ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

astra

Редовен Потребител
Слагаш оптиката на максимално увеличение, паралакса на 40-50 метра и стреляш към небето.
Тирбушон ефекта се вижда още от първата или втората изстреляна чашка.
Абсолютно!
при намаляване на скоростта успява да направи нужните и обороти и да свие групата
Бих казал, че по-скоро не са й нужни обороти, за да свие групата, но засилвайки чашката я караме да прави НЕнужни обороти, които разпиляват групата и рисуват красиви спирали в пространството :)
Много съм любопитен дали LW предлагат match цеви предназначени да стрелят единствено диаболо чашки т.е. с много малък twist - голяма стъпка на каналите :)
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Космев, точно това исках и аз да кажа, че твърдата баракудата при мен не може да се завърти и да направи нужните обороти в цевта за да групира точно с висока скорост, но при намаляване на скоростта успява да направи нужните и обороти и да свие групата...така си го обиснявам може и да съм в грешка.

Това пък как го измисли!? Ако някоя чашка може да мине през "рендето" по-лесно, то ще е точно меката чашка като JSB примерно. Точно Баракудата да ти "превърти" в цевта го смятам за смешно, ако я сравняваш с мека чашка. Баракуда има поне няколко път по-голяма контактна площ с нарезите на цевта, отколкото JSB. Замисли се малко върху написаното!
 

Коварен

Редовен Потребител
Значи нещата са точно обратно на това което съм си мислил...от което излиза че колкото по-малко се върти в цевта толкова е по-свита групата и без "тирбушони" таки ли или пак съм в грешка ?
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Значи нещата са точно обратно на това което съм си мислил...от което излиза че колкото по-малко се върти в цевта толкова е по-свита групата и без "тирбушони" таки ли или пак съм в грешка ?
Точно така е този път! То за това и във форума може да срещнете термините бърза и бавна цев, според това как искаш да стреляш с големи или ниски мощностти.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Значи нещата са точно обратно на това което съм си мислил...от което излиза че колкото по-малко се върти в цевта толкова е по-свита групата и без "тирбушони" таки ли или пак съм в грешка ?

Не си разбрал съвсем! Всички чашки, независимо от типа им се развъртат до rpm/in (принципно оборотите на нарезите ги мерят в инчове), с които ги завърти цевта. Единствената разлика е, че при една и съща настройка на пушката и изстрелването на различни проектили ще доведе до различни rpm/min поради различната скорост на всеки един от тях. Тук вероятно ще изникне и въпроса или направо извода, че с тежка чашка и следователно по-ниска скорост отколкото с по-леката чашка и по-висока скорост, би трябвало точността да е по-добра с тежките...При еднаква скорост проектилите напускат цевта с оборотите на цевта в минута, независимо от типа, вида или сплавта, от която са изработени.
 
Последна промяна:

gary m

Редовен Потребител
Не си разбрал съвсем! Всички чашки независимо от типа им се развъртат до rpm/in (принципно оборотите на нарезите ги мерят в инчове), с които ги завърти цевта. Единствената разлика е, че при една и съща настройка на пушката и изстрелването на различни проектили ще доведе до различни rpm/min поради различната скорост на всеки един от тях. Тук вероятно ще изникне и въпроса или направо извода, че с тежка чашка и следователно по-ниска скорост отколкото с по-леката чашка и по-висока скорост, би трябвало точността да е по-добра с тежките...При еднаква скорост проектилите напускат цевта с оборотите на цевта в минута, независимо от типа, вида или сплавта, от която са изработени.

Мерси, разбирам. ;)

Гари :)
 

astra

Редовен Потребител
Фатален благодаря, "картинката" започна да ми се изяснява :cheers:
След толкова писане, поне на един да му е ясно :)
Днес продължих да тествам лоши партиди JSB при ниски скорости 232-3м/с и температури 1-2 градуса. С радост открих, че 54 и 75 които бях дебело зачертал, летят на 50м една върху друга при новите "яваш" условия :) Чак скучно става ;)
Еми, зарадвах се не на шега. Втори ден теорията за бавното завъртане на диаболо чашки, се оказва вярна и кутийки чашки, които бяха за боклука, се оказаха скъпоценни :)
Няма такъв кеф!!!...

Тук вероятно ще изникне и въпроса или направо извода, че с тежка чашка и следователно по-ниска скорост отколкото с по-леката чашка и по-висока скорост, би трябвало точността да е по-добра с тежките...
За съжаление, не е баш така. Поне не автоматично. При настройка на Щаера за 15,1 Дж и 235м/с за 0547гр. JSB Exact кове 2 см група на 50м и не пита за вятъра. Без промяна на настройката на пушката, веднага след Exact стрелях Heavy и нито една не вкарах в убойната зона 4см на 50м, при съответната вертикална корекция, а средната точка на отместването беше същата както и на леките Екзакт.
Явно тежката чашка си иска нейните си условия, за да си покаже хубостта. За сега обаче, повече ми се играе с леките Екзакт и не ми се търси оптимума на Heavy. Ако някой междувременно го е намерил, моля да сподели - доста хора си купиха кутийки от Heavy, не е friendly да пазите тайна ;)
 
Последна промяна от модератор:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
За съжаление, не е баш така. Поне не автоматично. При настройка на Щаера за 15,1 Дж и 235м/с за 0547гр. JSB Exact кове 2 см група на 50м и не пита за вятъра. Без промяна на настройката на пушката, веднага след Exact стрелях Heavy и нито една не вкарах в убойната зона 4см на 50м, при съответната вертикална корекция, а средната точка на отместването беше същата както и на леките Екзакт.
Явно тежката чашка си иска нейните си условия, за да си покаже хубостта. За сега обаче, повече ми се играе с леките Екзакт и не ми се търси оптимума на Heavy. Ако някой междувременно го е намерил, моля да сподели - доста хора си купиха кутийки от Heavy, не е friendly да пазите тайна ;)
Абе Иво я пробвай и с Гамо чашки да направиш групи като на JSB като намалиш скоростта туко виж групите изненадали целия свят, защото не е бил проблема в чашките, а в оборотите :D
Ти на Божо ли тръгна акъл да даваш вземи се осети малко!
Нали това са написали и авторите в статията дадена от Космев?!!!
Диаболо формата на чашките не се нуждае от въртене, за да е стабилна в полет. Също като перцето за бадминтон...
Де видя в статиите да се стреля с калеми без да се върти чашката и да прави по-добри групи, ей заради това се разписах да вземете да се усещате какви ги пишете малко от малко, а тръгвате още малко да ми търсиш вина без да си видял ти какви ги пишеш!

ПП: Иначе доста хора стрелят с по-ниска скорост за да имат по-добри групи, тука отдавна се е писало за това, ама не знам вие какво сте чели във форума, или е изтрита информацията, което ще е жалко!
 

astra

Редовен Потребител
Ти на Божо ли тръгна акъл да даваш вземи се осети малко!
Много съм виновен Любо, ако можете - простете ми!!! Как можах така да се изложа... :(
Ей това ме кефи много в английския форум - никой не ти се дърви и не ти се прави на велик специалист, макар да има истински корифеи. Нищо лично и без тежки думи. Приятелски споделят знания, умения, опит и гледни точки. Никой не си удря гъза в тавана, щото е велик. Просто, възпитани хора, уважаващи събеседника си.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Много съм виновен Любо, ако можете - простете ми!!! Как можах така да се изложа... :(
Ей това ме кефи много в английския форум - никой не ти се дърви и не ти се прави на велик специалист, макар да има истински корифеи. Нищо лично и без тежки думи. Приятелски споделят знания, умения, опит и гледни точки. Никой не си удря гъза в тавана, щото е велик. Просто, възпитани хора, уважаващи събеседника си.
Иронията ти не е много уместна, тука нещо злонамерено къде видя, значи като ти прави забележка някой, че не си прав почваш да се обиждаш, ами да ти пляскаме на всичко което пишеш по-добре ли щеше да е ......не ми се влиза в тъпи спорове, тука нещо не можем да се разберем, на живо ще е най-добре!
 

petkof

Редовен Потребител
По повод на съжденията от последните две страници на темата. Чашка изстреляна от нарезна цев има нарязани в главата и полата вдлъбнатини. Виждали ли сте такива чашки? Приличат на вертикална вятърна турбина. Дълбочината на нарезите е значителен процент от диаметъра на самата чашка. При излизането си от цевта, така оформената чашка се върти с висока ъглова скорост, което увлича въздуха около нея да се върти създавайки "пашкул" от увлечен във въртене въздух. Той значително увеличава влиянието на страничния вятър върху траекторията на чашката, поради увеличението на площта върху, която действа отклоняващият вятър. ФХ премахват двата фактора, посредством СТ цев, която е гладка и дава почти незначителна ъглова скорост на проектила. Говорили сме го това преди години. Може и аз сам да съм си говорил, а другите просто да са били снизходителни с мълчанието си!:)

П.П. При нарезните цеви, с намаляване на скоростта, респективно ъгловата скорост се намалява и ефекта от страничния вятър поради, което наблюдавате подобрена точност с по-ниска скорост, съответно мощност, в същ по сила вятър.
П.П. Специално за мислещите в аспектите на огнестрелните оръжия: това няма нищо общо с огнестрелния изстрел. Нито мощност, нито скорост, нито проектил, нито форма на проектил, нито материал на проектил и т.н.. Просто няма нищо общо!
П.П. Така описаният случай е в идеални условия, когато нарезната цев е перфектна по цялата си дължина, чашката е оптимална откъм качество и форма за цевта и е нарязана перфектно при влизането в нея. Предполагам вече си представяте, колко много фактори влошават точността, съответно нашето удоволствие!;)
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Петко нищо няма да оспорвам само да попитам правен ли е един експеримент и тъй като си от хората доста чел за сравнението СТ цев и нарезна може и да знаеш нещо. Та сравнението е следното - 2 пушки едната с СТ цев другата нарезна стрелят заедно при наличие на страничен вятър с една и съща мощност ( еднакви джаули) и едни и същи чашки, има ли разлика в изместването на групата при двете пушки и колко е, ако има пример ще е още по интересно. Благодаря предварително :cheers:
П.П. Специално за мислещите в аспектите на огнестрелните оръжия: това няма нищо общо с огнестрелния изстрел. Нито мощност, нито скорост, нито проектил, нито форма на проектил, нито материал на проектил и т.н.. Просто няма нищо общо!
Хитър си евала, ама не е съвсем вярно според мен :D:cheers: но наистина не ми се спори повече с никой, по ме интересува експеримента за който питам правен ли е и какви са резултатите ако има и линк към дадена статия, ще съм много благодарен ;)
 

petkof

Редовен Потребител
Любо, поднасям ти моите искрени уважения! Винаги съм се вслушвал и оценявал твоето мнение. Експеримента при сравнението на двете цеви беше с мои Гладиатори, като разликата в тях беше само цевта. Старият беше с нарезна Лотар Валтер 12 канална, не помня други данни освен калибър, 5,5 мм.. Всъшност стреляхме със стария Гладиатор в стрелбището в Белослав, след което свалихме цевта от новия, която беше СТ и я монтирахме на стария Гладиатор, без да пипаме нищо друго по него. Свалихме новата цев и я поставихме на старата пушка, защото познавахме старата пушка и не искахме да сме в догатки дали новата е като старата. Разликата беше +10 м/с и една дупка на 50 метра на закрито. Това тогава за мен беше пре достатъчно и експериментите с този модел спряха, защото още не се замислях за същинското предимство на СТ цевите. После с течение на времето и опита, разбрах предимствата на гладките цеви. Харесват торпедовидни чашки с дълго тяло, но стрелят добре с почти всички чашки.
 

astra

Редовен Потребител
Иронията ти не е много уместна,
Твоята фронтална атака също не беше никак уместна!
Ти на Божо ли тръгна акъл да даваш вземи се осети малко!

На Божо мога да дам само моите уважение и симпатия, защото ми е дал доста причини за това!
Споделянето на практически резултати не е "даване на акъл"!

А на теб, като доста по-възрастен, бих ти казал: Имаш моето приятелско уважение за знанията и опита ти, но .... карай я по-спокойно и недей да се палиш и влагаш излишни емоции за щяло и нещяло!
Бъди "бърз на слушане и бавен на говорене". Библейски съвет ;)

Поздрави!
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Някой от вас стрелял ли е чашки през гладка цев или такава с прави нарези? Няма въртене.
Е, стреля съм ги и пак си имат достатъчна точност. Само дето по-тежките чашки, даваха по-добри групи, въпреки по-ниската скорост.
ФХ премахват двата фактора, посредством СТ цев, която е гладка и дава почти незначителна ъглова скорост на проектила.
LW произвеждат такива "smooth" цеви: https://www.lothar-walther.de/barre...-4-5mm-air-smoothbore-od-16-mm-l-605-mm?c=273
Дали е случайно? ;)
И дали цената си заслужава пробата?...
Петко, на каква марка пушка си стрелял с гладка цев, ако помниш?
 
Последна промяна:

luft9waffe

Редовен Потребител
Прави разлика между smooth и smooth twist.Това от линка ти все още не е цев,а хубава гладка тръба(tube),заготовка(blank).FX Gladiator са пушките на Петко.Старата, с валтерската цев, е първият гладиатор в България.
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Прави разлика между smooth и smooth twist.
Наистина LW напълно изпускат twist след smooth. Какво може да се направи с такава цев, обаче? Като си я купиш, да си нарежеш twist по твой избор ли? ;) Или да стреляш фунийки... ;) не съм в час с приложението на такъв тип заготовка, наистина.
Както и да е, разковничето е в подходящите обороти на чашката, а дали изобщо й трябват обороти, ако е с диаболо форма, може би и идното поколение ще спори за това :)
 
Последна промяна:
Нагоре