ЦЕВИ - видове, проблеми , почистване, дулна фаска.

njatanasow

Редовен Потребител
Божо! На теб ли да обяснявам каква е разликата между 35 м и 50 м.?

Ники, беше на открито. Даже бях до него, когато я направи. Последният му изстрел разшири дупката наляво, което е видно от снимката.

Знам че не се заяждаш, написал съм че се шегувам. ;)

35м фт 5 бр.
View attachment 84289

Ще организираме някой ден живот и здраве фт бенч. Нямаме оборудване за бенчрест за съжаление( маси столове и т.н.)

Ядосах се! Ако е тази мишена ,първо не е 50 м и не е един кълибър!

Христо!
Ако решите да правите бенч стрелба,мога да ви осигуря маси столове и мишени в Бургас или Стара загора.Имам два реста ваши са! Ако искате ще ви бъда съдия!
 
Последна промяна от модератор:

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Иво, не им знам писаниците на англичаните, но не нормално да имаш 4 десети хлопане. Някога слагаха цеви на аншуц Ф 16,2мм. След това минаха на ЛВ 16мм(даже в минус), а отвора в цевната кутия остана същия. Лично познавам сервиз майстора на Щаер за Русия Дима Афонин. Говорили сме си по този въпрос още преди 7-8 години. Неговият съвет беше втулка и лепене . Колкото до предната втулка за да изправят криво пробитите цеви престъргват, слагат по-голяма втулка и после на една установка когато се центрира за предната фаска я престъргват и нея до 16мм за да си ползваш щаерския стрипер или друг и тогава има поне някаква гаранция. Васко връща една толкова криво пробита, че се виждаше на око без да се затормозяваш.
При такова хлопане е трудно цевта винаги да е на едно и също място пристегната с две винтчета. Да, стягаш, прострелваш нулираш. И това е всеки път щом разглобиш. И мърдането не е само по вертикала или хоризонтала. Малко да завъртиш цевта и мърда.
 

Ludjev77

Редовен Потребител
ФТКС
И аз не съм съгласен с Иво ,за по широкия отвор на ЦК .Давам пример.Румен ми дава оригинална цев на Щаера на Надя,за проби.Слагам ,притискам с двете винчета и разликата в хлабината не позволява да заключа затвора .Просто цевта е несъосна със затвора.Много сме ги чели и сме им се възхищавали на английските "майстори",ама това без втулка нема да стане.
ПП за английските "майстори" ,съжалявам ,че не снимах "обслужената Ева " от Шон едикойси,производител на
ISP .Ако му се разправя на Божо ,може да потвърди.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Ники, ако една цев прави това което Ицовата ЧЗ-ка направи на 35м 4бр. бяха в един калибър, петия леко разшири в ляво, то цевта и пушката си го могат. Доказателство са и групите след това на 50м. Една от тях е пусна по-горе( 10 мм по краищата). Имам възможност да прострелвам на закрито точно на 35-36м(повече няма, и не говоря за залата). Като виждаш как поне 2-3 от 5 влизат действително в един калибър и то от няколко групи -99% цевта ще работи и на 50м. Ако нещата не се случват на 50 е проектил и ръчички. Нееднократно тествано с различни цеви и партиди чашки. Започне ли да прави детелинки на 35 на 50 ще са кленови листа.
 

astra

Редовен Потребител
Много сме ги чели и сме им се възхищавали на английските "майстори",ама това без втулка нема да стане.
В случая, по-голямата хлабина на цевната кутия не е продукт на "английските майстори", но на австрийските. По-точно, на гениалния Карл Егер. Той така ги проектира и оразмерява моделите на Щаер. Англичаните, както и ние, сме в ролята да му намираме кусурите на продуктите на Егер. И да им правим доработки.
При такова хлопане е трудно цевта винаги да е на едно и също място пристегната с две винтчета. Да, стягаш, прострелваш нулираш. И това е всеки път щом разглобиш. И мърдането не е само по вертикала или хоризонтала. Малко да завъртиш цевта и мърда.
Така е Симо, при всяко разхлабване на винтчетата и цевта мърда и иска нова прострелка :( Много й е хлабината. Но веднъж стегната, не шава и проблеми няма до ... следващото разглобяване. :)
Друг израз на гениалността на Егер е слагането на остри болтчета за цевта и награпавени контактни петна на самата цев за Challenge модела.
Това вече ми идва в повече...

Колега,това център в център не го видях
Защото не е на хартия, а в щампованото "око" на катеричката, която ми е падащата ФТ мишена. Като се обели черната боя от попаденията с които си проверявам ориентировъчно прострелката и накрая на упражнението я пръскам с черния спрей. Чак не вярвам, че мога отново да го направя това нещо. Иска спокойствие и тишина и късмет, все неща които са ми в голям дефицит:(
 
Последна промяна от модератор:

apapazov

Редовен Потребител
Да се изкажа и аз, но не за групи, че там много много не ме бива и такива групи като на Ицо и другите не съм правил а за цевта и хлабените.
Когато ми се прецака редуктора на Евата свалих оптиката заедно с монтажите без да ги развивам от нея , а директно от повдигачите. След това свалих и повдигачите, но си белязах къде бяха. Свалих и цевта. След рзглобяване на пушката си я обслужих и събрах всичко на ново. Следваше прострелка на оптиката на 25м и разликата беше 1клик. ЕДИН КЛИК. Какво да искам от баба Ева повече
 

njatanasow

Редовен Потребител
Ники, ако една цев прави това което Ицовата ЧЗ-ка направи на 35м 4бр. бяха в един калибър, петия леко разшири в ляво, то цевта и пушката си го могат. Доказателство са и групите след това на 50м. Една от тях е пусна по-горе( 10 мм по краищата). Имам възможност да прострелвам на закрито точно на 35-36м(повече няма, и не говоря за залата). Като виждаш как поне 2-3 от 5 влизат действително в един калибър и то от няколко групи -99% цевта ще работи и на 50м. Ако нещата не се случват на 50 е проектил и ръчички. Нееднократно тествано с различни цеви и партиди чашки. Започне ли да прави детелинки на 35 на 50 ще са кленови листа.
Симо!
Съгласен съм с теб но не на цяло!От 35 до 50 м разликата е огромна на открито!Не съм казал че пушката не стреля добре,но факторите за един калибър на 50 м.са много ,без да смятаме моментното състояние на стрелеца.И аз съм правил един калибър от 5 истрела но другите 5 са около!Факт е че група от 10-15 мм При вас е напълно достатъчно да падне мишената!
 

astra

Редовен Потребител
без да смятаме моментното състояние на стрелеца
Лично за мен, от съвсем малкия ми опит се оказва, че точно този фактор - състоянието на стрелеца има най-голяма тежест, при прилична пушка, цев, чашки...
Колко пъти съм заподозрявал Щаера, че нещо се е разместил, но без да го пипам на следващото излизане е отново в кондиция. И като се размисля, човек не трябва да пие кафе преди стрелби, нито даже да говори с жена си, ако иска пълноценна и точна стрелба. Даже това, да не срещам булката в рамките на текущия ден е на първо място сред факторите за точната ми стрелба! :)
 

xpresident

Редовен Потребител
Някои иска ли от това, да си разделим едно голямо шише?
Bore Tech Rimfire blend
upload_2020-5-19_11-3-43.png
4oz(118ml) - 38лв.(с ДДС)
16oz(473ml) - 69лв.(с ДДС)
 

Pcp

Потребител
Някой би ли обяснил дължината спрямо туиста каква роля играе,може ли като одрежем цевта на дадена дължина да променим поведението на чашки или слъгове и каква е разликата между 5 и 15 канала примерно?
 

xpresident

Редовен Потребител
Това е за почистване на цев, което ми препоръчаха от Атаман. Разгражда оловото и смазва. Предложението не е актуално, защото вече си купих. Доволен съм от продукта.
 

njatanasow

Редовен Потребител

xpresident

Редовен Потребител
Аз капвам от това на парцалчета и ги издърпвам с рибарска корда през цевта. После прекарвам 2-3 сухи. На 3 кутии чашки, така профилактично. Никога не съм ззбелязал да отваря групата.
 
7

7842

Гост
Такааааа.Дойде ред на руската цев.600 мм,6.35 мм,стъпка 406 мм.Обаче пак греда!Аз нали съм си карък.......Реших да я поставям на Брейкъра.Отидох днес при стругаря и започнахме.А се оказа,че е втулка 10 мм дебела и после е излята отгоре с друг материал за да стане дебела 16 мм.Като направи каналите за О-пръстените и едната част излезе.И до тук.Това е.
 

Attachments

  • 20201104_130123.jpg
    20201104_130123.jpg
    395.4 KB · Прегледи: 108
  • 20201104_130136.jpg
    20201104_130136.jpg
    343.4 KB · Прегледи: 107
  • 20201104_130239.jpg
    20201104_130239.jpg
    323.5 KB · Прегледи: 107
  • Харесвам
Reactions: Sen

kosmev

Редовен Потребител
А се оказа,че е втулка 10 мм дебела и после е излята отгоре с друг материал за да стане дебела 16 мм.
Хммм, аз си мислех, че многослойните цеви (built-up) се ползват само в корабната артилерия. :D:D:D
Теорията е много интересна.
Преди век оръжейниците искали да правят все по-мощни оръдия, което изисква по-дебела цев да издържа налягането...
Но установили, че след като дебелината на стената стигне половината от калибъра, последващо удебеляване не води до увеличаване на здравината и.
Затова се сетили първо да увиват цевта със стоманена тел (Wire-wound), а след това се научили как да нанизват(набиват) плътно няколко тръби една в друга, като технологията за това се пазела секретна.
В наши дни вече знаят как да легират пластовете на стоманата и тия технологии не се ползват...
Та тая цев да не е от някоя съветска противотанкова пушка от втората световна... :D
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
Такааааа.Дойде ред на руската цев.600 мм,6.35 мм,стъпка 406 мм.Обаче пак греда!Аз нали съм си карък.......Реших да я поставям на Брейкъра.Отидох днес при стругаря и започнахме.А се оказа,че е втулка 10 мм дебела и после е излята отгоре с друг материал за да стане дебела 16 мм.Като направи каналите за О-пръстените и едната част излезе.И до тук.Това е.
Преди много години съм сменял лагери на полуоски на москвичи и жигули. Там лагерът беше ограничен да не мърда от горещо набита втулка. Не става ли да ползваш същата технология, т.е. на мястото на изваденото парче да набиеш на горещо втулка/правиш втулката стегната, след което я нагряваш и набиваш, като изстине се свива и няма вадене/, която после да струговаш.Стругарят трябва дя знае колко стегната да я направи. Мисля, че ще се получи!
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Стругарят трябва дя знае колко стегната да я направи
Това опира до дисциплината "Допуски и сглобки", която някога изучавахме в механотехникума т.е. ако намериш стругар от категорията стар динозавър, може и да ти свърши работата. В нови времена всичко е компютри и забавления... :(
 
Нагоре