РИБОЛОВ - МОЯТА Е ПО-ГОЛЯМА...

Licho

Редовен Потребител
Браво,колега,
Костурите са супер!
На какво удрят? Блесна,туистер или малък воблер?
Пак ли на Тунджа?
 
Последна промяна:

st_beer

Редовен Потребител
@sess84
До колкото виждам примамката ,която ползваш е Crazy Fish Vibro Worm. Това за мен е една от най-успешните примамки за костура.
Аз ползвам цвят 30 с аромат скарида. Не виждам добре как e монтажа точно,но ако приемаш съвети бих те посъветвал да ползваш само карабинка без вирбел когато ловиш със силиконова примамка . Другата много успешна примамка за костура е fiiish black minnow №1 цвят kaki .
 

Atanasov

Редовен Потребител
@sess84
До колкото виждам примамката ,която ползваш е Crazy Fish Vibro Worm. Това за мен е една от най-успешните примамки за костура.
Аз ползвам цвят 30 с аромат скарида. Не виждам добре как e монтажа точно,но ако приемаш съвети бих те посъветвал да ползваш само карабинка без вирбел когато ловиш със силиконова примамка . Другата много успешна примамка за костура е fiiish black minnow №1 цвят kaki .

Има ли ги по магазините в Ямбол или трябва да се поръчват.Тази година се отказах да превземам баирите и мисля да проходя за риба.
 

st_beer

Редовен Потребител
Няма ги в магазините в нашия град. Аз си ги поръчвах по интернет преди. Доста бяха търсени и трудно се намираха тогава. Сега си ги правим сами с един приятел,който поръча от някъде калъпи и си ги леем. Работят си прекрасно и си правим каквото ни е кеф разцветки и аромати. Сега гледам вече ги има из интернет и могат да се поръчат.
Ако ме питате не зная от къде поръча калъпите,но беше от руснаците и доста ги чака. Ето ги калъпите и отливки ,които сме си отливали.
IMG_20190401_125956.jpg IMG_20190401_125644.jpg
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Няма ги в магазините в нашия град. Аз си ги поръчвах по интернет преди. Доста бяха търсени и трудно се намираха тогава. Сега си ги правим сами с един приятел,който поръча от някъде калъпи и си ги леем. Работят си прекрасно и си правим каквото ни е кеф разцветки и аромати. Сега гледам вече ги има из интернет и могат да се поръчат.
Ако ме питате не зная от къде поръча калъпите,но беше от руснаците и доста ги чака. Ето ги калъпите и отливки ,които сме си отливали.
View attachment 87563 View attachment 87565
С какво се леят? Полимера, който се ползва какво е ?
https://www.ebay.com/itm/192746668107
 

Atanasov

Редовен Потребител
Последна промяна:

st_beer

Редовен Потребител
Ето я цялата процедура по отливане на силиконови примамки. Калъпите които ползваме са като тези от клипа.
Колегата в предния пост е пуснал и материалите.
Даже сега видях ,че има и обява за такива калъпи вече и тук.
https://www.olx.bg/ad/kalapi-za-silikonovi-primamki-CID618-ID7rXNT.html
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Здравейте! Пред дилема съм, и търся съвет от по-опитни риболовци. За около 15-20 години бях прекъснал риболова поради ...незнайни причини, и съм изостанал чувствително с познанията си по марки и модели (качествени и некачествени)...брандове в риболовният бранш. Увлякох се на скоро по фидерният риболов, купих си за начало фидер комплект за около 100лв общо, просто за да видя дали ще ми допадне...е ДОПАДНА ми. :D Тааа...конкретно по въпроса, искам за новият сезон (живот и здраве) да се оборудвам с нещо маааалко по-качествено, около ...400лв. общо за гега и макара. Насочил съм се към Трабуко или Дайва, но съм отворен за мненията и съветите ви на база изпочупен некачествен инвентар. :cheers:
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Разгледай продуктите на Preston. И е добре да знаеш лайт или хеви фидер. Демек колко големи риби мислиш да ловиш. Моя фидер използвам осново 2 вурха 2oz 3oz като на малкия ловя каракуди и дребни шарани а на по големия имам риби по 3 4 кг
 

rivan

Редовен Потребител
Аз ловя вече четири години с подобна на тази пръчка, само че 3 метра и акция 40-80 гр, тъй като ловя изключително и само от лодка. Доволен съм много от нея. Не винаги скъпото е равнозначно на качествено!
https://m.olx.bg/ad/nay-zdravata-fi...yaX.html?reason=seller_listing|olx_shop_basic
Намерих и моята пръчка:
https://nasluka-shop.com/fider-piker-vaditsa-osako-apex-picker-300
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Мога да потвърдя съжденията на колегата rivan. 1995 г. ми беше прощъпалника във "влаченето" или казано на английски Trolling. Практикувах го повече от 10 години, но по стечение на обстоятелствата не съм го правил отдавна. Наред с това и при наличие на лодка, двигател, ехелот и всякакви съпътстващи този тип риболов такъми сме ходили предимно есен и зима за костур. Имах скъпи и много добри пръчки с акции от 100 до 500 гр. Модерните по едно време Ugly Stick и т.н. Висок клас макари на Абу, Шекспир и в последствие и Пен.
Защо пиша всичко това. Защото винаги третата ни пръчка при влачене и с годините се доказа една евтина DAM 3,20 с акция 40-80 от фибро стъкло, с която съм извадил буквално поне 200 бели риби, няколко сомчета и безброй костури. Най-голямата ми извадена риба с нея е 7 кг. сом, който извадих с огромно удоволствие и малко техника. Честно казано, ако днес се завърна към старото хоби бих си търсил пръчки от фибро стъкло и риболовствал с тях. Към настоящия момента имам скъп фидер на Шимано чист карбон, но по мое мнение не се изпитва така удоволствието от контакта с рибата. Да, по-лек е но при риболов на фидер или влачене тежестта на пръчката почти няма отношение към умората на ръката. Е, при борба от 15-20 и повече минути си оказва влияние, но пък трябва и спомени да остават.
Наслука и адмирации за последните излети на колегите и прекрасните костури, които са извадили. Аз лично костур над кило не съм вадил, но на количество от излет може и да нямам конкуренция :).
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
бих си търсил пръчки от фибро стъкло и риболовствал с тях. Към настоящия момента имам скъп фидер на Шимано чист карбон, но по мое мнение не се изпитва така удоволствието от контакта с рибата.
Материалът, от който е изработена пръчката е от съществено значение за качеството и. Какво имам предвид? Фибростъклото е здраво, но при еднакво тегло в сравнение с карбона, карбонът има предимство по отношение на здравината, т.е. пръчка от карбонови влакна е МНОГО по-лека от тези от фибростъкло. НО карбонът има и един съществен недостатък - електропроводим е! Това ограничава употребата му при лошо време, при вероятност за гръмотевична буря. Също така трябва да се внимава при преминаване под електропроводи. Помня на Златна Панега имаше случай на поразен от ток при преминаване на ЖП линия.
По отношение на усещането при ваденето на рибите, тук важен е строят на въдицата/лайт, медиум, хеви/. Казано с думи прости, колко е "твърда" пръчката, как се огъва при натоварване. Лайт пръчката се огъва от основата /дръжката/, докато при хеви се огъва само върхът, медиум естествено е средно положение. Лайт пръчката мори рибата повече, позволява използването на по-тънки влакна или по-стегнат аванс. Хеви пръчката дава по-добър контрол при воденето на рибата и по-силни усещания, също и по-лесно засичане. Кой вариант ще предпочетем зависи от конкретния риболов, какви и колко големи риби ще ловим и не на последно място е въпрос на лични предпочитания.
PS Не бива да се бърка акцията със строя. Акцията показва какви тежести в грамове производителят препоръчва да се замятат с конкретната пръчка, например 20-80 означава мин. 20 грама, макс.80. Превишаването на макс. грамаж може да повреди пръчката!
 
Последна промяна:

shaman

Редовен Потребител
Я каква хубава тема имало тук :)
Не мога да се сдържа да не пусна едно клипче от една от най-красивите ни реки - Велека !
Горещо препоръчвам който не е ходил там да я посети !

 
Нагоре