител
колкото до екологията тя е нещо като религията. като не я разбираш не ти изнася или ти бърка в джоба я отричаш.
Така е. Ако пък я разбираш и ти изнася, си един от еко-посветените, които бъркат с хищни лапи, с невиждани размери, в джобовете на всички нас!
Защото цялата еко-религия не е с цел опазването на природата и здравето на хората, а правенето на пари в невиждани досега мащаби. И съсипването на цели индустрии и отрасли, също в невиждани до сега размери!
Всъщност в последно време все повече безумици се оправдават с екологията!
Безумици ни изглеждат на нас, страничните непосветени. За посветените в еко-религията са интереси за милиарди. И не само за тях. Ако се чудите защо се предлага и прави нещо нелогично, направо безумни, помислете кой би имал полза от това!
Представете си сега, това "предложение" за забрана на оловото САМО за спортни цели, какви ефекти ще призведе и чии интереси ще удовлетвори.
1. Внасят предложение за пълна забрана на оловото САМО за спортни цели! Какво очакваме да се случи в краткосрочен план докато се обсъжда това предложение?
2. Дават гратисен период до пълната забрана до 2023г. Какво очакваме да се случи през тези 2 години в тази връзка?
3. Накрая на гратисния период, според сценария на вносителите на забраната, се случва според както пише в плана:
- Забраната влиза в сила и няма повече оловни чашки на пазара в ЕС
- Забраната е частична и употребата на олово за спортни цели е с цената на много високи "еко" такси т.е. вдигат се неимоверно цените на "чашките" по съвсем ясна причина
- Забраната се отхвърля, понеже има доклад, който доказва, че е безсмислена. Междувременно за времето на "гратисния" период с цените на оловот за спортни цели са се случили невиждани промени...

Изобщо, ако се чудите на някое мащабно "безумие", винаги се запитайте кой има полза от това! Не ни ли прожектират друго едно пълномащабно безумие повече от година вече? Започна ли да става ясно кой/кои имат полза от всичко това?
От стари хора знам, че накрая винаги всичко лъсва. Проблемът е в паметта на тълпата - много е късопаметна и позволява на всеки 2-3 години да я лъжат с претоплени стари манджи!
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Защото както знаем и те тровят въздуха, или си ЕКО само по определени теми.
Само аз ли съм го виждал Марин, как опъва тютюнев дим от цигарка, докато дава газ на "екологичната" си възстаричка Тойота? ;)
Ноооо... оловото е страшна отрова! Точка.
 

andi

Редовен Потребител
Само аз ли съм го виждал Марин, как опъва тютюнев дим от цигарка, докато дава газ на "екологичната" си възстаричка Тойота? ;)
Ноооо... оловото е страшна отрова! Точка.
Не е добре разговора да преминава в лични нападки към човека . Или към някакви персонални обиди .
Всеки има право на лична позиция .
Ако има възможност да се аргументира , ще ми е наистина интересно .
Защото аз имам познат еколог в министерството , с научна степен - аз имам едно елементарно съждение - оловото си го има в земята , то не идва от космоса , не е и създадено от хората (примерно пластмасата , дето и жените станаха пластмасови ) . Как ще навредим като го връщаме пак в земята ? Та моя познат не мога да ми отговори . Само почна все едно чете да повтаря някакви готови и не негови неща .
 

astra

Редовен Потребител
Не е добре разговора да преминава в лични нападки към човека . Или към някакви персонални обиди
Наистина не е добре. Но ето на, нападна ме и ме обиди. На Вайбъра.
Марине, не ми пращай по вайбъра талона на колата си. Интересува ме колкото ланския сняг. И не ме обиждай пак там, така единствено копаеш дъното, човек... Лекувай си нервите, защото твоят случай става с времето хроничен. Сега поне, покрай т.нар. пандемия, психиатри колкото щеш, под път и над път. Не отлагай!
 

bleu81

Редовен Потребител
Само аз ли съм го виждал Марин, как опъва тютюнев дим от цигарка, докато дава газ на "екологичната" си възстаричка Тойота? ;)
Ноооо... оловото е страшна отрова! Точка.

Screenshot_20210216_211103_com.viber.voip.jpg

в първия си пост не съм нападнал никой а само изброих факти за оловото които са самата истина. не знам защо ви е толкова болно какво мисля та се хванахте вкупом да ме поучавате колко съм крив. странно е че никой не доказа че оловото видиш ли е полезно за човека и дивата природа а тръгнахте пак да търсите конспирация. айде няма нужда смешно е... още малко да върнем оловото и азбеста с дома си..
в професията ми има един принцип "ALARA" който иска да провери какво означава и да помисли ако му се отдава.

нямам никаква финансова изгода или доходи свързани с екологията или забраната на оловото. изразявам личното си мнение и то е че отровата си е отрова. и на мен не ми харесва цената на безоловните но съм готов да я платя заради принципите в които вярвам. можем лесно да ограничим щетите като си събираме чашките както правя аз а където не е възможно да се използват безоловни. всичко друго е безхаберие и лицемерие.

трето.
Киа, за разлика от теб не страдам от липса на самочувствие и ниска самооценка та да се фукам във форума каква кола съм си купил та чак да си сложа снимка на джантите и... учудвам се че не си направи нов профил КИА
Нещо се опита да ме засегнеш на тема възстара и неекологична кола но понеже не си играем заедно нещо не позна. Аз като знам какви утрепки карат нови коли нямам никакви комплекси да си карам и старата и новата Тойота, второ колата ми е Евро 6д така че дгд. Факта че тръгваш да ме укоряваш че карам стара кола от висотата на своята КиЯ ми е достатъчен да си направя изводи за теб видни на снимката от вайбъра ми.

четвърто за лека нощ ще те поздравя с откъс от любимата ми ария на Леонкавало:

Ridi, Pagliacco, e ognun applaudirà!
Tramuta in lazzi
Lo spasmo ed il pianto,
In una smorfia il singhiozzo

пето
Не е добре разговора да преминава в лични нападки към човека . Или към някакви персонални обиди .
Всеки има право на лична позиция .
Ако има възможност да се аргументира , ще ми е наистина интересно .
Защото аз имам познат еколог в министерството , с научна степен - аз имам едно елементарно съждение - оловото си го има в земята , то не идва от космоса , не е и създадено от хората (примерно пластмасата , дето и жените станаха пластмасови ) . Как ще навредим като го връщаме пак в земята ? Та моя познат не мога да ми отговори . Само почна все едно чете да повтаря някакви готови и не негови неща .

Анди олово си го има в земята но не е равномерно разпределено и обикновено е добре закопано. водоплаващите птици не гнездят в оловна мина, ловците и рибарите им го набавят. грабливите птици и хищниците си го набавят от умрели птици и животни застреляни с оловни сачми и куршуми. проблема е че човека с дейността си копае олово от места където то е концентрирано и го разхвърля на места където естествено не се среща.

аз не разчитам на колонизацията на Марс и луната а смятам да си стоя на земята. човек си пази дома си до колкото е възможно. ALARA.

не знам защо рипате толкова като някой друг вече го е решил вместо вас. оловото е забранено от години на доста места. в Европа процеса е в ход и е само въпрос на време. На който не му харесва да бяга в Русия или друга държава където думата екология буди насмешка..

хайде със здраве[/QUOTE]
 

hunter_78

Редовен Потребител
В телефона ви може да има материал, добит от деца-миньори в Африка

BusinessGlobal
/ 19 January 2016 11:06 >

13479c6fac9be851b75b765f5d9271a6_XL.jpg

В нов доклад на „Амнести интернешънъл“ и „Африкан рисорс уоч“ се твърди, че материалите, от които се правят акумулаторните батерии на повечето смартфони и други устройства се добиват чрез експлоатация на детски труд в Африка. Това предаде американското издание „Хъфингтън пост“.

„Амнести интернешънъл“ и „Африкан рисорс уоч“ са проследили добива на кобалт от мини в република Конго, който се разпространява по различни снабдителни вериги, сред които и такива, работещи с Аpple, Samsung, Sony и Microsoft.

Над половината от световния добив на кобалт, основният материал в литиево-йонните батерии, произхожда от Централноафриканската република, и най-вече от т. нар. „занаятчийско миньорство“, в което често участват деца на възраст между 7 и 10 г.

„Милиони хора печелят от новите технологии, но дори не се замислят как те са били произведени", казва експертът на „Амнести интернешънъл“ Марк Дъмет.

„Бляскавите витрини на магазините и рекламите на най-новите технологии са в рязък контраст с децата, влачещи чувалите с камъни, с миньорите, натикани в тесни и едва проходими тунели, с дробове пълни с пепел, които може да са увредени завинаги", добавя той.

По данни на УНИЦЕФ, през 2014 г. в мините в южната част на Конго са работили около 40 хил. деца. Стандартният работен ден за тях е 12 часа, а заплащането – между един и два долара на ден.

За своя доклад експерти на „Амнести“ са интервюирала около 90 работници в малки мини, които често са работили с голи ръце или примитивни инструменти. Според конгоанското правителство в тези мини се добиват около 20 процента от световното производство на кобалт.

Организацията е проследила пътя на кобалта, благодарение на обществено достъпни документи, до различни производители от Китай и Южна Корея, за които се твърди, че снабдяват едни от най-големите производители на електроника в света.

Няколко компании, сред които Sony и Samsung, са отрекли да имат връзка с добития в Конго кобалт или са отказали коментар по въпроса. От Apple съобщиха, че са в процес на „оценяване“ на материалите, от които са изградени батериите на устройствата им.

В своя доклад „Амнести интернешънъл“ призовава производителите на електроника и автомобили да се уверят, че в батериите им не се използва кобалт, добит от мини, в които се експлоатира детски труд. Организацията призовава още и за по-голям правителствен надзор над по-малките мини в Конго, за да се гарантират минимални стандарти по отношение на правото и условията на труд и мерките за сигурност.

„Никоя компания не може със сигурност да твърди, че не е наясно със злоупотребите с човешките права и експлоатацията на детски труд в Африка“, пояснява още Дъмет. „Всеки със смартфон навярно е ужасен, че 10-11-годишни деца са лели пот и кръв за батериите, които ги захранват....
Да си изхвърлим и мобилните телефони тогава,защо никой не забрани и тях???В днешно време всяко хлапе има телефон или таблет но не всяко има пушка и ходи да стреля в гората примерно.Със сигурност броя на смарт устройства в страната е по голям от въздушното оръжие......
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Темата е сериозна, но не трябва да си изтърваме нервите и да стават караници. Да се уважаваме, независимо, кой, какви разбирания има. Все пак, това хоби трябва да ни събира, а не да ни разделя.
 

astra

Редовен Потребител
@bleu81 Маринчо, не си длъжен да ме харесваш, а в случая чувствата ни са взаимни, споделени така да се каже. Въпреки това, аз те уважавам и никога не допуснах обидна дума по твой адрес. Опитай се и ти така да постъпваш, най-голямата полза ще е за теб!
И за кой ли път ще повторя, дано най-сетне ме чуеш - лекувай ги тези нерви, с времето не минават, но все по-зле ще става...


Колкото до забраната на оловните проектили САМО за спортни и ловни цели...
Спомняте ли си, че преди години пак така забраниха ел. крушките с нажежаема жичка. И ги смениха с луминисцентни, а по-късно със светодиодни.
Крушките с нажежаема жичка струваха стотинки, изкарваха прилично дълго време и най-вече светеха с приятна за очите топла светлина, без да замърсяват осбено природата и при производството и при сваляне от експлоатация. Но... били не икономични и от там и неекологични.
Замениха ги с луминисцентни. Струват левчета. Светят с дразнеща синкава светлина, която има гадното свойство и да трепти. Всеки, който е стоял по 8-10 часа на работа под луминисцентна лампа знае, как болят очите и главата от тази светлина. Отделно, в тръбичката или балончето на луминисцентната лампа се съдържа "екологичен" живак, Като я хвърлим в боклука и боклуджията я счупи, преминава в почвата и т.н.
Сега на мода са светодиодните крушки. И те струват левчета. Управлява ги електронна платка. За нейното производство никой не обяснява колко е екологично. Нито при нейното изхвърляне на боклука, не казват какво съдържа и къде отива.
Пестели енергия. Не знам, на мен от както си смених жичковите крушки с модерни с ниска консумация на електричество, сметката ми за ток все расте.
И като ми изгори LED крушка, защото не е да не горят, давам поне 5 левчета за нова. Последно помня, че жичковите крушки бяха под 50 стотинки.
Забраната на оловни проектили за спорт и лов ми прилича на забраната на жичковите крушки и замяната им с електронни. Ще плащаме за нови и по-скъпи заместители, със съмнителна екологична полза и доста по-зле като качества. В английския форум срещнах шегата: ще стреляме с "екологични" чашки, с които не можеш да улучиш вратата на плевник :(

Сега, за на Марично екологичния автомобил на акумулатори. Марично, знаеш ли какви екзотични метали съдържат твоите акумулатори с "нулеви" емисии? Как ги добиха, колко ток изгориха за добиването им и къде ще отидат като свърши полезния живот на батерията?
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
The European Chemicals Agency brings forward a proposal for further EU-wide restrictions on the use of lead in ammunition for hunting and outdoor sports shooting as well as in fishing.

Military uses of lead ammunition, along with other non-civilian uses of lead ammunition such as by police, security and customs forces, are outside of the scope of the investigation.

@bleu81 Хайде Маринчо да обясниш, защо забраняват оловото само за спортна стрелба и риболов, но ... овенните, полицията, митниците и т.н. герои, огат да продължат да пуцат с олово?! Да не би спортните стрелци да хвърляме повече олово по земята от овенните? Или овеени, полиция и т.н. да ползват някакво особено безвредно олово?

Б@хти йезуитите гнусни: Military uses of lead ammunition, along with other non-civilian uses of lead ammunition such as by police, security and customs forces, are outside of the scope of the investigation.

Защо така сте си насочили скопа само към спортисти и рибари, бе другари еко-активисти, но сте пропуснали армията и службите? Защото последните могат да насочат и те скопа си към вас и да ви стане тясно на топлото ви местенце ли?
 
Последна промяна:

joro_ihr

Редовен Потребител
+1 вероятно само са 1 военно учение се изхвърля такова количество олово и изгорели барутни газове, че едва ли за година ние всички бихме могли. За ядрените опити пък да не коментираме по-добре, че и те са извършени от хората с власт, за които забраните не важат.
 

astra

Редовен Потребител
Налегнала ме е една много извратена мисъл. Поне толкова извратена, колко е извратен и този investigation :(
Производителите на олово за спортни цели са направили картел, подкупили са продажните чиновници от ECHA да спретнат едно предложение за забрана на тяхната продукция, като се предвиждат НЯКОИ изключения за продължаване на ползването й. И гледайте сега какво търсене и презапасяване ще започне = Оборот + ценови скок. И ако, не да си Боже забраната влезе в сила, цените на оловните тежести за рибарите и на чашките от олово за въздухарите ще скочат в небесата!!!
От времената на политикономията на развития социализъм съм запомнил, че където на пазара се намесят регулация и бюрократични забрани, автоматично се създава дефицит, върху който бурно израстват спекула и космически скок на цените! Резултатът е доволни търговци и чиновници и все по-мизерно съществуване на обикновените потребители.
 

astra

Редовен Потребител
+1 вероятно само са 1 военно учение се изхвърля такова количество олово и изгорели барутни газове, че едва ли за година ние всички бихме могли. За ядрените опити пък да не коментираме по-добре, че и те са извършени от хората с власт, за които забраните не важат.
Едно интересно мнение, което срещнах в английския форум, относно предложението за забрана:
This has been doing the rounds for years popping up every now and then but always get blocked by France as it would affect their shooters.
И още един съвсем точен коментар:
It's an EU thing so they go and boil their corrupt heads
 
Последна промяна:

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
То пък баш за оловните чашки се хванаха модерните.... то вярно че сега е модерно да си веган, гей, зелен, но докато е законно ще си стрелям с оловни чашки и ще съм старомоден. Писна ми да ми от това налагане и показност на тия модерните...аз не тръбя навсякъде че съм хетеро и не се опитвам да налагам мнение, ама тия модерните много обичат да правят така.
 

astra

Редовен Потребител
То пък баш за оловните чашки се хванаха модерните...
След като поразмислих ден-два над въпроса: защо точно оловните чашки толкова много им пречат, а оловните куршуми, снаряди и т.н. служебно и военно джепане "не са предмет на този доклад" и се сетих за поне две възможни версии.
1. Производителите на пластмасови топчета за air soft са корумпирали чиновниците от ECHA и сега потриват длани в очакване да наложат своето пластмасово джепане ;) :)
2. По-вероятната версия е, че и в природата и на пазара празно място не се търпи. Като застрелят в главата европейските производители на чашки, широко ще се отворят вратите за китайските ментета, които хем ще влизат през задната врата на пазара, хем ще са по-скъпи поради липсата на конкуренция. Изобщо няма да се очудя, ако цялата тази дандания е в резултат на корупционните усилия на управляващите китайски комунисти с цел да превземат още един масов сегмент на европейския пазар. Хем без никакви регулации, понеже - какви ти регулации на черния пазар?! :(
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Гледам че се предлагат вече проектили от JSB - безоловни. Бих тествал ако Петко пак внесе при следващата доставка.
Не бързам да ставам модерен, но поне да зная какво ни чака...

upload_2021-2-19_7-48-56.png
 
Последна промяна:

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Резултати с този грамаж е трудно да се постигне, дано след време ги разработят както трябва . Реално ако са на нивото на оловните и аз бих стрелял с тях , но докато всички в спорта стрелят с нормални аз избирам да съм конкурентно способен. Респект към Марин , но никакви крайности не са довели до нещо хубаво.
 
Нагоре