Методи за почистване, смазване и поддръжка на ВО

Ivanov81

Потребител
Така,до тук мисля,че горе-долу се справих!? Това е първата пушка която отварям,ако беше чужда нямаше да се хвана,но понеже си е моя и най- вече е евтина реших да се пробвам! Това няма как да се случи при ПЦП,там не пипам,има си хора за това!Та въпросът ми е: С КАКВО ДА НАМАЖА НОВИЯТ МАНШЕТ????
 

Attachments

  • 20200505_130912.jpg
    20200505_130912.jpg
    159.5 KB · Прегледи: 152
  • 20200505_130918.jpg
    20200505_130918.jpg
    129.7 KB · Прегледи: 148
  • 20200505_130924.jpg
    20200505_130924.jpg
    199.7 KB · Прегледи: 147
  • 20200505_132807.jpg
    20200505_132807.jpg
    340.2 KB · Прегледи: 152
  • 20200505_133058.jpg
    20200505_133058.jpg
    121.4 KB · Прегледи: 156

redsox

Редовен Потребител
Аз в началото слагах на маншета silicone chamber oil на Crosman. Но след това спрях да слагам каквото и да е и не съм забелязал разлика. но предполагам други колеги също ще дадат мнение.
 

Primary

Новодошъл
Здравейте на всички.Нов съм тук колеги,пълен аматьор :D но с ваша помощ ,ще се развия.На скоро се сдобих с два,три страхотни пистолета и това е доста важна тема ,особено за такива като мен.Кога се препоръчва ,да се почиства ВО и с какво ?
 

gonzo-garage

Потребител
Така,до тук мисля,че горе-долу се справих!? Това е първата пушка която отварям,ако беше чужда нямаше да се хвана,но понеже си е моя и най- вече е евтина реших да се пробвам! Това няма как да се случи при ПЦП,там не пипам,има си хора за това!Та въпросът ми е: С КАКВО ДА НАМАЖА НОВИЯТ МАНШЕТ????
Ако новият маншет е този на последната снимка, той има повредени места. Хубаво е да сложиш друг.
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Махни го тоя шомпол,вземи си въженце (https://m.bazar.bg/obiava-15970349/prodavam-vazhentse-za-pochistvane-na-tsev-razlichni-kalibri ) или влакно с парцалче,като(ако) зазимяваш инструмента с повечко смазка(Balistol) и това е!

https://www.youtube.com/watch?time_continue=293&v=uyMHYXZgxjU
Да се изгледа целият клип !!!
Гледах клипа и се споменава въжето да е без телена четка. Та въпроса е от къде да взема такова, че всичките които намирам са все с четка?
 

kamikadzzze

Потребител
Откъде мога да си купя силиконово масло за ВО? Прочетох че някой купуват от Лидъл, но не знам как изглежда, а и не винаги има, та откъде да си купя иначе (не спрей). В 2 железарии ме гледат като натровени ...
В София съм.
Благодаря!
 

redsox

Редовен Потребител
Бях чел някъде че силиконов спрей пръскат в някаква капачка да речем и там се събира течност която ползват за смазване.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Откъде мога да си купя силиконово масло за ВО? Прочетох че някой купуват от Лидъл, но не знам как изглежда, а и не винаги има, та откъде да си купя иначе (не спрей). В 2 железарии ме гледат като натровени ...
В София съм.
Благодаря!

В магазин за ел.компоненти си намерих. Електричарите го ползвали ...
 

astra

Редовен Потребител
Откъде мога да си купя силиконово масло за ВО? Прочетох че някой купуват от Лидъл, но не знам как изглежда, а и не винаги има, та откъде да си купя иначе (не спрей). В 2 железарии ме гледат като натровени ...
В София съм.
Благодаря!
От тук: https://vikiwat.com/silikonovo-maslo-sm350-50ml-bg.html
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Това е маслото, което ти трябва:
http://kvazer.com/lubricants/50905--sm1000-50ml.html

Но не оливай с него!
Капка две според големината капваш между двата пръста и обмазваш о-пръстена преди да го сложиш.
Не слагай и в спусковия механизъм и ударника, там трябва да е полирано и сухо.
 
Последна промяна:

kamikadzzze

Потребител
Много Благодаря на всички!
За о-пръстените на помпата намерих една силиконова грес. За пистолета зораки обаче ми трябва масло. След като колегите писаха за еликтричарските магазини видях тези: http://www.elimex.bg/search.html?phrase=Силиконово+масло
Но нямат мн информация, а и са значително по-евтини от останалите, та не мисля да рискувам с тях. Ще потърся предложеното от @peko или просто ще го поръчам. Мн благодаря на всички още веднъж!
 

sudaev

Новодошъл
Здравейте на всички!
Наскоро си купих нова-аз разпечатах кутията и найлона,в който беше опакована. Имам въпроси, щото може да се каже, че съм нов в пневматичните оръжия. Е, без да смятаме патакламата по стрелбищата едно време. Та питането ми е: 1. За пристрелка-на какъв метраж-с механични мерни прибори и след това с оптика-една подарена имам, която ще я сменя, но по нататък, 3-9х40, мисля ,че е Бушнел, но по нея нищо не пише.
2. Пушката е ,,китайче", В2-4; 5,5мм-.22калибър. На корпуса е изписано : GRIZZLY B2-4; 5,5MM; 11J и 14-цифрен номер. В тая диплянка, дето е вътре , на английски, почти нищо съществено. Та къде може да се прочете някъде нещо по-съществено за модела или за подобен?
3.,,Гръмнах" 20-на чашки по равно горе-долу от тия на снимките...,,Москито"-то като че по стават за пристрелка по хартиени мишени. Но не знам какво е минималното и максималото разстояние за пристрелка с такива.
4. GAMO-то и като качество на изработка не ми харесаха , макар че на 12-на метра почти проби 8 мм ламинат. Но като гледам какви следи от изработката-отливка явно-са останали...не знам има ли значение.
5. И последно : с какво да я почистя-мисля да купя въже за почистване, а като препарат-Балистол или...? Защото след тия 20-на изстрела все още пуши като бойно оръжие, е не като след първите 5-6 изстрела, но кади!
Ако беше какво да е бойно оръжие до 100-115 мм;);):D:D нямаше да питам толкова! Бил съм АВ в танкова бригада....Но пневматиката си има особености и изисквания! По-нататък може да се мине и на нещо по-добро-без да е задължително да е на цени за супероръжия- но засега с това.Да си припомня някои работи! И е просто ей така, за кеф!
Благодаря предварително!
Живи и здрави всички!
 

Attachments

  • IMG_20200930_141217.jpg
    IMG_20200930_141217.jpg
    197.8 KB · Прегледи: 43
  • IMG_20200930_141339.jpg
    IMG_20200930_141339.jpg
    305.4 KB · Прегледи: 42
  • IMG_20200930_141505.jpg
    IMG_20200930_141505.jpg
    312.2 KB · Прегледи: 42
  • IMG_20200930_141554.jpg
    IMG_20200930_141554.jpg
    256.8 KB · Прегледи: 43
  • IMG_20200930_141713.jpg
    IMG_20200930_141713.jpg
    224.7 KB · Прегледи: 43

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Почиства се цилиндъра, буталото и маншета от смазката. От нея пуши, демек "дизелира" и за това "дупчи".
Цевта може и да не се чисти често, само при много зацапана(ако се ползват омазани чашки) и само с дебела корда, парцалчета и Балистол на първото само.
Затова пушката се отваря, разконсервира и почиства още като се извади от кутията.
Прострелка се прави след почистването, за да имаш що годе постоянна скорост.
Докато има дизел, скоростта ти скача непрекъснато, докато изконсумира смазката, но най-често се случва да прегори или се скапе маншета. Ако вътре има и остатъци (стружки) или осенъци, ще я прецакаш за нула време. И пак ще трябва да се отваря, но вече "скапана" пушка, макар и нова.
Потърси в тази тема:
https://forum.airguns.bg/index.php?threads/Пружинни-пушки-в-НИСКИЯ-около-100тина-лева-ценови-диапазон.115/
Дали някой не е разглобявал такава.
С помоща на стенд от две дълги шпилки и две трупчета се разглобява лесно.
 
Последна промяна:

LogiBG

Редовен Потребител
Имам въпрос : след първоначалното почистване на пушката от заводската смазка, нов маншет защото разбира се бяха наранили новия още от кашона като я извадих,след колко време да я отворя пак и да и сменя маншета например? Или според поведението на пушката.Иначе за цевта си взех едно въженце и я почиствам ( до тук веднъж за около 750 изстрела).Обобщено казано периодично ли се обслужва или като започне да прави проблеми.
 
Нагоре