ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

Gadnqra

Редовен Потребител
Не твърдя, че не е така. Напротив. Но това го може само с един определен проектил, нали. Това искам да кажа, че няма някаква универсалност - всяка цев си харесва определен проектил. И то за определена скорост. Нали така. Защото тия 150 м. ги може, ама с 260-265м/с с jsb 2,9 гр. За тези, за пълнотелите не искам да говоря, преди да ги видя с очите си и преди, колегите от форума да сте ги пробвали и видели лично. За мен рекламните историйки от клипчета в интернет не са мерило и критерий за нищо. Същият проектил, изстрелян с Боса, но вече с 300 м/с, групираше добре до около 100-120 м. Казах и моят избор какъв би бил, тъй като аз търся по-високи скорости и в същото време точност. Не съм видял ФХ да стрелят с тези цеви точно на пределни скорости. Напротив, като гледам стрелят масово с по-ниски скорости от много други пушки, във всички калибри.
 
Последна промяна:

petkof

Редовен Потребител
С 3.25 гр. и 267 м/с стрелям в 7.62 на дистанции над 80 м.. КПД-то е по-добро от това на 2.9 гр. при равни параметри и условия. Говоря за Импакт. Всъщност други проектили няма.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
С Импакта на Гошо сме стреляли с 3,25, но не ги харесваше. За мен, ако ще се стреля с 300+ м/с, СТ не са най-добрият избор. Такава цев не хареса и 3 вида пълнотели.
 
  • Харесвам
Reactions: Sen

petkof

Редовен Потребител
Така е. Тази цев не е правена за скорости над 300 , понеже не са нужни за целите, които ще изпълнява. Тя е проектирана за чашки, не за пълнители проектили.
П.П. Специално на , Гошо му го казах това още преди да си поръча матрицата.
 

astra

Редовен Потребител
Защо една пушка стреля перфектно с дадена серия, а друга/и ги сее, вее или върти на спирали?
Отговорът, според мен, е съвсем прост, макар да не е очевиден.
При една и съща ЛИНЕЙНА скорост, при различните пушки вероятно разликата е в различната ЪГЛОВА скорост която различните цеви задават на проектила.
Ние сме свикнали и възприели да измерваме само ЛИНЕЙНАТА скорост с която проектилът напуска цевта, понеже това ни служи за изчисляване на траекторията и вертикалната корекция. И погрешно свързваме и останалите параметри на стрелбата само с линейната скорост. Но при еднакви проектили и една и съща линейна скорост и различни цеви/пушки/, вероятно се получава различна ъглова скорост и от там драматичните разлики в точността при уж "еднакви" условия!
Мое мнение... ;)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Това исках да кажа и аз. Всеки вид си има своите предназначение и предимства.
Именно и за това писах толкова, че изследванията върху даден калибър и чашка и определена цев не е задължително да се получат същите резултати с други калибри и чашки :cheers:
 

astra

Редовен Потребител
Когато колата има небалансирано колело, я караме по-бавно, за да не бие и не тресе.
Пробвах вчера привечер, когато на халетата духа и върти чашките около 50-тия метър като в пералня. Намалих началната скорост на JSB Exact 4.52mm от 239м/с на 235м/с и Щаера започна да кове групи от 20мм. Отварях подред всички кутийки на които бях рисувал черни кръстове с надпис NOK и се смеех сам на поляната, като лудите :) Всички лоши чашки и партиди набиваха макс 2см група в същия луд вятър... А предните 2 дни едва едва уцелвах убойната зона от 4см...
Не само линейната скорост, но още повече ъгловата е важна за точната и добре групирана стрелба. Евала на Щаер, че направиха толкова лесно да се регулира дулната скорост и който иска да разсъждава и експериментира :)
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Резултата е интересен и обнадеждаващ. Още по-интересно би било да ги тестваш в по-широк диапазон от скорости.
 

Коварен

Редовен Потребител
Когато колата има небалансирано колело, я караме по-бавно, за да не бие и не тресе.
Пробвах вчера привечер, когато на халетата духа и върти чашките около 50-тия метър като в пералня. Намалих началната скорост на JSB Exact 4.52mm от 239м/с на 235м/с и Щаера започна да кове групи от 20мм. Отварях подред всички кутийки на които бях рисувал черни кръстове с надпис NOK и се смеех сам на поляната, като лудите :) Всички лоши чашки и партиди набиваха макс 2см група в същия луд вятър... А предните 2 дни едва едва уцелвах убойната зона от 4см...
Не само линейната скорост, но още повече ъгловата е важна за точната и добре групирана стрелба. Евала на Щаер, че направиха толкова лесно да се регулира дулната скорост и който иска да разсъждава и експериментира :)

Съгласявам се с това ,защото и аз съм устанановил същото но с баракуда мач... не харесва висока скорост...най-свити групи прави с 260 265 м/с
 
  • Харесвам
Reactions: Vox

kosmev

Редовен Потребител
не харесва висока скорост...най-свити групи прави с 260 265 м/с
Според мен колегата Astra коментира по-скоро оборотите на чашката, а не началната скорост.
В случая той има фиксирана "предавка" - twist rate-а на цевта - и единствения начин да играе с оборотите е като намалява скоростта.
 

andi

Редовен Потребител
Новата доставка на американските пълнотели проектили. Страхотни са. И с тях някои не усещам горните терзания
 

Attachments

  • IMG_20200123_182611.jpg
    IMG_20200123_182611.jpg
    216.6 KB · Прегледи: 63

astra

Редовен Потребител
Според мен колегата Astra коментира по-скоро оборотите на чашката, а не началната скорост
Не били компютри, ами компоти ;)
Дяволът е в детайлите. Космев, благодаря за разбирането. Тези дни разчупвам стари, закостеняли представи в собственото си "мислене", доколкото е останало ...
 

Коварен

Редовен Потребител
Космев, точно това исках и аз да кажа, че твърдата баракудата при мен не може да се завърти и да направи нужните обороти в цевта за да групира точно с висока скорост, но при намаляване на скоростта успява да направи нужните и обороти и да свие групата...така си го обиснявам може и да съм в грешка.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Според мен колегата Astra коментира по-скоро оборотите на чашката, а не началната скорост.
В случая той има фиксирана "предавка" - twist rate-а на цевта - и единствения начин да играе с оборотите е като намалява скоростта.
Никой не е твърдял друго(поне до тук). Идеята е да пробва в по широк диапазон скорости (като така променя и ъгловата). Него вероятно не го интересуват мощности над 16дж., но за експеримента си струва за се пробва. Лошото е, че аз в 5.5 и мощност над 40дж. Съм виждал спирали над 50 метра. До 50 метра явно спиралата е малка ако я има и от там ефекта слабо се отразява на мишена на това разстояние. Другия момент е времето за, което се вижда съчмата.
 

lynx

Редовен Потребител
Слагаш оптиката на максимално увеличение, паралакса на 40-50 метра и стреляш към небето.
Тирбушон ефекта се вижда още от първата или втората изстреляна чашка.
 
Нагоре