HATSAN - всички модели пружинни пушки на фирмата.

xpresident

Редовен Потребител
самата тапа вероятно се държи от един от трите цилиндъра в края на затвора. Не помръдва при опит за раздвижване с ръка. Някой с опит да сподели как да я махна, заедно с предпазителя?
Тапата се държи от най-зания щифт. Първо трябва да извадиш спусъка. Ето едно клипче, предпазителя там е друг, но ще се ориентираш:
 

nik123

Потребител
Намерих, и то точно за моята пушка, в ютюб, благодаря! Като има напредък, ще напиша впечатленията от пушката и нейните части.

Edit: Ето клипа за тая пушка, в случай че някой друг съфорумец се интересува. На испански говори човека, но пък действията ясно се виждат.


Тази е с някакъв друг вид бутало, не е пружина, но има достатъчно други клипове, принципа го схванах. Поздрав, като приключа с тая сага, ще напиша впечатления.

Малко напредък- стендът е почти готов, от подръчни материали в мазата и две шпилки. Не гонех красота, а функционалност и простота на изделието:
QuFFVfh.jpg


RTo77mh.jpg


Дупката в предната част на стенда (кръглата) е за да влиза там предната част на цилиндъра (след демонтиране на цевта), отпред е затапена с дебела дъска и шест самонарязващи винта, съответно 4 от едната страна и 2 от другата, да не изхвръкне. Цилиндъра ще ляга върху надлъжната дъсчица, а тези дупки-

UttVdwU.jpg


са да се захване цилиндъра с ннещо като свински опашки, или може би ще измайсторя някакви скоби и да не мърда самият цилиндър, при манипулациите. Стенда ще го довършвам почивните дни, остана да измайсторя шпилката, която ще бута пружината и някак да я захвана с резба за задната част на стенда, да може с навиване да избутва напред.
Преправих и един ремък от АК и го хванах с дебела кожа от колан и болтове за приклада- предпочитам пушката да има ремък и ръцете ми, или поне едната, да са свободни. Идеята е пушката да се носи на рамо с цевта надолу.

6H8HFcL.jpg
 
Последна промяна от модератор:

xpresident

Редовен Потребител
Справяш се, само не пиши толква поредни отговора, а коригирай предния. И снимките ако не е необходимо ги качвай в умален размер, иначе трудно се чете.
upload_2020-3-26_15-16-58.png
Виж тук как става захващането.
 

redsox

Редовен Потребител
Колега Ник ето актуални снимки с моя стенд и разкостена 125ца. При мен се движи тази част която е вдясно с помощта на гаечен ключ полека затягам/разхлабвам гайките. А другата част е с лек прорез за да може да влиза цевта там, а не всеки път да я разглобявам напълно пушката. А на последната снимка е стария ми стенд който се разцепи на две и шпилката се огъна от пружината на 125ца. А защо се занимавам с това при положение че пушката е с ГП няма да навлизам в подробности. Щото ако Гадняра прочете още един ред по темата, ще наруши забраната за напускане на населените места и ще дойде да ми причини нещо:)

успех ти желая колега. Дано твоя турски филм има хепи ЕНД щото при мен нещата са като от книга на Стивън кинг.
 

Attachments

  • 7577AAF1-0F18-454A-8ABC-EC9923A41135.jpeg
    7577AAF1-0F18-454A-8ABC-EC9923A41135.jpeg
    221.8 KB · Прегледи: 56
  • 6143F405-23D3-4995-836B-A400526A1ED1.jpeg
    6143F405-23D3-4995-836B-A400526A1ED1.jpeg
    233.4 KB · Прегледи: 53
  • AD40E406-43C5-4C6B-A449-FB861F65ECA3.jpeg
    AD40E406-43C5-4C6B-A449-FB861F65ECA3.jpeg
    256 KB · Прегледи: 54

Shooter21

Потребител
Сложни са ама тези който се занимават с това често по сложните дават повече опции за регулиране и различни размери цилиндри.
 

nik123

Потребител
Благодаря на всички, с малко гледане по снимките и приспособяване към моите подръчни материали, стенда вече е готов.
IMG_20200326_184147.jpg IMG_20200326_184227.jpg
Захващането на пушката към водещата надлъжна дъска на първо време ще е със свински опашки. Движението напред на шпилката ще става като задържам гайката с френски ключ и въртя шпилката. Черното на извитата част на шпилката (дръжката) е термошлаух, за по-комфортно въртене.Водачът е масивна планка от стар социалистически гардероб, разпробита допълнително. :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
Абе много сложни стендове...
Ето го моят . Направен за няколко минути на коляно и с него с различна подложка(може и без , ако позволява модела) мога да си разглобявам всяка пушка .
В предната дъска имам прорез в който влиза цевта , а вместо шайби ползвам ламаринни , че дъските са ми чамови , да ги укрепя .
Въртиш последователно задните гайки и те си вършат работата .
 

Attachments

  • 88.jpg
    88.jpg
    34.5 KB · Прегледи: 58

nik123

Потребител
Малко развитие и първи неуспехи. Свалих цевта, успях да махна предпазителя и спусъка. Болтовете са от много калпав материал, леко да ги напънеш и метала им се деформира веднага (първата снимка). Този детайл на третата снимка също е извънредно кекав- огъва се с поглед само. Като избих трите задни клина, пушката на стенда, шпилката поддаде и се изкриви (втората снимка). Явно пружината е твърде силна, за шпилка с гайка 10, утре ще купувам и слагам на стенда по-солидна шпилка. Трябва да преместя и водача на стенда по-назад, всъщност се оказа, че е много близко до пушката и за щастие, като се изкриви шпилката, той спря пружината да не изхвръкне. Успях да върна пружината с кривата шпилка обратно и да законтря с отвертка пушката, с много зор (четвъртата снимка). Утре ще слагам по-мощна шпилка и ще продължавам с мъките по разглобяването.
IMG_20200328_165412.jpg IMG_20200328_183601.jpg

Едит: Нещо не ми се получава със снимките
 

Attachments

  • IMG_20200328_165810.jpg
    IMG_20200328_165810.jpg
    150.5 KB · Прегледи: 56
  • IMG_20200328_183746.jpg
    IMG_20200328_183746.jpg
    202.7 KB · Прегледи: 55
Последна промяна:
6

6.35

Гост
Нещо бъркаш.Пушката може да се разглоби без стент.Стенда се ползва при зглобяването.Първо махаш спусака.После няма нищо трудно.Поздрави.
 

nik123

Потребител
Здравей, колега, вероятно бъркам нещо, но като понатегнах пластмасата в задната част на стенда и избих трите клина отзад, пружината яко натисна шпилката и я огъна, докато се спря във водача. Явно самата пружина е под напрежение вътре в цилиндъра, поне на тази пушка. Утре като оправя стенда, ще пиша какво е станало и ще опитам да кача някоя снимка.
 

redsox

Редовен Потребител
Колега добре дошъл в света на турските пружинки. Нищо необичайно в това което показваш. Много внимавай като боравиш с вадене/слагане на телената пружина. Дано ти е здрав стенда. Моя първия като се разцепи, изхвърча напред два метра, а пружината се прасна назад в стената. Ползвай от най дебелите шпилки. По-тънките не издържат. Стенд ти трябва и за двете процедури: вадене и слагане. Успех и пази очите и пръстите.
 

redsox

Редовен Потребител
След дълги умувания, набутах обратно в 125та оригиналното ГП и смених маншета. Това са снимки от преди малко. Нямах търпение и стрелях по нощите. Сложих мишена в градината, на колче за домати закрепих фенерче да я осветява и от бараката стрелях. 19 метра някъде идва. 5 изстрела с ФТТ горе ляво . 5 с JSB 1.03 Целех се с тях в центъра на долу ляво мишената. С оглед на обстоятелства JSB не е зле. Спрях че наближаваше полунощ и разлаях кучетата. Но тва е сърбяха ме пръстите и не издържах. Дано хатсана издържи още малко. Ебати кекавата конструкция/
 

Attachments

  • 538CB16F-B46B-4204-A4C4-1B416E946588.jpeg
    538CB16F-B46B-4204-A4C4-1B416E946588.jpeg
    170.5 KB · Прегледи: 58
  • 4FFDAE7D-0828-4ACF-8B9F-7D5B4C052F50.jpeg
    4FFDAE7D-0828-4ACF-8B9F-7D5B4C052F50.jpeg
    114.9 KB · Прегледи: 58
  • 42DAEF48-0ED7-4AB4-B81A-5AEF7D162545.jpeg
    42DAEF48-0ED7-4AB4-B81A-5AEF7D162545.jpeg
    284 KB · Прегледи: 56

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
След дълги умувания, набутах обратно в 125та оригиналното ГП и смених маншета. Това са снимки от преди малко. Нямах търпение и стрелях по нощите. Сложих мишена в градината, на колче за домати закрепих фенерче да я осветява и от бараката стрелях. 19 метра някъде идва. 5 изстрела с ФТТ горе ляво . 5 с JSB 1.03 Целех се с тях в центъра на долу ляво мишената. С оглед на обстоятелства JSB не е зле. Спрях че наближаваше полунощ и разлаях кучетата. Но тва е сърбяха ме пръстите и не издържах. Дано хатсана издържи още малко. Ебати кекавата конструкция/
Луд умора няма :D Браво бе маниак, кефиш ме :cheers:
 

petkof

Редовен Потребител
Много отдавна не бях чел тази тема, но като видях какво е дереджето от последните дни, вай вай вай завалиите! Пък като гледам сте все в първи клас.:'(
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Преди 5-6 години си организирахме такива нощни стрелби с още 2 приятели и 1 Еваникс. Беше голям кеф. Докато не свършиха батериите на фенера. Мислех, че няма да видя други такива сродни души. А имало.:D
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Преди 5-6 години си организирахме такива нощни стрелби с още 2 приятели и 1 Еваникс. Беше голям кеф. Докато не свършиха батериите на фенера. Мислех, че няма да видя други такива сродни души. А имало.:D
Мен ме върна в други подобни спомени, особено за нощния ХФТ който се правеше по нощите на националните срещи :D Абе и аз разни изпълнения съм правил посред нощите, абе кога те сърби няма неподходящо време :D
 
Нагоре