Haenel 312 , 311

xpresident

Редовен Потребител
Дени, имаш предвид двуходова резба предполагам? Двустъпален нека Добри поясни какво е.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Да, Васко, двуходова, две спирали, две стъпки, два винта един в друг ...
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Прекрасно, най-нормална резба ... пушките ми си остават мои :)
МММ, моля те измери диаметъра на резбовата част от болта и пиши !
мхмм ... дай го тоя Хайнел тук ... ще го оправя тотално (само дружката да е на работа тия дни и да направи заварката), за останалото отговарям аз :)
 

добри

Редовен Потребител
Прощавай, Дени! Ако съм използвал "двъстъпален" неправилно! "Предизвикателство" е в добрия смисъл на думата. Ти знаеш, че не сме на едно ниво. Аз те ползвам за един от моите консултанти. В бъдеще ще се въздържам от хвалби. Или както е казал Св. Теофан Затворник: Да похвалиш някого, е равносилно да подложиш крак на затичал се човек! Наздраве! И още веднаж, прощавай!
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
С риск да си навлека Божия гняв ... искам да споделя, че ако Г-н Св. Теофан Затворник(не го познавам) е казал това то той е тъпо копеле(да ме прощава) ... поне според мен !
 

добри

Редовен Потребител
Дени, не мисля, че това, което написа е нещо, което осъзнаваш. В неделя, на Св Литургия, ще дам името ти на проскомидията да те споменат за " здраве и вразумление", но ако не желаеш, няма да го направя. Ако с нещо те засегнах и обидих, прощавай!
 

MMM

Потребител
Резбата на болта е Ф 8 мм.
 
Последна промяна:

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Ок, благодаря !
Според снимката и подаденото Ф8, изглежда дори че не е М8х1 а е стандартна 8х1.25.
Ето защо призовавам още веднъж във форума да не се пишат предположения, а 100% сигурни данни или изводи.
 

cilindura

Редовен Потребител
Здравейте, колеги!

Няма нищо страшно и фатално, нищо тотално променящо точността на Хаенел 311 при утежняване на негово бутало. Ефектът, който се получава посредством утежнител и подходяща за целта пружина, е вдигане на скоростта от 135 - 140 до 180 - 185 м/сек. Това са 7,5 - 8 джаула, което е съизмеримо със силата на Славия 630, 631.
Да обаче при Славия пружината е по-дълга и по-силна. Откатът на Славията и откатът на Хаенел 311 с утежнено бутало, е почти еднакъв. Пушката на бай Митко, която възстанових и върнах към живот е една от най-точните пружинни пушки в неговата колекция, колкото и учудващо да звучи това. Той в колекцията си има възможно най-добрите спортни пружинни пушки и тази "елементарна" играчка, предназначена за тренировки, е достоен техен конкурент. Аз имам три Хаенела 311, като и трите са с утежнени бутала. Единият е радикално променен, който ще публикувам скоро. И трите са абсолютно точни пушки, като по точност надминават и са съизмерими с голям брой спортни пружинни рушки.
Поздрави!
 
Последна промяна:

gonzo-garage

Потребител
По повод тунинг с цел по-високи скорости, гледах, че швабите и във Вафенцентър Гота и във Спортваффен Шнайдер, предлагат освен нормалните (стандартни) пружини и усилени пружини.
Аз лично за мен съм решил да дублирам на всичките ми Хенел-и и Файнверк-ци с по една силна пружинка.
Така без доработки, може да се вдигне скорост.
Не съм сигурен дали ще ми харесат, но не са чак толкова голям разход.
Също така са започнали да предлагат и полиуретанови маншети.
Преди години, тоз кеф го нямаше. Смятам, че си заслужават.
Като проблем намирам силата с която се зарежда 311, а удължен зареждащ лост нямат. Има само извит, но е по-скоро оптична разлика отколкото функционална.
 
Последна промяна:
  • Харесвам
Reactions: MMM

rivan

Редовен Потребител
Ще се опитам за обобщя знанията, получени от чуждите форуми, подкрепени от личните ми наблюдения при пружинните пушки.
Енергията, при пружинната пушка е право пропорционална на силата на пружината и тежестта на буталото, т.е. при слягане на пружината може да компенсираме с утежяване на буталото и обратно.Но комбинацията от тежко бутало и силна пружина не винаги дава висока енергия на чашката, респ. скорост. Има един разумен максимум, който можем да достигнем, и той зависи от усилието, при което чашката тръгва в цевта.При по-голямо усилие постигаме по-голяма енергия.Ако усилието е малко, то и енергията, която постигаме е по-малка, а "излишната" енергия усещаме като излишен откат и води до влошаване на точността.Затова трябва да се търси баланс между силата на пружината и тежестта на буталото, и те да съответстват на усилието, при което чашката "тръгва" в цевта.При идеални други условия, за предпочитане е енергията да е получена от комбинацията на по-силна пружина и по-леко бутало, така изстрелът е по-точен(при моите опити това не се потвърди напълно, при ЦФХ-а стандартна пружина, леко слегнала и по-тежко бутало дадоха по- добри резултати на мишената)
Как да определим дали енергията е достатъчна или е в повече? Взимаме чашка и замерваме скоростта(най-добре няколко изстрела, вземаме средна стойност)След това вземаме чашка и разширяваме полата(увеличаваме усилието на "тръгване") Стреляме. Ако скоростта нарасне, значи имаме излишък на енергия и трябва да охлабим пружината или да намалим тежестта на буталото. Ако скоростта се запази - ок, ако намалее - пружината е слаба или буталото - леко.
При правилно настроена пушка, малки отклонения в теглото на чашките почти не влияят на скоростта, имаме малък откат и добра точност.При излишна мощност пушката рита, не стреля точно, чупи оптики.
Дано съм бил полезен!
 

MMM

Потребител
Така днес до къде я докарах: полирах работния сектор на цилиндъра, приготвих приспособление за ръчно изработване на кожени маншети, утре чакам кожата и ще направя първата проба. Уговорих за понеделник да ми изпратят пружина от "Лиляната". Почистих цевта. Демонтирах "буренцето" с идея да го почистя и смажа, че се движише доста трудно, но след обратния монтаж се движи още по-трудно ...?! ? Имам уговорка със заварчик да направи , скъсаната шайба. Има ли значение дали да я "прекапи" от двете страни както е била до сега или да завари по цялата окръжност?
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Заварката както я помня от снимките е добре да се изпили от едната страна и да се завари, след което същото и от другата страна.
След което пак ще падне пилене за окончателния вид :)
 
Последна промяна:

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Поради гадната липса на диоптричен мерник за Хайнел, както и за други немски класики, взех че проектирах и изработих.
Състои се от 2 блока:
1. закрепване към пушката и зависи най-вече от шината.
2. механизъм, който се състои от повечко чаркове.

Монтирах на един Хайнел 312 и пострелях - никакви забележки - всичко е както се очаква да бъде !
Има 3 отвора за блендата - за да покрива всякакви височини ...
Ето и снимки:
 

Attachments

  • IMG_0585.JPG
    IMG_0585.JPG
    320.5 KB · Прегледи: 91
  • IMG_0586.JPG
    IMG_0586.JPG
    296.3 KB · Прегледи: 89
  • IMG_0587.JPG
    IMG_0587.JPG
    339.9 KB · Прегледи: 89
  • IMG_0588.JPG
    IMG_0588.JPG
    363.9 KB · Прегледи: 89

gary m

Редовен Потребител
Поради гадната липса на диоптричен мерник за Хайнел, както и за други немски класики, взех че проектирах и изработих.
Състои се от 2 блока:
1. закрепване към пушката и зависи най-вече от шината.
2. механизъм, който се състои от повечко чаркове.

Монтирах на един Хайнел 312 и пострелях - никакви забележки - всичко е както се очаква да бъде !
Има 3 отвора за блендата - за да покрива всякакви височини ...
Ето и снимки:
Ти луд гений ;)
 

6tangata

Редовен Потребител
Идеята и изпълнението е супер ;) Лично моето мнение кореспондира с вица.
Госпожата пита Иванчо:
- Защо не беше на училище вчера?
Иванчо:
- Щото с тате водихме козата на пръч.
Госпожата:
- Ами баща ти не може ли сам?
Иванчо:
- Може и аз мога, ама козата си сака пръч.
 
Нагоре