МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Почваш да вникваш в теорията......
А сега проекциите на векторите ги смятай в триизмерно пространство, а не в една равнина и ще се доближиш още до истината. Демек.проекциите търпят също промяна по време на полета (не са константа).
 

luft9waffe

Редовен Потребител
триизмерно пространство
Четириизмерно.Космев,абсолютно съм съгласен с изчисленията.Както и с това,че вятърът не бута директно чашката.Не видях и колегите да го оспорват.Оспорват твърдението ти ,че единствено бк е фактор за влиянието на вятъра.Дулната енергия е др. много важно нещо ,с което"борим" вятъра.А т.нар.drag е обратният знак на бк.Той го дефинира.Той е сбор от фактори,които деградират енергията на проектила с изминатото разстояние.Балистичните таблици и калкулатори са ценни помощници и нищо повече.БК е задължително всеки да си определи за неговата цев,чашка и скорост.Пък стрелбата във вятър си е 99%практика,защото най-много в 99% от случаите стреляме в постоянен по сила и посока и еднакъв в цялото разстояние вятър.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Отклонението от вятъра зависи само от балистичния коефициент и НЕ зависи от скоростите, колкото и странно да изглежда.
Аз стрелям с JSB Heavy 0.67 с 240м/с.
Отклонението, което ми дава Chairgun за JSB Exact Heavy 1.175 на 100 метра при 2км/ч страничен вятър е 6см.
След толкова сметки не разбрах отклонението от вятъра все пак да не би да зависи и от скоростите?
 

kosmev

Редовен Потребител
След толкова сметки не разбрах отклонението от вятъра все пак да не би да зависи и от скоростите?
Ами... Съжалявам, че не разбираш. Опитах доста нагледно, ама явно нивото идва високо...
В момента, заради вируса, организират онлайн обучения за ученици. Запиши се, безплатно е, за някое за девети клас физика и предполагам "ще разбереш". :D
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
До твоето ниво трудно ще падна... Направил си си труда да сметнеш, направи си труда и да си анализираш труда.
 

kosmev

Редовен Потребител
Какво очакаваш да анализирам? Вероятно имам правописни грешки...
Както написах по-нагоре: Пиша в този форум за да водя дискусия, при която мога и аз да науча нещо.
По тази тема до момента не виждам ти какво може да си ми от полза.
Ако имаш някакво конкретно питане, или още по-добре, конкретна забележка, моля, изложи я.
 

kosmev

Редовен Потребител
Аааа.... сега разбирам.. Bat Toro се заяждал!...
Добре, преди няколко страници в темата написах:
Отклонението от вятъра зависи само от балистичния коефициент и НЕ зависи от скоростите, колкото и странно да изглежда.
След това съм го допълнил, ама кой да гледа:
разликите в отклонението между 230 до 320м/с са много малки, около 1см (спрямо над 10см общо)
Добре, уважаеми Bat Toro, имал съм предвид, че отклонението практически НЕ зависи от скоростите. Защото от 230 до 320м/с то е по-малко от 10% от 10см, което пък е по-малко от групата на която и да е практическа въздушна пушка с този проектил на 50м.
А, и ако искаш да се заядеш качествено, може да ми намериш пропуска в сметките, поради която разликата между 200 и 360м/с е толкова голяма... Ама не ти е на нивото, знам...
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Пиша в този форум за да водя дискусия, при която мога и аз да науча нещо
Давам ти съвет - стреляй и тествай нещата по възможност. Така сам ще разбереш в кое си прав и къде грешиш. Но това става със стрелба, само с теорията не става, както и стрелба без познания също няма добри резултати! Само заблуди!
А тази тема е за Мишените, за резултата от практиката и теорията, има си теми за теории там е добре да се развива подобен разговор.
 

kosmev

Редовен Потребител
Давам ти съвет - стреляй и тествай нещата по възможност. Така сам ще разбереш в кое си прав и къде грешиш.
И как да си осигуря постоянен страничен вятър за тестовете? Да взема под наем 50 метров аеродинамичен тунел ли ? :D Такива преди имаха само NASA и ЦАГИ. Може и китайците вече да имат....
А и точно тестовете ми ме усъмниха, че с увеличение на скоростта отклонението при вятър не намалява, даже обратното... Разчетох се и видях, че и теорията твърди това... И ей ме на, опитвам се да просветя и вас :D:D:D
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
@Космев, радвам се че все пак съм ти бил от полза.
Да се удебелява шрифта се приема за повишаване на тон. Научи и това.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
И как да си осигуря постоянен страничен вятър за тестовете? Да взема под наем 50 метров аеродинамичен тунел ли ? :D Такива преди имаха само NASA и ЦАГИ. Може и китайците вече да имат....
А и точно тестовете ми ме усъмниха, че с увеличение на скоростта отклонението при вятър не намалява, даже обратното... Разчетох се и видях, че и теорията твърди това... И ей ме на, опитвам се да просветя и вас :D:D:D

Беше доста изчерпателен за отговора си и си поровил и мислил доста. Искрени адмирации за това :)
Тъй като наистина няма откъде да се намери постоянен вятър като в лаборатория, то имам идея за теб:
1. Вземете две еднакви пушки. Най-вече цевите и да правят сходни групи.
2. Използвайте една и съща партида чашки.
3. Изберете си дистанция. В зависимост от мощността ще е добре да е възможно най-далечна.
4. Подгответе си ясни и отчетливи мишени за цел.
5. Намалете скоростта на едната пушка да кажем с 60 м/с. Примерно едната е с 260 м/с, а другата с 200 м/с. Ако успеете пък едната да е на 320 м/с, а другата на 200 м/с ще е още по-добре.
6. Застанете с един колега един до друг и стреляйте едновременно при подаден сигнал от някой/нещо.

Аз с нетърпение ще очаквам резултатите. Успех!

П.П. За да е още по-обективен теста можете да размените ролите (разбирай скоростите) на пушките при втори тест.
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
.....Аз с нетърпение ще очаквам резултатите. Успех!
Много добра идея! Това на някоя сбирка/състезание може да се пробва....но ще трябва да почакаме да мине ИП. Хем вечерта ще се анализират резултатите надълго и нашироко, наливайки достатъчно аргументи.:)
 

petkof

Редовен Потребител
Много глупости се изписаха тук за анатомията на пневматичния изтрел и освен luft9waffe и peko другите сте в погрешни съждения. Всеки допуска поне един грешен показател и от там всичките му сметки се объркват. Материята е много сложна и не може да се предвидят и калкулират всички възможни причини влияещи върху траекторията и отклонението на проектила. Например никой не отчита формата на проектила, пластичност на материала, относително тегло на материала, относително тегло на проектила, съпротивление на цевта и т.н.. Разбира се има още сума фактори, но по-важното е всеки да разбира, че всички сме в частен случай относно конкретните резултати на нашите си постижения и трябва да се учим постоянно, при всяка една изстреляна чашка, без да робуваме на постановки и постулати.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Затова, решението е стрелба, докато цевта си хареса проектил, който се държи максимално добре при различните ситуации. Не само теорията, а и практиката дава отговори.
 

братушка

Редовен Потребител
Отклонението от вятъра зависи само от балистичния коефициент и НЕ зависи от скоростите, колкото и странно да изглежда.

При еднакви други условия, два проектила изстреляни с различна скорост имат една съществена разлика условно казано в уравнението. Ако БК, влага, вятър, температура и т.н влияещи фактори са еднакви, то времето на полет при две различни скорости е различно. Оттук следва, че едната чашка е подложена на по-продължително време на влиянието на вятъра и би трябвало (а то е така) да има различно поведение и отклонение спрямо другата.

Забравяте един факт: БК НЕ е константа. Един и същи проектил има по-голямо БК при по-малка скорост.

При по-сериозните калибри и енергии, лекият ветрец не влияе по никакъв начин на проектила. :cheers:
По-сериозните калибри и БК имат по-сериозен :)

Нека да припомним и някои други фактори, като това, че вятъра при цевта отнася повече от вятъра при мишената. (беше споменато за "тясно локално течение" - зависи къде е то по трасето).

В траекторията на една чашка има два основни компонента, които й влияят на полета: земна гравитация и вятър.
Забрави трети ключов елемент: плътността на въздуха, който създава сила на съпротивлението (а точно сила на съпротивлението пропорционално свързана с БК), съответно има огромно значение атмосферното налягане и влажността.
Плюс посоката на вятъра, той не винаги духа перпрндикулярно. Ако е насреща - съпротивление расте, БК пада, и обратно.

Иначе да - отклонението зависи само от БК. Просто БК е доста променлива величина, а пък вятъра въобще величина непредсказуема :)
 

братушка

Редовен Потребител
.... При изстрел на проектила действа сила на триене в посока обратна на движението му.
....
Но, ако има дори и лек страничен вятър, тази сила не действа строго назад, а леко в страни....
Ето това "в посока обратна на движението му" не е съвсем коректно формулирано. Там има понятие "ъгълът на атака". Силата винаги е насочена по геометрическата ос на проектила, но оста на проектила почти никога не съвпада с вектора на движение. Вече факта, че куршумът "пропада" под действието на гравитация променя посоката на движението и създава ъгъл на атака. А при наличие на вятър този ъгъл става съвсем забележим и може да сочи не само настрани, но нагоре-надолу.
Но иначе си прав - измества куршума именно челно съпротивление, не някакво странично въздействие. Просто при наличие на вятър посоката на тази сила не съвпада с посока на движението.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Един и същи проектил има по-голямо БК при по-малка скорост.
Това не е вярно.Защо ли?Защото съм го мерил.От камбанарията:"една цев-един проектил-различни скорости",ДА,бк е най-важният фактор.Съгласен съм,че по-високата линейна скорост може ,увеличавайки скоростта на спина(ъгл.скорост),да дестабилизира проектила.Увеличената скорост може и да промени формата на чашката.Или като раздуе полата, или като изтегли различни по големина оловни "езици"радиално.Това пак дестабилизира(и увеличава drug)Дисбаласът може дотолкова да влоши бк,че наистина,чашката изстреляна с по-високата скорост да измине реално по-бавно даденото разстояние и да остане по-дълго под влияние на вятъра.
 

братушка

Редовен Потребител
Това не е вярно.Защо ли?Защото съм го мерил.
Стефане не само ти си го мерил :)
Попадах преди време на доста обстойно замерване при англичани, няколко пушки, различни чашки при различни скорости - моето убеждение точно от тях повлече крак :)

И на теория: колкото по-бързо караш колата - толкова повече конски сили ти трябват :) С увеличаване не скоростта челното съпротивление расте, а точно това съпротивление отразява БК.

БК - способност на проектила да запазва енергия след изминаване на определена дистанция. Всичко останало е производна от тази сентенция.
 
Нагоре