МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

братушка

Редовен Потребител
Въпросът е, да ми обясниш, защо две чашки с различна скорост биват изместени еднакво на еднаква дистанция от вятър с теоретично постоянна скорост по цялата траектория на чашката.
Забрави един параметър - БК. Дали е еднакъв?
Една и съща чашка при един и същи вятър ще се измести по-малко при по-малка скорост. Въпросът е само колко "различна" скорост. Дали разликата е достатъчно голяма за да се отрази на БК достатъчно че да да се види на фона на качествата на цевта и стрелеца.


Относно англичанина: тон написа - "I shot 5-shot groups over the Chrony at 1 yard and at 26 yards". Демек той е измервал някакво усреднено БК на база дистанция 25 ярда. БК се променя от скоростта, не от дистанция. При изстрелване с начална скорост 500фпс разлика от скоростите на дистанция 25ярда е една, при начална 1100 разлика в скоростите е съвсем друга.
Излиза, че самото измерване на БК не е коректно. Ако измерваше на база 1 ярд графиката можеше да излезне по-различна.
... Така, мисли на глас на първо четене...
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Забрави един параметър - БК. Дали е еднакъв?
Една и съща чашка при един и същи вятър ще се измести по-малко при по-малка скорост. Въпросът е само колко "различна" скорост. Дали разликата е достатъчно голяма за да се отрази на БК достатъчно че да да се види на фона на качествата на цевта и стрелеца.

Буквалист си голям... И в по-предишните отговори се хвана за параметри, които условно ги изключихме, за да се даде яснота, защо или дали вятъра действа и по какъв начин. Даже пак беше изпуснал едно условно "ако" в писаниците ми.
Ще задам въпроса по друг начин: Карам си колата и завъртам леко волана (вятъра) в следствие на което колата завива в определената посока. Причената е ясна, последствията също. Не ми обяснявай, защо е завила колата с аргументи от сорта на...
Понеже гумите създават триене с пътната настилка и се променя тяхната ос на въртене, то поради тая причина се променя и посоката на движение на колата и още ред други бла бла бла.
Отговорете ясно на първия въпрос в темата!!! Защо две еднакви чашки изстреляни от една и съща пушка, на едно и също разстояние, с различна скорост имат еднакво отклонение от ВЯТЪР, ТЕЧЕНИЕ и пр.? Мен лично това ме интересува.
А иначе споменатия англичанин е поредния от "достоверните източници", само защото не е българин...
 

kosmev

Редовен Потребител
Въпросът е, да ми обясниш, защо две чашки с различна скорост биват изместени еднакво на еднаква дистанция от вятър с теоретично постоянна скорост по цялата траектория на чашката.
Ех, нали за това направих сметките. Реално не ги мести съвсем еднакво, но три параметъра се "застъпват."
Единият е "тежестта", която натиска чашката назад. Другите два са ъгълът, спрямо полета на чашката и времето, което действа тази сила.
Като се увеличава скоростта, силата нараства почти на квадрат, но линейно намаляват ъгъла и времето.
Съответно изместването е различно, като при точно определена стойност е минимално.
simple.png

Ето, при 230 м/с силата е 12 грама (нарочно я давам така, не в нютони, по-лесно да си я представя човек).
Тези 12 грама тежат "настрани" на чашката за 266милисек. под ъгъл 0.8 градуса и успяват да я отклонят 11.28см.
При 360 м/с силата е цели 43 грама. Тя тежи по-малко време, 171мс и под по-малък ъгъл от 0.543 градус. И затова изместването е почти същото...
 
Последна промяна:

братушка

Редовен Потребител
Защо две еднакви чашки изстреляни от една и съща пушка, на едно и също разстояние, с различна скорост имат еднакво отклонение от ВЯТЪР, ТЕЧЕНИЕ и пр.? Мен лично това ме интересува.
На така зададен въпрос отговора е само един: Различно ти трепна ръката :)
В идеални условия разлика в изместване ще има :)


Ето, при 230 м/с силата е 12 грама (нарочно я давам така, не в нютони, по-лесно да си я представя човек).
Уточнение:така е, ако приемем, че БК не се променя на цялата дистанция. Ама той се променя, не на цялата дистанция "тежат" 12 грама. С напредване на дистанция скоростта пада и грамите стават по-малко и цялата сметка е малко по-различна. Но като цяло примерът е доста нагледен.
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Ех, нали за това направих сметките. Реално не ги мести съвсем еднакво, но три параметъра се "застъпват."
Единият е "тежестта", която натиска чашката назад. Другите два са ъгълът, спрямо полета на чашката и времето, което действа тази сила.
Като се увеличава скоростта силата нараства почти на квадрат, но линейно намаляват ъгъла и времето.
Съответно изместването е различно, като при точно определена стойност е минимално.
View attachment 82990

Ето, при 230 м/с силата е 12 грама (нарочно я давам така, не в нютони, по-лесно да си я представя човек).
Тези 12 грама тежат "настрани" на чашката за 266милисек. под ъгъл 0.8 градуса и успяват да я отклонят 11.28см.
При 360 м/с силата е цели 43 грама. Тя тежи по-малко време, 171мс и под по-малък ъгъл от 0.543 градус. И затова изместването е почти същото...


Както и по-горе написах, адмирации за прочетеното и сметнатото от теб.
Сега ни остава да видим практиката какво ще покаже. :)
 

братушка

Редовен Потребител
Николай вече показа практика: по-тежък кършум, с по-голямо БК и изместване от вятъра е двойно по-малко, и самата група двойно по-малка :)
Ако беше за пример подкарал баракуда със 150м/с щяхме да видим още по-малка група (е, изместена надолу, но по-малко настрани и по-малка).
Ну, или нещо с тегло 0.87-1.00 при същите джаули за още по-малко странично...
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Братушка, ти отново бягаш от темата! Ники е показал две групи при ОТНОСИТЕЛНО еднакъв вятър с ТОТАЛНО различно БК (по спомен Heavy е с повече от 20% по-високо БК)!!! Това няма нищо общо с повдигнатия въпрос по темата!!! Еднаквост на един от трите основни компонента в сравнението ЛИПСВА!!!
 

kosmev

Редовен Потребител
Ама той се променя, не на цялата дистанция "тежат" 12 грама. С напредване на дистанция скоростта пада и грамите стават по-малко и цялата сметка е малко по-различна
Абсолютно.
Примерно на 10 метра най-малко се отклонява друга чашка, тази, изстреляна с 260м/с.
Ако трябваше да правя по-точни сметки, трябва да смятам данните през 1 метър.
Реално единственото неясно нещо е скоростта на проектила след някакво разстояние. Въпреки, че задавме БК, какви формули и таблици ползват калкулаторите за нас е загадка.
Аз реално "крада" от тях тази информация и я въвеждам, за да "захраня" останалите изчисления.
 

братушка

Редовен Потребител
Братушка, ти отново бягаш от темата!
Ние явно не разбираме един друг. Ти искаш обяснение защо изместване е еднакво, все едно това е някакъв постулат. Аз се опитвам да ти обясня, че не е постулат, че изместване просто трябва да е различно.... при поставените от теб условия. Ако при теб групите са еднакви на ПРАКТИКА, то това се дължи изключително на практически несъвършенства при пушката и стрелеца.


единственото неясно нещо е скоростта на проектила след някакво разстояние.
Може да се изчисли на база начална скорост, сила на челното съпротивление, БК и ъгъла на атака. И да: метър по метър...

PS: може би греша и за изчисляване на скороста трябва да се зима не БК, а маса. Макар и формата има значение (демек все пак БК). Не съм задълбавал във формулите. Достатъчно ми беше да схвана закономерностите. Иначе конкретните сметки първия повей ще ги обърка :)
 
Последна промяна:

gary m

Редовен Потребител
One frustrated Englishman, scratches his head. :) Yaw...n.

50-50, или обади Balisticbill ?

Моного интересно.
 

Miki64

Потребител
viber_image_2020-04-06_18-52-541.jpg viber_image_2020-04-06_18-52-54.jpg viber_image_2020-04-06_18-52-542.jpg Аз като по-прост в материята, просто публикувам как избирах миналата година като новобранец, на 19 май 2019, кой е правилният проектил за пушката ми. Много силен страничен вятър под 90 градуса. Стреляно е с трите вида боеприпаси на JSB в .25. Леките 1,645 и двата тежки в 2,2, като първите съм кръстил условно "МК1". За разлика от доста колеги в калибъра, моята цев/пушка си хареса стария проектил от хевито.
Да, забравих - стрелбата е с по 1 пълнител от 10 бр.
 

братушка

Редовен Потребител
Теории. То затова е готина пневматиката. Малко е изследвана.
За външна балистика, която чоплим тук е все тая пневматика или тежка артилерия. Разглежда се процеса, когато куршумът/снарядът/проектилът вече е напуснал "уреда" и лети сам-самичек пространството.
Всички уж "особености" на пневматиката се отнасят само до качество изработка на конкретните физически изделия.

За разлика от доста колеги в калибъра, моята цев/пушка си хареса стария проектил от хевито.
Съвсем случайно последните 2 седмици изгледах редица клипчета в тубата как огнестрелните тестват различни видове патрони в различни калибри на различни дистанции - личния ми извод: при тях положение е в пъти по-зле.
Най-добра група, която успях да видя е 5см на 100м с баш военна снайперска мосинка.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Най-добра група, която успях да видя е 5см на 100м с баш военна снайперска мосинка.

Препоръчвам ти да смениш ютюб канала, който си гледал! Хората на 500 ярда правят такива групи...
 

Miki64

Потребител
За външна......

Съвсем случайно последните 2 седмици изгледах редица клипчета в тубата как огнестрелните тестват различни видове патрони в различни калибри на различни дистанции - личния ми извод: при тях положение е в пъти по-зле.
Най-добра група, която успях да видя е 5см на 100м с баш военна снайперска мосинка.

Еее...недей така. Аз нямам претенции да съм добър, а това ми е групата със 17 HMR, при това на тъмно, с абсолютно непретенциозната за тази цел оптика на ATN! (Непретенциозна, защото не си виждам с нея попаденията нощта на 100 м на мишената.) Групата е 21х13 мм.

viber_image_2020-04-06_22-06-21.jpg
 

братушка

Редовен Потребител
Хората на 500 ярда правят такива групи...
Малко математика: 1 МОА е 1 инч на 100 ярда (е, с определен допуск). Значи на 500 ярда е 5 инча или такава група грубо 0.5 МОА.
Това са най-добри единични резултати, претендиращи на световен рекорд.
Е, аз гледах простички ловджии и любители, като някои от нас тука. С пушкала и патрони, не претендиращи за световна купа като за свят пари:pardon:
Някой и такива канали трябва да гледа :)

Групата е 21х13 мм.
Моите адмирации. 0.7-0.8 МОА малко каква пушка може да постигне. Европейските с повече МОА печелят. Масовите имат от порядъка на 1.5 МОА. Без значение огнестрелни или пневматични.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Малко математика: 1 МОА е 1 инч на 100 ярда (е, с определен допуск). Значи на 500 ярда е 5 инча или такава група грубо 0.5 МОА.
Това са най-добри единични резултати, претендиращи на световен рекорд.
Само малко информация извинявам за английския ,но все пак да сме точни и коректни като информация.
New record 1000 yard group
"Wilson’s world record-setting 5-shot group measured 1.068 inches or, in angular terms, a stunning 0.102 minutes of angle (MOA). He even managed to land all five rounds in the center X-ring for a perfect score. (The previous 5-shot, light gun IBS record, set in 2007, measured 1.397 inches.)"
 

kosmev

Редовен Потребител
Моите адмирации. 0.7-0.8 МОА малко каква пушка може да постигне.
Айде стига де... Пишеш в google 17 hmr group size и четеш или гледаш снимки.. общо взето масово зад океана на 100 ярда правят едноинчова група и се "хвалят" с половин инчова... Т.е. горната група на колегата е страхотна, но не е нещо изключително.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Момчета, интернет е гоУем! Търсете! С тея "световни рекорди" от 1 МОА на 500 ярда ме убивате направо...
Аз лично съм виждал група с Тика на 200 м. .308 и групата представляваше точно една детелинка с три листа свързани.
Лично бях с приятел преди няколко месеца на стрелбище и удари на 300 м на механични (диоптрика) паничка за скид. Особеността беше, че му казвах през спотинг скоупа каква корекция да дава, защото не виждаше къде му е попадението. След последната корекция го направи от първи път.
 
Последна промяна:
Нагоре