МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

Kameno Karp

Редовен Потребител
На 50 м. Но иска още малко нагласяне. Заваля дъжд и не можах да я прострелям като хората. Пък и на тая оптика нещо не и се отдава виждането на сянка. На 50 м бива, ама на стоте е голям зор.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
По принцип гората(сянка/пъстра сянка) не е най-подходящото място за прострелване на оптика с тънка(че и не само) скала. Навремето, доколкото си спомням доста колеги, които ползваха Леуполд Компетишън(супероптика с много фина скала) за ФТ в такава обстановка браха бая грижи.
 

dberov

Редовен Потребител
На 50 м. Но иска още малко нагласяне. Заваля дъжд и не можах да я прострелям като хората. Пък и на тая оптика нещо не и се отдава виждането на сянка. На 50 м бива, ама на стоте е голям зор.
Колега, ще е добре ако си сложиш в подписа пушката и оптиката които използваш, че да е видно с какво стреляш и да няма питанки.
Относно оптиката, прекрасна е и не съжалявай въобще а ако ти се губи скалата на сянка или в мрачно време, използвай подсветката.
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
По принцип гората(сянка/пъстра сянка) не е най-подходящото място за прострелване на оптика с тънка(че и не само) скала. Навремето, доколкото си спомням доста колеги, които ползваха Леуполд Компетишън(супероптика с много фина скала) за ФТ в такава обстановка браха бая грижи.
Със скалата проблем няма но на по-голямо увеличение образа се замътва и затъмнява.
 

bleu81

Редовен Потребител
Една късметлийска група от неделя. 49м на отккрито с умерен вятър. 1 изстрел е в дясно и 4 в лявата дупка. Не е 1 калибър, но поне на мен досега не ми се беше случвало 4 последователни изстрела да отидат в една дупка 7мм. Стреляно е с 4.5мм жсб хеви 277м/с през гладка цев (фх Роял смуут туист)
IMG_20200525_223402.jpg
Втората мишена е от същата пушка от вчера сутрин пак на 49м но тоя път при по-силен вятър. Клатеше тънките клони с 30-тина см ляво дясно. 10мм край до край.
IMG_20200525_223255c.jpg

Извода е ,че и гладките цеви стрелят добре с подходящите чашки и скорост :)
При тоя вятър с 16-ка щях да се радвам на 25-30мм група на тия метри..
Същата пушка на 16джаула стреля доста посредствено
 

Licho

Редовен Потребител
Т.е, ФХ -ът си е ФХ,макар и с гладка цев.
Явно,и стрелецът се е постарал!
 

bleu81

Редовен Потребител
Бих казал че това важи за всички цеви.
Втората мишена за ветровито време е просто перфектна. :bravo:

Писах го понеже доста време се мъчих да накарам тая пушка да стреля на ниски скорости с какви ли не чашки а тя просто си иска своето :) Хората са си я направили перфектна от завода а аз само съм и пречил да стреля добре на разни непривични за нея скорости. :) Тествах я от 10 до 35 джаула и се оказа че жсб хеви с малко под 26джаула е просто перфектно с тая пушка
 

dberov

Редовен Потребител
Рецептата е проста и ето че си намерил правилните хапчета в правилната доза. От тук нататък просто трябва да се спазва. :)
 

wan13

Потребител
Здравейте! Имам въпрос към знаещите и можещите да стрелят. Виждам, че обсъждате като много добри мишени, тези на които има "събрани" групи, въпреки че те са далече от центъра. Не схващам идеята. Щом всички попадения са далече от центъра, макар и близо помежду си, не значи ли това, че стрелецът е стрелял няколко пъти по един и същ начин, повтаряйки перфектно една и съща грешка, като не подценявам способностите на никого? Не е ли по-правилно, като видиш къде е първото попадение, а то в случая е доста встрани да коригираш следващия изстрел, опитвайки попадението да е по-близо до центъра на мишената, а не до предишното странично попадение? Виждам мишени показани от г-н НТАтанасов, когото не познавам, но аз бих поздравил него. От 25 малки мишенки - 25 десятки. Доста съм объркан и не разбирам какви цели трябва да си поставя стрелецът. Да улучва центъра на мишената или да стреля еднообразно с много близки едно до друго попадения, независимо къде по мишената се случват? Извинете ме, ако е обсъждано и обяснявано преди! Не открих във форума отговори и затова питам тук. Дано този път съм питал в правилната тема, че трудно се ориентирам все още!
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
На 50 м. Но иска още малко нагласяне. Заваля дъжд и не можах да я прострелям като хората. Пък и на тая оптика нещо не и се отдава виждането на сянка. На 50 м бива, ама на стоте е голям зор.
Да уточня. Стрелях на поляната на 150 метра и дори на максимално увеличение оптиката си гледа добре.
 

bleu81

Редовен Потребител
Здравейте! Имам въпрос към знаещите и можещите да стрелят. Виждам, че обсъждате като много добри мишени, тези на които има "събрани" групи, въпреки че те са далече от центъра. Не схващам идеята. Щом всички попадения са далече от центъра, макар и близо помежду си, не значи ли това, че стрелецът е стрелял няколко пъти по един и същ начин, повтаряйки перфектно една и съща грешка, като не подценявам способностите на никого? Не е ли по-правилно, като видиш къде е първото попадение, а то в случая е доста встрани да коригираш следващия изстрел, опитвайки попадението да е по-близо до центъра на мишената, а не до предишното странично попадение? Виждам мишени показани от г-н НТАтанасов, когото не познавам, но аз бих поздравил него. От 25 малки мишенки - 25 десятки. Доста съм объркан и не разбирам какви цели трябва да си поставя стрелецът. Да улучва центъра на мишената или да стреля еднообразно с много близки едно до друго попадения, независимо къде по мишената се случват? Извинете ме, ако е обсъждано и обяснявано преди! Не открих във форума отговори и затова питам тук. Дано този път съм питал в правилната тема, че трудно се ориентирам все още!
Аз лично гледам да не стрелям в центъра да не си разбивам прицелната точка. Така стрелям по една мишена 14х14см 4 пъти в ъглите на 4моа отстояние, после над и под центъра.
Като задобрея в изработването на изстрела ще стрелям по бенч мишени като Н. Атанасов. Не е голяма философия да коригираш на център но не ми се ходи до мишената толкова често.
 

dberov

Редовен Потребител
Цел - представлява идеалния резултат.
Или целейки се, ние винаги се стремим да уцелим идеалния център, което е Х или както се изразяваме "право в десятката". По спомен, ако се уцели 1/4 от центъра вече се оценава на 9, но това е когато се стреля за точки, което си видял по мишените на Ники Атанасов. Относно въпроса ти за изместените в страни от центъра групи, това може да се дължи на много фактори. Смяна на чашките с които е простреляна пушката с друг грамаш или модел, наличие на вятър който мести групата, мръднала оптика по време на транспортиране, което ще рече калпави монтажи или калпава оптика, също ако оптиката е простреляна на нивел а после се промени начина на приклаждане и от там пушката е вече под наклон...и т.н. Когато се стреля за групи, вече центъра на мишената не е от основно значение, целта вече е да се направят N-та брой изстрели, като се стремим да ги съберем възможно най сбито (събрани на едно място), като това показва че пушката прави изстрели с еднаква скорост и съответно си вадим извода че стреля точно.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Стрелбата за "група" е вид стрелба, целяща да покаже възможностите на пушката(цевта) с конкретните проектили, при определена скорост(мощност) и влиянието на вятъра примерно.. За да може и да има доказване възможностите на стрелеца после в някоя стрелкова дисциплина вече.
А за да се елиминира влиянието на стрелеца, оптиката е добре да е прицелена винаги на едно и също място. Най-удобно е това да е една пресечна точка на две линии. Когато и попадението ти е там, ти вече я губиш за следващия изстрел.
Или визуално, в главата си, ти се опитваш да сравняваш една тестова стрелба с една конкретна стрелкова дисциплина, които се качват тук.
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Не открих във форума отговори
Е нормално да те е срам да питаш, все пак обикновено отговорът в български форум е вариация на "как може да си толкова тъп да питаш това" :D:D:D
Ама гледай колегите по-горе колко са любезни...
Ето и моето резюме:
Ако уцелваш центъра, след няколко изстрела хартията там ще е накъсната, ще има някаква неправилна форма и няма да знаеш къде точно да се целиш.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
Здравейте! Имам въпрос към знаещите и можещите да стрелят. Виждам, че обсъждате като много добри мишени, тези на които има "събрани" групи, въпреки че те са далече от центъра. Не схващам идеята. Щом всички попадения са далече от центъра, макар и близо помежду си, не значи ли това, че стрелецът е стрелял няколко пъти по един и същ начин, повтаряйки перфектно една и съща грешка, като не подценявам способностите на никого? Не е ли по-правилно, като видиш къде е първото попадение, а то в случая е доста встрани да коригираш следващия изстрел, опитвайки попадението да е по-близо до центъра на мишената, а не до предишното странично попадение? Виждам мишени показани от г-н НТАтанасов, когото не познавам, но аз бих поздравил него. От 25 малки мишенки - 25 десятки. Доста съм объркан и не разбирам какви цели трябва да си поставя стрелецът. Да улучва центъра на мишената или да стреля еднообразно с много близки едно до друго попадения, независимо къде по мишената се случват? Извинете ме, ако е обсъждано и обяснявано преди! Не открих във форума отговори и затова питам тук. Дано този път съм питал в правилната тема, че трудно се ориентирам все още!

Колега WAN 13
За да ти стане по ясно,ще поместя една мишена за групи.Понеже на колегите им е по лесно да нарисуват един кръст,и да се мерят в него,а не ползват оригинална мишена. Разяснявам ,за да не се объркаш,меренето става в квадрата (той винаги остава чист),а попаденията в кръга.На състезание се мери диаметъра на групата,а ако има еднакви размери победител е този чиято група е по близко до центъра!Ако не си разбрал питай.;):cheers:
 

Attachments

  • TargetA.pdf
    108.4 KB · Прегледи: 63

wan13

Потребител
Вероятно само с писане няма да стигна до пълна яснота. Ще трябва "на живо" да потърся още разяснения от членове на форума при посещение на някое мероприятие. Може би проблемът идва от други армейски обучения и тренировки от преди много години, които сега пречат на правилното възприемане на принципите на новото хоби. Наистина не разбрах мишената на г-н Атанасов с квадрат в който става меренето, а той остава чист. Означава ли, че ако моята група е с по-малък диаметър от Вашата аз съм победител, въпреки че е по-далече от центъра на мишената? Благодаря за нетипично любезните за български форум отговори!
 

njatanasow

Редовен Потребител
Означава ли, че ако моята група е с по-малък диаметър от Вашата аз съм победител, въпреки че е по-далече от центъра на мишената?

Да,означава!В много случаи когато първия изстрел не отиде там където си искал,започваш да гониш групата в този изстрел.Това е в случаите когато се стреля за група!
Когато е за точки е друга бира!Там имаш 25 мишени(по веднъж във всяка) и се точкува!
 

t.marev

Редовен Потребител
.....При тоя вятър с 16-ка щях да се радвам на 25-30мм група на тия метри..
Същата пушка на 16джаула стреля доста посредствено
Еми силата си е ...сила!:) И като турим и добър стрелец....нещата си идват на място.:cheers:

.....Щом всички попадения са далече от центъра, макар и близо помежду си, не значи ли това, че стрелецът е стрелял няколко пъти по един и същ начин, повтаряйки перфектно една и съща грешка........
Точно това значи! Независимо, че ще чуеш/прочетеш куп витиевати обяснения, фактът си е факт - нЕма поразена мишена! Най-разпространеното оправдание е че не трябва да се поврежда прицелната точка и примера на бате Ники Атанасов е точно такъв - имаме прицелна точка /квадратчето/ и резултат - групата. В повечето мишени показани тук обаче липсва такава прицелна точка или ако има то групата е ориентирана както дойде....
Стрелянето за групи, според мен е оправдано само като тестова стрелба, при засичане, измерване и определяне на разни фактори и изследване на влиянието им. Понеже хората тук обичат да експериментират, затова този тип стрелба е толкова на почит. Няма лошо, още повече че е и забавно, но....това е само път към истинската стрелба, онази която ти е направила впечатление /както и на мен разбира се/ 25 изстрела - 25 центъра! Ашколсун, евалла! Да е жив и здрав бате Ники и другите които го могат!:bravo:
 
Последна промяна от модератор:
Нагоре