ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

joro_ihr

Редовен Потребител
Браво, 25 мм на 50 м си е много добра група наистина.
Мисля, че за предназначението си е ок. Разстоянието е 50 м. С лек вятър от 9 часа 5 броя .


За съжаление при мой приятел съчмите се държат полярно по някаква причина. Ту супер, ту ужас.
 

Attachments

  • 20200606_162301.jpg
    20200606_162301.jpg
    229.4 KB · Прегледи: 59
Последна промяна:

Viper

Новодошъл
Да покажа едно малко сравнение между чашки KRM Ultra Dome (едни от най-евитните на пазара) и JSB Jumbo Exact (струват повече от двойно).
Стрелях с Hatsan Airtact .22 на около 30 метра, не разполагам за момента с по-голяма дистанция на хубаво място.
Условията са идентични. Очевидно JSB-то е по-добрата чашка на пръв поглед, самата изработка, начина по който влиза идеално в цевта, по всичко превъзхожда KRM, но групите на KRM-а са доста по константни и по-точни. Всеизвестно е, че всяка пушка си харесва определени чашки и съм забелязал, че в много случаи с най-простите сръбски - Hunter, правя по-добри групи от толкова хвалените Sniper Magnum на H&N (струващи отново над двойно повече). на тази снимка съм успял да направя групите най-близки, повтори с още няколко мишени и групите на JSB-то бяха по-хаотични дори, докато KRM-ма си запазиха сравнително свитата група.
 

Attachments

  • 93823344_536284797031884_3792044630141304832_n.jpg
    93823344_536284797031884_3792044630141304832_n.jpg
    98.3 KB · Прегледи: 92
7

7842

Гост
JSB да ги видим и тях дали до края на годината ще пуснат на пазара пълнотели в 6.35мм , но като им гледам разнообразието в 5.5мм ме съмнява да измислят нещо. Като цяло изостават доста от H&N от към слъгове.
Пеко нали писа че края на медеца излизат.Но,както беше в.22 само един грамаж,така и сега в .25 2.17 гр.H&N пак ги надцакват,отново пет грамажа.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Как обаче се получават тези грамажи???
Май не им се иска да връщат за претопяване, а само сортират през два грейна начуканото.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Как обаче се получават тези грамажи???
Май не им се иска да връщат за претопяване, а само сортират през два грейна начуканото.
Въпреки, че поста ти е не сериозен и дори и да им е такава технологията на производство не прави съчмите по-лоши. Досега който е пробвал лош резултат няма за разлика от всички други слугове, като изключвам прескъпите фх хибрид и нилсен. Държат се отлично със скорости от 230 до 290м.с. поне за този диапазон от скорости имам информация.
А пък разликата в теглото ако ще и случайна позволява и на такива като мен с пушки около 40 дж. Да пробват стрелба със слуг.

:cheers:
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
групите на JSB-то бяха по-хаотични дори, докато KRM-ма си запазиха сравнително свитата група.
Ами... без да съм груб ама... На 30 метра, от позиция прав, без опора, пистолетът ми (Zoraki) прави по-добра "група". :D
С опора цели бирена капачка, да кажем 7 от 10 пъти.
При такава "заря" аз бих тръгнал да коригирам друго при пушката. Моделът чашки е като модела гуми при колите - има значение, но и най-скъпите не вършат работа, ако колата не е наред...
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Не оспорвам качеството, просто имам технологична информация, което пак казвам не ги прави лоши проектили.
Любопитството е добре да се подклажда, но не всички производители се "хвърлят" с всички сили в "модните" изделия. H&N пренасочиха доста средства и мощности в нови продукти, което бяха длъжни да направят. Не всичко е с очаквани високи резултати, но сега е момента да "отхапват" залъци от баницата. И те се възползват от това.
Някои нямат и капацитет( JSB, трябва да намалят количествата на някой от вървящите им продукти, за да вкарат нови, все още неналожени), а други нямат желание и ноу-хау да го направят.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Пеко нали писа че края на медеца излизат.Но,както беше в.22 само един грамаж,така и сега в .25 2.17 гр.H&N пак ги надцакват,отново пет грамажа.
Пеко е дал информация за JSB Slug .25 в друга тема , след като аз съм писал тука (llcoolj, Понеделник в 18:04 / peko, Понеделник в 19:51)
Колкото по голям избор в грамажа толкова по добре :rambo: :)

"А пък разликата в теглото ако ще и случайна позволява и на такива като мен с пушки около 40 дж." - според мен няма нищо случайно при немците (всичко се пресмята до най малкия детайл). Наясно са, че слъговете са бъдещето и хвърлят много усилия и средства в тази насока.
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Колкото по голям избор в грамажа толкова по добре
Реално изборът е в дължината и формата на проектила, а различния грамаж е следствие на това.
И H&N очевидно имат 5 различни матрици, щом могат да доставят проектили в 5 различни дължини.
22-hn-slugs.gif
Дали разликата в калибъра е на база "разделяне на леки-тежки" вече не знам...
 

Sen

Редовен Потребител
не всички производители се "хвърлят" с всички сили в "модните" изделия. H&N пренасочиха доста средства и мощности в нови продукти, което бяха длъжни да направят
според мен няма нищо случайно при немците (всичко се пресмята до най малкия детайл). Наясно са, че слъговете са бъдещето и хвърлят много усилия и средства в тази насока.
Колеги, трябва да се вземе и нещо друго предвид. Приятел отвън, който е спонсориран от H&N, ми пресъздаде разговор с Йорг, управителя на H&N Sport. Той обяснява, че имат голям опит в производството на пълнотели проектили за спортни цели, за т.нар. reloading, за патрони за КНО и тъй насетне. И са приложили този опит в производството на пълнотели и за ВО.
Признавам още веднъж, че не съм присъствал на въпросния разговор, но за мен лично в това има доста логика.
И това го казвам, като фен на JSB, и продължавам да имам лично мнение, че JSB превъзхожда H&N в сегмент диаболо чашки за ВО. Но пък очевидно H&N изпреварват JSB в пълнотелите проектили.
Също така ми се струва, че в 6.35 мм далеч няма да са толкова добри резултатите с H&N, по-трудничко им се получават на производителите слъгове в този калибър; дано немците да ме опровергаят :)
 

kosmev

Редовен Потребител
Поиграх си малко с балистичния калкулатор и слъговете на H&N.
Реших да заложа параметрите на 27 грейновите в 5.5мм, като знам тегло и дължина, останалите параметри "на око"
Ето какво излезе
hn27.png

С тези размери реших да видя колко стабилно ще летят от стандартна цев с twist (стъпка) на резбата 450мм. Или 1 към 17.7, което е "стандарта" на LotharWalther.

Ето какво се получи.
HN_stabilty.png

Стабилност над 2 при скорости под 310м/с е добър показател. Т.е. проектилът ще е "стабилен" и няма склонност да променя остта си на въртене в полет.
Разбира се, има достатъчно други фактори, които може да го накарат да лети накриво : неправилна форма, несиметрични нарези на цевта, неправилно центриране в цевта, лоша фаска, вибрации на цевта.... :)

Пролетта се опитвах да накарам JSB Beast 1.05грама в 4.5мм да летят добре с около 45 джаула, без успех.
Накрая въведох параметрите в калкулатора и разбрах, че това просто няма как да стане с цевта, която имам.
Стабилността се получава под 1 при около 300м/с.
JSB.png
Единствения шанс за тази чашка е цев с по-малка стъпка.

А H&N слъговете, поне по-калкулатор, излизат "перфектни", като по-късите(леки) чашки ще са още по-стабилни при една и съща стъпка на нарезите.
При тях ме пристеснява тази конусовидна форма как ще ги центрира в цевта, все пак изглежда, че контактуват с около една пета от дължината си.
small.png
 
Последна промяна:

joro_ihr

Редовен Потребител
Сега аз освен 21 грейна други не съм пробвал, но въпреки формата на конус и странната за мен форма слуговете показаха завидни резултати при мен и то със скорост 235 м.с. Като казвам завидни ще рече, че на 50 метра почти няма странична корекция за вятър, на 100 метра пак без корекция отместването от центъра бе около 3 см., а на 150 метра половин дот, което е около 10-15 см(тука го пиша разтегливо, защото не съм мерил точно). Като умишлено не съм изчаквал да утихват поривите. В тези проектили има нещо зловещо прецизно.
А относно jsb никога не бих нападал марката по простата причина, че по добра серийна диаболо съчма няма и аз лично съм изстрелял 5 цифрено число от тях. Просто не са готови със своя слуг.
 

glavanov55

Редовен Потребител
Колеги, трябва да се вземе и нещо друго предвид. Приятел отвън, който е спонсориран от H&N, ми пресъздаде разговор с Йорг, управителя на H&N Sport. Той обяснява, че имат голям опит в производството на пълнотели проектили за спортни цели, за т.нар. reloading, за патрони за КНО и тъй насетне. И са приложили този опит в производството на пълнотели и за ВО.
Признавам още веднъж, че не съм присъствал на въпросния разговор, но за мен лично в това има доста логика.
И това го казвам, като фен на JSB, и продължавам да имам лично мнение, че JSB превъзхожда H&N в сегмент диаболо чашки за ВО. Но пък очевидно H&N изпреварват JSB в пълнотелите проектили.
Също така ми се струва, че в 6.35 мм далеч няма да са толкова добри резултатите с H&N, по-трудничко им се получават на производителите слъгове в този калибър; дано немците да ме опровергаят :)
За жалост си прав.Имам h&n 6,35 31 gr летят като мухи и с хасана и със суматрата докато на Янко куршума
шие дупка в дупка. Като скороста не е от значение щото хасана ги кара с 280 м/с а суматрата с 300 и бая горница
 

joro_ihr

Редовен Потребител
За жалост си прав.Имам h&n 6,35 31 gr летят като мухи и с хасана и със суматрата докато на Янко куршума
шие дупка в дупка. Като скороста не е от значение щото хасана ги кара с 280 м/с а суматрата с 300 и бая горница
Само тестове ще покажат, когато се появят на нашия пазар.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Гледайте от 29 минута до края, където руснака тества 22 калибър H&N slug 25 грейна (1.62гр) и Нокаут . Пушката му направи страхотна група с чешките слъгове:
Щеше да е по показалтелно ако беше тествал и H&N slug 21, 23, 27 и 30 грейна, защото очевидно неговата цев не харесва 25 грейна :rambo:
 
Последна промяна:
Нагоре