Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

Kameno Karp

Редовен Потребител
Бутилката(цилиндъра) на пушката е подвластна на същите физични закони и същите регулации на които се подчинява и бутилката с която ги пълниме.Та за това писах, че въпроса ти е странен.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Да на всички спортни пушки срока на годност на резервоарите е 10 години.Това са резервоари които се изпразват и пълнят поне по два пъти на ден и то минимум 5-6 дни седмично. Спорт е, тренировки няма как. Ако съдим по натовареността на нашите резервоари които се пълнят 1-2 пъти седмично то имаме цикли за пълнене поне за 40 години ;) Е това е в кръга на шегата, но някъде там е истината. 10 години би трябвало да са за алуминиевите, нямам спомен на спортния ми валтер колко бяха дали, а той е стоманен. Имам резервоари на файнверкбау(едни от най изстисканите като дебелина на стените и резби) които вече са на по 20 години.
Проблема според мен не са толкова годините , а циклите. Така,че с моето темпо на използване ще ме надживеят със сигурност. Това за алуминиевите. По опасни са дъртите стоманените резервоари. Те имат гадния навик да ръждясват и да стават на язви. Та на такива поръждясали бих пуснал една месингова четка отвътре, пък от вън и след това бих ги огледал за такива поражения. Ако са чисти, без язви пълни и ползвай. Който иска може да си ги тества с водна проба и замери отклоненията. Сам и за себе си разбира се. Да старите пушки са проблем. Особено тези със стоманени резервоари и особено тези които дълго време са стояли без въздух. За това минималното е оглед външен и вътрешен. И водната проба никой не я е отменял.:) Това си е много лично мое мнение. Използване на зарядни със забавител е повече от желателно за да се ограничи скоростта на пълнене и да се намали риска от препълване. 25 години по неволя се занимавах с хидравлика, 15 тина с пушки и резервоари, гмуркам от 8-9 години и съм чувал за граница на провлачване:cheers:
 

glavanov55

Редовен Потребител
За да успокоиш душата си купи си един нов и стреляй на здраве че с неспокойна душа мишени не се мерят!!! Че попиляхме темата!!!
А мерак се чеше с паре!!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
По времето когато аз учех съпромат и машинни елементи, коефициентът на презапасяване на асансьорното въже беше 14. Значи понамалили са го. Може би от екологични подбуди? Спасяват планетата? Или от обикновена педер@стия...
По машинни елементи ни учеха как да пресмятаме здравината им и да умножаваме с коефициент на презапасяване, винаги >1. Напоследък забелязвам, че пак умножават, но с <1. По китайския календар ще да е :(


Нямам какво да добавя към горното!
Може би единствено, че караш някои хора да се запознават с неща, които не ги пише по форумите. Така ще си навлечеш врагове, но да не ти пука!
Писнало ми е до смърт през годините от тъп@н@ри, които от обща "култура" си въобразяват, че разбират от професията ми повече от мен и ми дават акъли и нареждания.
Да обясняваш на полуинтелигент неща от професията си, за които си ходил най-малко 5 години на училище е загуба на време, нерви и смисъл...
Да ти кажа Иво пука ми ( а едно време не ми пукаше и грешах), такъв съм си по душа особено към хора, които познавам вече и ще ти кажа защо. Не може да изисквам към всичките ми познати да имат моите интереси, образование и професия примерно, за мен това е много скучно. За мен е чудесно да познавам много хора, които са специалисти и то големи в своите си области и срещнах много такива хора в този форум, и това е което ни прави живота по цветен и разнообразен. Аз съм се примирил със себе, но го и направи от чати и ти, защото може да изпуснеш приятелство с едни чудесни хора независимо, че са компетентни в друга област и в дадени разговори може и да ти звучат неуки. Наистина може да се изненадаш по някой път от хората, които нямат нищо общо с познанията ти относно за дадени неща и да бъдеш много приятно изненадан от нещата, които те са установили от собствен опит, но има едно голямо НО- ако им позволиш. Не бива прекалено високомерно да се гледа на хората, особено ако виждаш, че най-малкото имат добър изказ и не говорят грубо - винаги може да се намери общ език. Тука съм имал жестоки спорове с много хора, а сега не мога без тях, уважавам ги адски много, надявам се и аз да съм се доказал като човек пред тях не като нещо друго, а като човек, защото преди всичко трябва да сме ХОРА на тоя свят и да си имаме уважението независимо кой с какво се занимава! А най прекрасното е че тука си помагаме и с хора които даже не сме се виждали, надявам се един ден да го направим....... мамка му ще направя някой ден пак Национална и ще каня наред, че наистина искам да да се видим с много хора, и да се съберем всички образи от тука на едно !
 
Последна промяна:

BAD TORO

Модератор
ФТКС
За да успокоиш душата си купи си един нов и стреляй на здраве че с неспокойна душа мишени не се мерят!!! Че попиляхме темата!!!
А мерак се чеше с паре!!
Аз моите си ги знам и няма да ги сменям. Но и купуването на нов е вариант. Виж за теб се притесних. След някоя друга годинка ще трябва да изхвърлиш суматричката:'(
 

astra

Редовен Потребител
@soundmax Любак, благодаря ти за хубавия пост! На 100% съм съгласен с теб. Особено за това, че от странни хора можеш да научиш изненадващо ценни неща, даже и за твоята професия. Имам и аз такъв опит: преди години, получих и научих голям куп от знания по моя занаят от ... горския на Свиленград! От тогава си имам максима: колкото и да си учен, можеш да се поучиш от всеки, дори от най-мръсния циганин от най-мизерния битпазар... Животът постоянно ми припомня с примери тази моя трудно изстрадана истина.
Но...аз тук имах предвид една друга категория многознайковци, на които е трудно да им проследиш "мисълта" заради липсата на правопис и граматика. Което не им пречи да раздават компетентно мнението си по теми, за които ние с теб сме ходили на училище по 5 и повече години. От такива трябва да се страни, защото опростачването е масово и много заразно. Както казваше покойният ми баща: с триста куци и правият куца.
Поздрави, Любак!
 

Martyn

Потребител
Здравейте,колеги! Извинявам се ,че отклонявам темата ,но имам проблем с бт-то или по-точно с трансфер порта! Проблема е при натягане на ударника за засилване на тоягата ,транфера не издържа и изпуска от там. Предполагам ,че е от горната страна към цевната кутия ,защото отворът ,който е изработен на цевната кутия е доста плитък ,а и захващането на самата цевна кутия е пълен ташак .Пробвах няколко варианта за направа на нов трансфер и пак не става !!!( Като новите изработени от мен странсфери влизат на сглобка и от двете страни +пробвано и с полиамид ) та някой имал ли е такъв проблем ,и как го е разрешил.Поздрави!
 

dberov

Редовен Потребител
Здравейте,колеги! Извинявам се ,че отклонявам темата
Няма за какво да се извиняваш, пишеш в правилната тема.
По спомен има един О-пръстен който е поставен в едно плитко легло между трансвер порта и цевната кутия.
Да не би когато си рзглобявал да е паднал и да не си забелязал или пък вече да се е смачкал. Пробвай първо с подмяната му.
 

glavanov55

Редовен Потребител
Аз моите си ги знам и няма да ги сменям. Но и купуването на нов е вариант. Виж за теб се притесних. След някоя друга годинка ще трябва да изхвърлиш суматричката:'(
Тръби при меnе бол.Па до тогава я камилата я камиларя.Лош Торо!!!!:)
 
Последна промяна:

Martyn

Потребител
Няма за какво да се извиняваш, пишеш в правилната тема.
По спомен има един О-пръстен който е поставен в едно плитко легло между трансвер порта и цевната кутия.
Да не би когато си рзглобявал да е паднал и да не си забелязал или пък вече да се е смачкал. Пробвай първо с подмяната му.
Колега ,всичко много внимателно е събирано ,като преварително са направени фаски,за да се избегне срязването на о-пръстените. ( те са два-рамери 6х1) и при повторно разглабяне са здрави.
 

Emp

Редовен Потребител
Колега аз моят проблем със о-пръстените на трансферпорта си го реших веднъж за винаги като си направих нов трансферпорт от полиамид . Правиш същия размер без канали за о -пръстени слагаш и забравяш, така го направих аз, четох напред в темата един колега го споменава на едно място, опитах , то взе че заспа.
 

Martyn

Потребител
Колега аз моят проблем със о-пръстените на трансферпорта си го реших веднъж за винаги като си направих нов трансферпорт от полиамид . Правиш същия размер без канали за о -пръстени слагаш и забравяш, така го направих аз, четох напред в темата един колега го споменава на едно място, опитах , то взе че заспа.
Става ,но зависи с какви джанки стреляш ,според мен при този захват на цевната кутия и с полиамид издържа до към 50 60 джаула ( лично мое мнение ) . Но ако имаш добро захващане и двете повърнини контактуват перфекто ,по -добро от полиамида няма ! Масово гледам ,че руснаците го ползват този начин.
 

glavanov55

Редовен Потребител
Който иска да ползва това помагало и само чуждите пушки ще духат неговата не.

tablica o-prusteni.jpg
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Аз на времето след разглобяване на цевна кутия на АТ (еднакви са по спомен в БТ) за да проверя дали изпуска от някъде, всмуквах въздух през цевта и запушвах с език. Вакуума трябва да се задържи, ако не задържи вакум, разглобявах за да търся неуплътненият пръстен.
 

dberov

Редовен Потребител
@Martyn, напиши от къде си и най добре е някой който разбира от твоя град да я види, иначе с гадаене е все едно да ти гледаме на кафе.
В полеви условия, когато ми е духало от някъде и не мога да разбера точно от къде, късах цигара и слагах цигарената хартийка на мястото което ме съмнява. У дома взимам памук, разнищвам го да стане рехав и пак както с хартийката. Пробвай на празно без чашка и запуши цевта с пръст, сложи малко разчепкан памук отсрани на цевната кутия дето е трансфер порта и ако при изстрела я издуха, там е проблема. Може и от дотиквача да ти духа а да си мислиш че е от трансфер порта и 10 да направиш все тая. Та пробвай и върху дотиквача с памук.
Когато има правилно поставена диагноза, болестта се лекува най лесно.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Става ,но зависи с какви джанки стреляш ,според мен при този захват на цевната кутия и с полиамид издържа до към 50 60 джаула ( лично мое мнение ) . Но ако имаш добро захващане и двете повърнини контактуват перфекто ,по -добро от полиамида няма ! Масово гледам ,че руснаците го ползват този начин.

От полиамид съм правил трансферпорт на 240 джаулова пушка. Беше преди 5 години и още си работи безпроблемно. Като се направи, както трябва, не изпуска от никъде.
 

dberov

Редовен Потребител
Ники, може да не е от транфера. Нали знаеш ако О-пръстена на дотиквача или в цевта /в зависимост от пушката/ не уплътнява добре, как духа струята назад и блъска в лицето и така лъже че аз съм се подвеждал че духа от цевната кутия. Проверка и така...
 

Martyn

Потребител
@dberov стигнал съм до извода ,че е трансфера поради куп факти! Като първата е ,че всички о-пръстени са сменени с нови като се почне от БК до дотиквача и всяка една част поотделно е проверявана с компресор на 5бара . 2рото нещо ,което ме свежда до мисълта ,че е трансфера е ,че при събрана цевна кутия и тяло в областа на трансфера сложих пяна и при произвеждане на изстрел ,тя се изпари или по-точно изчезна. @Gadnqra да масово се правят от полиамид ,но мисля ,че точно за бт-то е невъзможно, може би ти имаш концепция ,която върши работа. Лично аз стигнах до това мнение. Колеги нищо лично и Ви благодаря!
 
Нагоре