GAMO Replay-10 Magnum IGT GEN 2 кал 5.5 мм

lynx

Редовен Потребител
Да, и аз това щях да кажа.
Гамо правят издънки, но такава огромна хралупа на ръкохватката няма да оставят.
Ако не може да намериш тапа, ще трябва да помислиш за някакво побългаряване. :)
(На кутията пише, че пушката е 24 джаула, дано не си разочарован)
 

Riddle

Потребител
Не стреляй друг път без чашка!
Знам че не трябва да го правя, но прецених, че е по-безопасно да стрелям напразно, отколкото да набия две чашки в цевта. КОгато се убедих, че научих индикацията на празен пълнител с прана цев спях да го правя :)

По снимка 5,просто си си загубил тапата. На моята Диана докато "улегне" редовно и хвърчеше тая тапа.

Готов съм да се обзаложа, че тапата я намаше от самото начало, но реално не съм сигурен изобщо, може и при мен да е паднала. Важното е, че сега я няма и ме дразни яко!

Както и да е, да започваме да стреляме. Втора генерация идва с механични мерни прибори и без оптика. Не смятах да е голяма драма, но след днес май ще си преосмисля мнението. Мерникът е регулируем в хоризонтал и вертикал и реших първо да го прострелям. Избрах дистанция 15 метра (Снимка 1). Мисля че с тези мишени по-голямото разстояние без оптика ще е предизвикателство, а и очите вече не виждат, като на 20 години (Снимка 2), Съчмите са от Снимка 3, а позицията седнал, с опора на лявата ръка върху крака, но без допълнителна опора на пушката. (Снимка 4). Казах че пълнителя се зарежда лесно, но това изобщо не важи за пушката. Доста е трудна, още повече, че имам травма в лявото рамо, която не позвплява голями натоварвания на ръката, особенно при определени ъгли на движение. Жена ми изобщо не може да си я зареди, а на мен ми е трудно :) В рамото откатът е омекотен от дампера, но с набузника нещата изобщо не стоят така. След днешната стрелба скулата ме боли (и е леко поддута), сякаш цял рунд са ме млатели само там. Трябваше да измисля как да си издърпвам приклада максимално назад, докато си слагам бузата максималко напред. Може и да е полезен за оптика, но без нея набузника е кошмар. Преди малко го премахнах и докато реша дали ще има оптика или не ще стрвлям така (Снимка 7). Прострелването при тези условия беше пълен ташак. Два истрела, бегом до мишената, реглаж на мерника, корекция на прицелната точка, два истрела и всичко наново. След 5-6 пълнителя установих, че без застопорена пушка няма как да регулирам мерника и минах само процелна корекция. Черният кръг на мишената от Снимка 5 е 25 мм,. а от Снимка 6 е 50мм. Реално погледнато постижението е никакво, групите са твърде разпилени, но като за първа стрелба след 15 годишна почивка и доста уморен след тичането при прострелката и трудното зареждане приемам резултата за добър и ако не бяха двете шестици направо щях да съм щастли :)
 

Attachments

  • 5.jpg
    5.jpg
    192.1 KB · Прегледи: 179
  • 6.jpg
    6.jpg
    195.6 KB · Прегледи: 178
  • 1.jpg
    1.jpg
    192.2 KB · Прегледи: 177
  • 2.jpg
    2.jpg
    974.6 KB · Прегледи: 178
  • 3.jpg
    3.jpg
    446.3 KB · Прегледи: 355
  • 4.jpg
    4.jpg
    528.5 KB · Прегледи: 179
  • 7.jpg
    7.jpg
    233.3 KB · Прегледи: 179

Riddle

Потребител
Да, и аз това щях да кажа.
Гамо правят издънки, но такава огромна хралупа на ръкохватката няма да оставят.
Ако не може да намериш тапа, ще трябва да помислиш за някакво побългаряване. :)
(На кутията пише, че пушката е 24 джаула, дано не си разочарован)

Да, тапа ще трябва да се прави някак си, но това ми е последният проблем днес. :) На кутията пише >24 Дж (повече от). Гледах едно ревю, на което казаха, че така ги пишат кутиите заради различните ограничения в някои страни, но от друга страна дават 280м/с, което и с най-лекия проектил, за който се сещам в този калибър ще мине 24 дж. В сертификата от магазина са ми записали, че трябва уведомление и за да си нямам ядове ще го направя. Вероятно скоро ще отида и до Випа в Пловдив за да измерим каква точно е скороста и да изчислим точните джаули.
 

t.marev

Редовен Потребител
..... Реално погледнато постижението е никакво, групите са твърде разпилени, но като за първа стрелба след 15 годишна почивка и доста уморен след тичането при прострелката и трудното зареждане приемам резултата за добър и ако не бяха двете шестици направо щях да съм щастли :)
Здрасти! Чудесна пушка си си купил, честито! Не съм по даването на съвети, затова ще споделя малко опит. Ходенето да мишената го спестявам с бинокъл. Моите пушки също се зареждат трудно, затова аз ги зареждам с дясната ръка, а накрая си помагам и с лявата. Така най-голямото натоварване го поемат двете ръце. В резултат - лявата ръка вече не е "изтръпнала" и можеш да държиш полуложата по-стабилно.
Виждам, че си готов да се завъртиш в спиралата на групаджийските настроения, така популярни тук, във форума....Това ще те вкара в неочаквани филми, излишни притеснения, отровни съмнения и незаслужени разочарования. Тази пушка НЕ Е за стрелба за групи! Всички очаквания в тази посока, са обречени на неуспех. Стреляй си за кеф, така както беше обявил в началото, недей да мериш милиметри и не се поддавай на спор/т/ни внушения.
Успех!
 
Последна промяна:

Riddle

Потребител
Здрасти! Чудесна пушка си си купил, честито! Не съм по даването на съвети, затова ще споделя малко опит. Ходенето да мишената го спестявам с бинокъл. Моите пушки също се зареждат трудно, затова аз ги зареждам с дясната ръка, а накрая си помагам и с лявата. Така най-голямото натоварване го поемат двете ръце. В резултат - лявата ръка вече не е "изтръпнала" и можеш да държиш полуложата по-стабилно.
Виждам, че си готов да се завъртиш в спиралата на групаджийските настроения, така популярни тук, във форума....Това ще те вкара в неочаквани филми, излишни притеснения, отровни съмнения и незаслужени разочарования. Тази пушка НЕ Е за стрелба за групи! Всички очаквания в тази посока, са обречени на неуспех. Стреляй си за кеф, така както беше обявил в началото, недей да мериш милиметри и не се поддавай на спор/т/ни внушения.
Успех!

Благодаря за съветите! Не се филмирам излишно и няма да попадам в споменатата спирала :) Знам че е невъзможно да се случи с тази пушка, а и не това е целта. Ако се вкарам в пет сантиметровия черен кръг от 15 метра без оптика ще съм напълно доволен :)
Днес ходих до ВИП Пловдив за да ми измерят скороста, но се оказа, че нямат стрелбище и не предлагат тази услуга. Явно само в София и евентуално Варна го правят. Но поне си тръгнах с един приятен калъф, побиращ дългата пушка и оставящ място и за бъдещта оптика :) След това обиколихме няколко близки манастира и си намерих приятни места за стрелба. Не ми се разпъваха мишени, затова се задоволих с кенчета и шишарки, но пушката отново се представи доста добре и съм доволен от резултата за сега.

Снощи реших да проверя до къде мога да я разглобя и колкото и да внимавах се разхвърчагха разни дребни детайли ( а дори не бях стигнал до цилиндъра :) ) Стана ясно, че с цилиндъра няма да се справя сам и след няколко сглобявания и разглобявания успях да намеря местото на почти всички дребни детайли с изключение на един (Снимки 1.2 и 3) Пушката стреля добре и няма непривични шумове, така че предполаган елемента не е критичен, но все пак ако някой се сеща къде му е мястото нека сподели :)

Това което ме притисни повече е демиджа по елемента от снимки 4, 5, 6, 7 и 8. Той заключва цевта след зареждане върху една метална ос и аз не виждам никакъв начин да се появят тези повреди, но са факт. Елементът е пластмасов и имам някакъв спомен, че при първия оглед на пушката беше ОК. Някакви идеи?
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    360.9 KB · Прегледи: 159
  • 2.jpg
    2.jpg
    300.9 KB · Прегледи: 156
  • 3.jpg
    3.jpg
    177.8 KB · Прегледи: 155
  • 4.jpg
    4.jpg
    188 KB · Прегледи: 160
  • 5.jpg
    5.jpg
    247.2 KB · Прегледи: 162
  • 6.jpg
    6.jpg
    213.6 KB · Прегледи: 159
  • 7.jpg
    7.jpg
    226.4 KB · Прегледи: 160
  • 8.JPG
    8.JPG
    231.2 KB · Прегледи: 163

joro_ihr

Редовен Потребител
Това дето де чудиш какво е е елемент, който предпазва ригела да не стърже в цилиндъра(поне на такова ми прилича). Недей да стреляш преди да му намериш мястото, че ще стане грозно....
 

Riddle

Потребител
Това дето де чудиш какво е е елемент, който предпазва ригела да не стърже в цилиндъра(поне на такова ми прилича). Недей да стреляш преди да му намериш мястото, че ще стане грозно....

Благодаря колега. Намерих схема на пушката и видях точното место на елемента (32070)

upload_2020-8-30_9-47-9.png

Сега имам дтуг въпрос. Знам, че не е добре да се стреля напразно, но не ми е ясно какво може да се обърка ако се прави? Проблемът е, че за да се почисти цевта трябва да се разглоби пушката, за да може безопасно да се чупи цевта без напрежение или да се зареди и по този начин да се освободи налягането на цевта и тя да се счупи до необходимите ми 45 градуса за лесен достъп до цевта. При втория вариант трябва да манипулирам с пушката при заредено бутало, което не ми се вижда безопасно, а и след това трябва да освободя налягането (което няма как да стане с чашка когато чистя в къщи). Не ми се вижда удобно и всеки път да разглобявам пушката за тази манипулация. Изпускам ли нещо? Има ли и друг начин за почистване?
 

Hidden

Редовен Потребител
Сега имам дтуг въпрос. Знам, че не е добре да се стреля напразно, но не ми е ясно какво може да се обърка ако се прави?
Най-общо казано може да си счупиш пушката.
Когато стреляш без чашка буталото се удря с висока скорост в дъното на цилиндъра, което води до напрежения в конструкцията, за които пушката не е предвидена. Те могат да доведа до счупване на буталото или на приклада.
Обратно: когато стреляш с чашка напрежението е доста по-малко. Чашката един вид "запушва" цевта, от която излиза компресирания газ и се получава своего рода въздушна възглавница, която забавя буталото.

Проблемът е, че за да се почисти цевта трябва да се разглоби пушката, за да може безопасно да се чупи цевта без напрежение или да се зареди и по този начин да се освободи налягането на цевта и тя да се счупи до необходимите ми 45 градуса за лесен достъп до цевта.
Може да я почистиш (не мисля, че още е време за това) като я счупиш съвсем леко, колкото да се отвори. Не знам, обаче при теб дали няма да пречи пълнителят.
 

t.marev

Редовен Потребител
Благодаря колега. Намерих схема на пушката и видях точното место на елемента (32070)
Така е, там е мястото на тази джаджа, но внимавай - има два прореза! Трябва да го поставиш в прореза отдалечен от ролката /дано да не си я загубил/ иначе при първото зареждане пластмасовият водач влиза в прореза на цилиндъра и се смачква.
Зъба който заключва цевта или е бил така или си го повредил неволно, ако е попаднало нещо между него и стоманения фиксатор. Този зъб, макар и от пластмаса е много здрав и ще изкара дълго, ако се смазва редовно. Стоманената осичка срещу него се върти за по лесно заключване.
Приключвай с излишните разглобявания, копни малко масло на шарнира и си готов.
 

Riddle

Потребител
Почвам да се оглеждам за оптика. Дайте съвет за нещо с добро съотношение цена/качество за дистанции 50+ метра и достъчно здраво за моята грубиянка :)
 

Pcp

Потребител
Може би нещо като липърса който сега се продава в купува продава.Те са се доказали поне.
 

Riddle

Потребител
https://www.pushka.eu/product/Оптика_KONUSPRO--550-4--16x50-Ф25-ZOOM-N7277-
Предната леща и е малко големичка а и трябва да се пробва как ще се погодят със самозареждащия механизъм!
Прегледах няколко ревюта за модела, но са скептични към използването и на magnum break barrel въздухарки. По-скоро я препоръчват за ПЦП...
 

Gemata

Потребител
Имам модела Gamo 1250 magnum mach 1 /5.5/ Моделът е същият като този , но без пълнител.
Това е най точната и силна пушка , коята съм имал... Точноста не е баш като на ПЦП , но аз съм изключително доволен ! Стрелям предимно на 40-50-60 метра. Според мен е доста добре измислена и пластмасата , от която е направена е доста сполучлива. Вече 4- 5 год я имам и си стрелам редовно и не е мръднала. Много силна пушка !!!
 

Attachments

  • 20180329_163033.jpg
    20180329_163033.jpg
    104.7 KB · Прегледи: 116

Riddle

Потребител
Имам модела Gamo 1250 magnum mach 1 /5.5/ Моделът е същият като този , но без пълнител.
Това е най точната и силна пушка , коята съм имал... Точноста не е баш като на ПЦП , но аз съм изключително доволен ! Стрелям предимно на 40-50-60 метра. Според мен е доста добре измислена и пластмасата , от която е направена е доста сполучлива. Вече 4- 5 год я имам и си стрелам редовно и не е мръднала. Много силна пушка !!!

С каква оптика си?
 
Нагоре