ПОМПИ, БУТИЛКИ, КОНЕКТОРИ, МАРКУЧИ, РЕЗЕРВОАРИ, КОМПРЕСОРИ, МАНОМЕТРИ - как, откъде и всичко за високо налягане.

Kameno Karp

Редовен Потребител
Тогава поздрави Нено от мен!:cheers:
Още утре.
Христос, пак се изказваш неподготвен. Човека който ги пълни, подържа и ремонтира и нашите ВИА. За всичко това е преминал обучение в Швеция. В база на завода производител.
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Несъмнено стоманените бутилки имат по-дълъг живот, но това едва ли е от значение за нашето хоби.
Циклите на зареждане също едва ли натежават при избора на бутилка.
Никой от нас няма да съумее да си зареди бутилката повече от 200, 300 или най-много 400 пъти през живота си.
Има Европейски норми за съдовете под налягане, които се продават в Европа.
Всички бутилки пуснати в магазинната мрежа, притежаващи знаците за оторизация са допустими за нашето хоби.
Не искам да коментирам и това, какви газови бутилки си монтират таксиджиите в колите.
Навремето мой познат изкупуваше газови бутилки от автоморгите в Италия и тук ги разпродаваше набързо.
А таксиджиите бутаха рушвети за узаконяване на същите тия евтини бутилки и затова често четем из новините за бомбирали метанови и пропан/бутанови уредби.
Не мисля, че Шведите ще пуснат на пазара бомба и ще си заложат името заради някаква сума пари.
Също така не може с лека ръка да зачеркваме карбоновите бутилки, разпродават се хиляди бройки на година.
Явно си имат пазар и доста хора и фирми ги предпочитат. Аз също съм имал от двата вида и за себе си съм избрал карбоновите.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Още утре.
Христос, пак се изказваш неподготвен. Човека който ги пълни, подържа и ремонтира и нашите ВИА. За всичко това е преминал обучение в Швеция. В база на завода производител.
Щом казваш че е минал обучение в завод със друга свера на производство,явно неподготвен съм се изказъл....извинявай,може и да разбира човека
Карбоновите не гърмят,просто така са проектирани.
Карбоновите са по-безопасни.
Карбоновите не корозират.
Карбоновите имат в пъти по-малко топлоотдаване от стоманените.
Карбоновите са по-добрия избор.
Да предположим че вашите бутилки са супер здрави неразрушими и некорозиращи от материал не като на другите композитни бутилки,произведени от завод който не се занимава със производство на бутилки,а е произвел няколко серии супер бутилки специални за вас и други служби....защото аз такива бутилки никъде не открих да се предлагат.
Та другите композитни бутилки не са като вашите супер бутилки....без лимит,със 7 пъти по малко натиск на крана,80000 цикъла..Сигурен ли си че другите такива бутилки са същите като вашите супер бутилки и покриват твърденията ти или твърденията ти са базирани само на вашите бутилки.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Каква друга сфера бе Христосе!? Прочети за Интерспиро.Тези ВИА са производство на Интерспиро. Ако се чудиш що е това ВИА, това е въздушно изолиращ апарат.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Каква друга сфера бе Христосе!? Прочети за Интерспиро.Тези ВИА са производство на Интерспиро. Ако се чудиш що е това ВИА, това е въздушно изолиращ апарат.
Интерспиро е проиводител на ВИА(предполагах какво е)
И е поръчител на тези въпросните бутилки които коментираме през далечната 1997 година и ги е влагал във своите изделия до следващата си поръчка на бутилки явно от друга фирма,май почват да ползват след това Дрегер.
Явно вашите апарати са обурудвани със тези бутилки,който са проиведени от друга фирма HSE която се занимава със производство на газови бутилки(пропан-бутан)и повече не са проивеждани такива във тази фабрика......поне така пише из инернет.
Бутилките са малка съставна част от всичко което проивежда Интерспиро...даже като чета бутилките не ги проивеждат те,а външни фирми,та едва ли колегата е бил на специално обучение само за бутилките
 

astra

Редовен Потребител
Чета интересния развой на темата и ми възниква следният практичен въпрос.
През далечната 1997г., Интерспиро произвежда по поръчка карбонови бутилки с извънредни качества.
През трижди проклетата 2020г. Камено Карп, на база извънредните качества на бутилките от тази поръчкова серия твърди, че карбоновите бутилки сериозно превъзхождат стоманените.
Моят въпрос е: Уважаеми Камено Карп, само карбоновите шведки на Интерспиро ли имаш предид в горното си твърдение или по принцип карбоновите бутилки, които са на пазара в наши дни и са достъпни с пари в единични бройки? Искам да ми се изясни този принципен въпрос, защото ми дотегна да мъкна стоманената бутилка като роб, с мотивацията, че била по-сигурна и с по-дълъг живот от карбоновите й сестри....
 

Lidkin

Редовен Потребител
Това май ще е вечния спор, коя е по-по-най, и какво значи по сигурна, като яйцето или кокошката:-[? Аз мисля, че новата е най-сигурна и ако ти е тежка, купуваш лека или обратното и защо пък някой специално да ме обеди? Купува се нова, която и от двата вида да е, ще изкара 10 години (при правилно ползване) и я хвърляш, продаваш на някой по "безстрашен" :lol:, подаряваш и т.н. Да речем струва 700-800лв, това са по 6лв на месец за 10 години. Едва ли на месец някой, който има нужда от бутилка ще харчи по малко за хобито и ще са му проблем 6 лв да ги сложи примерно в кутиика и след 10 години да има за нова.
Айде сега ме почвайте..... :lol:
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Уважаеми Астра, отговорите съм ги дал на предната страница и то написани на чист Български език. Ако ти не си ги разбрал, още 647474 пъти да ти ги напиша, все тая.
За условията в които ние(визирам членовете на форума) използваме бутилките, всички са еднакво безопасни. Разликата е само в теглото. От това число естествено изключвам евентуално съществуващите ментета.
 

astra

Редовен Потребител
Ако ти не си ги разбрал, още 647474 пъти да ти ги напиша, все тая.
О, любезен си... А и духовит!
Е, ще си остана с моята жалка неосведоменост относно карбоновите ти любимки.
Напълно потвърждаваш правило номер 1 за българските форуми: виж го в подписа на Петко - peko
 

38 special

Новодошъл
Нямам претенции за специалист, но това което казвам не съм го слушал по спирките. Астра, ти сам си отговорил на въпроса. Налягането е еднакво, остава площта. Довечера съм на работа и само да не забравя ще сваля един кран, да видиш как изглеждат, той и бутилката. Всъщност крана се развива на ръка. Със сигурност и това не го знаеш. Може би защото това не са неща които се коментират по спирките. И пак казвам : говоря за карбонови бутилки, не за такива извадени от Зрънчо!
П П. Това 7 пъти е на око. Не съм смятал площта.
П П П. Службата в която работя е частна. Няма нищо общо с държавните структури.

Колко всъщност трябва да се стяга крана на такава бутилка?
Дойде ми поръчаната бутилка и крана на ръка не мърда и в двете посоки.Питах продавача ,каза че не би трябвало да е хлабав ,но ако е хлабав да го стегна на 75 ftlbs.
Мисля утре да я нося за пълнене ,обаче се чудя да я напъвам ли и колко?
 

lynx

Редовен Потребител
По принцип крановете на бутилките се поставят с динамометричен ключ.
Най-вероятно твоя кран е поставен от компетентно лице и не е добре да го сваляш и/или махаш от любопитство, за да разгледаш какво има в бутилката :).
 

38 special

Новодошъл
Няма любопитство.Въпроса беше да го проверя ,да не го е навил някой е така на ръка и утре като я заредя да има изненада.:bomb:
Знам че с динамо метричен ключ .Имам няколко под ръка ,но Kameno Karp каза на ръка ,а тоя англичанина 75ftlbs.
Това ме спира да я напъвам и проверявам на 100нм ,все пак не е метална и ми се виждат много.
 

astra

Редовен Потребител
О, щом Kameno Karp е казал нещо, значи не го е чул на спирката. Поне той така твърди...
Въпроса беше да го проверя ,да не го е навил някой е така на ръка
Ами провери го. Пробвай на ръка дали можеш още да го навиеш, без да го насилваш особено. Хем ще си спокоен щом си го проверил.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Астра, ставаш смешен. Постовете ми стоят и всеки може да прочете какво ТОЧНО съм писал.
Въпросния кран стегнат на ръка ще си стои и работи на бутилката без никакви грижи. На всеки един човек видял бутилката и крана ще му стане ясно това. Е, почти на всеки. ;) Дори завит с два пръста, тоя кран, като го натисне налягането и гъза си да съдереш, не можеш го помръдна. Да ти кажа ли от къде го знам това!? От любопитство съм го пробвал.
Но ти не се притеснявай. Продължавай със саркастичните си и безполезни постове. Явно това те кара да се чувстваш велик. За жалост това величие е само в собствените ти очи.
Не напъвай крана, най-много да изкъртиш нещо.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Aко има дори и само 1,5 бара в бутилката, не можеш да го отвиеш на ръка крана. Празна бутилка с навит кран на ръка от гаража сега ако я вкараш на топло, ще вдигне малко налягане и не става на ръка.
Аз също ги навивам на ръка, докато опре в гърлото. Няма смисъл да мачкаш крана към гърлото повече.
По-важно е уплътнението и леглото му.
 

38 special

Новодошъл
Астра, ставаш смешен. Постовете ми стоят и всеки може да прочете какво ТОЧНО съм писал.
Въпросния кран стегнат на ръка ще си стои и работи на бутилката без никакви грижи. На всеки един човек видял бутилката и крана ще му стане ясно това. Е, почти на всеки. ;) Дори завит с два пръста, тоя кран, като го натисне налягането и гъза си да съдереш, не можеш го помръдна. Да ти кажа ли от къде го знам това!? От любопитство съм го пробвал.
Но ти не се притеснявай. Продължавай със саркастичните си и безполезни постове. Явно това те кара да се чувстваш велик. За жалост това величие е само в собствените ти очи.
Не напъвай крана, най-много да изкъртиш нещо.
Пробвах го леко стегнат е .Благодаря за мненията и съвета.:cheers:
 

astra

Редовен Потребител
Пробвах го леко стегнат е .Благодаря за мненията и съвета.:cheers:
При отворен кран с изпуснато налягане ли го пробва? Ако има и малко остатъчно налягане в бутилката ще те излъже, че е стегнат.
Астра, ставаш смешен
Радвам се, че те разсмях, значи денят ми не е отишъл напразно :)
Просто, направи ми впечатление, че много често се оправдаваш за нещата които твърдиш, че не си ги чул на спирката. Стори ми се необичайно - изглежда доста време прекарваш по спирките;)
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Пробвах го леко стегнат е .Благодаря за мненията и съвета.:cheers:

Добре, че не си се доверил сляпо на англичанина, а реши да се допиташ тук. Ако го беше послушал, с тия 100 нютона, сега щеше да имаш или строшена или силно компрометирана и опасна бутилка. Ако нещо те интересува или не си сигурен, питай. Тук има много компетентни колеги, които с удоволствие ще ти помогнат.
Успех в стрелбата.
 
Нагоре