ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

astra

Редовен Потребител
Колеги, позволете ми един тъп въпрос.
Оптиката ми е монтирана на шина с наклон. (Отпред шината е по-ниска :) )
Преместих оптиката назад с 1.5см, за да не изпъвам врат. На къде следва да ми отиде прострелката?
(Извинете за въпроса, но едно мисля, а друго се получава. Да се почувстваш глупав е яко :) )
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Зависи от височината на оптиката и как си я прострелял - с една нула на зенита (корекциии само в една посока) или с две нули.
Ако е първият вариант, с преместване назад, падаш под зенита и ставаш с две нули(къде, зависи от височината на оптиката).
Ако си с втория вариант, елементарна геометрия - линията между окото ти и двете нули слиза надолу там където пресича траекторията.
Траекторията си е същата, променяш само височината на катета (оптиката) в триъгълника образуван от оста на цевта, окото ти и едната(двете) нули(демек оста на оптиката).
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
С една нула съм. От 24 до 28 метра. Корекциите са само в една посока към +.
Елементарната геометрия подсказва, че като местя оптиката назад по шината т.е. повдигам я спрямо цевта, СЦП ще слезе надолу. Получава се обратното - СЦП отива високо и иска цели 3 клика ( 1/8 моа) надолу за всички дистанции от 25 до 50м.
За всеки случай измерих началната скорост (вчера беше топло, на халетата стигна 24°С) - 234м/с. Колкото и при 10°С.
Щаера е еб@си термостабилната джаджа :)
 

emci74

Редовен Потребител
Колеги, някой има ли опит с тази фирма и оптиките им?
https://www.atneu.com/
Сайтът им не ми вдъхва доверие, почти никаква информация за фирмата. Оптиката, поне по спецификации и екстри, доста радва окото
P.S намерих инфо за фирмата
 
Последна промяна:

Sen

Редовен Потребител
Колеги, някой има ли опит с тази фирма и оптиките им?
https://www.atneu.com/
Сайтът им не ми вдъхва доверие, почти никаква информация за фирмата. Оптиката, поне по спецификации и екстри, доста радва окото
P.S намерих инфо за фирмата
Здравей, колега.
Европейският сайт на ATN корпорацията.
В последните години са класиката в дигиталните оптични прицели с нощно виждане, макар че в последно време китайския Pard ги конкурира.
Лошото при тях е, че търпимата им цена от 700-800 щатски долара в САЩ се превръща в между 1900 и 2200 лева на европейския пазар (мита, ДДС, тарифни войни), и това е без прилежащия далекомер.
 

emci74

Редовен Потребител
Като контакт в сайта са дали паркинга на Метро, та се зачудих в баничарка на паркинга ли ги продават или имат магазин там?
Това в сферата на шегата.
Сайтът им наистина хич не бива
 

astra

Редовен Потребител
Със 1.5см назад на шината мисля че не би трябвало да усетиш разлика изобщо
И аз си мислех като теб, но усеща се Тони и още как! Нямам обяснение, но на мишената се вижда. Остава наклона на шината да е различен от очаквания, точно в този участък, но това не е за вярване...
 
Последна промяна:

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Иво, моята логика / местиш назад - прицелната се мести надолу тоест сега като се прицелиш на същото място параболата ще е по-висока.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Както казах, имаш триъгълник.
Едната страна ако ти е 2600 см, ъгъла го знаеш, изчисли си тези 1,5 см назад, колко ти вдигат височината на оптиката.
Заложи в чеъргъна и ще видиш какво се получава. Колкото и да ти се вижда малка тази разлика, има влияние.
 

astra

Редовен Потребител
местиш назад - прицелната се мести надолу
Симо, сякаш най-сетне разбрах! Прицелната линия се мести надолу, понеже се мести назад :) И параболата щръква отгоре й... :)
Колкото и да ти се вижда малка тази разлика, има влияние.
Хич биля, не е малка разликата. И чеъргъна я отчита - 0.3мм по-висока оптика дава точно 2 клика по-малко на 50м.
По този повод, забелязвам с неудоволствие, че абстрактното (ми) мислене изветрява с възрастта :(
 
Последна промяна:

Стоян77

Потребител
Здравейте.Искам да попитам някой знае ли как да подобря глушителя(заглушител,модератор,незнам точно какво е) на Бам51?Предполагам си е оригинален с две болтчета за захващане,след като се нахлузи на цевта.Като глушител работи доста добре,но отваря групата след поставяне.Под тапата имаше пружина с навита около нея кожа,която махнах и не усетих разлика.Навътре се вижда че е доста черно и мръсно,но незнам в какво да го накисна за да се изчисти.Ако някой е доработвал и сподели,ще съм благодарен.
 

dberov

Редовен Потребител
БАМ 50/51 нямат фабричен СМ (саунд модератор), сиреч твоя е правен.
Под тапата имаше пружина с навита около нея кожа
За първи път чувам да се използва кожа за карантията вътре. И да, може да се подобри и да стане по тих а дали ще събере групата ще разбереш едва след като направиш интервенцията вътре. За да се постигне желания ефект, трябва да се направят разделителни камери, като най бързо и лесно ще стане чрез изработване на шайби от дурал с отвори от 7.5мм и тези отвори, трябва да бъдат абсолютно съосни на всички шайби. Външният им диаметър трябва да е с възможно най малко отклонение от вътрешния диаметър на СМ а дебелината им може да е 1.5мм, 2мм та и 3мм съм виждал. Направи си 4, 5 или 6 шайби, макар че може да изполваш само 2 или 3 но нека да имаш в резерва ако простреляш някоя. Задължително трябва подобриш и захвата на СМ при опашката, да е поне с 3 стоперни болтчера, разположени на еднакво разстояние едно от друго, че само с две СМ може да промени позицията си дори и при лек допир или чукване, но това пак зависи и колко е дълга опашката на СМ и как са разположени тия две стопорни болтчета. Ако опашката е дълга, което е по добрия вариант, то може и с два стопорни болта но разположени един зад друг на опашката а не един срещу друг. След като направиш разделителните шайби трябва да се занимаеш малко с тестове относно броя на камерите. Не винаги по голям брой камери е по добре. По принцип повечето СМ са трикамерни като първата камера трябва да е най голяма, втората по малка и третата по голяма от средната. Поне при мои експерименти със СМ така работиха най добре. Как да направиш камерите....има много начини но пак ти описвам най лесния. Взимаш ролки за коса или има едни ролки които са с множество отвори и се водят (вложка/мрежа за химически анкер). Продават в магазини за инструменти (прикачвам ти снимки на тия втули които аз използвам).
mrezha_za_himicheski_anker_12_h_50_1br.jpg 1106070003-6-perforirana-vtulka_552x552_pad_478b24840a.jpg
И третия материал който ти е нужен е вата. И от тук нататък последователността е следната. Поставяш първа разделителна шайба в СМ, след нея ролка увита с вата. Ватата трябва да уплътнява добре разстоянието между вътрешната стена на СМ и ролката за да не хлопа вътре, но също и не дей навива много вата до степен трудно да се вкарва ролката. Следва поставяне на нова разделителна шайба, след нея нова ролка и на края завършваш пак с разделителна шайба. По този начин нареждам СМ които съм правил, въпреки че повечето които съм виждал са без първата и последна шайба. Забравих да спомена, че при нарязване на ролките двата края трябва да са абсолютно равни, понеже ако резнеш малко накриво, това ще изкриви и разделителната шайба ако си я направил много тънка. Някои правят разделителните шайби 3мм с тая цел че когато се нахлузят вътре самата периферия на шайбата не позволява тя да се изкриви при криво изрязана ролка.
Почти сигурен съм че, ако не си чел или гледал клипчета, това което написах ти е пълна мъгла, затова поствам едно клипче в което ще видиш обясненото от мен. Има много видове разделители са СМ с различна форма и сложност за , затова ти описах най лесния начин. А ако не можеш да се справиш, има колеги които няма да ти откажат помощ, но "Очи се плашат, ръцете не" и съм сигурен че ако се хванеш и сам ще се справиш. От чисто любопитство, качи моля те снимки на твоя СМ с тая кожа и пружина.

 
Последна промяна:

finata

Потребител
Здравейte kолеги. Интересувам се от следните оптики:
1. https://www.aliexpress.com/item/400...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
2.https://www.aliexpress.com/item/329...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
https://www.aliexpress.com/item/154...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
4.https://www.aliexpress.com/item/643...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
5.https://www.aliexpress.com/item/400...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
6.https://www.aliexpress.com/item/100...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Пушката ми е FX WILDCAT SNIPER MK3 а лимита ми е до 350 400лв и ще стрелям по мишени иХХХХХХХХХХХХХХХХХна около 100+ дистанции, като всякаш предпочитам първа фокална равнина, но като компромис може и да втора. В момента съм с nikko sirling mountmaster 6-18x44 hmd, но сякаш ми идва малко слабичка.
Предварително благодаря за съвета ми за избор на подходяща оптика за моите цели
 
Последна промяна от модератор:

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС

Стоян77

Потребител
От чисто любопитство, качи моля те снимки на твоя СМ с тая кожа и пружина.
Отпред тапата и шайбата след нея са с 7.5 мм. отвор.Шайбата е поне 4мм и след нея като бръкна с нещо тънко май има пак пружина.Предполагам че пак ще е с кожа.След пружината има свободна камера и последна шайба,която е с по-малък размер,предполагам 7мм.От тази шайба до цевта има 12мм свободни ,понеже модератора опира в осмицата.Ще разгледам модели и може стругар да го изкорми и направи шайби по размер и с тях да определим камери.Ако може да направи резба на цевта ,ще пробване нов да сглобим .
 

Attachments

  • 20210210_210414.jpg
    20210210_210414.jpg
    182 KB · Прегледи: 48
  • 20210210_210351.jpg
    20210210_210351.jpg
    156.6 KB · Прегледи: 45
  • 20210210_210315.jpg
    20210210_210315.jpg
    131 KB · Прегледи: 46
  • 20210210_210246.jpg
    20210210_210246.jpg
    137.2 KB · Прегледи: 45
  • 20210210_210124.jpg
    20210210_210124.jpg
    123.7 KB · Прегледи: 46
  • 20210210_205635.jpg
    20210210_205635.jpg
    140.8 KB · Прегледи: 45
  • 20210210_205349.jpg
    20210210_205349.jpg
    109 KB · Прегледи: 47
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Най-добрият и единствен за мен вариант за СМ, е с алуминиеви елементи, влизащи плътно във външното тяло. Захватът към цевта - задължително на резба.
Аз не случайно поисках снимки на модератора а от това което виждам от снимките, тоя модератор е с малък диаметър и няма да души добре дори и с конусовидни камери от дурал. Та най безболезнено да се пипне е с ролки и вата а ако колегата реши да че иска хубав модер, трябва да се прави нов.
 

dberov

Редовен Потребител
Ако колегата може да прескочи психологическата бариера за цена и развърже кесията, направо да скача на класиката в жанра и ей я в Германия за 870лв с доставка до БГ. https://www.ebay.co.uk/itm/Hawke-Zi...327499?hash=item3431b6424b:g:smUAAOSwnd5fcJz8
Тук е 980лв без доставката https://pushka.eu/product/Оптика_HAWKE-SR-Tactical-6.5--20x42-IR-(20x1---2-MILDOT)

А ето една, която се вмества в бюджета и си заслужава всяка стотинка и даже се чудя как още стои на обява. https://forum.airguns.bg/index.php?threads/Оптика-leapers-utg-30mm-10x50-36-color-ie.11662/
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Изредил си оптики с MIL скала и такива с MOA, както и с клик-ове в MIL и MOA.
Увеличение 18х в никакъв случай не е слабичко за това, което си посочил.
Без да те засягам, запознат ли си с основите на стрелбата на "100+ дистанции"?
Обиколил си алиекспреса, поне потърси магазини с доставка от Европа, че вече почти всичко по-обемно от Китай го спират на митница.
 
Нагоре