ВЕТРОМЕРИ, НИВЕЛИ И ЪГЛОМЕРИ-начини за работа. Хоризон

Dominus

Редовен Потребител
Понеже ме питат как съм правил лепенката с отметките обяснявам. Направили сме примерно колелото 38мм. Добавяме дебелината на самозалепваща хартия примерно 0.2мм понеже влиза в сметката като диаметър. И така смятаме 38,2мм Х пи = 120мм. Толкова е обиколката по хартията. На корел си правиме каренце с тази дължина и ширина според коллото. От средата в двете посоки нанасяме отметките, като определяме разстоянието между тях по следния начин. Ако искаме да са на по 10° - 360/10=36 отметки. Дължината на обиколката 120мм делим на 36 и получаваме 3,333мм. която стойност използваме в корел.Ако искаме да са на 5° тогава делим 360 на 5 = 72 отметки и съответно 120мм/72 отметки = 1,665мм. Накрая разпечатваме от .cdr, ламинираме едностанно и режем прецизно по контура на каренцето. Залепяме и ако краищата не се застъпват, не са на разстояние едно от друго, а се срещат точно, значи сме мерили,смятали и нанасяли данните както трябва.
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Ей, чиляци, имам само два лагера. Ще измислим нещо.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Казвах аз на Павката че ще има търсене на хамстери и инклинометри след Балкантрейда :)
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Казвах аз на Павката че ще има търсене на хамстери и инклинометри след Балкантрейда :)
Хаха определено. Аз вече преправих леко хамстера ама късно се усетих. Беше добра тренировка която ме накара да се замисля за начина ми на стрелба и ме накара да поработя върху позата за стрелба в положителна насокаIMG-1467388138422-V.jpgгрупата на 25м фт поза 7чашкиIMG-1467388082931-V.jpgи на 50м пак фт 6 изстрела с 3 дота корекцоя на вятъра. И това с чашките които отделих като негодни за балкантрейд ;)
 

PetioStoianov

Редовен Потребител
Мислих да си взимам ветромер и исках да питам някой дали може да даде мнение. Кой от двата е по-добър или няма разлика въобще ?(умишлено взимам от най-евтините)

1) https://www.olx.bg/ad/anemometar-vetromer-ID6YEJz.html#4b94d7d1fa
2)https://www.olx.bg/ad/vetromer-anemometar-anemometer-infrared-thermometer-ID6VGqt.html#a54ec63551

ако единия е по-добър от другия, може ли половин абзац "защото - " ? Голямо благодаря на отзовалите се !
 

dberov

Редовен Потребител
Колега, ще изкажа мнение базирано на личен опит.
От тия ветромери дето файда няма ами и ще ти объркат изчисленията още повече, понеже с него мериш скороста на вятъра при или пред пушката а до целта тоя вятър се върти и сменя сила и посока многократно.
Поставяне на ветропоказатели разположени през 10 метра например дават много по добри резултати но най правилния избор според мен е поставяне на простреловъчна мишена и извършване на изстрел по нея непосредствено преди изстрела в зачетна мишена - това е ако ще се стреля по хартиена мишена на дадена дистанция.
Ако целта ти обаче е да правиш изчисления за корекция при стрелба по други мишени на различни дистанции в природата например, то по добре се научи да следиш вятъра по движението на клонки, храсти, трева...и така да си правиш корекциите.
Поставям едно видео от Руския шампионат по Варминт за да видиш и чуеш мнението на състезател който използва данни от неговата станция - виж 30:45мин. Тя му предоставя данни за сила и посока на вятъра, влага, атмосверно налягане, температура на въздуха в реално време и т.н....но стрелецът казва че използването на тия данни са безполезни и само пречат и можело да са от полза само ако вятъра е с постоянна сила и посока. Ами при такива условия, станция или ветромер не ти трябват щото след първото правилно попадение следващите са вече лесно предвидими.

Пак повтарям че това си е мое мнение и вярвам че всеки който е използвал ветромер е стигнал до моето заключение, но ти ако искаш си купи да си начешеш крастата.

Успех.

 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Напълно непотребна вещ и безполезна за ФТ.
Вятър с такива джунджурии не се учи.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
При правенето на комини също върши работа.....
 
Последна промяна:

ivofox

Редовен Потребител
Ъгломера да е водоустойчив се ламинира лентичката с отметките.Може да е полезно за някои хора които се чудят как да го предпазят от дъжд и вода.
 

Attachments

  • 20200423_010535.jpg
    1.5 MB · Прегледи: 37

silver bullet

Редовен Потребител
Мисля, че уред за измерване скоростта на вятъра е необходим за всеки който стреля на открито с пушка.

Не ми се влиза в спорове и няма да отговарям на реплики на този пост. Дали такива уреди са нужни на стрелеца

Преди време купих три пъти по-скъп уред за измерване на вятъра. Днес реших да потърся подобни уреди с по-добра цена. Намерих уреди на супер добра цена, които вършат същата работа.

Това са обявите за тях. Уредите са чисто нови. Правя го за колегите, които все още нямат такива уреди.

https://m.bazar.bg/obiava-23629362/tsifrov-anemometar-vetromer-za-izmervane-skorostta-na-viatara

https://m.bazar.bg/obiava-29759232/tsifrov-anemometar-vetromer-temperatura

https://m.bazar.bg/obiava-29192736/tsifrov-anemometar-vetromer-za-izmervane-skorostta-na-viatara
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Няма полза от тия уреди колега.
Те измерват скоростта на вятъра само на мястото където замерваш а вятъра по пътя до мишената може да смени посоката и силата си многократно. Скоро четох пост на astra където беше писал че вятъра има най голямо влияние върху проектила когато е най близо до мишената понеже там вече кинетичната енергия е най слаба и проектила е най уязвим от силата и посоката на вятъра и това е вярно. Не че вятъра няма влияние и през целия полет на чашката де но аз не познавам хора с дългогодишен опит да използва такава джаджа. Който обаче иска да чеши краста нека си купи да си направи гъдела, но после гаранция че ще го видим в купува - продава.
 

rivan

Редовен Потребител
Мисля, че уред за измерване скоростта на вятъра е необходим за всеки който стреля на открито с пушка.

Не ми се влиза в спорове и няма да отговарям на реплики на този пост. Дали такива уреди са нужни на стрелеца

Преди време купих три пъти по-скъп уред за измерване на вятъра. Днес реших да потърся подобни уреди с по-добра цена. Намерих уреди на супер добра цена, които вършат същата работа.

Това са обявите за тях. Уредите са чисто нови. Правя го за колегите, които все още нямат такива уреди.

https://m.bazar.bg/obiava-23629362/tsifrov-anemometar-vetromer-za-izmervane-skorostta-na-viatara

https://m.bazar.bg/obiava-29759232/tsifrov-anemometar-vetromer-temperatura

https://m.bazar.bg/obiava-29192736/tsifrov-anemometar-vetromer-za-izmervane-skorostta-na-viatara
Според мен са достатъчни няколко колчета, разположени по трасето, със завързани кърпички/панделки, шалчета/, които да те ориентират за моментното състояние на вятъра в момента на изстрела. Използването на анемометър , според мен е неприложимо, най малкото, защото трудно ще отчетеш скоростта и посоката на вятъра в момента на изстрела при мишената/и по цялото трасе/ в момента, в който стреляш. А 10-15/поне/ секунди преди това /докато отидеш до мишената, отчетеш показанията и се върнеш при пушката/ е безсмислено, освен ако не си Светкавицата.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Начина на използването на анемометър е както го описа silver bullet е да се научиш да мислиш за вятъра в цифри(м/с). Правилно е забелязал как се усеща по тялото, клоните тревите, женските поли;). А и бал. калкулатор да ползваш пак е някакъв ориентир. При ФТ стреляме до 50м. имаме само по един изстрел на мишена (няма прострелочни) и нямаме флагове по трасето. Единствения ориентир е ветропоказалеца (конеца) вързан за пушката, тревичките и клонките до мишената. По това което виждаш от конеца,ландшафта и усещаш по тялото правиш корекцията и е по лесно ако успееш да "прочетеш" какво ти говорят всичките подсказки да обърнеш вятъра в цифри (м/с) и да направиш корекцията. Пример:-ако успея да определя вятъра примерно като перпендикулярен на посоката на стрелба 2м/с с пориви до 4м/с то корекцията на 50м за 16J в кал. 4.5мм ми е от 5 до 11 сантиметра от центъра на мишената. Дали ще взема корекцията за 2м/с или за порива за 4/м/с или средно за 3/мс това това вече е опит който се трупа със стрелба.Е има и други фактори които се взимат в предвид. При БР с флаговете е малко по лесно, но там и "мухите" са си мухи. Може да си правиш корекциите и само по усет натрупан с опита от стрелбата, но за мен е по лесно като си го обръщам в цифри
 
Нагоре