Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

joro_ihr

Редовен Потребител
Какъв е смисъла от всички тия упражнения при положение, че уведомлението е безплатно и коства малко време.
 

Ross

Новодошъл
Здравейте отново! Благодаря за предложенията! Хвърлил съм око на FX DREAMLINE TACTICAL call. 177. По каталог го дават max 24J или 18ft/lbs. А къде правят замерванията, в КОС ли или някъде другаде? Мисля да я поръчам online от krale.shop. Ако трябва да уведомявам КОС дали ще е проблем ,че е купена онлайн а не от магазин?
 

Ross

Новодошъл
Всъщност бях харесал edgun leshiy 2 cal .177 250mm ,обаче май за сега я няма налична и за това се преориентирах към FX. Незнам кое е по- добре.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте отново! Благодаря за предложенията! Хвърлил съм око на FX DREAMLINE TACTICAL call. 177. По каталог го дават max 24J или 18ft/lbs. А къде правят замерванията, в КОС ли или някъде другаде? Мисля да я поръчам online от krale.shop. Ако трябва да уведомявам КОС дали ще е проблем ,че е купена онлайн а не от магазин?
Тая пушка може да се свали мощноста лесно,от врътките които има за регулиране.
Замервания правят май само в магазини ВИП,другаде не съм чул...може и да има някъде.
Не проблем че си я купил онлайн,но най вероятно ще искат да им занесеш преведена на Български фактурата от кралето.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Тая пушка може да се свали мощноста лесно,от врътките които има за регулиране.
Замервания правят май само в магазини ВИП,другаде не съм чул...може и да има някъде.
Не проблем че си я купил онлайн, но най вероятно ще искат да им занесеш преведена на Български фактурата от кралето.
На мене нищо не ми искаха, миналата седмица, че ходих служебно до ВИП-а и реших да ми издадат документ, че моята АА ТХ 200 е под 24 джаула, ама може и да не са ми искали фактура, защото бях на среща с техен човек. За най-сигурно се обадете предварително в магазина, какво се изисква за издаването на документа. Цената за услугата е 10 лв.
 

Ross

Новодошъл
Благодаря! Сега разбрах!Всъщност с пушката винагитрябва да се носи такъв документ при евентуална проверка да докаже , че пушката е под 24j или уведомление от КОС ако е над 24j.
 

Johny

Новодошъл
Здравейте,понеже по лична карта съм от Бургас,а живея във Велико Търново,има ли вариант да регистрирам притежанието без да се налага да пътувам ?
 

Johny

Новодошъл
Благодаря за бързия отговор,а чета на различни места разминаване в документите,в крайна сметка какво е нужно да подготвя/изпратя за да не се налага да правя повторно изпращане/допълване ?
 

andi

Редовен Потребител
Благодаря за бързия отговор,а чета на различни места разминаване в документите,в крайна сметка какво е нужно да подготвя/изпратя за да не се налага да правя повторно изпращане/допълване ?
Теглиш от нета :
- заявление за притежание по образец 11
Разпечатваш и попълваш и НЕ пишеш телефона си .
В плика слагаш това заявление + документ за придобиване ( да видят от кого или къде и датата) - копие от : договор за покупко-продажба, ИЛИ фактура .
Само това . И си пазиш ( и снимаш ) пощенската разписка с датата.
И повече не те интересува - каквото иска закона от теб си го направил в 14 дневния срок .
Който и ако иска още нещо , да го направи писмено , с изходящ номер , до посочен от теб адрес .
 

Johny

Новодошъл
Мерси,а "разрешението" или документа който трябва да нося с мен след това,те ще го върнат към мен по пощата когато е готов или ?
 

andi

Редовен Потребител
документа който трябва да нося с мен след това
Разбра ли какво писах горе ?
И повече не те интересува - каквото иска закона от теб си го направил в 14 дневния срок

Никъде не пише че ТРЯБВА да носиш , или правиш нещо освен да УВЕДОМИШ в 14 дневен срок.
Ако некой го интересува - казваш че си уведомил в еди си кое РПУ , приблизително преди колко години . Ако толкова държи да си проверява по служебен път .
Моите "удостоверения за уведомления " си седят в моя кос от години . Отказвам да ги взема и вече дори не се опитват да ми ги дават когато ходя ( по друга линия) .
 

andi

Редовен Потребител
Това са необходимите бланки за попълване :
-За уведомяване по образец 11( срок 14 дена)
- За отписване ( срок 7 дена)
- Договор за покупко-продажба
 

Attachments

  • IMG_20210130_002158692.jpg
    IMG_20210130_002158692.jpg
    318.2 KB · Прегледи: 51
  • IMG_20210130_002129223.jpg
    IMG_20210130_002129223.jpg
    224.8 KB · Прегледи: 52
  • IMG_20210130_002017593.jpg
    IMG_20210130_002017593.jpg
    140.8 KB · Прегледи: 50
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Мерси,а "разрешението" или документа който трябва да нося с мен след това,те ще го върнат към мен по пощата когато е готов или ?
Удостоверение, че си уведомил пушката е добре да имаш и да го носиш винаги когато ходиш да гърмиш нейде. Иначе при нЕкви проверки - КАТ, горски, полски и сЕкви други стражари може де си имаш главоболия, разкарване по районни, изземване, писане и други такива забавления и обясненията как някой съфорумец ти казал нещо, само ще направи да изглеждаш смешен.
Вземи прочети какво пише в закона /има го на по-предните страници или в нета/ там може да се изисква уведомяване по адрес на живеене, а не по постоянен адрес. Тогава няма нужда да се разкарваш, а ще я уведомиш там където живееш. Ако е по постоянен адрес - направи както ти каза Анди, но по-нататък мине да си вземеш удостоверението. Обикновено то се издава около месец, след като си я обявил. Имай готовност да си носиш и пушката, може да поискат да я видят и да сверят номерата.
Имай предвид, че всяка служба си действа по свои правила и може това което важи в едно районно, да не важи в съседното.
:cheers:
 

andi

Редовен Потребител
разкарване по районни, изземване
Това на теб колко пъти ти се е случвало ?
Или преди няколко години на една опашка една възрастна жена ти го каза , че го е чула като е била млада .

само ще направи да изглеждаш смешен.
...........

Значи когато спазваш закона и сроковете записани в него си смешен - така ли ?
 

t.marev

Редовен Потребител
Това на теб колко пъти ти се е случвало ?
Слава Богу, само два пъти. Първият път не носех удостоверението.....Повече от половин час се разправяхме на пътя, докато успея да ги убедя да отида до вкъщи и да им го донеса. Това става на Кукленско шосе, а аз живея в Кючук Париж.
Вторият път - година по-късно, около Брезово, всичко приключи след 5 минути, след като им показах поомачканото от носене удостоверение. И двата пъти става дума за китайка Б1. Затова винаги се нося ксерокопирано и ламинирано копие на въпросното удостоверение.

След като в закона пише: Началникът на N-ското РУ на МВР издава удостоверение на чл. Еди кой си, смятам че е по-добре да го нося с мен и да го покажа на който се интересува, отколкото да се разправям посред нощ с някого на тази тема. За тебе това може да е забавно или да си известен в тия среди и да не ти ги искат, но ние обикновените хора сме подвластни на волята на всевъзможни проверяващи "органи" и единствената ни защита е Н.В. Документът.
 

astra

Редовен Потребител
смятам че е по-добре да го нося с мен и да го покажа на който се интересува, отколкото да се разправям
Подкрепям. И аз нося неразделно пушчицата и удостоверението. Само за илюстрация до къде може да стигне натегачеството на проверяващите. Преди няколко години ме засича патрул, буквално. Изпревариха ме и набиха спирачки пред мен. Като на филм. Проверка на багажа! В багажника пушка!!! Показвам уведомлението, съдействам за сверяване на модел и сериен номер, но на натегачите не им стига! Единия стои до мен и "пази", а другия по радиото диктува на косаджията в РУП изх. номер и дата, за проверка в регистъра. Потвърдиха му - има такъв документ. Отдъхнах си, ще ме пуснат. Да, ама не! Ще пишем протокол за извършената проверка с всички подробности и като подпишеш, те пускаме. Отиде 1 час в полицейски игри при положение, че си носех изрядни документи. Не искам да си представям, ако не си носех удостоверението, какво биха ми спретнали тези превъзбудени проверяващи!
Извод: не се оставяйте на случайността, извадете си удостоверението и го носете със себе си, заедно с личната карта.
Много помага! :)
 
Последна промяна:
Статус
Заключена за публикации
Нагоре