ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

nelsky

Редовен Потребител
Цял следобед гледам генератори, че и на мен това ми минава през главата, а и жената я посъветвал някакъв от Енергото да си вземем генератор, докато чакаме да ни присъединят. Направо да се изпълниш с оптимизъм :wall: Панелите през повечето време ще произвеждат енергия, която ще остане неизползвана. Вярно на пропан-бутан е най-евтино и най-продължително може да изкара без да се налага да пълниш резервоари. Нещо като 50 ст/киловата го смятах, поне по каталожни данни (които вероятно не са много достоверни при реални условия на експлоатация), обаче и генератора беше към 10 000 лева. Ще видим, мисля, смятам... Утре ще ходим да търсим председателя на някаква кооперация на собствениците на частната мрежа в района. Поглеж ни излязъл късмета и след някоя година имаме ток от енергото :)
 

nelsky

Редовен Потребител
https://www.emag.bg/elektricheski-g...ulator-na-naprezhenieto-sc7500q/pd/DK0X52BBM/
Ето ти по-евтин, дизелов. А като те присъедият или ще го продадеш или ще си го оставиш за резерва.
Гледах ги вчера всякакви-евтини, скъпи, инверторни...Проблема е, че автономността на работа не е голяма, изискват редовно да се долива гориво, шум при работата, трябва постоянно да работят за да имаш ток...За временно или за аварийно захранване става, но за редовно ползване не е много удачно. Ние зимата едва ли ще ходим много, но се надявам по-голямата част от лятото да я караме там. Май все пак решението ще е в панелите + инверторен агрегат, когато се наложи помощ. Пък ако ме присъединят някога, мога да им продавам зелена енергия :)
 

xpresident

Редовен Потребител
Къде ти е мястото, да не се окажем съседи?
На твое място бих си направил 24v инсталация, с един инвертор само за хладилника. Като ще е за лятото, бойлера може да е слънчев. Така може да минеш с 500w панели и два камионски акумулатора.
 

nelsky

Редовен Потребител
Къде ти е мястото, да не се окажем съседи?
На твое място бих си направил 24v инсталация, с един инвертор само за хладилника. Като ще е за лятото, бойлера може да е слънчев. Така може да минеш с 500w панели и два камионски акумулатора.
На Ракитника. Добре си дошъл винаги когато сме тук!
Не разбирам хич от тоци и Ел. системи, не знам как би се преработила системата на 24 волта. Иначе видях, че предната седмица бойлера е дръпна 4 киловатчаса за времето когато сме били тук, загрява е час и 20 минути горе-долу. Ако сложа 1.5киловата бойлер, 100 литра, тези 4 киловата ще се разпределят през деня и вечер ще има 100 литра топла вода за къпане. Имам една каравана в двора и на нея има летен бойлер, тъкмо го напълних и ще го видя преди тръгване дали е загряла водата. Предният собственик е бил електричар и като цяло организиран човек, табиетлия дето се вика, поне по това, което виждам като изпълнение. Имал е и схеми на Ел., ВИК системи, ама не са ми ги дали, а човека за съжаление е покойник. Ще видим, в събота ще говорим със съседа, варианта да му плащам някакъв наем за партида та пак ще е най-евтин от всичко останало, а и най-безпроблемен.
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Далече си, аз съм на север от града.
На 24v идеята е да се спестят загубите от преобразуване. Бойлер и хладилник може да са на газ, слагаш LED крушки за осветление 24v и готово. Така с един панел 200w и един акумулатор си решаваш проблема.
 

nelsky

Редовен Потребител
Далече си, аз съм на север от града.
На 24v идеята е да се спестят загубите от преобразуване. Бойлер и хладилник може да са на газ, слагаш LED крушки за осветление 24v и готово. Така с един панел 200w и един акумулатор си решаваш проблема.
Благодаря! Ще поровя и в тази посока. То и сега всичко по осветлението е лед и не знам дали ще се съберат и 100 вата, ако включа всички лампи, но си е 220 волта. Иначе готвене, топлене, къпане всичко може да мине на газ. Има време за мислене. Фирмата с фотоволтаиците чака доставка на някои елементи, до август мога да мисля. Дотогава, ако се наложи--свещи, хладилна чанта, дървени въглища и слънчев душ :)
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Ползвай си тока, както досега, що ти трябва да сменяш партида?! Даже и да платиш нЕкви пари на енергото, пак ще е по-евтино от другите варианти и е за винаги. Така се вдига и цената на имота. С другите схеми, които са за места, където е НЕВЪЗМОЖНО да се прекара ток, ще стане като в приказката - ще ядеш стоте тояги, ще изядеш торбата сол и накрая пак ще си платиш.
 

nelsky

Редовен Потребител
Ползвай си тока, както досега, що ти трябва да сменяш партида?! Даже и да платиш нЕкви пари на енергото, пак ще е по-евтино от другите варианти и е за винаги. Така се вдига и цената на имота. С другите схеми, които са за места, където е НЕВЪЗМОЖНО да се прекара ток, ще стане като в приказката - ще ядеш стоте тояги, ще изядеш торбата сол и накрая пак ще си платиш.
Щото комшията иска осмак за партидата, която да прехвърлим на мое име. По принцип това е по-евтино от панелите и ме устройва, но няма как да стане законно, т.е. аз пари мога да дам, но партида пак няма да имам и проблема просто се отлага във времето. Да му плащам някакъв наем за партидата е приемливо, но не и да изсипя толкова пари накуп и пак да нямам нищо насреща. До сега тока е ползван от предните собственици, не знам какви разговори са имали по въпроса с тях. Аз съм там от месец, човека е решил, че сега е момента да се реши въпроса, не мога да го виня, не ми е длъжен с нищо.
 

t.marev

Редовен Потребител
А той как я е придобил, след като и той е отскоро? Партидите се правят на т.нар. ИТН, ако ИТН-то е за твоя имот, не може партидата да е на негово име. Най добре потърси човек който разбира от тия неща, да разгледа случая, кой е прекарал тока, законно ли е, как се прехвърля партида, плати му за консултацията, за да си наясно. Има нещо, което пропускаш или не знаеш.
 

nelsky

Редовен Потребител
Той си е купил къщата с две партиди за неговата къща. Всичко си е напълно законно. Към това нямам никакви претенции. Идеята на първият ми пост беше да получа информация, какво да очаквам от евентуалното инсталиране на фотоволтаична система, защото нямам наблюдения от първа ръка в тази област. И понеже в подобни форуми има хора занимаващи се с всякакви дейности...
Отговорът от ЕРП относно прехвърлянето на партиди е, че това не е законно. Партидата е обвързана с конкретен имот.
 

t.marev

Редовен Потребител
....Отговорът от ЕРП относно прехвърлянето на партиди е, че това не е законно. Партидата е обвързана с конкретен имот.
Ако партидата е за ИТН на негов имот, значи наистина не може. Трябва ново свързване към мрежата и т.н.т.....Това ме навява на мисълта, че твоят имот е бил част от неговия и че не е лошо да погледнеш как стоят нещата документално там, за не се окаже че си собственик на нещо, дето е собственост на някой друг. Когато е отделян имота е трябвало да се направи тая работа с прехвърлянето. По принцип за един имот не се правят две партиди, освен ако не е за трифазен ток. Има нещо което не знаем, затова ти казвам, консултирай се с някой. Щом комшията ти предлага да ти я продаде, значи той знае какво е това нещо. Нека ти я прехвърли и тогава му плати парите.
 

nelsky

Редовен Потребител
Не, няма никакви конфликти относно собствеността. Това са вилни зони, електропреносните мрежи са частни, всичко си е наред при съседа, претенции към това нямам. Според мен едва ли знае, че не могат да се прехвърлят партидите, аз също не знаех допреди седмица. Ще говорим, ако има вариант ще го намерим. Консултации правим и с фирми занимаващи се с такава дейност, и със служители на ЕРП. Писал съм по-горе, че от ЕРП ме посъветваха да си купя генератор (Хонда за да сме по-точни) и да чакам. Няма проблем, като знам, че все пак има някаква алтернатива и ми е спокойно. Аз съм приел, че ще дам едни пари. Вече, кой ще ги вземе е друга работа.
 

andi

Редовен Потребител
Предполагам ще има законов вариант за включване , без подкупи . Единственпо с консултация ( по добре е да е платена , и то с фактура ) от човек или частна проектантска (или строителна ) фирма знаеща буквите и вариантите на закона . Дори с уговорката като станат нещата той (те) да вземе още пари (повечето пари) , примерно за някаква работа възможна само след получаването на партида на твое име .
Това може да не е най бързия вариант , но със сигурност ще е най евтиния .

Аз съм приел, че ще дам едни пари. Вече, кой ще ги вземе е друга работа.
 
Последна промяна от модератор:

rivan

Редовен Потребител
Щото комшията иска осмак за партидата, която да прехвърлим на мое име. По принцип това е по-евтино от панелите и ме устройва, но няма как да стане законно, т.е. аз пари мога да дам, но партида пак няма да имам и проблема просто се отлага във времето.
Ами дай му едни 1000 лв, примерно и като ти прехвърли партидата - останалите. И го остави той да тупка топката.Ако стане-стане. Ако не ще имаш ток за 1000 лв. То само узаконяването на електромера е толкова.
А с фотоволтаични системи и ветрогенератори не е работа. Имах едно бунгало, беше на фотопанели, при 265 слънчеви дни, средногодишно. Като е слънчево - добре. Зимата - зле. После го отстъпих на сестра ми, тя сложи и ветрогенератор(не се притеснявай, при буря перките му се огъват и спира). Сега само се ослушва, ще грее ли Райчо, ще духа ли? Печка, бойлер, хладилници - на газ, отоплението - на дърва. Ама пералнята няма как, а и харчи много. И постоянно смяна на акумулатори, контролери. А и генераторът харчи много бензин, шумен е, не може да работи постоянно. Ако е за два-три дни - става, за повече идва дебело.
Така че, направи всичко възможно да се включиш в мрежата. Карай така, пък не се знае, в бъдеще нещата може да се променят и да си узакониш партидата. Успех!
 
Последна промяна:

nelsky

Редовен Потребител
Ако се съгласи на наем докато си уредя нещата ще е най-добре. По принцип са много свестни хора, а и другите съседи ни приеха много добре в местната общност и се надявам нещата да не се променят заради този проблем. По принцип си действаме в посока присъединяване към мрежата, но имам чувството, че навлизаме в някакви закони на омертата, когато отворим дума по тази тема. Иначе информацията от първа ръка относно фотоволтаиците и ветрогенераторите ми беше много полезна. Благодаря на колегата rivan за което, а и на всички колеги, които писаха по темата!

Някой може ли да препоръча градински соларни фенери (по-скоро тип прожектор) които да осветяват все пак нещо.
Тия с детектора за движение са доста силни, но аз искам да светят през цялата нощ, макар и не толкова силно, но не и като декоративните, които осветяват само себе си .
Пускам обещаните снимки на лидълското чудо на техниката :)
IMG_20200627_103054.jpg IMG_20200627_213807.jpg IMG_20200627_213959.jpg
По ред са: устройството, режим сензор за движение и пълна мощност, режим постоянно светене на намалена мощност. На снимките разликата в светенето е малка, но в действителност се усеща повече, ама пак си осветява.
 
Последна промяна от модератор:

nelsky

Редовен Потребител
Кара ли цяла нощ
Не знам, имаме го от години, но се ползва рядко, основно на сензор за движение. Но имаше период, когато го ползваме да свети цяла нощ. Имам спомени, че към 2-3 часа сутринта още светеше. То беше и ново тогава.
 

Djack

Редовен Потребител
Кара ли цяла нощ
Имам ги от 4 години на ранчото. Светят по цяла нощ! Читави са! Имам четири бройки, едната съм я оставил със сензора за движение, а другите три дънят от както са монтирани. Мислех, че зимата ще издишат, заради студа и акумулаторите, но си бачкат! Скоро сефте им забърсах панелите, че бяха покрити с прах!
 
Нагоре