Kral Arms

братушка

Редовен Потребител
Кросман 2240 ръкохватка е с три шептала, спусъка си остава перфектен!!! А същия пистолет пак модел Кросман ПЦП ръкохватката е с две шептала, и сега е майко милаааа
Между другото - всяко едно междинно шептало "обръща" посока на движение точно на 180". Което е косвено доказателство, че на единия ти Кросман първото шептало работи в точно "обратна фаза" спрямо другия. Но общия брой шептала няма никакво значение за усилие. Техния брой е само за удобство къде точно ще се намира спусъка спрямо ударника в даден модел, да бъде предадено движение. Само "праздния ход" с доп. шептала, евентуално.
 

glavanov55

Редовен Потребител
Ако сумираш дължини на рамена от лостове?
Или сложиш още една двойка ролки на полиспаст?
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Миша, тъкмо си викакм - Е, тука е прав Абрамович, и пак почваш с недомислени съждения....
В кинематиката няма само прави лостове(разбирай шептала), има и такива които не обръщат движението, а само го усилват или променят ъгъла му.
И естествено, че добавяйки един с по-голямо рамо, ще усилиш действието или намалиш, в зависимост от посоката.
 

братушка

Редовен Потребител
Прав си - не всички обръщат посоката. Признавам - пребързах. Но обръщащи са повечето.
За промяна на ъгъла - посоките са "по часовникова стрелка" и "срещу". И под какъв линеен ъгъл са не е важно. Ако едното завъртаме ПО стрелката, другото се върти СРЕЩУ.
Такива като първото от моите картинки, които НЕ променят посоката са рядкост.

добавяйки един с по-голямо рамо, ще усилиш действието или намалиш, в зависимост от посоката
Няма значение брой елементи в лостова система - всички имат една закономерност: за намаляване на усилие се иска увеличаване на "хода". И хода и усилие се ограничават с нашите пожелания към "спусковата скоба". Можем да направим "работен ход" на спусъка много дълъг за да го направим лек за сметка на лостове. Но дали го искаме? Всички искаме хем много къс, хем много лек.
Това пожелание може да се реши само при схемата "с освобождаване" на първото шептало, всички останали шептала са само за "удобство на конструктива". Там също може да се играе малко с усилия на рамената, но малко. Ключово е само първото шептало и негова "подпирачка".

И още: не забелязах при разговори за полиране на спусъка хора да коментират полиране на самият ударник в мястото на контакт с първото шептало. А точно там е най-голямо притискане между елементите на "схемата" и правилно полиране именно на ударника в контактна точка дава най-голям положителен ефект.
 

Todorov

Потребител
Братушка , Освен ако не става дума само за конкретния модел , в темата за флашпЪпа писах че съм полирал удърника и за ефекта върху спусъка. Ето снимка макар , че повърхноста контактуваща със елемента на спусъка е на 180° спрямо изгледа от снимката. Точно тази повърхност е малко по-сложна за полиране - само на ръка (в домашни условия):
Рамото на спусъка не съм полирал (не ми е приятно да пипам съставни части на спусък).
20200418_172632.jpg
 

братушка

Редовен Потребител
не ми е приятно да пипам съставни части на спусък
Какво значи "пипам"?
Просто полирай ВСИЧКИ места, където шептала опират помежду си и със ударника. Не променяй, модифицирай, само полиране на малки площи.

PS: за макс. ефект да се полира и първото шептало в "контакта" с ударника и самият ударник. Само едното не върши много работа. Просто обикновено коментират как полират това шептало, но за ударника не споменават.
 

братушка

Редовен Потребител
Да приключа темата за спусъка.
Долу аз пуснах една картинка. Там в горната част е показано, че контактните части на първото шептало с ударника имат "променящо се рамо" в процеса на движение. Червената линия е по-дълга от синята. Съответно в процеса на "издегляне" шепталото избутва ударника назад. Това избутване сигурно е мизерно, но колкото и мизерно да е то, то трябва да преодолее цялото усилие на свита вече пружина. За да се избегне този кофти ефект: шепталото се заобля според червената линия от долната част, а на ударника се прави фаска под ъгъл според синята линия.
Точно това направих аз при мене. И добавих едно винтче в спусъка, с което леко промених рамената и получих още една регулировка.
 

Attachments

  • USM-princip2.jpg
    USM-princip2.jpg
    65.1 KB · Прегледи: 71
  • IMG_20200330_131920.jpg
    IMG_20200330_131920.jpg
    274.7 KB · Прегледи: 70
  • IMG_20200330_133311.jpg
    IMG_20200330_133311.jpg
    272.9 KB · Прегледи: 68
7

7842

Гост
И още: не забелязах при разговори за полиране на спусъка хора да коментират полиране на самият ударник в мястото на контакт с първото шептало.
Естествено че съм го полирал на това място.Полирал съм и целият ударник външно,когато се движи в кутията да има по малко съпротивление.
 

kosmev

Редовен Потребител
За да се избегне този кофти ефект: шепталото се заобля според червената линия от долната част, а на ударника се прави фаска под ъгъл според синята линия.
Аз не бих променял конструкцията там!
Точно този ъгъл, причиняващ това избутване, прави спусъка самозаключващ и връщащ се в начално положение при отпускането му преди изстрел.
Ако махнеш този ъгъл или по-лошо, ако без да искаш го "обърнеш" дори съвсем малко, ударникът с цялата си сила ще се държи само на процеса "триене" и във всеки един момент ще избутва шепталото(зъбчето), коети го държи, в посока освобождаване. И при вибрации, промяна на температура, омазняване, спусъкът ще изтърва.

Нека да видим какво печелиш ако поемеш целия този риск горе.
Приемам, че дължината на рамото на шепталото (червената ти линия) е 40мм. Дължината на зъбчето приемам 1мм.

Ъгълът между синята и червената линия е: ASIN(1/40), което е 1.4325 градуса.
Дължината на избутването е 40 - 40*COS(1.4325) = 0.0125мм.
Или имаш дължина на избутване от една стотна от милиметъра...
Сам знаеш, че това е лост. Който при изминаване на 1 милиметър избутва нещо с 0.0125мм.
Т.е. предавателното му отношение е 80 към 1.
Ако ударникът натиска с цели 8 килограма, то усилието да издърпаш това зъбче 1мм за да освободиш ударника ще е 100 грама.
100 грама усилие за милиметър според мен е прекрасен спусък.
Да не говорим, че играейки с предавателните отношения на другите лостове по системата може да го промениш както искаш - примерно 20грама усилие за 5мм ход на спусъка, също звучи "спортно", нали?
 

rivan

Редовен Потребител
Понеже смятам, че НЕ трябва да има метални повърхности, които да се трият на сухо, капнах по ЕДНА капка двигателно масло(минерално, защото казват, че то по-дълго остава по металните повърхности) на ударника и дотиквача, както и в точките на триене на зареждащия лост. Резултатът - много по-мазно зареждане и прираст от около 5-7 м/с като скорост.На следващия ден обрах излишното с тампончета за уши.
 

братушка

Редовен Потребител
Хубави сметки, ама дали са верни като идеята? :)
Нали писах:
Това избутване сигурно е мизерно, но колкото и мизерно да е то, то трябва да преодолее цялото усилие на свита вече пружина.
Ти измери избутване = 0.0125мм. Подтвърди моите думи :)
За да го приодолееш трябва да НАТИСНЕШ/ИЗМЕСТИШ, макар и с малко споменатите от теб 8 кила.

Ето това не разбрах от къде се появи?
Т.е. предавателното му отношение е 80 към 1.

За тези 8 кила ще се задействат само "базови" лостови съотношения на шептала. И там е МНОГО, МНОГО, МНОГО по-малко от "80 към 1" :)

На практика спусъка "омекна" в пъти :)


Понеже смятам, че НЕ трябва да има метални повърхности, които да се трият на сухо, капнах по ЕДНА капка двигателно масло
Ще съжаляваш после.
С времето такива масла стават на липкава гнес. Особено на студено.
Вековна практика - съвсем леко газ за горене.
Аз си позволявам символично тефлонов спрей.
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Ето това не разбрах от къде се появи?
Клин
Идеальный выигрыш в силе, даваемый клином, равен отношению его длины к толщине на тупом конце
длина = 1мм
толщина = 0.0125мм

На практика спусъка "омекна" в пъти
Ако се напънеш още с фаската, може да го докараш и до един грам - не е никакъв проблем.
Както и да го докараш до примерно минус 200 грама.
Т.е. да трябва да натискаш спусъка на обратно, за да не гръмне...:D:D:D
 

братушка

Редовен Потребител
Клин за тук е НЕПРИЛОЖИМ. Съвсем друга ситуация.
Да ти нарисувам ли схема с векторите на силите? Там има огромно значение ъгълът на синята/червената линии към посока движение на ударника. Не тяхната делта. А ти дори не го споменаваш.
Освен това триене - увеличава се с увеличаване на притискане. Това не мога да сметна де :) Но определено целим да е равномерно :)

Ако се напънеш още с фаската,
Прав си. Аз го отчетох да не прекаля.
Нали писах:
Е, чак до спортния вариант не се реших да го дораквам, стана ми шубе, че няма да сържи стабилно
Точно ъгъла на фаската визирах.
 

kosmev

Редовен Потребител
Клин за тук е НЕПРИЛОЖИМ. Съвсем друга ситуация.
Мда, съвсем елементарна ситуация, която първо ти сметнах, след това се опитах да ти онагледя с примера за клин.
Наистина ли не разбираш?!
Върхът на шепталото почва да се движи по синята допирателна на твоята снимка.
Ъгълът на тази допирателна спрямо челото на ударника е 1.45 градуса. Изминава един милиметър надолу, при което избутва ударника 0.0125мм назад.
Това си е класическа равнодействаща сила.

force.png

След като математиката и уроците по физика не ти стигат, ето ти една "практическа" рисунка да си го представиш.
lift.png

Да ти нарисувам ли схема с векторите на силите?
Ми дай да видим най-после твоите сметки...
 

братушка

Редовен Потребител
Прилагаме сила А. Тя се усилва до B с лоста. Но посоката и е C. Проекцията D бута ударника, 8 кила.

Не забравяме, че шепталото се върти, а не се движи линейно.
Твоите графики не стават.
 

Attachments

  • USM-princip3.jpg
    USM-princip3.jpg
    87.2 KB · Прегледи: 22

kosmev

Редовен Потребител
Твоите графики не стават.
Добре, ще ползвам твоята тогава.
Според нея, върхът на шепталото първоначално се движи в посока на вектор C, нали? Това трябва ли да го доказвам?

Ъгълът между вектор C и вектор D e 90 - 1.4325 = 88.5674 градуса. По-горе съм го сметнал.
Вектор D е силата на натиск на ударника.
Задачата е : Какво усилие трябва да приложим по посока на Вектор C, за да може силата по Вектор D да стане по-голяма от натиска на ударника?
Записваме се в online урок за 9-ти клас по Физика. Равнодействащи сили.
И от него научаваме, че Вектор D е равен Вектор C по косинус от 88.5674 градуса
COS(88.5674)=0.025
Следователно ако искаш да преодолееш силата, която действа обратно на Вектор D, трябва да приложиш само 0.025 от силата по Вектор C. Или една 40-та от нея.
Но това е само в началото. Когато преместиш шепталото половин милиметър, силата вече ще е наполовина.
Защото както сам казваш:
Не забравяме, че шепталото се върти, а не се движи линейно.

В самия край, малко преди да освободи, силата ще клони към нула.
Ако натиска на ударника е 8кг (78,5 нютонa ), то ще трябва да почнеш да прилагаш сила в посока на Вектор C от 200грама, която плавно в продължение на 1 мм ще намалее до 0.

Това е влиянието на наклона, който ти махаш, върху спусъка. Пренебрежимо малко спрямо реалното усилие, нали? Ако го махнеш, ще спестиш някакви си 20грама усилие за 5мм ход на спусъка, но рискуваш пушката ти да стреля когато реши.
 

братушка

Редовен Потребител
Демек D e по-малко от C? (то дори на графика се вижда - или не съм прав?)
Което значи, че С е по-голямо D? Или греша? Че С е по-голямо от D, което е 8 кила? С повече от 8 кила...

Някак не мога да го стиковам с това:
трябва да приложиш само 0.025 от силата по Вектор C. Или една 40-та от нея.

За ъгъла е отделна история....
Нека да видим какво печелиш ако поемеш целия този риск горе.
Приемам, че дължината на рамото на шепталото (червената ти линия) е 40мм. Дължината на зъбчето приемам 1мм.
Как от тези условия изчисли ъгъла?
Къде е разстояние до оста на шепталото от "долната линия на ударника" (странично озместване)? Въпросния 1мм на зъбчето? Самата ос колко Ф ти е тогава за да не пречи на ударника?

А точно колко е езнесена ос на шептало до голяма степен определя ъгъла.
Там има огромно значение ъгълът на синята/червената линии към посока движение на ударника. Не тяхната делта. А ти дори не го споменаваш.
Всъщност това е и ъгъла на фаската. И там е много повече от градус и половина :) Според конструктива де, но е от порядъка на 15-25 градуса.


ПС: "базовия ъгъл": този между С и вектора на движение на ударника.


ПС:
Когато преместиш шепталото половин милиметър, силата вече ще е наполовина.
Със сигурност е така, но първо нека да мръднем тези кила от мъртвата точка без да счупим пръста :)
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Как от тези условия изчисли ъгъла?
Ако за правоъгълен триъгълник знаеш дължините на 2 от страните, можеш да намериш всички останали параметри. Аз поне мога, ти явно не...
Ети ти и картинка, в розово и червено са двете, за които съм приел стойностите.
trigger.png
но е от порядъка на 15-25 градуса.
Т.е. твърдиш, че може да изпилиш зъба на шепталото на горната снимка под 25 градуса ъгъл!?
Ти сериозно ли? Ето така ще изглежда под 15 градуса.
wrong.png
Аз не бих монтирал това в пушката си...
 
Нагоре