Hatsan Air Tact 5.5 мнение

Kristian Delchev

Новодошъл
Здравейте, може ли мнение за пушката, няма да стреля често, но гледам че е яка.Я гръмне 2 кутии сачми за годината я не. Трябва ли като я взема да я разглобявам за първо почистване или не? И трябва ли да се регистрира в КОС?
 

lynx

Редовен Потребител
Дават я, че УЖ е 27 джаула, тоест, да. Ще трябва да я уведомиш в служба КОС.
За тази цена не очаквай чудната пушка, марката се слави с "меки" метали и недоизпипана изработка.
Няма да е зле да се разглоби и изчисти преди първа стрелба, но за тези пари взимай и стреля, пък колкото изкара.
 

Kristian Delchev

Новодошъл
Модела са предлага със или без саунд модератор. Какво е за предпочитане от двете?
 

lynx

Редовен Потребител
При пружинните пушки, така нареченият саундмодератор е така да се каже....с бутафорна функция.
Звукът идва от буталото и удара му в челото на цилиндъра.
Разгледай ги в магазина, може да е по-удобно при зареждане да присъства този саундмодератор като по-удобна дръжка.
Ти ще си прецениш на място как ти харесва фасона на пушката, "със или без модератора". Успех.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
При пружинните пушки, така нареченият саундмодератор е така да се каже....с бутафорна функция.
Звукът идва от буталото и удара му в челото на цилиндъра.
Разгледай ги в магазина, може да е по-удобно при зареждане да присъства този саундмодератор като по-удобна дръжка.
Ти ще си прецениш на място как ти харесва фасона на пушката, "със или без модератора". Успех.
Абе от години го чета това нещо да се разнася из форума и нещо не мога да го разбера как логически си го обяснявате, а даже не помня от кой тръгна. Това не е упрек към теб Рачо то сме си така във форума каже някой нещо и другите почват да го повтарят като баби :D Е и аз съм го правил де не се цепя от колектива :cheers:
Сега по същество- да от удара на буталото си има звук ама определено не основния и най-силния! И също така този звук също излиза и през цевта, което означава, че заглушител ще върши работа особенно при магнум пушките. Повечето знаете как трещят ПЦП-та като се засилят, да не би от ударника да идва звука :D звука от струята нагнетен въздух е основен и при пружинките, и при ПЦП.
Сега някой ще си каже ама то като се удари буталото и звука едва ли не свободно отива на назад - е не е така. Първо маншета който си е солиден изолатор пречи на това, после уплътнението на цевта спрямо цилиндъра ( компресора) но тука вече и много зависи на какъв принцип е пружинката, а това ако си мислите че не помага се замислете, че само един О-пръстен на дотиквача на ПЦП или в цевта какъв звук заглушава.
При пружинките има изобилие от други паразитни звуци като от пружината, и там вече се правят полиамидни водачи и пръстени и т.н. по този начин чувствително се намаля звука причинен от цялата система. Това е пробвано и работи, виждали сме го. Но във форума не знам кой е правил реални проби с истински заглушител, та толкова уверено да се казва, че не става от много колеги.
По притеснителното е, че при пружинките ефекта като точност може да намалее доста ако се сложи заглушител поради по големите вибрации на пушката по време на изстрел.
Само ще кажа една проба от мен, още когато имах Хатсан 125 в самото начало, като влязох във форума. Бях запушил с парцали цевта без да искам при едно чистене на цевта. И реших с празни изстрели да изстикам парцалите - толкова тиха никога не бях я чувал тая сопа :D само дрънченето на пружината се чуваше и притъпен звук но не и силен, от удара на буталото.
 

lynx

Редовен Потребител
Любо, ти си виждал какви УЖ саундмодератори слагат на евтините пружинни пушки.
Няма камери, отпред може да си пъхнеш палеца и други екстри.
За мен това са си по-луксозни дръжки, улесняващи ползвателя със зареждането.
Навремето се чудех, защо на ПЦП пушките почти задължително правят резба за модератор отпред на цевта, а на пружинките няма.
Монтирането на модератор със сигурност ще окаже въздействие на шума, но едва ли ще е фрапиращо.
Аз затова и посъветвах човека, да отиде в магазина и да разгледа дали това наистина е модератор или е красива дръжка с монтирана мушка.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
И двамата сте прави,но ще подкрепя Любо в "спора"-една добре работеща пп ще е чувствително по-тиха с правилен см.Митът "удар на бутало...бля,бля" е верен за този, който стреля.Но за този на 20-30 м. от стрелящия разликата между със/без см е очевидна.Просто добра Магнум пп става ужасно дълга с модератор.А Рачо е прав-фабричните см не вършат работа.
 

xpresident

Редовен Потребител
А като стана дума, някои може ли да ми обясни защо 16J ПП със подходящ тунинг, дори без модератор, е по-тиха от 16J ПЦП (пак без модратор)?
 

Hidden

Редовен Потребител
А като стана дума, някои може ли да ми обясни защо 16J ПП със подходящ тунинг, дори без модератор, е по-тиха от 16J ПЦП (пак без модратор)?

Аналогично наблюдение имам със 7дж Славия и 7джауловото Зораки. На Славията просто съм ѝ сложил една пластинка между буталото и пружината. Е, вярно, има разлика в дължината на цевите, но дали това е най-значимия фактор...:sorry:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Аналогично наблюдение имам със 7дж Славия и 7джауловото Зораки. На Славията просто съм ѝ сложил една пластинка между буталото и пружината. Е, вярно, има разлика в дължината на цевите, но дали това е най-значимия фактор...:sorry:
Да, дължината на цевта е много основен фактор за звука при каквото и да е система, винаги оръжието с по-къса цев ще е по-шумно при еднаква мощност, спрямо такава с дълга цев.
 

xpresident

Редовен Потребител
Не мисля че е от това, пружинките за които говоря са с по-къси цеви от ПЦП-тата.
 

rivan

Редовен Потребител
Количеството въздух( газ), което излиза през цевта при ПП е значително по-малко, отколкото това, при ПЦП. При ПЦП за 16 джаула имаме 16х 7куб см/ джаул( в идеалния случай, без преразход)=112 куб см. При ПП около 50 куб см, в зависимост от размера на цилиндъра.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Не мисля че е от това, пружинките за които говоря са с по-къси цеви от ПЦП-тата.
Да, ама пак си имат кожух с тапа с празен обем, ако говориш за Вайх 97 или АА ТХ200 а това леко намаля звука. Дай да не забравяме, че има ПЦП-ТА които работят с различно редукторно налягане и звука е различен, разбира се. Васко аз давах главно сравнение за което колегата Hidden писа между пушка и пистолет.
А инак има колеги които много се заблуждават като чуят пушка със стрипер или компенсатор, че трещи много. Там се получава разпространение на звуковите вълни заедно с въздуха на страни и назад вместо основно по посока на изстрела!
Васко донеси една такава пружинка на Троян ще засечем децибелите с някой телефон и пиши после във форума какви са резултатите и с какви пушки ;):cheers:
 

xpresident

Редовен Потребител
Най-мощната ми ПП е 10 джаула и няма да е база за сравнение. Сравнявали сме ХВ97, ТХ 200, със Щаер и Атаман без стрипер. От пистолетите ФВБ 80 и ИЖ46м, ИЖ-а трещи много повече, а е по-слаб. За мен си остава загадка.
 

bleu81

Редовен Потребител
... И трите ми пружинни валтера бидейки доста тихи по принцип стават осезаемо по-тихи като навия отпред един хоган децимитър.
ЛГВ веднъж го пробвах на 7дж със заглушител и първият изстрел помислих че сачмата заседна в цевта.. Толкова беше тих.
 

t.marev

Редовен Потребител
..... ИЖ-а трещи много повече, а е по-слаб. За мен си остава загадка.
Те руските работи са така - повечето пара отива в свирката!:)
Може да е правен от някой стар, претопен калашник.....и скритата съветска сила да е останала в него.:(
 

Licho

Редовен Потребител
Колега,съгласен съм,че за пневматиката руснаците много-много не се стараят(с изключ.на "Крикета",който се прави в Чехия),но за другите неща...извинявай!
Ако беше погледнал вчера някои от "руските работи" на парада!И ако знаеше само колко безаналогови оръжия имат в момента-стратегическите им ракети,зенитните С 500 "Триумф",торпедото "Посейдон"и т.н,и т.н.едва ли щеше да си толкова категоричен за "парата и свирката"...
Но ,да не цапаме темата на човека!Извинявам му се!
 
Последна промяна:

Kristian Delchev

Новодошъл
Вече се разколебавам. Май ще си взема метеор 1000 или бам б19. Ако някой знае някоя над 20 дж и с дървен приклад до 180 лева да каже мнение.
 
Нагоре