Крал Армс N 01, поглед отблизо

t.marev

Редовен Потребител
Здравейте! Искам да ви представя една пушка от набиращата все повече популярност марка Крал Армс. Марката е позната у нас повече с ПЦП моделите си, но аз съм избрал друг модел - KRAL N 01 кал. 5.5.

Това е класическа пружинна пушка с чупеща се цев, със пластмасов приклад. Намира се по доста магазини и струва колкото два-три стека цигари. Пушката пристига в ефектна червена кутия от гланциран картон, върху който със символи е описано почти всичко което има в този модел. upload_2019-9-24_1-27-11.jpeg
Много напомня на кутия шоколадови бонбони….Впечатлението се затвърждава и при отваряне на кутията - пушката е опакована в чистичък найлон, а до нея гаранционна карта, упътване, СЕРТИФИКАТ за качество и обичайните стереопори.upload_2019-9-24_1-28-26.jpeg
Никъде няма и капчица масло, дори и по самата пушка, направо можеш да я скриеш под шлифера и да отидеш да обереш някоя банка! Чак се притесних, да не би на комшиите да им е свършило маслото и я огледах по-внимателно. Шарнира си беше смазан, а на зъбчето за заключване на цевта имаше малко прозрачна грес, тип вазелин. Пушката изглежда съвсем прилично, даже много добре. Ето малко данни от сайта на вносителя:

Спецификации:

Модел Kral Air N - 01

Калибър 5.5 mm - кал.22

Система Spring OR Gas Piston / чупеща цев

Приклад Синтетичен

Система за сигурност ръчна

Обща дължина 115 cm

Дължина на цевта 45.5 cm

Тегло 2.7 кг

Скорост до 1200 fps

Заден мерен прибор Регулируем, фибро-оптичен

Преден мерен прибор фибро-оптика

Твърди се, че пушката е копие на известния модел GAMO 440, бестселър в последните 20 години.Това е добре, защото означава изпитана конструкция и лесно намиране на консумативи и части. На всичкото отгоре, пушката има и гаранция от две години, което изглежда успокояващо. Разбира се, не всеки магазин дава тази гаранция.upload_2019-9-24_1-33-0.jpegВносителя обявява, че този модел се предлага и с газово бутало, но те нямат такъв вариант. За сметка на това, предлагат газовото бутало, което не е скъпо, но няма необходимата опорна шайба и втулка. Интересното е че на сайта на производителя, няма данни за скорост на сачмата, а на сайта на вносителя, този модел е с най-висока скорост.upload_2019-9-24_1-35-5.jpegupload_2019-9-24_1-36-36.jpegupload_2019-9-24_1-37-29.jpegupload_2019-9-24_1-38-5.jpegupload_2019-9-24_1-39-35.jpeg

Както се вижда, пушката има задължителните светещи мерни прибори и разбира се модерния напоследък заглушител, който е със приемливи размери и форма и не дразни прекалено. Мерника изглежда солидно изработен и дуракоустойчив. Приклада е от не особено качествена пластмаса, но пък е удобен и има двустранно оформена „буза“. Пружината изглежда силна, зареждането /макар и не докрай/ изисква бая сила.

С тази пушка не е стреляно нито веднъж, идеята е да се разглоби преди използване, да се види заводското и състояние и да се отстранят евентуалните недостатъци предварително, така както съветват опитните майстори. Особено за комшийските пушки, това било задължително, докато „по-класните“ пушки, стреляли и „от кутията“.

След сваляне на приклада, железата си изглеждат съвсем нормално, без смущаващи неща, почти като да разглобяваш часовник. Е, липсваха федерки под двата винта държащи цилиндъра към ложата, но това са дреболии, които ще се отстранят при сглобяването. Затова пък тези винтове са под ъгъл, което ще намали вероятността от разхлабване. Освен това, някой е изтървал отвертката при завиването на шарнира от което малко е пострадал шлица на винта.upload_2019-9-24_1-40-57.jpegupload_2019-9-24_1-41-52.jpeg

Виждат се вече и признаци на смазване. Вазелинчето лъска на необходимите места, малко, но напълно достатъчно. Осичките на ригела обаче изглеждат сухи, ще се наложи да се капне малко масло.upload_2019-9-24_1-43-30.jpeg

Прикладът отвътре също изгледа добре, отливката е чиста и без чепаци.upload_2019-9-24_1-44-45.jpegСпусъкът е опростен, без регулировки, наричан ГАМО-вски, известен още като „дървен“, но след като толкова години присъства в доста модели, вероятно има своите достойнства. Предпазителя се задейства ръчно, автоматична е само блокировката на спусъка, докато цевта не се заключи в горно положение.upload_2019-9-24_1-47-48.jpeg
upload_2019-9-24_1-48-30.jpeg

Цевта и входната фаска, на пръв поглед изглеждат добре, но при разглеждане на снимките се забелязват смущаващи следи от обработката на нарезите.upload_2019-9-24_1-50-6.jpegupload_2019-9-24_1-50-56.jpeg

Да се надяваме, че няма да оказват голямо влияние на стрелбата.

Пружината изглежда малко странно - с правоъгълно сечение на навивките. Виждал съм такива, но не се сещам каква беше разликата с кръглия материал. Някой ако знае, нека да обясни. Иначе е идеално права, с добре оформени краища.upload_2019-9-24_1-53-27.jpeg

Добро впечатление ми направиха заоблените краища на водача и утежнителя, които не позволяват пружината да задира в тях.upload_2019-9-24_1-54-40.jpegМаншетът изгледа добре, макар и с грубички краища. Малко твърд и едва, едва смазан. По него, както и вътре в целиндъра, липсваха каквито и да било стружки и боклуци. upload_2019-9-24_1-55-54.jpeg
Това са парцалчетата, които изкарах от вътре, от цилиндъра.upload_2019-9-24_1-57-54.jpegupload_2019-9-24_1-59-40.jpeg

Зад маншета буталото имаше необходимата смазка и изглежда добре обработено. Изглежда доста лъскаво, вероятно са използвали някаква неръждаема стомана. upload_2019-9-24_2-0-40.jpeg
За момент ми се стори че комшиите за забравили да закалят участъка, в който зацепва зъба на спусъка, но при внимателно разглеждане се забелязва закаляване. За проба го тръкнах с пилата - хлъзга се!upload_2019-9-24_2-1-43.jpeg
Пушката засега остава разглобена, за провеждане на някои експерименти, като междувременно ще се търсят или изработят, опорна шайба и втулка за да се окомплектова наличната газова пружина. Когато това стане, ще пострелям малко са нея и ще споделя резултатите.

От видяното дотук, мога да обобщя така - Пушката може да стреля без предварителна подготовка, разглобяване и чистене. Разбира се, няколко капки масло на шарнира, заключващия зъб и връзките на ригела няма да навредят. Изработката е съвсем прилична, конструкцията - много добра и макар че не блести с нещо особено, смятам че ще задоволи широк кръг любители на въздушните пушки.

Надявам се да ви е било интересно! Ако някой има такава пушка или е стрелял с нея, може да добави впечатленията си.

П. П.

Пускам това представяне тук, защото мисля че тук ще предизвика по-голям интерес, но ако модераторите преценят, могат да го преместят.
 

Attachments

  • upload_2019-9-24_1-46-19.jpeg
    upload_2019-9-24_1-46-19.jpeg
    215.8 KB · Прегледи: 49

Gadnqra

Редовен Потребител
Браво, Тоше, страхотно ревю, както винаги. А какво казва Красавицата по този въпрос?
 

kosmev

Редовен Потребител
Страхотно ревю, браво!
Много рядко някой успява така подробно и последователно да изреди детайли, за които потенциални бъдещи собственици едва ли ще знаят да питат/гледат.
Забележките ми са към конкретния екземпляр/модел, не към ревюто!
Със сигурност форума ще излезе напред в търсачките след него :)
Фаската, дори на снимката изглежда.... гротескно. Направо вземай един комплект за полиране от Лидл/Кауфланд и я напъвай с дрелката, по-зле не може да стане :)
Обаче тия напречни вдлъбнатини между нарезите направо...
Не съм експерт, имам само 4-ри цеви : китайска от PP700 оригинална 23см, AirArms LW с която я подмених, Zoraki HP01 ultra, CO2 пистолет. Дори последната изглежда мноooго по-добре.
Без да засягам никого, това май е пушка, с която да стрелнеш няколко пъти, да провериш дали пробива двустранно консерва... и толкова.
Не виждам с какво може да ти задържи интереса, при положение, че с опора/стойка/менгеме вероятно не можеш гарантирано да уцелиш кутийка от чашки (6см диаметър) на 30-ина метра.
С такъв "инструмент" не можеш да си подобряваш уменията в стрелбата. Ще си позволя да дам себе си за пример.
Дори и от позиция прав в момента на 35 метра почти винаги уцелвам въпросната кутийка от чашки. На тази дистанция от поза седнал тръпка са ми бирени капачки.
С опора на покрива на колата, при липса на вятър, същите ми е интересно да ги целя на 50 метра.
Та ако пушката дава по-голямо отклонение отколкото е "нивото" на стрелеца, последния категорично ще загуби интерес към хобито...
А според мен ниво "компактдиск на 25 метра" се достига много бързо, на някои даже им е вродено...
 

xpresident

Редовен Потребител
Предлагам темата да се премести в раздела за пружинните пушки, защото е полезна и важна.
Точно така, колегата се е постарал да направи изчерпателно ревю, което ще е от полза на тези които ще купват пушка на цената на два стека цигари :)
 

t.marev

Редовен Потребител
След приключване на експериментите, пушката най-накрая е събрана и изпробвана. Това стана преди няколко дни, но музата ми беше отлетяла нанякъде и не ми се пишеше.
Не съм правил кой знае какви доработки или промени по пушката. Загладих за всеки случай ръбовете на прореза в цилиндъра отвътре за да не се наранява маншета. Челото на утежнитела си беше гладко, но добавих една тънка полирана шайба, между него и буталото.upload_2019-11-8_19-3-27.jpeg Прегледах внимателно спусъка за да видя какво му е "дървеното"....всичко си беше наред. Наложи се само да заобля малко зъбчето на предпазителя, защото в едната посока заяждаше. Сега щрака чудесно!upload_2019-11-8_19-4-35.jpeg
Поиграх си малко с входната фаска, в резултат на които тя стана една идея по-добра. Напълно достатъчно според мен.upload_2019-11-8_19-6-39.jpeg
Следва смазване, сглобяване и пушката е вече в строя.
Както и очаквах, пружината е доста силна и се сгъва трудно, като на Браунинга. Съответно и енергията на чашката е голяма - с първия изстрел проби дъска близо 3 сантиметра. При следващите обаче, чашката потъваше докрай в дъската, но не излизаше от другата страна. За сравнение стрелях в същата дъска и от същото разстояние и с моя Браунинг и с ГАМО 440 Хънтър с който се сдобих наскоро. Браунинга забива най-дълбоко, Крал-а с милиметър по-малко, а Гамото с неговата 20 годишна пружина, 2 мм по-малко.upload_2019-11-8_19-7-15.jpeg

Подобно нещо се получи и при стрелба в книга - Браунинга пробива 95 листа след корицата, Крала - 85, а Гамото - 60.

Крала има най-малък откат от трите пушки и стреля най-тихо. От цевта не се чува нищо. Чак се губи малко от кефа при стрелбата. При другите две има лек звук при излитане на сачмата, а при Гамото леко придрънчава пружината. Спусъка на Крала е по лек, но втората степен, не е така отчетлива, като на другите две пушки и лично на мен ми създава малко несигурност. Хода си е нормален и след 20 изстрела свикнах с него. Мерника и мушката се виждат много добре а регулировката на мерника е плавна и отчетлива. Чупенето на цевта иска удар, а при заключването се чува ясен звук. Няма стържене и заяждане при зареждане, но иска бая сила.
Ето и една мишенка с Крала.upload_2019-11-8_18-20-30.jpeg

Чашките са от недолюбваните във форума островръхи, но лично на мен ми харесват.upload_2019-11-8_19-8-24.jpeg

Смятам тестовете за приключени, а заключението е: Годна за строева служба!
С риск да се повторя, мога да кажа, че положителните качества на пушката - много добра конструкция, прилична изработка, голяма сила, достъпност /цена/ голяма гаранция, превишават недостатъците - евтини материали, непрецизна обработка, неизвестна надеждност. Въпреки че не притежава финеса на някои производители, КРАЛ N 01 уверено прескача първите стъпала и смело заявява амбицията си, да бъде едно непретенциозно другарче в съботно-неделните занимания.
 

Attachments

  • upload_2019-11-8_17-9-58.jpeg
    upload_2019-11-8_17-9-58.jpeg
    358.1 KB · Прегледи: 44
  • upload_2019-11-8_17-10-52.jpeg
    upload_2019-11-8_17-10-52.jpeg
    471.5 KB · Прегледи: 48
  • upload_2019-11-8_17-18-0.jpeg
    upload_2019-11-8_17-18-0.jpeg
    517.3 KB · Прегледи: 49
  • upload_2019-11-8_17-40-32.jpeg
    upload_2019-11-8_17-40-32.jpeg
    558.1 KB · Прегледи: 53

Shooter21

Потребител
Колега да попитам дали знаеш пушката колко джауа и колко м/с е защото се оглеждам на една такава.
 

t.marev

Редовен Потребител
Не съм мерил скорости, защото нямам хронограф, но сравнявайки я с други подобни и отчитайки "дъскомера":), изказвам обосновано предположение, че е не по-малко от 20 джаула. Всички, които са с тази конструкция, с тия параметри на цилиндъра и буталото са със сходни характеристики и се движат 18-22 джаула по данни на производителите.
 

didarai

Редовен Потребител
"Дървеното" на гамовският спусък е , че е сред най-тежките сред ПП , както и най-дългият (абсолютен шампион) с една псевдо първа степен , която освен дългият ход , добавя още една пружина към усилието . Моднатите спусъци избягват този недостатък . Аз съм свалил още една пружина от усилието + удължен блейд и спусъкът (вече с една степен ) е сравним с кометският .
 

rivan

Редовен Потребител
Най напред поздравление за ревюто!Приветствам всеки, който отдели от времето си да ни запознае с някой модел!И да сподели нещо ново!
Ще отделя повече внимание на нещата, които на мен(лично) не ми харесват и с изводите, с които не съм съгласен.
Най-напред лошата обработка на детайлите.Навсякъде се виждат остри ръбове, следи от стружки, а на една от снимките според мен дори и начален стадий на ръжда(болтът на шарнира и ригела в зоната на счупването)Цевта(основен елемент от всяка пушка) е под всякаква критика.Фаските се оправят, но напречните линии вътре са нещо, което всеки, който си купува турска пушка , се моли да не му се падне.Няма оправяне.След 50-тина изстрела там ще се напласти толкова олово, че забрави за каквато и да е точност.На снимката с входната фаска се виждат лошата обработка, както и стружки.Също и грес, според мен молибденова.
Пружината с правоъгълно сечение трябва да е добре.Има такива за други модели пушки, минават за тунинг кит.
Маншетът, доколкото виждам от снимката е вече за смяна.Недобра изработка, няма как да бъде вкаран в този цилиндър, без да бъде повреден.Абсолютно задължително е заглаждане на ръбовете, ако искаш читав маншет вътре в цилиндъра.Много смазка по него, явно за да подпомогне набиването му в цилиндъра.
Буталото не е полирано, виждат се следите от режещия инструмент.Изглеждат като фина резба.Вътре се виждат заусенъци.Много зле!
Като цяло мога да заключа - Много лошо копие на Гамо!Пари за такава "пушка" за мен са "пари на вятъра"Виждал съм лоша изработка.Ама забележки към конкретен детайл.А тук всичко е...
Да ме прощава колегата Марев.Но това виждам!Това мисля!Това пиша!
Все пак браво за ревюто!И лошите неща трябва да бъдат показвани!За да може хората да видят и да знаят за какво да си дадат парите!И за какво не!
 

t.marev

Редовен Потребител
.....Да ме прощава колегата Марев.Но това виждам!Това мисля!Това пиша!
Все пак браво за ревюто!И лошите неща трябва да бъдат показвани!За да може хората да видят и да знаят за какво да си дадат парите!И за какво не!
Прощавам ти!:) Макар че няма за какво....нито съм я произвел тая пушка, нито съм казал че е много добра. Пушка, като пушка. Като всяко нещо има добри и лоши качества. Затова съм я показал отблизо, за да види всеки и сам да прецени. Аз съм направил моите изводи, споделил съм ги, ти си направил твоите - споделяш ги....и други споменаха по нещо, това е добре, нали за това е форума - да си обменяме информация.
 

rivan

Редовен Потребител
Като сложиш газовата пружина, разглоби едновременно и Гамото.Снимай и него.Да се види разликата м-у копие и оригинал.И му сложи пружината от Краля, ако са еднакви като размери. Но мисля, че не са.Но все пак провери.Ако не - нова.Гамовската пружина държи 2-3000 изстрела.След което сляга много или се чупи.Ако 20 год не е сменена оригиналната...
 

t.marev

Редовен Потребител
Краля замина. Без газова пружина. Новият собственик е много доволен. Ще отварям и Гамото, но напролет, че сега ме мързи. Ще му сложа газовата пружина и вероятно ще сменя маншета. Почти еднакви са....но не и като изработка и обработка. Но добрата конструкция компенсира много неща. Ниската цена също.
 

t.marev

Редовен Потребител
Тия дни отварях едно ГАМО, не моя Хънтър, а друго от същата серия - Shadow. Използвам случая да споделя сравнението, за да проверим дали едната пушка е копие на другата. Потвърждавам - да, копие е! Разлика в размерите и конструкцията на Гамо-то и Крал-а, нямаше. Цилиндър, бутало, пружина,водачи, задвижване и ход на буталото, спусък, цев, приклад....всичко е еднакво. Има някои дребни разлики - ГАМО има въртящо се бутало и е добавено винтче за регулиране на свободния ход на спусъка. По-голямата разлика е в това, че при Shadow цевната кутия е от пластмаса, а уплътнението на цевта е от страната на цилиндъра и ако трябва да се сменя, трябва да се сваля цевта. Интересното в случая е че по пластмасата нямаше НИКАКВИ износвания, дори по заключващия зъб, който също е пластмасов. Износена обаче беше металната втулка, набита в цевната кутия, служеща да лагерува в нея болта на шарнира. Най-вероятно никога не е била смазвана. Комшиите тук са се придържали към първоначалната, традиционна схема - всичко от желязо!:)
Иначе другите разлики са налице - по-добрата обработка, оксидацията, но като цяло, може да се каже, че комшиите са се постарали доста. Все пак това е най-евтиният им модел и струва почти три пъти по-малко от оригинала.
 

stm

Потребител
Колеги да попитам този модел да сте го забелязали наличен някъде по магазините във Варна ? ( Може отговор на ЛС)
 

pachoddp

Потребител
Понеже не намирам резервен маншет за буталото, както и уплътнението(о-рингчето на цевта), да разбирам ли, че мога да купя маншет и уплътнение за Gamo 440 и че ще станат?
И има ли някакво развитие с поставянето на газово бутало на пушката? Имам предвид, оригиналното, което се предлага за Kral Arms.... Може ли да се закупи, набави, произведе и т. н. въпросния преходник, който се слага накрая на газовото бутало, за да се затвори цилиндъра....
Поздрави!!!!
 

pachoddp

Потребител
Ха здравейте отново!!!! В ю-тюб има едно руско клипче на разглобяване на въпросната пушка и поставяне на газово бутало. Гледал съм го няколко пъти, но чак днес забелязах една огромна подробност.... Водачът на телената пружина човекът го разглоби на две и де факто се получават две части от него-едната по-тънка, която влиза всъщност в пружината и другата, която всъщност се явява въпросния преходник, който е необходим за монтажа на газовото бутало. Или с две думи - като се разглоби водачът на пружината, остава само задната широка част от него, с която се затапва цилиндъра след слагането на газовото бутало и съответно в него си се набива щифта, както и се застопорява спусъкът.
А относно опорната шайба в предната по-тънка част на газовото бутало, мисля си, че на снимката по нашите оръжейни сайтове,не е снимано цялото бутало и просто не се вижда шайбата....
Ако някой е виждал на живо въпросното бутало, може да сподели дали има шайба и съм прав за снимката или няма... Аз поисках реална снимка от АйЕсДи или поне да ми кажат, има ли шайба отпред или не,но ще видим какъв ще е резултатът....
 
Нагоре